5 günlük hava durumu
9 Ağustos 2012 Perşembe

İzmir'de bombalı saldırı: 1 şehit

  • yeni haber
  • AJANSLAR
  • Giriş Saati: 09.08.2012  08:58
    Güncelleme : 09.08.2012  17:00

Foça'da PKK'lı teröristler askeri servis aracının geçişi sırasında saldırı düzenledi. Saldırıda 1 askerimiz şehit düştü, 11 asker yaralandı.

İzmir'in Foça ilçesinde askeri aracın geçişi sırasında yola tuzakladıkları patlayıcıyı infilak ettiren PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada 1 asker şehit oldu.Eski Foça Değirmenlikli Caddesi'ndeki saldırı, üsse 1,5 km. mesafede, saat 08.00 sularında yaşandı. Görevli askerleri taşıyan askeri otobüsün geçişi sırasındaki PKK'lı teröristler yola tuzakladıkları patlayıcıyı infilak ettirip araçtaki askerlere ateş açtı. İlk patlamanın hemen ardından ikinci bir patlama daha oldu. Askerlerin anında karşılık vermesiyle çatışma çıktı.

Patlamanın etkisiyle 1 askerin şehit olduğu, 11 askerin yaralandığı bildirildi. Yaralı askerlerin önce Foça Devlet Hastanesi, ardından da Ege Üniversitesi Hastanesi'ne helikopterlerle taşındığı öğrenildi.

ŞEHİT VE YARALI ASKERLERİN KİMLİĞİ NETLEŞTİ

Foça'daki PKK saldırısında yaşamını yitiren askerimizin Uzman Çavuş Özkan Ateş olduğu belirlendi. Saldırıda yaralanan 11 askerden altısı Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi'nde tedavi altına alındı. Altı yaralı askerden biri olan Hasan Furkan Özman'ın EÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Bölümü'nde sabah 10.40 sularında acilen ameliyata alındığı bildirildi.

EÜ Tıp Fakültesi'nde tedavi altına alınan diğer yaralı askerlerin kimlikleri de netleşti. Verilen bilgilere göre, yaralı askerlerin adı şöyle: Şahin Uzun, Özay Demirer, Gencer Çetin, Ali Aslan, İsmail Durak".

Öte yandan, kimliği henüz bilinmeyen iki asker Yeşilyurt Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, üç yaralı askerin de Menemen Devlet Hastanesi'nde tedavi altında olduğu öğrenildi.FÜNYE BULUNDU
İzmir'in Foça ilçesinde meydana gelen bombalı terör saldırısının ardından bölgede yapılan incelemede, bir fünye düzeneği bulundu. Güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen düzenek, basın mensuplarına gösterildi.

Ekipler park halindeki araçları kontrol ederek, bölgeye yakın mesafede yol kenarındaki boş bir arazide patlamada kullanılan iki pet şişe ve pil düzeneği ele geçirdi. Bulunan malzemeler, incelenmek üzere laboratuvara götürüldü.


"YARIN HANGİMİZİN EVİNE ATEŞ DÜŞECEĞİ BELLİ DEĞİL"
İzmir Büyükşehir Belediyesi Aziz Kocaoğlu, Foça'da askeri üssün bulunduğu alana giden araca yönelik ilk bombalı saldırının ardından yaralılara yardım için giden itfaiye ekibinin bölgeye ulaşmasıyla ikinci bir patlamanın olduğunu belirterek, saldırıda iki kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi.
Kocaoğlu, Foça'da meydana gelen terör saldırısının ardından bölgeye giderek incelemelerde bulundu.

Bölgede gazetecilere açıklamalarda bulunan Kocaoğlu, terörün her geçen gün tırmandığını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Bugün Foça'da askeri üssün bulunduğu alana giden araca bomba patlatılıyor, ardından yaralıları kurtarmak için giden itfaiye ekibine yönelik ikinci bir bomba patlatılıyor. Terörü şiddetle kınıyorum. Yaralı 8-10 arkadaşımıza da acil şifalar diliyoruz.
Siyasilerden rica ediyorum, bütün siyasiler, Türkiye'nin en önemli sorunu teröre kilitlenip, tek gündem olarak terörü almaları, bütün siyasi ve devlet birimlerinin bir araya gelip terör sorununu çözmesinin gerekli olduğuna inanıyorum. Tüm millette bunu istiyor. Her sabah şehit haberleri ile uyanmak istemiyoruz. Bugün şehit ailelerimizin evine ateş düşüyor, yarın hangimizin evine ateş düşeceği belli değil.''

VALİDEN AÇIKLAMA
İzmir Valisi Cahit Kıraç, Foça ilçesinde askeri aracın geçişi sırasında meydana gelen patlamada, 1 askerin şehit olduğunu, 11 kişinin yaralandığını bildirdi.

Kıraç, olay yerindeki incelemelerin ardından, ambulans helikopter ve askeri helikopterlerle Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edilen 6 askeri ziyaret etti.

Hastane çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulunan Kıraç, ''Şu an itibariyle 1 şehidimiz ve 11 yaralımız var. Hastanedeki yaralıları komutanımız ile birlikte ziyaret ediyoruz. Milletimizin başı sağ olsun'' dedi.

Kıraç'ın ziyaretinde Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ile İzmir Sağlık Müdürü Mehmet Özkan da hazır bulundu.
Bu arada, saldırıda yaralananlardan 6'sı Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne, 2'si İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne, 3'ü ise Menemen Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Ege Üniversitesindeki bir yaralının ameliyata alındığı öğrenildi.

BAŞBAKAN'DAN İLK AÇIKLAMA
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir Foça'daki askeri aracın geçişi sırasındaki patlamaya ilişkin net bilgilerin henüz gelmediğini belirterek, ''Bu maalesef terörün yayılma noktasındaki attığı adımların bir başka örneği'' dedi.

Erdoğan, ÖMSS kura çekimi töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin ''İzmir Foça'daki askeri aracın geçişi sırasındaki patlamaya ilişkin net bilginin olup olmadığını'' sorması üzerine Erdoğan, şuanda henüz net bilgilerin kendilerine gelmediğini belirtti. Başbakan Erdoğan, ''Şuanda tabi aramalar falan devam ediyor. Ama tabi bu terörün maalesef yayılma noktasındaki attığı adımların bir başka örneği'' diye konuştu.

ORAMİRAL BİLGEL YARALILARI ZİYARET ETTİ
Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel'in, Foça'da askeri aracın geçişi sırasında meydana gelen patlamanın ardından İzmir'e gelerek, hastanelerdeki yaralıları ziyaret ettiği belirtildi.

İzmir Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Güneydeniz Saha Komutanlığı'na bağlı Foça Birliği'ne ait personel servis aracına düzenlenen bombalı saldırı sonucu, er Özkan Ateşli'nin şehit olduğu, 1'i ağır 10 askeri personel ile yaralılara yardım için olay yerine gelen bir vatandaşın da meydana gelen ikinci patlamada yaralandığı kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Olayın ardından Foça'ya giden İzmir Valisi Cahit Kıraç ile Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay olay yerinde incelemelerde bulunduktan sonra, Menemen Devlet Hastanesi, Ege Üniversitesi Hastanesi ile Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesinde tedavi gören yaralıları ziyaret ederek, ilgililerden bilgi aldı.
Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel de İzmir'e gelerek ilgililerden bilgi aldı ve hastanelerdeki yaralıları ziyaret etti.''

Saldırıyı gerçekleştirenleri yakalamak amacıyla, bölgede başlatılan arama çalışmalarının sürdürüldüğü ifade edilen açıklamada, ''Menfur saldırıyı kınıyor, şehidimize Allah'tan rahmet, kederli ailesi ile milletimize baş sağlığı, yaralılarımıza acil şifa diliyoruz'' denildi.

İZMİRLİLER YARALI ASKERLERE KAN VERMEK İÇİN SEFERBER OLDU
İzmir'in Foça ilçesinde askeri servis aracının geçişi sırasında düzenlenen bombalı saldırıda yaralanan askerlere kan vermek için vatandaşlar adeta seferber oldu.

Bir askerin şehit olduğu terör saldırısında yaralanan 11 askerden altısı Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi, ikisi İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma, üçü ise Menemen Devlet hastanelerine kaldırıldı. Bunlardan Hasan Furkan Özman, EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Bölümü'nde ameliyata alındı.

EÜ, yaralı askerlerin kan ihtiyacı için sosyal paylaşım sitelerinde ve kendi radyosu olan Radyo Kampus'te anons yaptı. Hızla yayılan çağrıya cevap veren çok sayıda vatandaş, hastanelerin önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Acil kan ihtiyacının kısa sürede karşılandığı da yine internette duyuruldu.

Bu arada alarma geçen Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi Bölge Müdürlüğü de Güvenli Kan Temini Programı çerçevesinde olağanüstü durumlar için ayrılan kritik kan stoğundan hastanelere gönderdi. Saat 11.30'a kadar ek kan transferi yapıldı. Türk Kızılayı Ege Bölge Müdürü Dr. Gökay Gök, yaptığı açıklamada yaralı askerlerin kan ihtiyacının karşılanması için hemen harekete geçtiklerini belirterek, sıkıntı olmadığını söyledi. Dr. Gök, "Kritik kan stoklarımızdan her grup kan, ilgili hastanelere gönderilmiştir. 9 Ağustos 2012 saat 11.30'a kadar yapılan ek kan transferleri, tekrar bölge müdürlüğümüzce sağlanmıştır. Ayrıca talep edilmesi halinde 2 bin 500 ünite eritrosit, 500 ünite trombosit ve 7 bin ünite taze donmuş plazma stoklarımızla yüzde 100 acil kan ihtiyacını karşılayabilecek durumdayız." dedi.


kalan karakter 460

meclis meclis

meclisi topla sorunu çöz dendiğinde toplayamam diyo ama bu kadar şehidin vebalini sen nasıl vercen hiç olmadı allahtan kork şehit ailelerinin acısını kim dindircek BIKTIK ARTIK HERGÜN ŞEHİT VERMEKTEN YETERRRRR.......EŞİM ASKER KORKUYORUM BEN NEZAMAN DUYCAM BU KÖTÜ HABERİ DİYE ........

Aynı Görüşte misiniz?
evet295
hayır145
cevapla 09.08.2012 12:38
taner bozkurt taner bozkurt

işllah allahın izniyle diğer askerlerde iyileşir ben kan ihtiyacını duyar duymaz aydından geldim izmire allah herkese sabır versin diyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 09.08.2012 23:00
kadir kadir

şimdi başbakan çıkar bıçak kemiğe dayandi der.terör ile mücadelemiz devam atmektedir der.ardından saçma sapan bizi bağlamayan diğer ülkelerin peşinde gider

Aynı Görüşte misiniz?
evet361
hayır60
cevapla 09.08.2012 11:14
orhan yılmaz orhan yılmaz

bırakın hükümeti eleştirmeyi,bu bir suriye-iran işbirliğidir..

Aynı Görüşte misiniz?
evet124
hayır269
cevapla 09.08.2012 11:12
!!!!!!!! !!!!!!!!

SURİYEYİ VE VATANDAŞINI SAHİP ÇIKMAYA ÇALIŞAN KİM İRANA NÜKLEER ENERJİ ÇALIŞMALARI KONUSUNDA DESTEĞİ VEREN KİM.... PEKİ BİZLERİ ASKERLERİMİZİ ŞEHİT OLMADAN SAHİP ÇIKAN KİM BİRDE ONU SÖYLEYİN BANA

Aynı Görüşte misiniz?
evet128
hayır22
cevapla 09.08.2012 11:16
soner soner

allahın izniyle kökleri kaazıyoruz oraları buraları tutuş tu

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 10.08.2012 03:04
TÜRK DOSTU TÜRK DOSTU

ALLAHIM MİLLETİMİZİ ASKERLERİMİZİ KORU YARABBİM.
BU PİSLİKLERDEN ARINACAK İNŞALLAH TÜRKİYE SON ÇIRPNIŞLARI ALLAH BELALARINI VERIR ASKERLERIMIZ BIRAZ DAHA SABIR

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 10.08.2012 01:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

Başbakan'dan çok sert yanıt
Askere mayınlı tuzak
Başbakan Erdoğan Özel'i kabul etti
TSK'dan flaş açıklama
Başbağlar hakiminden sahte sanık itirafı
İzmirliler seferber oldu
Yasaklı 5 markadan 4'üne izin
Kurtulmuş'tan AK Parti açıklaması
Fethiye'de helikopter düştü
Askeri araca mayınlı saldırı
O generaller AİHM'e gidiyor
Uludere Kaymakamı'ndan şok açıklama
Taksiciler yaralı askerler için ücretsiz çalıştı
Myanmar'da şehit düşen atalara ziyaret
Engelli Büşra haykırdı: Beni hor görmeyin
Askerlerin kimlikleri belli oldu
Yüksekova'da faciadan dönüldü
Görgü tanıkları hain saldırıyı anlattı
Yaralı muhalifler Hatay'a getirildi
Türkiye'yi üzen habere TSK'dan açıklama
Özel'den Kılıçdaroğlu'na iade-i ziyaret
Kobralar bombalamaya devam ediyor
PKK'lıların sızma girişimi engellendi
Geçimli gazisi izne otobüsle gönderildi
İhale şantajcıları tabela değiştirdi
Öldürülen PKK'lıların sayısı 170'e yükseldi
PKK özel kuvvet Bahoz komutan
'İran'dan saygı beklemek bizim hakkımız'
BM'den sonra Arakan'a ilk yardım Türkiye'den
TBMM başkanı Cemil Çiçek Meclis'i 14 Ağustos'ta olağanüstü toplantıya çağırdı
Haberal'a ömür boyu onur üyeliği
İnsansız hava aracı Şimşek takibe hazır
Kato'da çatışma: 1 şehit, 2 yaralı
'Karakol yapımı kolay değil kibrit kutusu yapmıyoruz'
Teröristlerin yarısı Suriye ve İranlı çıktı
Türkmen lider Türkiye'ye geliyor
Türk halkı Arakan'a duyarsız kalmadı
'Tarihi jeste' düşük başvuru
7 sanığa tahliye var Hanefi Avcı'ya yok
ABD Büyükelçisine 28 Şubat daveti
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol