5 günlük hava durumu
20 Ağustos 2012 Pazartesi

Atatürk Malatyalı mı?

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 20.08.2012  10:16
    Güncelleme : 20.08.2012  10:19

Geçen günlerde kaybettiğimiz manevi kızı Ülkü Adatepe de Atatürk'ün Malatyalı olduğunu 2007'de doğrulamış. Yeni Haber gazetesine verdiği demeçte, ailesinin Malatya'dan göç ettiğini Ata'nın evinde duyduğunu aktarmış.

Atatürk 'ün Selanik'e küçük yaşlarda Malatya 'dan gittiği, anne ve babasının da farklı kişiler olduğuna ilişkin Radikal 'de yer alan iddialar, gündeme bomba gibi düştü.

Atatürk 'ün hayat öyküsüne dönük tartışma doğuracak yeni bilgiler de ortaya çıktı. Bunlardan en çarpıcı olanı, geçen günlerde trafik kazasında hayatını kaybeden Atatürk 'ün 'manevi kızı' Ülkü Adatepe'nin sözleri. Adatepe'nin yılda iki kez Malatya 'ya gittiği söyleniyor. Bu gidişlerin birisi de 2007 yılı ekim ayına denk geliyor. Malatya 'da protokolün katıldığı bir 'Cumhuriyet Balosu' düzenleyen Adatepe, dikkat çekici bir açıklama yapıyor. Adatepe, " Atatürk 'ün ailesi Malatya 'dan Selanik'e gitti. Ata'nın evinde bu konuşmayı duydum" diye demeç veriyor. Bu açıklama, 10 Ekim 2007 tarihinde Malatya Yeni Haber gazetesinde yayımlanıyor.

Yazar Fatih Bayhan, Atatürk ailesi üzerine 1997 yılından bugüne çalışma yapıyor. "Mustafa'dan Kemal'e: Atatürk 'ün Büyük Sırrı" adıyla hazırladığı kitabında, devletin resmi kayıtları ile ilk kez yayımlanacak belgeler yer alıyor. Kitapta, Atatürk 'ün anne ve babasının Mehmet Reşat Bey ile Ayşe Hanım olduğu, küçük yaşta babası şehit olunca Malatya 'dan halası Zübeyde Hanım'ın yanına götürüldüğü, annesinin ölümünden sonra da halası Zübeyde Hanım'ın nüfusuna kaydedildiği iddia ediliyor. Bayhan, Ali Rıza Efendi'nin Malatya 'dan Selanik'e gidiş belgesinin Kültür Bakanlığı'nın yayımladığı " Atatürk 'ün Soykütüğü Üzerine Bir Çalışma" adlı eserde olduğunu söylüyor "Ali Rıza Bey'in babası Kırmızı Hafız Efendi'nin torunu Salih Efendi şecerede 'oğul' olarak gösteriliyor. Salih Efendi'nin tam soyağacı Kültür Bakanlığı'nın çıkardığı kitapta var. Bu çalışma Akçadağ'daki aileyi açıkça ortaya koyuyor."

Atatürk 'ün kız kardeşi Makbule Hanım'ı biliyoruz. Araştırmacı Bayhan, bir de "Ömer" isminde şehit erkek kardeşi olduğunu söylüyor. Atatürk 'ün kardeşi olduğu iddia edilen Ömer Çakır, Çanakkale 'de şehit düşüyor. Ömer Çakır'ın iki oğlu Ahmet ve Mehmet. Malatya Akçadağ'da çiftçilik yapmış. İkisi de şu anda hayatta değil. Ancak, çocukları ve yakınları Akçadağ'da yaşıyor. Bayhan'a göre, Atatürk 'ün yeğenleri Ahmet ve Mehmet'ten olan ve Akçadağ'da yaşayan akrabalarının sayısı 50 civarında.

'Malatya 'dan göç ettiler'

Geçen günlerde hayatını kaybeden Atatürk 'ün manevi kızı Ülkü Adatepe'nin, 2007 yılında düzenlediği Cumhuriyet Balosu'nda yaptığı konuşmaya dair Malatya Yeni Haber gazetesinde yer alan haber de iddiayı güçlendiriyor. Adatepe gazeteye, Atatürk 'ün ailesinin de Malatya 'dan Selanik'e göç ettiğini ve buna dair konuşmalara Atatürk 'ün evinde tanık olduğunu söylemiş.

Tarihçiler ne diyor?

Atatürk 'le ilgili iddialarını tarihçilere sorduk. Prof. Dr. Cemil Koçak, şimdiye kadar bu yönde bilgiye rastlamadığını belirtirken, "Kitap çıktığında incelemek lazım" dedi. Diğer tarihçilerin konuya dair yorumları ise şöyle:

Tarİhçİ Ayşe Hür: "Belgeleri hiç görüp okuyamadığım için bilemiyorum ama olabilir. Atatürk 'ün geçmişi çok iyi bilinen bir konu değil. Muğlak, bulutlu bir hikâye var elimizde. 1930'larda aile kökenini, soyunu sopunu araştırmak için bir araştırma emri veriyor. O araştırmada nasıl bilgilere varıyor ya da bir bilgiye varılıyor mu bilemiyoruz, o çalışmadan bir şekilde vazgeçiliyor. Kitabı bekleyelim bence. Bu tür sorular gerçeğe ulaşmak için yapılıyorsa, faydalı."

Eskİ Türk Tarİh Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu: "Atatürk Malatyalı değil. Atatürk 'ün doğduğu eve kadar pek çok ayrıntıyı biliyorum. Selanik nüfus kayıtlarında da var. Kocacık Yörüklerinden. Kocacık Yörükleri Konya ile Ankara bölgesinde yaşarlar. Rumeli'ye nakledildiler. Rumeli'dekilerin yaşadıkları yer asıl Bulgaristan taraflarıdır. Fakat bir grubu Makedonya taraflarına yerleşti. Kocacık Köyü'nde dedesi Kırmızı Hafız Ahmet Efendi var. Onun zamanında Selanik'e göç ettiler."

(Ömer Şahin/Radikal)

kalan karakter 460

onbirinci köy onbirinci köy

manevi kızı benim bildiğim 6 yaşında iken ATATÜRK vefat etti neyi duydu da neyi hatırladı anlamıyorum, nereli olursa olsun TÜRKİYEyi TÜRKİYE yapan İNSAN ; NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Aynı Görüşte misiniz?
evet80
hayır25
cevapla 20.08.2012 20:07
atman atman

iki sene sonra da kürt asıllı yaparlar adamı belge de bulurlar, ben de hitlerim daha ölmedim

Aynı Görüşte misiniz?
evet72
hayır27
cevapla 20.08.2012 18:55
Hayret Hayret

Atatürk ile bu kadar neden ugrasiliyor bilmiyorum.Osmanli tarihine bakin Padisahlarin yüzde doksani yabanci kadinla evlenmisler gidin onlarla ugrasin birazda.

Aynı Görüşte misiniz?
evet50
hayır43
cevapla 20.08.2012 17:13
Mehmet kocaman Mehmet kocaman

Böyle bu yıgıt anlamlı Malatya'dan çıkardı anlamalıydım ama bızden gızledıler gecte olsa bunları öğrenmek ıyı oldu

Aynı Görüşte misiniz?
evet21
hayır6
cevapla 13.01.2013 17:00
gogo gogo

malatyada 1 akp 2 chp 3 mhp diye gider kürtlükle malatyanın ne alakası var ? gidin yolda veya bi yerde kürtlük yapında noluyo bakalım bi görün noluyor. sorsalar new york u paris i herşeyini bilirler ama kendi şehirlerini tanımazlar önce bi gidin görün malatyayı sonra düşünün ben doğma büyüme ankaralıyım malatyada askerliği yaptım yüzlercede arkadaşım oldu.malatyada yolda 10 kişiyi durdurun rahat 5 veya 6 sı malatyalı çıkmaz çok göç alır malatya.

Aynı Görüşte misiniz?
evet33
hayır5
cevapla 13.11.2012 18:34

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

Bakan Şahin programını iptal etti
BDP ilçe başkanlığı ateşe verildi
Belediye başkanına silahlı saldırı
Gaziantep'te karakola bombalı saldırı
Erdoğan'dan 5 isme sürpriz telefon
Çelik'ten sert açıklama
Hain saldırıda 2 asker şehit oldu!
Bayram ziyaretlerinin gündemi terör
"BDP'nin demokrasi gibi derdi yok"
15 terörist öldürüldü
BDP'li vekil yasak aşkıyla evlendi
Sosyetik tatil beldesi, bayramda çıldırdı
'BDP'liler korku toplumu ürünü'
Gül'e başrol teklifi
Gül: Görüntüler çok üzücü
Cezaevlerine 'A Takımı' incelemesi
'Devlet neredeydi?'
Şehidin ailesi ateş püskürdü
Dindar'ın katillerinin eşkalleri belirlendi
Baykal börek açtı
İlk bayram ziyareti Türkeş'in mezarına
İsrail, sessizce nabız yokladı
'Silahlı siyasetle demokrasi olmaz'
'Bombalamadan daha kötü'
PKK'ya büyük operasyon
Hakkari'de mayın tuzağı: 1 şehit
Yüksekova'da 15 terörist öldürüldü
Emniyet amirliğine saldırı
"IMF'ye 5 milyar dolar kredi vereceğiz"
PKK'ya büyük operasyon
Gül'den çocuklara bayram harçlığı
Darülaceze'de buruk bayram
'Savunma'mız göz kamaştırıyor
Gül'e sorulacak 10 soru belli oldu
Her saat başı bir çocuk kayboluyor
Kadın terörist bombayla yakalandı
Davutoğlu: Teröristlerle buluşmaları kabul edilemez
''Saflarını bulmuş oldular''
Kılıçdaroğlu: O tabloyu doğru bulmuyorum
Bayram günü hain saldırı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol