5 günlük hava durumu
20 Eylül 2012 Perşembe
Asgari ücretliye vergi müjdesi

Asgari ücretliye vergi müjdesi

  • yeni haber
  • ANKARA
  • Giriş Saati: 20.09.2012  20:50
    Güncelleme : 20.09.2012  20:50
Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarını sürdürürken, AK Parti, CHP, MHP ve BDP çalışma yaşamıyla ilgili devrim sayılacak önemli düzenlemeler konusunda uzlaşma sağladı. Anayasa 2 numaralı yazım alt komisyonu, "Asgari ücretten vergi alınamaz" hükmünün yeni anayasada yer almasına karar verdi.

ASGARİ ÜCRETLİYE VERGİ MÜJDESİ

AK Parti, CHP, MHP ve BDP arasında sağlanan uzlaşmayla çalışma yaşamıyla ilgili maddenin ilk fıkrası "Herkes, çalışma, iş güvenliği, insan onur ve haysiyetine uygun bir hayat sürmesini sağlayacak ölçüde adil ücret hakkına sahiptir" şeklinde yazıldı. Asgari ücretlinin durumunun da görüşüldüğü toplantıda yine dört partinin mutabakatıyla "Asgari ücretin tespitinde çalışanların geçim şartları göz önünde bulundurulur, asgari ücretten vergi alınamaz" hükmünün yeni Anayasa'da yer alması kararlaştırıldı. Mevcut anayasada bulunan asgari ücretin tespitinde ülkenin ekonomik durumunun dikkate alınacağı ifadesi de metinden çıkarıldı. Doğum yapan çalışanlar için "Devlet işverenlerin çocuk bakım hizmetleri sağlamalarını teşvik eder" ifadesi eklenirken çocuk işçiliğin önlenmesi için de "Kimse, yaşına ve gücüne uymayan işlerde çalıştırılamaz" maddesinin yeni Anayasa'da yer alması konusunda anlaşma sağlandı.

İŞÇİ TEMSİLCİLERİ DE YÖNETİMDE

Toplantıda CHP'nin önerisiyle maddeye şirketlerin yönetim kurulu toplantılarına işçi temsilcilerinin de katılması ve çalışma koşullarıyla ilgili düzenlemelerin yapılmasını sağlamayacak bir fıkra eklendi.

"EĞİTİM" TARTIŞMASI KADIN İÇİN ÖZEL HÜKÜM!

2 numaralı yazım alt komisyonunda, AK Parti, CHP ve BDP'nin 'kadınlar için özel hüküm' talebine karşı çıkarken "Kadınlar ve küçükler ile bedeni ve ruhi yetersizliği olanlar çalışma koşuları bakımından özel olarak korunurlar" ifadesinin maddede yer almasını istedi. CHP ise kadınlarla özürlülerin aynı kategoride yer almasına karşı çıktı.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun 1 numaralı yazım alt komisyonunda ise "eğitim" tartışması yaşandı. Toplantıda önceki gün müzakereleri yapılan Temel Hak ve Hürriyetlerin Korunması maddesi tamamlanırken toplantıyı yöneten BDP'li Altan Tan, Temel Hak ve Hürriyetlerin Korunması maddesinin müzakerelerinin tamamlanmasının ardından Eğitim ve Öğretim Hakkı maddesinin görüşmelerine geçileceğini bildirdi. MHP'li Faruk Bal ise Temel Hak ve Hürriyetlerin Kötüye Kullanılmaması başlığıyla ayrı bir maddenin görüşülmesi talebinde bulundu. MHP'nin önerisine CHP de destek verirken BDP'li Altan Tan, eğitim ve öğretim hakkıyla ilgili görüşmelerin sürekli ertelendiğini belirterek iki partiyi müzakereleri geciktirmeye çalışmakla suçladı. CHP'li Atilla Kart, erteleme ve gecikmelerin AK Parti yüzünden yaşandığını belirtirken AK Partili Mustafa Şentop "Süreci uzatan CHP'dir. Önerilerini komisyona sunmayı geciktiren, vatandaşlık maddesi için halen metin ortaya koyamayan CHP'dir. Kendi aralarında bile anlaşamıyorlar, bize çamur atıyorlar. İktidar partisine iftirada bulunuyorlar" diye tepki gösterdi. Kart da Şentop'un sözlerine "Eleştiride bulunabilirsiniz ama CHP'ye yönelik bu kin, öfke ve kompleksinizin nedeni nedir?" karşılığını verdi. Tartışma nedeniyle toplantıya ara verildi. Verilen aranın ardından BDP'li uzmanların bir programları nedeniyle ayrılmak zorunda olduğunu bildirmesi üzerine, eğitim ve öğretim hakkı maddesinin görüşülmesi ertelendi.

kalan karakter 460

rifi rifi

birçok işteyeri artık çalışanını asgari ücretli gösterir

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır1
cevapla 20.09.2012 22:34

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

Diğer Gündem Haberleri

Balyoz davasında sıcak gelişme
PKK Beytüşşebap'ta saldırdı!
Doğu Perinçek'e Eşref Bitlis sorgusu
Tavla oynayan memur tespit edildi
Balyoz duruşmasında ilginç gelişme
Teröristlerin yol kesme anı görüntülendi
Askerlerimizi şehit edenler tespit edildi
En yakını mezarının açılmasına karşı çıktı
Evren’den zengin paşalar var
Meclis'i yoğun gündem bekliyor
CHP'ye Deniz Feneri cezası
Pilotlarımız bomba yağdırdı
Mayın taraması yapılınca saldırdılar
STK'lardan teröre kınama
Terörle, 3 aşamalı mücadele
Şiddet mağduru kadına 'buton' eğitimi
HAS Parti kapandı rota AK Parti
Uğraşıyoruz TSK'yı yıpratmayın
'Uçağımız füzeyle düşürüldü'
Başsavcı'ya PKK'dan silahlı suikast
"Koç'un aklına şaşarım"
'Herkesin safını belirlemesi lazım’
Özal'ın anıtmezarı polis korumasında
Şehit babaları birbirine destek
Dinçer: 3 yılda 120 bin öğretmen alacağız
Obama: Her türlü teröre karşı birlikte çalışıyoruz
'Gaziler gurur kaynağımız'
Danimarka'ya 'haraç operasyonu' teşekkürü
Şantiyede bir işçi öldü, 10'u kaçırıldı
Özgür Suriye Ordusu 8 PKK'lıyı öldürdü
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol