5 günlük hava durumu
29 Kasım 2012 Perşembe
İlk Türk uçak gemisine doğru

İlk Türk uçak gemisine doğru

Türk donanmasının açık deniz üssü olması planlanan uçak gemisi projesi, Kış Şûrası gündemine alındı. Beş yılda inşa edilecek 140 metre uzunluğa 24 bin ton ağırlığa sahip geminin maliyeti, yaklaşık 1.5 milyar doları bulacak

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), uçak gemisi projesi Kış Şûrası'nda ele alınacak. TSK'nın 10 yıllık stratejik öncelikleri arasında yer alan uçak gemisi projesi, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başkanlık edeceği 30 Kasım'daki Yüksek Askeri Şûra'da (YAŞ) gündeme gelecek. TSK'nın harbe hazırlık ve ihtiyaçlarının görüşüleceği YAŞ'ta uçak gemisinin alımıyla ilgili dosya da değerlendirilecek. Konunun yine aralık ayında düzenlenecek Savunma Sanayi İcra Komitesi'nin gündemine gelmesi bekleniyor. Deniz Kuvvetleri'nin 140 metre uzunluğunda, 24 bin tonluk uçak gemisine sahip olması planlanıyor. Gemi, Türk donanmasının açık deniz üssü olacak.

SAVAŞ DIŞI KULLANILACAK

Uçak gemisiyle muharip amaçlar değil, daha çok ulaşım ve taşıma kapasitesinin artırılması hedefleniyor. Deniz Kuvvetleri'nin 140 metre uzunluğunda, 24 bin tonluk bir uçak gemisine sahip olması planlanıyor. Geminin maliyeti yaklaşık 1.5 milyar dolar (2 milyar 700 milyon TL) olarak öngörülüyor. Geminin 5 yılda inşa edilebileceği ve testlerin ardından 6-7 yıl içinde hizmete alınabileceği belirtiliyor. Dünyada sayılı ülkelerin sahip olduğu uçak gemisi, bir nevi yüzen ordu olacak. Öncelikle insani amaçlar için kullanılacak gemide sağlık ekiplerinin görev yapacağı bir hastane kurulacak. Kriz ortamlarında kullanılacak geminin TSK'nın deniz üssü olması planlanıyor. İlk etapta 8 helikopter, 100 araç ve yaklaşık 1000 personel taşıma kapasitesindeki gemi, uçakların da iniş kalkış yapabileceği şekilde düzenlenebilecek. Ege, Akdeniz ve Karadeniz'de asgari bir tabur büyüklüğünde bir kuvveti ana üst desteği gerektirmeksizin, kendi lojistik desteği ile kriz bölgesine intikal edecek. Benzer gemiler dünyada yalnızca 7 ülkenin donanmasında yer alıyor. Savaş zamanında düşmanların korkulu rüyası olan bu gemiler, deprem gibi doğal afetlerde de en önemli can kurtarma araçlarının başında yer alacak. Ana görev fonksiyonu "Kuvvet Aktarımı" ve "Amfibi Hareket" olarak tanımlanan gemiler, yılda 2 bin saatlik seyir yapabiliyor. Gemiler ABD, İngiltere, Fransa ve Hollanda gibi ülkelerin donanmalarında bulunuyor.

TERÖRE YENİ STRATEJİ
Şûra'da, Şemdinli operasyonlarında başlatılan "İzle-Gör-Yok Et" yönteminin geliştirilmesi ve 2'nci Ordu Komutanlığı'na bağlı tüm birliklerde uygulanması kararı alınacak. TSK'nın ilk kez eylül ayında Şemdinli'de icra ettiği bu operasyon yöntemiyle TSK'nın kara ve hava unsurları ile Özel Kuvvetler birbirleriyle sürekli haberleşerek müşterek görev yapmıştı. Bu taktik daha sonra Kuzey Irak'ta sıcak takip operasyonunda da başarıyla icra edildi. Aynı yöntem, daha gelişmiş teknolojik imkânlarla PKK'ya yönelik tüm operasyonlarda kullanılacak.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

CHP bu zihniyetle giderse...
Bakan Yıldırım savaş muhabiri oldu
KCK davasında karar
40 yıllık bekleyiş sona erdi
Berfo Ana için CHP-AK Parti işbirliği
Sarıgül: “İstanbul aday arıyorsa ben yokum...”
Gül: PKK'nın gücü kırıldı
Kılıçdaroğlu’na soğuk duş
Diyetisyenden milletvekillerine öneriler
PKK en zor günlerini yaşıyor
Meclis'te ilginç eylem
Kuzey Irak kamplarına bomba yağdı
Dağlıca'ya saldıran teröriste 12 müebbet
Siyasilerin twitter karnesi
NATO komutanından flaş açıklama
"20 senelik ceset bir anda çürüdü!"
Turgut Özal'ı onlar mı öldürdü?
Dokunulmazlıklarda İspanya kriteri önde
Maili valiye attı, kapısını bakan çaldı
Yardım paralarına 'terör' hortumu
NATO heyeti çamura saplandı
'Sis perdesinin bir kısmı aralandı'
'Milletimizin bizden beklentisi var'
Gül, fezlekeye karşı
İntihar eden asker sayısı şehit olanları geçti
Özal incelemesine toksik madde uzmanları eklendi
Başombudsman'dan ilk açıklama
'Habur yanlış değil süreç sabote edildi'
'Dizide tarihe iftira var'
'Kürsüye dokunulmasın'
Doğum gününden cenazeye
'Terörle bağı olan, toplumda şok yaratan vekile dokunulacak'
Anadilde savunmaya "Türkçe" rötuşu
"20 bölgeli özerklik" önerisi komisyonu gerdi
DHKP-C'liler 8 yıl hapisle yargılanıyor
Polis merkezine atacaktı, elinde patladı
Ürküten tespit: Nefret suçu AB'nin bir gerçeği
Cudi Dağı'nda dev Operasyon
"Anlattıklarımın beşi doğru 50'si yalan"
Rusya: Gizli tehdit
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol