5 günlük hava durumu
13 Aralık 2012 Perşembe
Ergenekon

davasında flaş gelişme

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 13.12.2012  16:40
    Güncelleme : 13.12.2012  21:15

Bugün esas hakkındaki görüşünü mahkemeye sunması beklenen davası savcısı mütalaasını sunmadı.

Esas hakkındaki mütalaanın açıklanması beklenen ''Ergenekon'' davasına giren savcılardan Mehmet Ali Pekgüzel, talepler ve dosyadaki eksikliklerle ilgili isteklerini açıkladı. Pekgüzel, mahkemeden TBMM'ye yazı yazılarak Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun rapor ve eklerinin dosyaya gönderilmesini talep etti.

2009'DA SAVCILIK TARAFINDAN ALINAN İFADELER DOSYAYA KONULDU

Emekli orgeneraller Aytaç Yalman ve Halil İbrahim Fırtına ile emekli Oramiral Özden Örnek'in 2009'da savcılık tarafından soruşturma sırasında alınan ifadeleri dosyaya konuldu.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde verilen aranın ardından devam edilen duruşmaya, protesto ederek salonu terk eden tutuklu sanıklar eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ile emekli orgeneraller Hurşit Tolon ve Hasan Iğsız da katıldı.

Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, gelen evrakın tutanağa geçmesi gerektiğini belirtti. Ardından hakim Fatih Mehmet Uslu da Genelkurmay Başkanlığı'nca gönderilen harddisklerle ilgili naip hakim incelemesine ilişkin hazırlanan ön raporun sonuç kısmını okudu.
Uslu, ön raporda, Genelkurmay Başkanlığı Bilgi Destek Dairesi'ne ait olduğu belirtilen bilgisayarlarla ilgili incelemenin halen devam ettiğinin bildirildiğini söyledi.

Üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu da CMK 250. maddeyle yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından emekli Orgeneral Aytaç Yalman ve Halil İbrahim Fırtına ile emekli Oramiral Özden Örnek'in 2009 yılında şüpheli olarak alınan ifadelerinin dosyaya konulmasına karar verildiğini bildirdi.

SAVCI: ''DİNLENİLEN TANIKLAR YETER''

Gelen evraka ilişkin söz verilen savcı Mehmet Ali Pekgüzel, davaya diğer savcılar Nihat Taşkın ve Murat Dalkuş'la birlikte girdiklerini belirterek, savcılar olarak talepler hakkında görüşleri ve dosyadaki eksikler konusunda istekleri olduğunu söyledi.

Pekgüzel, bu davayla birleştirilen Aykut Metin Şükre'nin de aralarında bulunuğu 4 sanık hakkındaki dava dosyasıyla ilgili beyanda bulunmaları için sanık avukatlarına süre verilmesini istedi.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Sedat Peker ve 4 kişi hakkında açılan davanın '''' davasıyla birleştirilmesi konusunda görüş sorulduğunu anımsatan Pekgüzel, dosya kapsamı ve davada gelinen aşama dikkate alınarak, mahkemenin bu dosyanın birleştirilmemesi konusunda görüş bildirmesini talep etti.

Pekgüzel, TBMM'ye yazı yazılıp, Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun rapor ve eklerinin dosyaya gönderilmesini de isteyerek, tutuklu sanıklardan Mustafa Dönmez hakkında Genelkurmay Askeri Savcılığı'nda görülen davanın akıbetinin sorulması talebinde bulundu.
Savcı Pekgüzel, mahkeme tarafından dinlenilmesine karar verilen ancak çağrılmalarına rağmen duruşmaya gelmeyen tanıkların da daha önceden alınan ve dosyada bulunan ifadelerinin duruşmada okunmasını istedi.

Davada 119 açık, 23 de gizli tanık dinlenildiğini, 8 gizli tanığın da ismini açıkladığını ifade eden Pekgüzel, toplamda 150 tanığın beyanının alındığını söyledi.

Pekgüzel, başka tanık dinlenilmesinin dosyaya yarar sağlamayacağını ve yargılamanın gereksiz yere uzatılmasına neden olacağını belirterek, tanık dinlenilmesi taleplerinin reddedilmesini istedi.

Savcı Pekgüzel, gelmeyen yazı cevaplarının akıbetinin de sorulmasını talep etti.

Savcının ardından sanık avukatlarına söz verilen duruşmada, avukatların beyanları alınıyor.

Bu arada, davanın tutuklu sanıklarından İlker Başbuğ, en son geçtiğimiz Ağustos ayında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök davada tanık olarak dinlenilirken duruşmaya katılmıştı. Başbuğ, daha önce de savunmasının alınabilmesi için duruşmaya gelmiş, ancak kısa bir açıklama yaptıktan sonra mahkemeye katılmamıştı.
Etiketler :

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

Teröristten şok itiraflar
Ali Babacan siyaseti bırakıyor
Erdoğan, MİT Müsteşarı ile görüştü
Meclis Genel Kurulu'nda ilk kez şarkı söylendi
İzmir bombacılarına en ağır ceza istendi
Savaş uçakları Şanlıurfa semalarında
Başsavcılık Özal raporunu açıkladı
"Rahmetli Özal, eceliyle ölmüştür''
Yanan cezaevi aracının şoföründen şok ifade
Kritik toplantı sonrası ilk açıklama
Şehit kızı adını babasının gözlerinden aldı
Karakolda kaçak sigara skandalı
Balyoz sanığının iadesi istendi
Bakanlık Twitter'dan cevap verecek
Pınar Selek davası başlıyor
AİHM'den asker intiharı kararı
Akkiraz'a 10 bin liralık tazminat cezası
Başbakan'dan dünya çevresinde 4 tur
Emniyet intihar rakamlarını açıkladı
Şerit ihlalini Twitter'dan ihbar edin
Ergenekon'da kritik duruşma
300 bin askere iyi haber
AB'nin eleştirisine fotoğraflarla yanıt
Yenibosna olayında da aynı kadın terörist
Kardeşlik fotoğrafı
Hukuk tarihine geçecek tekzip
+18 eleştirisine sert yanıt verdi
'AB üyelik süreci bu yıl hızlanacak'
Sarkozy'nin kapattığı AB fasılları açılmalı
İnce: Özal raporu oybirliğiyle çıktı
'Sinsice, kalleşçe, nankörce şehit edildi'
'Evlenmek istediğim kız için savcı oldum'
'Kurtarın' dediği oğlu gözaltında
Bakan Günay'a yumurtalı protesto
Bartholomeos Paris'te
Kışanak'ı Suriyeli terörist sorgulamış
HSYK üyeliğine sınır getirme sinyali
BM'nin kararıyla İsrail işgalci oldu
Ergenekon'da kritik duruşma
İstihbarat şefine suikastı araştırmak için komisyon
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol