5 günlük hava durumu
18 Aralık 2012 Salı
Şeb-i Arus töreninde bir ilk yaşandı

Şeb-i Arus töreninde bir ilk yaşandı

Başbakan Erdoğan ve CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı Şeb-i-Arus törenlerinde bu yıl ilk kez protokol konuşmaları yapılmadı

Konya'da düzenlenen Hz.Mevlana'yı anma 739,Vuslat Yıldönümü Şebi Arus törenleri dün gece muhteşem bir törenle gerçekleştirildi. Başbakan Erdoğan'ın yanısıra CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı törende bu yıl protokol konuşmaları yapılmadı. Törende şu gelişmeler yaşandı:
KATILIM YÜKSEK: Şeb-i Arus törenine katılım üst düzeyde gerçekleşti. Başbakan Tayyip Erdoğan törene kızı Sümeyye Erdoğan'la geldi. Erdoğan'a Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman da eşlik etti. Törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya da katıldı.
KILIÇDAROĞLU İLE SELAMLAŞTI: Başbakan Erdoğan salona Tacikistan Cumhurbaşkanı Rahman ile girdi. Erdoğan girdikten hemen sonra CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da salona CHP'li Gürsel Tekin ile birlikte giriş yaptı. Kılıçdaroğlu koltuğuna ilerlerken Erdoğan'ın önünden geçti, iki isim baş selamıyla birbirlerini selamladı. Tören esnasında Erdoğan Tacikistan Cumhurbaşkanı ile sık sık sohbet ederken CHP lideri ile Erdoğan arasına Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve eşi oturdu.
MÜZİK ZİYAFETİYLE BAŞLADI: Şeb-i Arus törenleri Ahmet Özhan'ın verdiği mini konserle başladı. Daha sonra 37 semazenin semahıyla devam etti. Sema sonunda dua edildi. Duaya Erdoğan ve Kılıçdaroğlu ile birlikte tüm salon katıldı. Tören Fatiha okunarak sona erdi.
TWİTTER MESAJLARI: CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu tören sırasında Twitter'dan mesajında. "Dünyada sevgiye dair ne varsa ben orada varım, savaşa dair ne varsa ben orada yokum. Mevlana'nın yolunda Konya'dayız" dedi.

"TÖRENİ GÖLGELİYOR"
Törende bu yıl bir ilk yaşandı. Önceki yıllarda protokol konuşmaları çerçevesinde önce Diyanet İşleri Başkanı, bakanlar, ardından anamuhalefet partisinin genel başkanı, son olarak da Başbakan konuşuyordu. Bu kez protokol konuşmaları, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'in ev sahibi sıfatıyla yaptığı "Hoşgeldiniz" konuşmasıyla sınırlı kaldı. Erdoğan, konuşmama kararını, Şebi Arus törenlerinin ruhuna uygun olmadığını düşündüğü için aldı. Erdoğan'ın "Konuşmalar anma törenini gölgeliyor. Bizim konuşmamıza gerek yok, dinleyelim" dediği öğrenildi.BİZ MEVLANA TORUNUYUZ, BUNLAR CÜCE
Başbakan Erdoğan, hükümetin dış politikasını eleştiren CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na Konya'dan, Mevlanalı yanıt verdi. Erdoğan, işadamlarına ödül töreninde şunları söyledi:
* BİZ OSMANLI TORUNUYUZ: İhracatı 36 milyar dolardan alarak 150 milyar dolara çıkardık. Aktif bir dış politikanız olmazsa bu rakamlara ulaşamazsınız. 'Diğer ülkelerle neden ilgileniyorsunuz?' diyorlar. İlgileniyoruz, çünkü biz Hazreti Mevlana'nın torunlarıyız. Çünkü biz Hint Yarımadası'na orada zulme uğrayan insanlar için donanma gönderen Osmanlı'nın torunlarıyız, onun için ilgileniyoruz.
* BUNLAR CÜCE: Ta Açe'ye kadar... Deprem yardımı için Açe'ye gittik. Açeliler Sultan Abdülhamit adına hala hutbe okutulduğunu söyledi. Böyle bir ecdadın torunu olacaksın, dünyadaki bu zulme duyarsız kalacaksın. Var mı böyle bir şey? Ama bunların büyük devlet olma diye bir ufku yok. Bunlar cüce, cüce, bunlardan bir şey olmaz.
* KONYA'YA GELECEK YÜZÜMÜZ OLMAZ: Bazılarının yüzleri olur, çünkü yüz dediğiniz zaman olayı sadece şu fiziki anlamdaki yüzle görmeyin ruha bakın, o önemli. Eğer Filistin'e eğer Suriye'ye karşı sessiz tepkisiz kalırsak bizim de Konya'ya gelecek yüzümüz olmaz.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

Eski senatör Demirayak vefat etti
Adnan Oktar zorla mahkemeye getirelecek
Göktürk-2 fırlatıldı
Başbakan'dan flaş açıklamalar
Sol örgütlerin düğmelerine basıldı
Uludere Kaymakamı'nın eşi ilaçtan öldü
Özel timcilerin davası ertelendi
Bağış'tan Rum Büyükelçi'ye diplomasi dersi
Kışlada cinsel saldırı iddiası
Bedelli bekleyenlere müjde!
Topbaş'tan Kılıçdaroğlu'na yanıt
Bakanlık yılbaşı çamı dağıtacak
"Özal da Kahveci de öldürüldü"
Türkiye'nin dört bir yanı kentsel dönüşüm bekliyor
Firar eden 231 kişi aranıyor
Tatlıses davasında sıcak gelişme
İşte CIA'in kıyamet tahmini
Yassıada belgeleri ve ses kayıtları Meclis'te
Terör örgütüne CV'sinin verip...
DHKP-C'li Işıklı'nın ibretlik hikâyesi
'Son söz' kriteri dava bozduruyor
'Fitne bu topraklarda tohum tutamaz'
İlk milli keşif uydusu Göktürk-2 fırlatılıyor
Şehit teğmenden oğluna miras 'övünç madalyası'
KCK duruşmasında 'kuantum' ağır geldi
Özel, Nazlıgül'ün ailesini dinleyecek
Psikolojisi bozuldu gazilik hakkı istiyor
İki şehidin ardında PKKkorucu işbirliği
BDP'li Yıldız'ın 'havuz cezası' bitti
Kılıçdaroğlu'na 64 yaş kutlaması
"Arınç'ın empati yapması önemli"
Meclis'e saman balyası getirdi
Aptal fikirleri olanlar Patriottan kaygılanabilir
Patriotları kuracak personel geldi
"Benim İstanbul'um" sergisi Çırağan'da
'Mustazaflar' kapatıldı 'Hüda-Par' kuruldu
Arkadaşlarının yanında intihar etti
Başbuğ'un tahliye talebi reddedildi
YGS ve LYS'de din dersinden soru
Tekvandocu katili yakalandı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol