5 günlük hava durumu
10 Mart 2013 Pazar
TSK personel alacak

TSK personel alacak

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 10.03.2013  13:50
    Güncelleme : 10.03.2013  15:21
Türk Silahlı Kuvvetleri, muvazzaf (daimi)/sözleşmeli subay ve astsubay ile uzman çavuş ve sözleşmeli er kadrolarında istihdam etmek üzere sınavla kadın ve erkek personel alacak.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın, internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Kara Harp Okulu'na ve K.K. Astsubay Meslek Yüksek Okulu'nda ve diğer bazı birliklerde istihdam etmek üzere muvazzaf ve sözleşmeli subay alacak.

Muvazzaf ve sözleşmeli subay olmak için başvuracak adayların, bazı mühendislik dalları ile ekonomi, hukuk, edebiyat, tarih, matematik, kamu yönetimi, uluslar arası ilişkiler, sosyoloji, psikoloji ve yabancı diller gibi çeşitli branşlarda dört yıllık fakülte ve yüksekokul mezunu olması gerekiyor.

Adaylardan, araştırma görevlisi başvurusu yapacakların lisans mezuniyet kredisinin dörtlük sisteme göre 2,75 veya yüzlük sisteme göre 65 ve yukarısında olması, öğretim görevlisi için lisans mezuniyet kredisi dörtlük sisteme göre 2,50 veya yüzlük sisteme göre 60 ve yukarısında olması isteniyor.

Adayların, son 5 yıla ait KPDS karşılığı asgari yabancı dil puanına sahip olması, lisansüstü eğitimini tamamlamış olanların, 7 Mayıs 2013 tarihi itibarıyla lisansüstü eğitimini tamamlayacak olanlar ve beş yıl (hazırlık sınıfı hariç) ve daha fazla eğitim yılı ile lisans eğitimini tamamlamış olanların 32 yaşından büyük olmaması, vücut yapılarının düzgün ve sağlıklarının TSK sağlık yönetmeliğine uygun olması gerekiyor.

Adaylar, 26 Mart 2013 tarihine kadar, ''www.kkk.tsk.tr'' genel ağ (internet) adresindeki detaylı bilgilere ulaştıktan sonra, ön başvuru formunu doldurarak işlemlerini çevrimiçi (online) olarak tamamlayacak. Şahsen, posta, dilekçe veya diğer şekilde yapılacak ön başvurular kabul edilmeyecek.

Ön başvurusu kabul edilen adaylara uygulanacak yazılı sınav tarihi ve adayın sınava gireceği sınav merkezi yeri/yerleri, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın web sayfasında yayınlanacak.

Adaylar, yazılı sınavın yanı sıra kişilik değerlendirme testi, sağlık muayenesi, fiziki kabiliyet ve yeterlilik testi ve mülakata tabi tutulacak.

ASTSUBAY ALIMI

Kara Kuvvetleri Komutanlığı, muvazzaf astsubay ihtiyacını karşılamak amacıyla, en az iki yıl süreli meslek yüksekokulu veya dört yıl süreli fakülte/yüksekokul mezunları arasından da adli tıp teknikerliğinden ağaç işlerine, ağız diş sağlığından büro hizmetleri ve yönetici asistanlığına, yaşlı bakımından yat işletmeye kadar onlarca farklı branşta personel alacak.

Muvazzaf astsubaylığa ön başvurular, 13 Şubat-15 Mart 2013 tarihleri arasında ''www.kkk.tsk.tr'' adresinden yapılabilecek.

Yazılı sınav, 30 Mart 2013 tarihinde saat 15.00'de Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bolu, Çorlu, Denizli, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Isparta, Hatay/İskenderun, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Manisa, Malatya, Osmaniye, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Van ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (Değirmenlik/Lefkoşa) yapılacak.

Sınav merkezlerine yerleştirmede adayların il tercihi dikkate alınacak, ancak sınav merkezlerinin kapasitesine göre, adaylar idare tarafından belirlenecek farklı sınav merkezlerine de planlanabilecek.

Sınav yerinin değiştirilmesi halinde bu husus adaylara önceden internet, e-posta ve SMS üzerinden bildirilecek.

Yazılı sınavda başarılı olan adayların, ikinci seçim aşama faaliyetleri, ön sağlık muayeneleri, fiziki kabiliyet yeterlilik testi (FKYT) ve mülakat) 16-26 Nisan 2013 tarihleri arasında Ankara'da gerçekleştirilecek. Yazılı sınav sonuçları yine internet üzerinden duyurulacak.

Seçmeler sonucunda muvazzaf astsubay adaylarından asil olarak tespit edilenler, Astsubay Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma (ASTTASAK) Eğitimi'ne tabi tutulacak ve bu eğitimi de başarıyla tamamlayanlar, Astsubay Çavuş rütbesiyle sınıf okullarına gönderilecek.


Uzman Çavuş ve Sözleşmeli Er


TSK, aynı zamanda, 1 Ocak 2013 tarihi itibarıyla 25 yaşını bitirmemiş olmaları, müracaat tarihinin ilk günü itibarıyla terhisinin üzerinden 3 yıldan fazla süre geçmemiş olan, en az lise ve dengi okul mezunu gençleri de uzman çavuş olarak kadrolarına dahil edecek.

Uzman çavuş olmak isteyen adaylar, ön başvurularının ardından 22 Mart 2013 tarihine kadar yapılacak sınavlara alınacak.

Bu arada, sözleşmeli erlik için adayların 1 Ocak 2013 tarihinde başlayan ön başvuruları, halen ''www.kkk.tsk.tr'' internet adresinden alınmaya devam ediliyor.

Bugüne kadar Hakkari'de görevlendirilen sözleşmeli erler, bundan sonra Ağrı, Ardahan, Bitlis, Bingöl, Erzincan, Erzurum, Iğdır, Kars, Muş, Tunceli ve Van illerinde de görevlendirilecek.

Sözleşmeli erlerin istihdam edileceği sınıf/branşlara, piyade, bakım, aşçı, iş makinesi işletmeni, hafif/ağır araç sürücüsü, elektrik ve güç kaynakları operatörü, ekmek pişirici, sıhhiye elemanı, köpek eğiticisi, sıhhi tesisatçı, kaloriferci, bilgisayar işletmeni branşları da eklendi.

SÖZLEŞMELİ ER BAŞVURU KOŞULLARI VE ÖZLÜK HAKLARI

En az ilköğretim veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olup askerlik hizmetini erbaş ve er olarak tamamlayanlar, sözleşmeli er olmak için başvuruda bulunabilecek.

Başvuruda bulunacakların, terhislerinin üzerinden 3 yıldan fazla süre geçmemiş, düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 26 yaşından gün almamış olmaları gerekiyor. Halen askerlik vazifesini yapanlar da müracaatta bulunabilecek.

Ön şartları uyan adaylar, sağlık muayenesi, spor testi ve mülakattan sonra 10 hafta askeri eğitimden geçirilecek.

Sözleşmeli erler, sigortalı olacak ve her yıl 45 gün izin alma hakkı bulunacak. Ocak 2012 itibarıyla bin 600-3 bin lira arasında maaş alan sözleşmeli erler, 7 yıl görev yaptıktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) ayrılmaları halinde 60 bin TL'ye yakın tazminat alabilecek.


kalan karakter 460

mustafa ARSLANDAŞ mustafa ARSLANDAŞ

BEN GÖNÜLLÜ ASKER OLMAK İSTİYORUM.TERÖRLE MÜCADELE EKİPLERİNDE ASKER OLMAK İSTİYORUM...ALLAHIN İZNİYLE BENİ ARAYIN

Aynı Görüşte misiniz?
evet70
hayır12
cevapla 25.03.2013 10:00
tremen tremen // BALIKESİR

daha Uzman.çavuş ve Uzman Erbaşların haklarını yıllarca vermediler hep göz ardı ettiler uğraşmaktan yıldılar herkes üç maymunu oynadı

Aynı Görüşte misiniz?
evet34
hayır10
cevapla 11.03.2013 00:21
advocate advocate

supermis.

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır17
cevapla 10.03.2013 23:36
rıza şen rıza şen

ben gönünlü jöh olmak istiyorum vatan ve milletim için iyi bir asker olmak istiyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 14.04.2014 12:55
Aslı Aslı

Hiçbirşey bulamadım...!

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 09.12.2013 20:53

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

Cumhurbaşkanı Gül'e jetler eşlik etti
"O zihniyet çöp dağlarının altında kaldı"
Gül: Karşı tarafın da samimiyetini göstermesi gerekir
Meclis'te ''halk günü'' başlıyor
Ağlayarak geldi, gönüllü olarak kaldı
Bir ülke ile daha vizeler kalkıyor
İkinci frak İsveç'te
Erdoğan: Halkım süreci benimsemiş
Batı'dan Doğu'ya barış köprüsü
'8/24 mesai için 15 bin polis lazım'
Memecan yeniden başkan seçildi
Mumcu: Sorunlar Meclis'te çözülmeli
'Veda hutbesini Bahçeli'ye verin'
'Erkekler nezaket eğitiminden geçmeli
'Paket amaca hizmet etmiyor'
'Dünya kadının emeğiyle güzeldir'
'Yüreğimizi koyacağız'
'Çözüm çok yakında'
Milletvekili Aşlık'a 11 şahitli nikâh
Karakola saldırı
"BDP'den olduğunu ilk günden söyledik"
8 bin kişi denetimli serbest
'Gelişince anayasayı kısa yazıyorsun'
'Berfo Ana Parkı'nın temeli törenle atıldı
Görmez'den Demir'e dayak yanıtı
"Meclis'i ihanete ortak etme çabası"
İşte Müslüm Baba'nın hastane gerçeği
Bakan Eroğlu'nu gururlandıran nine
Bir ülke ile daha vizeler kalkıyor
Eymür, Zirve'de tanık olarak dinlenecek
Maskeli itirafçıdan ilginç itiraflar
Bir Arap kızıyla neden evleneyim?
Kılıçdaroğlu'ndan gündeme ilişkin açıklamalar
Bahçeli'den 4.Yargı Paketi yorumu
Yılın ilk UFOları görüntülendi
Karakola roketli saldırı
Başbakan istedi, üç günde kapatıldı
Demirtaş'tan flaş açıklama
İşte o bombacı
Çözüm umudu arttı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol