5 günlük hava durumu
6 Haziran 2013 Perşembe
Gezi Parkı olaylarının perde arkası

Gezi Parkı olaylarının perde arkası

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 06.06.2013  16:32
    Güncelleme : 06.06.2013  16:32

Gezi Parkı eylemlerinin dış bağlantıları çözülüyor. Olayların arkasında Turuncu Devrim ve Arap Baharı'nı örgütleyen Occupy, Otpor/Canvas gibi oluşumlar var.

Olayların arkasında Turuncu Devrim ve Arap Baharı'nı örgütleyen Occupy, Otpor/Canvas gibi uluslararası oluşumlar var. ODTÜ eylemlerinde de süreci yönlendirmeye çalışan aynı gruptu. Turuncu devrimleri ve Arap Baharı'nı yönlendiren Occupy, Otpor ve Canvas'ın Taksim eylemlerinden önce devreye sokulduğu ve Gezi Parkı olaylarının da buradan yönetildiği tespit edildi.


TWITTER'DA ÖRGÜTLENDİLER

Taksim olaylarını yönlendiren bazı eylemcilerin tişörtlerinde "#OCCUPYTURKEY" yazısı dikkat çekiyordu. Eylemlerin en şiddetlendiği 31 Mayıs ve 1 Haziran günlerinde de Twitter'da en çok kullanılan etiketlerden biri "#occupyturkey"di. Türkiye ve dünya gündemi listesinde ise en üstte "#DirenGeziParkı"vardı.


FACEBOOK'TA ÜYE ARTIŞI

Facebook'ta ise, bu eylemler hakkında en hızlı bilgilerin paylaşıldığı ve güncel gelişmelerin aktarıldığı sayfa "Occupy Turkey" oldu. Sayfa 1 Haziran saat 3.00 civarında 16 bin üyeye sahipken aynı gün saat 23'te 40 bin üyeye ulaşmış durumdaydı.


YUGOSLAVYA'YI PARÇALAYAN EYLEMLER

İşgal etmek anlamına gelen "Occupy" ilk kez 2011'de Wall Street'teki eylemler için kullanılan bir simge oldu. Wall Street eylemlerinin başını Otpor ve Canvas adlı oluşumlar çekiyordu. Otpor, ilk kez Balkanlar'da ortaya çıkmış ve Yugoslavya'yı parçalayan eylemleri örgütlemişti. Bu oluşum daha sonra isim değiştirerek farklı ülkelerdeki sivil operasyonlarda da kullanılmak üzere Canvas adını aldı. Kurucuları, Otpor'un kurucularıyla aynıydı. 2011'de başlatılan Arap Baharı'nda Otpor/Canvas büyük rol oynadı ve başlattığı 6 Nisan Gençlik Hareketi gibi oluşumlarla süreci yönlendirdi.


GEZİ PARKI'NI DA YÖNLENDİRDİLER

"Occupy" Gezi Parkı eylemlerinde de başından beri süreci yönlendiren portallardan biri oldu. İlk başta "DirenAnadolu" olarak devreye sokulan uzantı eylemler başladığında da #DirenGeziParkı etiketiyle en etkili mecralardan biri haline geldi. Sayfanın devreye sokulduğu tarih de oldukça önemli. Aralık 2012'de kurulduğunda "DirenAnadolu" bağlantı adını seçerken, "livestream" adlı video yayın sitesindeki hesaplarının adı da "revoltistanbul"du. "Revolt" İngilizce "ayaklan" veya "diren" demek. Gezi parkındaki eylemlerde sağa sola yazılan yazılarda, pankart ve afişlerde sıkça kullanılan bir ifadeydi aynı zamanda. Bu faaliyetlerin daha da gerilere gidiyor aslında. "Occupy Turkey" Facebook sayfası Aralık 2012'de kurulmadan önce, Wall Street eylemlerinin başladığı dönemde "Ayaklan İstanbul / Occupy İstanbul" adıyla bir sayfa oluşturulmuştu. Sayfa üyeleri çeşitli aralıklarla "Revolt (Ayaklan) İstanbul" eylemleri düzenleyip, Otpor/Canvas denetiminde bir halk hareketi için nabız yokluyordu. Geçmişte ODTÜ eylemlerinde de süreci yönlendirmeye çalıştılar.

Kaynak: Türkiye Gazetesi

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

Polisin şehit edilmesiyle ilgili ses kaydı ele geçirildi
Cumhurbaşkanı Gül'den "aşırı gaz" açıklaması
Başbakan'dan çarpıcı açıklamalar
Erdoğan'a karşılama sürprizi!
Başbakan Tunus'ta konuştu
Mobeseye yansıyan vahşet görüntüleri
Bağış: Adam gibi muhalefet yok
Bakan Güler'den kritik açıklama
Türklerin yüzde 62’si Erdoğan’ı destekliyor
Sınırda seyyar cephanelik yakalandı
CHP'li Gök, polislerden özür diledi
Başbakan'dan önemli açıklamalar
Diplomat pasaportlu provokatörler
28 Şubat iddianamesi kabul edildi
Erdoğan'a muhteşem karşılama
Ayasofya için imza kampanyası
Validen Twitter gözaltıları açıklaması
O komiser şehit oldu
TSK'dan çatışma açıklaması
BDP'li Önder valiliğe gidecek
Tweet gözaltılarında flaş gelişme
TDK'dan "çapulcu" açıklaması
Atatürk'ün yayınlanmamış fotoğrafı
Twitter tutuklamalarının sebebi belli oldu
Taksim Platformu'nun Hükümet'ten talepleri
'Cezayir'de evimde gibiyim'
Polisin feryadı: Biz de insanız...
Gezi'de kandil hassasiyeti
BDP'den bir ilk
Kardeşliğimiz için sağduyu ve sükûnet
'Artık terörü değil çevre konuşuyoruz'
'Abdullah'a gaz kapsülü isabet etti'
'Sorunu sadece siz çözebilirsiniz'
Rize'de gergin gün
Göstericilere müdahale
Prof. Atasoy: Özal'ı 'atenolol' ilacı öldürdü
Adana'da bir komiser yaralandı
'Bu insanlar kime zarar verebilir?'
Romanya'da Gezi sorusu
'Döner büfelerine düşmanız'
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol