5 günlük hava durumu
22 Temmuz 2013 Pazartesi
"Hoca"lara özel muayene imkanı

"Hoca"lara özel muayene imkanı

  • yeni haber
  • İHA
  • Giriş Saati: 22.07.2013  15:44
    Güncelleme : 22.07.2013  15:44

Yükseköğretim kurumlarında görev yapan doktorlar, mesai saatleri dışında ilave ücret karşılığında vatandaşları özel muayene edebilecek.

29 Mayıs 2013 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6486 sayılı kanunun 4. maddesiyle 5510 sayılı kanunun 73. maddesine eklenen ek fıkra ile artık yükseköğretim kurumlarında görev yapan doktorlar, mesai saatleri dışında ilave ücret karşılığında vatandaşları özel muayene edebilecek.

29 Mayıs 2013 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6486 sayılı kanunun 4. maddesiyle 5510 sayılı kanunun 73. maddesine eklenen ek fıkrada 'Ancak yükseköğretim kurumlarına ait sağlık hizmeti sunucularında öğretim üyeleri tarafından mesai saatleri dışında bizzat verilen sağlık hizmetleri için kurumca belirlenmiş sağlık hizmetleri bedelinin, poliklinik muayenelerinde bir katını, diğer hizmetlerde yüzde ellisini geçmemek üzere, üniversite yönetim kurulu kararıyla öğretim üyelerinin unvanları itibarıyla belirlenen miktarda ilave ücret alınabilir. Ancak alınacak ilave ücret bir defada asgari ücretin iki katını geçemez. Bu oranları bir katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir. Kurum bu fıkra kapsamında ilave ücret alınamayacak sağlık hizmetlerini belirlemeye yetkilidir' denilmekte.

Konuyla ilgili olarak Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan, ilgili kanuna dayanarak Dicle Üniversitesi Hastanelerinde özel muayene sistemine geçildiğini söyledi. Belirledikleri telefon numarası aranarak randevu alınacağı ve buna göre öğretim görevlilerine mesai saatleri dışında ilave ücret karşılığı özel muayene olunabileceğini aktaran alan, özel muayene ücretinin 41 ile 68 lira arasında değiştiğini söyledi. Alan, 'Hastalar 0412- 2588001-16 hatlı telefonları arayarak bölüm sekreterinden sisteme dahil olan profesör, doçent ve yardımcı doçent gibi öğretim üyelerine randevu alıp ilave ücret ödeyerek mesai saati dışında özel muayene olabilecekleri gibi ameliyat da olabilecekler' dedi. Dicle Üniversitesi Hastanelerinde tam gün hizmet veren öğretim üyelerinin randevu sistemine dahil olmasıyla beraber mesai saati dışında özel muayene yapmaya başladığını ifade eden Alan, 'Şu anda Dicle Üniversitesi Hastanelerinde, sosyal güvencesi olan hastalar hangi öğretim üyesinde muayene olmak isterse 41- 68 lira arasında değişen bir ilave ücretle muayene olabilecek. Yine hastalar ameliyat için ilave ücret ödeyerek ilgili bölümden dilediği öğretim üyesinden ameliyat olabilecekler' diye konuştu.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

Öcalan'ın basın toplantısı talebi
Arınç'tan önemli açıklamalar
Kışlada yangın ve patlama
Ali Tombul'un durumu iyiye gidiyor
Hatip Dicle'nin tahliye talebine ret
Bakanlar Kurulu toplandı
Tayfun Talipoğlu emniyette ifade verdi
Gezi Parkı'yla ilgili flaş karar
Baydemir’i havuza attılar
TSK'dan flaş Suriye açıklaması
Abdülhamid’in yazdığı mektup
Ünlü başkan CHP’ye mi geçiyor?
Yargıtay'dan gizlilik ayarı
Bedelli askerlikten 2 milyar TL geldi
Bursa'da tehlikeli gerginlik
Kılıçdaroğlu ve Sarıgül buluştu
Kırmızı çizgi koymuyoruz
"Türkler bağırır çağırır ama..."
Suriye sınırında tehlikeli oyun
18 yıl sonra acı yüzleşme
İmralı: Tıkanma çözümsüzlük yok
Yetkililerimiz hayal âleminde
'Tencere tava çalanları bırak'
Zanlı CHP'li başkan
Çatışma arttı kule nöbeti kalktı
Bedelliden 70 bin 413 kişi yararlandı
BDP-Kasımpaşa taraftarı gerginliği
Köprüde Suriye plakalı araç alarmı
Barzani'den kongre çağrısı
Kılıçdaroğlu ve Sarıgül buluştu
Başbakan'dan önemli açıklamalar
BDP'den İmralı açıklaması!
Abdullah Cömert nasıl öldü?
Artık bir mezarı olacak
Melih Gökçek'ten şok iddia!
TSK: Ateşe ateşle karşılık verdik
Türkiye'nin karşısında olmayız
Türkiye'nin yeni statları
CHP'nin başına geçecek ismi açıkladı
Bir terörist teslim oldu
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol