5 günlük hava durumu
24 Ekim 2013 Perşembe
Diyanet: Lades oynamak haram

Diyanet: Lades oynamak haram

  • yeni haber
  • CİHAN
  • Giriş Saati: 24.10.2013  11:47
    Güncelleme : 24.10.2013  11:49

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, toplumun bazı kesimlerinde yaygın olan 'lades'in caiz olmadığını açıkladı.

Bir vatandaşın sorusunu cevaplandıran Yüksek Kurul, "Taraflardan bir kimsenin kazanıp diğerinin kaybetmesi esasına dayalı tüm oyunlar haram kılınmıştır. Bir taraf karşılıksız olarak kaybederken, diğer taraf da hak etmeden kazanmaktadır. Bu özellikleri taşıyan lades oyunu da bir tür kumar niteliğindedir" ifadelerini kullandı.

Lades; topluma mal olmuş, daha çok çocuklar arasında oynanan bir oyun. Lades, tutuşacak olan iki kişiden biri, eline tavuğun göğsünden çıkan çatal şeklindeki lades kemiğini alır, bir ucundan kendisi tutar, öbür ucunu karşısındakine tutturur ve ardından karşıdaki kişiye bir şey verir ve böylece oyun başlamış olur. Kendisine bir şey verilen kişi bunu, 'Aklımda' diyerek alabilir. Bu durumda kaybetmemiş olur. Eğer, 'aklımda' demezse diğer kişi 'Lades' diyerek oyunu bitirir ve kazanmış olur. Çoğu zaman aile içinde veya arkadaşlar arasında sadece eğlenceli zaman geçirmek ve muhabbete vesile olsun amacıyla oynanan ladeste kaybeden tarafın, kazanan tarafa çok küçük de olsa bir şey vermesinin caiz olmadığı bildirildi.

Toplumda yaygın olarak oynanılan ladesin helal olup olmadığını merak eden bir vatandaş Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'na 'Unutturmaya dayalı olarak oynanan lades caiz midir' sorusunu yöneltti. Konuyu enine boyuna değerlendiren Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı Dini Soruları Cevaplandırma Platformu, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, ladesin caiz olmadığına hükmetti.

Platformdan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Taraflardan bir kimsenin kazanıp diğerinin kaybetmesi esasına dayalı bütün şans oyunları kumar kapsamında değerlendirilip haram kılınmıştır. Zira bir taraf karşılıksız olarak kaybederken, diğer taraf da hak etmeden kazanmaktadır (İbn Nüceym, el-Bahrü'r-raik, XXII, 381; İbn Abidin, Reddu'l-muhtar, VI, 403). Bu özellikleri taşıyan lades oyunu da bir tür kumar niteliğindedir. Kumar niteliğindeki uygulamalara çeşitli isimler verilmesi, yasaklık hükmünü değiştirmez (İbn Kudame, el-Muğni, IV, 194). Bu sebeple kaybedenin kazanana bir şey vermesi şartı ile lades oyunu oynamak caiz değildir. Böyle değil de sadece eğlence maksadı ile oynanmasında ise bir sakınca yoktur."

OLGUNLAŞMAMIŞ SEBZE, MEYVEYİ SATMAK CAİZ DEĞİLDİR

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, henüz olgunlaşmamış sebze ve meyvenin satışının da caiz olmadığını bildirdi. Vatandaşın sorusuna sanal alemden cevap veren kurul, "İslam alimleri, Hz. Peygamber'in (s.a.s.) meyvesi olgunlaşıncaya kadar hurmanın, danesi beyazlaşıp afetten emin oluncaya kadar da ekin satışını yasaklamasını (Müslim, Buyu', 13) gerekçe göstererek henüz olgunlaşmamış, kendisinden insan yiyeceği veya yem olarak yararlanılacak durumda olmayan sebze ve meyvelerin satışını caiz görmemişlerdir. İnsanlar için yiyecek, hayvanlar için de yem olarak kullanılabilecek durumda olan sebze ve meyvelere gelince; bunların henüz olgunlaşmadan satışı caizdir. Zira bu durumdaki sebze ve meyveler, kendilerinden yararlanılan (müntefeun bih) ve değeri olan (mütekavvim) bir mal olarak kabul edilir (Mevsıli, el-İhtiyar, İstanbul, ts. II, 182-183)" açıklamasında bulundu.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

MHP Söke İlçe Teşkilatı kapatıldı
Bakandan Erhan Tuncel açıklaması
Emekli generale 11 kez müebbet
Meclis'te Sabah gazetesi damgası
Müjdat Gezen AİHM'e gidiyor
BDP genel seçime girmeyecek!
Başbakan'dan isim değişikliği talimatı
O yasa teklifi kabul edildi
Erhan Tuncel tutuklandı
ODTÜ'yü Menderes kurdu, bir kere bile...
Teröristler, işçilerin tüfeklerini çaldı
"Emek" protestosu davasında karar
Deniz Baykal'dan Sarıgül açıklaması
İstanbul'da mühimmat araması
28 Şubat davasının 24. duruşma
Kısa dönem askerlik için dilekçe yağmuru
Şehidin ailesinden istenen banka borcu silindi
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplandı
ABD Büyükelçisi konuştu
Erhan Tuncel, adliyeye sevk edildi
Kışlada korkunç ölüm
Türkiye'yi sarsan cinayette şok mektup!
100 bin dosyaya pilot karar
BM: Hücre cezası işkencedir, kalksın
Anayasa pazarlığı
Erdoğan: Kosova Türkiye'dir
'Geçmişin dersleriyle geleceği kuracağız'
Bombacılara 53'er kez ağır müebbet istemi
Evren Paşa mütalaayı canlı dinleyecek
'Büyük Abi' yakalandı
Salih Müslim'in K. Irak'a girmesine izin verilmedi
'Korsan görüşme'
İçtüzük Komisyonu yeniden
Hakan Fidan'a sahip çıktı
Parti sözcülerinin ODTÜ atışması
'CIA ajanı' kavgası
Serbest kalmadan önceki görüntüler
F-16'lar Rus savaş uçağını önledi
Bilirkişi "Hozat'ta fişleme var" dedi
28 Şubat'ta 200 mağdur başvurusu
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol