5 günlük hava durumu
3 Mart 2014 Pazartesi
Yeşil pasaporttan da Gülen çıktı

Yeşil pasaporttan da Gülen çıktı

Fethullah Gülen'in 1999'da ABD'ye, Diyanet'ten istifa etmesine rağmen kanunla düzenlenen kişilere verilen yeşil pasaportla gittiği ortaya çıktı

Gülen örgütünü ABD Pensilvanya'daki çiftliğinden yöneten Fethullah Gülen'in, paralel örgüt üyeleri sayesinde edindiği yeşil pasaportla yurtdışına çıktığı belirlendi. Diyanet'ten istifa eden ilkokul mezunu olan Gülen, yalnız kanunla düzenlenen kişilere verilen bu pasaportla 21 Mart 1999'da ABD'ye uçtu ve bir daha da geri dönmedi.

EVRAKTA SAHTECİLİK
İlkokul mezunu Gülen, çıkışta A 108450 numaralı yeşil pasaportu kullandı. Ancak Diyanet'ten ve vaizlikten emekli değildi. 20 Mart 1981'de Diyanet'ten 6/7 kıdem ve derece ile istifa ederek ayrılmıştı. Dolayısıyla yeşil pasaportu alma hakkı yoktu. Buna rağmen devlet içine sızan Gülen örgütü elemanları sayesinde 'evrakta sahtecilik ya da usulsüzlük'le yeşil pasaporta sahip olan Gülen, bu sayede İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan 21 Mart 1999'da yurtdışına çıktı. Aslında Fethullah Gülen, TR-A 133484 numaralı mavi pasaporta sahipti ve 1986 ile 1991 arasında kullanmıştı. Daha sonra TR-E 298669 numaralı bir başka pasaportu daha olan Gülen, İçişleri Bakanlığı bünyesindeki paralel yapı uzantıları sayesinde yeşil pasaport aldı. Gülen, Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde "suç işlemek amacıyla çete oluşturmak" suçlamasıyla soruşturma açılmasından kısa süre sonra rahatsızlandığı ve daha önce gittiği gibi tedavi göreceği iddiasıyla ABD'ye gitti. O dönemde paralel örgütün yayın organı Zaman gazetesi, "tedavi için ABD'ye gittiğini" yazmıştı. Gazeteye göre Gülen, Mayo Klinik'te 4 gün kontrolden geçecekti. Ancak o tarihten sonra bir daha Türkiye'ye dönmedi.

YEŞİL PASAPORTU KİMLER ALABİLİR?
TBMM eski üyeleri ve eski bakanlar, kadro derecesi 1, 2, 3 olan devlet memurları ve bu derecede iken emekliliği hak edenler, 1. 2. ve 3. derece kadro karşılığı sözleşmeli olarak çalışırken emekli olan devlet memurları, emekli kesenekleri 1., 2. ve 3. derece üzerinden kesilerek Emekli Sandığı'na yatırılan çalışanlar ile bu durumda emekli olan sözleşmeli devlet memurları, Büyükşehir, il, ilçe ve 1. kademe belde belediye başkanları, devlet sporcuları, Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Emlak Bankası çalışanlarından özelleştirilmeden önce hususi pasaport alma hakkını elde etmiş olan ve sosyal güvenlik yönünden Emekli Sandığı'na bağlı kamu görevlisi olmak şartlarından birini taşıyanlara verilir. Yeşil pasaport almaya hak kazananların 18 yaşından küçük erkek ve kız çocukları ile 18 yaşını bitirdikten sonra, çalışmayan, evli olmayan ve hak sahibi ebeveyni ile birlikte ikamet eden reşit kız çocukları da 5 yıl süreyle yeşil pasaporta hak kazanır.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

Mustafa Sarıgül için flaş iddia
Kapusuz: Türkiye'nin operasyondaki kaybı...
Bakan Eroğlu'nun vatandaşlarla sohbeti güldürdü
Kocaoğlu ve Tartan'a suç duyurusu
Erdoğan için Şefkat Tepe'den ayrıldı
Bu şehirde seçim bayrağı olmayacak
Başbakan'dan önemli açıklamalar
MİT'in karakutusundan bomba açıklamalar
HSYK'da kritik atama
Donanma komutanı yanıtladı
Türk donanmasından 150 yıl sonra bir ilk!
'Gezi' davası ertelendi
Bir general daha istifa etti
Kılıçdaroğlu mal varlığını açıkladı
Başbakan o ismi yerden yere vurdu
Bakandan bedelli açıklaması
Asrın projesinde son durum
Cemaatin Azerbaycan paniği
Osmanlı torunundan veraset davası
Melih Gökçek'ten bomba iddia
Sarıgül'ün yumruk attığı emekli o anları anlattı
Paralel yapı Hakan Fidan'ı dinleyemeyince
Sokağa bile çıkamazlar
CHP AYM'ye yeniden başvurdu
13 dinleme cihazı kayıp
Mahkemeden Sarıgül'ü üzecek karar!
Zaman kanaat önderinin sözlerini çarpıttı
Sarıgül'den vatandaşa yumrukla karşılık
Paralel arazi işgali
'Yılanın deliğine de girseler çıkaracağız'
'Seçim barajı için birlikte çalışalım'
Ulusal verilere özel TÜBİTAK'a kozmik oda
26 Mart'a kadar 'sandık' molası
Cumhurbaşkanlığı seçim takvimi hazır
'Millete verecekleri bir çekirdekleri yok'
'Çankaya yokuşunu çıkamaz'
'Ellerinizi kaldırırken ceplerinize dikkat edin'
'Sayın' genelgesine AK Parti'den tepki
'Argo TV' yine ceza aldı
Vali Mutlu Formulaz'da
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol