5 günlük hava durumu
28 Ekim 2011 Cuma
ÖTV artışı gözden geçirilebilir

ÖTV artışı gözden geçirilebilir

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 28.10.2011  11:53
    Güncelleme : 28.10.2011  15:27

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, hafif ticari araçlardaki ÖTV artışının gözden geçirilebileceğini söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ''ÖTV artışı hafif ticari araçların üretimini, satışını, iç pazardaki dengelerini, otomobille arasındaki ilişkiyi nasıl etkileyecek, bunu 3-5 ay bir görmek lazım. Ondan sonra bir gözden geçirme olabilir'' dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bilgi Teknoloji Proje Yarışması (BİLTRONİK) ödül töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ergün, Otomotiv sektöründeki ÖTV artışının Otomobil Strateji Belgesi ile çelişmediğini kaydetti.

Ergün, ÖTV artışının Türkiye'nin üretmiş olduğu otomobil segmenti ile ilgili bir artış olmadığını, ''çok lüks otomobiller'' diye sıralanabilecek kategorilerle ile ilgili bir ÖTV artışı olduğunu dile getirerek, bu ÖTV artışının nedenlerinin Maliye Bakanlığı'nca açıklandığını anlattı.

Otomotivdeki ÖTV artışını ağırlıklı olarak cari açıkla ilgili alınan önlemler çerçevesinde görmek gerektiğine işaret eden Ergün, bu ÖTV artışı ile lüks otomobil ithalatının bir miktar önüne geçilmesinin amaçlandığını söyledi.

Bakan Ergün, bunun da herkes tarafında genel olarak doğru algılanan bir konu olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Belki burada tartışılacak olan konu hafif ticari araçlardaki ÖTV artışıdır. Zaten bu açıklanırken de 'cari açıkla ilgili olmadığı, hafif ticari araçla otomobil arasındaki makasın kapatılmasına dönük olduğu' şeklinde açıklandı. Hafif ticari araçların da, yüzde 70 kullanım var iç pazarda, otomobillerde yüzde 70 ithalat var. Biz onun için otomobilde üretimin artışını yeni model ve markaların hem yatırım yapmasını hem de üretimi artırmalarını Türkiye'de de bir marka model ortaya çıkarılmasını istiyoruz. Çünkü yüzde 70 ithal otomobil kullanıyor Türkiye'de otomobil sahibi olmak isteyenler. Sadece Türkiye'de üretilenlerin yüzde 30'unu tüketiyor. Karşıdan baktığımızda hafif ticari araçlarda bunun tersi, yüzde 70 Türkiye'de üretilen hafif ticariler kullanılıyor.

Bu ÖTV artışının iyi gözlemlenmesi lazım. Otomobille hafif ticari arasındaki haksız rekabeti ortadan kaldıracak etki meydana getirir mi getirmez mi, bu uygulamayı bir görmemiz lazım. Uygulamayı gördükten sonra belki hafif ticari araçla ilgili ÖTV artışı konusu bir gözden geçirilebilir. Ama 'Otomotiv Strateji Belgesine uygun olmayan bir vergi artışı oldu' diye genel olarak düşünmek doğru olmaz. Bütün strateji belgelerinin temel yaklaşımlarından bir tanesi de cari açığa neden olmamaktır. Cari açığa neden olacak bir stratejik bakış açısı olmaz Türkiye'de, strateji belgeleriyle bu yönüyle çelişmez.''

Hafif ticari araçlardaki ÖTV artışının uygulamanı göreceklerini dile getiren Ergün, ''Hafif ticari araçların üretimini, satışını, iç pazardaki dengelerini, otomobille arasındaki ilişkiyi nasıl etkileyecek, bunu 3-5 ay bir görmek lazım ondan sonra bir gözden geçirme olabilir'' dedi.

''Deprem vergisi diye vergi yok''

Bakan Ergün, bir gazetecinin ''Maliye Bakanı'nın dünkü açıklamalarından sonra, 'deprem vergilerinin' bütçedeki konumlandırılmasıyla ilgili'' sorusu üzerine şunları kaydetti:

''Deprem vergisi' diye bir vergi yok. Zaten ortada olan vergi Özel İletişim Vergisi. 1999 yılında depremden sonra konulmuş bir vergidir. Türkiye'nin bütün vergi gelirleri bütçe içerisinde kayıtlıdır. Dolayısıyla bütçenin hangi amaçla harcandığı da TBMM'de Plan Bütçe Komisyonunda net olarak ortaya konulmaktadır. Dolayısıyla 'deprem vergisi' diye özel bir vergi bütçe kalemleri içerisinde zaten yer almıyor. Ama deprem olduğu zaman veya olmadan önceki çalışmalar yine bütçeden ayrılan ödeneklerle gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla bütçeden afetlerle veya afetlerin önlenmesiyle ilgili çalışmalara kaynaklar toplanan genel vergilerin içerisinden zaten ayrılmaktadır.

Özel İletişim Vergisi toplanmamış olsaydı bile afetle ilgili çalışma yapmayacak mıydı Türkiye? Bütçesinden buna kaynak ayırmayacak mıydı? Zaten ayırmaktadır. Dolayısıyla olaya şimdi, 'Van'da bir deprem oldu, nasıl olayı ekonomik ve politik yönden istismar edebiliriz( diye düşünenlerin bunu fırsat olarak görmeye çalışması yanlış oluyor. Şimdi bir depremle karşı karşıyayız bunun yaralarını hep beraber nasıl saracağız, Allah'a şükür saracak imkanlarımız da var, onları da sarıyoruz.''

kalan karakter 460

bayram bayram

türk işi birşeyi bir seferde doğru yapın. her çıkan kanundan 1 hafta sonra düzeltme çıkıyor. sonra zaten anlaşılmayan kanunlar spagettiye dönüyor. önce iyi düşünün kanunu sonra çıkarın. çokmu zor bu?

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 28.10.2011 15:22
Açıklansın o zaman Açıklansın o zaman

Nereye harcandı açıklansın yazılı olarak , kim nereye harcama yaptı , hangi belediyeye hangi yollara döküldü paramız bilelim ...

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 28.10.2011 15:14

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Otomobil Haberleri

Trafikte beklemeye son
Ford'un karı düştü
İlk yerli ticari Ford'dan
Toyota ikinci hibrid açılımını Yaris'le yapacak
Skoda satış rekorunu yeni modellerle kıracak
Opel, gözünü Rusya'ya dikti
Ferrari'nin hızını ÖTV de kesemedi
En yeni modeller yollara çıkmak için gün sayıyor
Lüks otoya % 25 zam geldi
En hızlı Lamborghini 150 kişinin rüyalarını süslüyor
Yağmurlar başladı kazalar arttı
Kar lastiği zamanı geldi
Otomotivde Facebook savaşı
Dünyada sürücülerin ortak sıkıntısı park yeri
Oyak Renault 3 milyonuncu motorunu üretti
Continental 140'ıncı yaşını kutluyor
Amerikalılara yol gösteren Türk
Kia'nın imajı yükseldi, Opel ve Ford'u gözüne kestirdi
Subaru'da 7 bin TL indirim var
Citroen'de ödeme 2012'de başlıyor
ÖTV farkını Fiat karşılıyor
6 bin TL indirimle Toyota RAV 4
Opel 3 cazip ödeme seçeneği sunuyor
Seat Ibiza modeline özel donanım
Peugeot 8 bin TL indirim yapıyor
Chevrolet ödemeyi öteliyor
Proton'dan düşük peşinat
Ford ÖTV farkını karşılıyor
Hyundai faizi sıfırladı
Kia Rio tamamen yenilendi
Renault ÖTV artışını yansıtmıyor
Geely'den FC modeline özel fiyat
Derindere Filo'dan Mercedes kampanyası
Goodyear'dan yün kazak hediye
Gladyatör ödüllerinde geri sayım başladı
Vergi artışı otomotivi zorlayacak
Lüks araçlara ÖTV darbesi
Otomotivde ihracat ve üretim arttı
Otomotiv ihracatı rekora gidiyor
Yürür haldeki en eski otomobilin değeri
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol