5 günlük hava durumu
21 Mart 2012 Çarşamba

sistemi değişiyor

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 21.03.2012  09:25
    Güncelleme : 21.03.2012  12:42

Bakan Yıldız'ın verdiği bilgiye göre yeni sistemde, çarpıklık giderilerek yaşlı otonun si artırılırcak.

Yeni sistemde, çarpıklık giderilerek yaşlı otonun si artırılırken, çevreci araçların vergisi düşürülecek. Teşviklerle ömrünü doldurmuş araçların trafikten çekilmesi sağlanacak. Bakan Yıldız, "Çevre dostu aracın az vergi ödeyeceği, çevreyi kirletenden daha çok vergi alınacağı yeni bir sistem geliyor" dedi.

Enerji Bakanı 'dan halen faaliyette olan 16 milyonluk araç piyasasına kritik bir vergi uyarısı geldi. Bakan Yıldız, çevre dostu araçtan az, çevreyi daha çok kirletenden daha fazla vergi alınacağı bir sistem kurgulandığını söyledi. Bunu Şubat ayında yayınlanan Enerji Verimliği Strateji Belgesi'nde de bir politika kararı olarak ortaya koyduklarını vurgulayan Bakan Yıldız, bu önlemin belgede öngörülen süre içinde hayata geçirileceğini belirtti.

Vatan gazetesinin haberine göre; Enerji Bakanı Yıldız, bu uyarıyı dün katıldığı Limak Enerji ve Kalkınma Bankası enerji verimliliği kredi anlaşması töreninde yaptı. Yıldız, enerji verimliliği konusuna büyük önem verdiklerini ve bu kapsamda Şubat ayında Enerji Verimliliği Strateji Belgesi'ni yayımladıklarını vurgulayarak, "16 milyon aracın harcadığı petrol türevi enerji sektöründe kullanılan petrol türevinden daha fazla. Strateji Belgesi'yle çevre dostu aracın az vergi ödeyeceği, çevreyi çok kirletenden daha çok vergi alınacağı bir sistem kurgulanıyor. Bu konuda hükümette tüm bakanlıklarla birlikte ortak bir dil kurduk" diye konuştu.

Bakan Yıldız'ın dikkat çektiği 2012-2023 yıllarını kapsayan Enerji Verimliliği Strateji Belgesi atılacak adımı şöyle anlatıyor: "Emisyon seviyesi düşük çevre dostu (yürürlükteki tip onayı mevzuatına uygun) küçük motor hacimli, yakıt pilli veya elektrikli hibrit araçların özendirilmesi ve ekonomik ömrünü doldurmuş araçların kademeli olarak trafikten çekilmesi. Mevzuat revizyonu ile Bakanlık ve Maliye Bakanlığı işbirliği ile yapılacak düzenleyici etki analizi sonuçlarına bağlı olarak ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek kriterler çerçevesinde, Avrupa Birliği ve OECD'ye üye ülkelerdeki uygulamalar dikkate alınarak, taşıt araçlarında çevreci vergileme rejimine geçilmesine yönelik çalışmalar yapılacak. Maliye Bakanlığı'nın sorumluluğunda yürüyecek bu eylemle ilgili Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı koordinasyonuyla yürütülecek."

24 ay içinde devrede

Belgede eylemin tamamlanma süresi 24 ay olarak belirlendi. Bu konuda belgede, "İlgili kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı hazırlıkları ve mevcut kanunlar çerçevesinde yapılabilecek ikincil mevzuat düzenlemeleri için belgenin yayım tarihinden itibaren 24 ay içinde yapılacaktır" ifadeleri yer aldı.

Söz konusu kararın içeriğiyle ilgili bakanlık yetkilileri şu bilgileri verdi:

"Uygulamanın 2 yönü olacak. İlk yönü, ekonomik ömrünü doldurmuş araçların trafikten çekilmesi sağlanacak. Bu kapsamda sahiplerine bu araçları trafikten çekmeleri ve yerine yeni olmaları halinde vergi teşviği sağlanacak. İkinci yönü ise Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin sil baştan düzenlenmesi olacak. Buna göre halen yeni araçtan daha yüksek, eski araçtan daha düşük vergi alan sistem, tersine çevrilerek, eski araç kullananlara daha yüksek, yeni araç kullananlara daha düşük MTV uygulanacak. Böylece MTV oranları, şimdiki gibi eski araçlardan yeni araçlara doğru artarak değil, azalarak gidecek.

Dizelin vergisi artacak

Araçlarda dizel-benzinli ayrımı da yapılacak. Dizel araçlara daha yüksek oranlı vergi uygulanması üzerinde çalışılıyor. Bununla ilgili vergi yasaları başta olmak üzere mevzuatın yeniden yazılması için gereken süre başladı. Bu yasal düzenlemelerin tamamı 2014 Şubat ayına kadar tamamlanmış olacak.

Fabrika bacasından yılda 1.2 milyar kwh enerji tasarruf edilecek

LİMAK Çimento, alanındaki ilk enerji verimliliği kredi anlaşmasını Türkiye Kalkınma Bankası ile imzaladı. Limak Çimento, Ankara ve Trakya tesislerindeki enerji verimliliklerinde kullanılmak üzere 2 yıl geri ödemesiz, toplam 12 yıl vadeli 38 milyon 250 bin euro kredi kullanacak.

Limak Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Türkiye'de ilk defa bir çimento fabrikası bu tür bir enerji verimliliği kredisi kullanıyor. Söz konusu yatırımların tamamlanması ile 40 MW kurulu güce sahip bir hidroelektrik santralin bir yıllık nu sağlamış olacağız. Türkiye'deki tüm çimento fabrikalarına döner fırınlarından çıkan atık ısıların geri kazanımı gerçekleştirilirse, yılda 1.2 milyar kwh enerji tasarrufu sağlanacak" dedi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye'de enerji fiyatları yüksek olduğu için doğal olarak verimliliği teşvik edici bir yapı bulunduğunu kaydetti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da şunları kaydetti: "Bu anlaşma bütün çimento fabrika fabrikalarına örnek olacak nitelikte. Sözleşmenin doğalgaz karşılığı yalnızca 400 milyon metreküp civarında. Günlük doğalgaz tüketimimiz dün 138 milyon metreküp oldu. Bu rakam soğuğun en sert olduğu zaman 192 milyon metreküpe kadar çıktı."

Etiketler : , , ,

kalan karakter 460

yunus yunus

Bu işin sosyal yanı ne olacak. Zenginde zaten sorun yok. Peki düşük model araç sahipleri kim. Gelir dağılımını düzelteceğine hala gariban insanın üzerine ilave vergi getirmeye çalışmak. Emisyon ölçümü uygulamada var, madem amaç çevrecilik, bunu geliştirin. Ama daha fazla vergi toplamak amaçlı uygulamaya kulp getirmek ve gelir dağılımını dahada bozma girişimleri vizdansızlıktır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet183
hayır3
cevapla 21.03.2012 17:15
ERO ERO

MAZOTTAN ALDIĞINIZ VERGİ YETMEDİMİ SİZ GEZERKEN İYİDE HALK GEZERKEN Mİ VERGİ NE DİYELİMM NEFES ALAMAZ HALE GETİRDİNİZ

Aynı Görüşte misiniz?
evet137
hayır8
cevapla 21.03.2012 17:46
mehmet mehmet

nerden vergi alacaklarını artık sasırdılar

Aynı Görüşte misiniz?
evet140
hayır3
cevapla 21.03.2012 17:27
bekir bekir

yeter artık akaryakıttan aldığınız vergiler yetmiyormu. Allahtan korkun ya biraz vicdan biraz insaf. Birde çevreyi kirletmeyeceğiz bahanesi. uyan ey saf millet soyuluyorsunnn.

Aynı Görüşte misiniz?
evet55
hayır1
cevapla 12.03.2013 09:28
miroglu miroglu

2014 şubatı göremeden defolup gideceksiniz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet37
hayır4
cevapla 12.03.2013 05:12

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Otomobil Haberleri

Ken Block'tan lastik testi GALERİ
Seat ve Peugeot'da indirim
Görenler hayrete düşüyor
Autoshow kadınlara da hitap edecek
Türünün tek örneği GALERİ
Hyundai'den doktora özel fiyat
Korando Sports yenilendi
Peugeot Partner taksi olacak
"3 yıl içinde yerli otomobil hazır"
Subaru SUV'ları geri çağırıyor
Trafikteki motorlu taşıt sayısı arttı
Avrupa otomobil pazarı küçülüyor
Ferrari hedefinin yarısını sattı
Ferrari'nin hastası! GALERİ
Dünya’nın en pahalı Porsche’si
Audi motorsiklet üretecek
Bir Lamborghini nasıl üretilir? VİDEO
Volkswagen ikiye katladı!
Otomotivde yüzde 70 yerli talebi
Otomobil satışları yüzde 25 arttı
2. el araç için izin talebi
Cenevre 180 modelle rekor kırdı
Cari açığa yerli Corolla formülü
Skoda vites büyüttü
Yunanistan'dan Karsan'a teklif
'Türkiye örnek pazar'
Ralliciden yerli 'cadde otomobili'
Fuarın gözdesi artık onun
Başbakan için hazırlandı
Lükste sınır yok
Renault yerli otoya Fransız kalmadı
Hyundai yatırımı şimdilik rölantide
'Türkiye'ye uzun vadede bakıyoruz'
'Oscar' Chevrolet ve Opel'e
Cenevre'de lüks yarışı
Mercedes Macaristan'da üretime başlıyor
Bentley'den lüks arazi aracı
İzmitli Hyundai göz kamaştırdı GALERİ
İşte yılın otomobili GALERİ
Infiniti elektrikte iddialı GALERİ
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol