5 günlük hava durumu
24 Nisan 2011 Pazar
Estetik yaptırdığınızı saklayın

Estetik yaptırdığınızı saklayın

Türkiye'nin en popüler plastik cerrahlarından Tiryaki "Estetik yaptırdığınızı saklayın. Çünkü bu, kişinin kendine duyduğu saygıyla ilgili. Başkalarını ilgilendirmiyor," diyor

Bugünlerde birçok kuaför ve kadın toplantısında Tunç Tiryaki'nin adı geçiyor. Bir efsaneye göre şişman kadınların göbeğinden ya da kalçasından aldığı yağlarla göğüslere dolgu yapıyor, neştersiz, acısız burun kaldırıyor, gerdan inceltiyor, popo kaldırıyor. Masasına yatanların estetikli olduğunu kimse bilmiyor, anlamıyor. "Estetik yaptırmamak cep telefonu kullanmayı reddetmek gibi," diyen 42 yaşındaki Florance Nightingale Hastanesi plastik cerrahına bunların gerçeklik derecesini sorduk.

- Herkes silikonunun yaşını hesaplıyor. Estetik ameliyatlarda 10 senedir en çok ne değişti?
- Son 10 yıl içinde dünyadaki ameliyat sayılarına baktığınızda operasyonlar yüzde 100 artmışken, ameliyatsız yöntemler, yani askılar, botokslar vs. yüzde 800 artmış. Kadınlar belli sonuçları canları yanmadan, hayattan kopmadan, dikiş izi olmadan almak istiyor. Trend, daha küçük ameliyatları ağrısız, daha kısa sürede, daha az iz bırakarak yapmaktan yana.

HASTA BİR GECE HASTANEDE KALIP ERTESİ GÜN EVE DÖNÜYOR
- Hangi ameliyatlarda oldu bu gelişmeler?
- Karın germe ameliyatı eskiden dört saat süren ağrılı, zor bir ameliyattı. Şimdi bir buçuk saat sürüyor, hasta bir gece hastanede kalıp ertesi sabah eve dönüyor. Beşinci gün işe başlıyor, ağrı çekmiyor. Cuma 40 dakikada silikon ameliyatı yaptırıyorsunuz, pazartesi işe dönüyorsunuz.

- Askıyla burun kaldırmayı siz keşfettiniz, değil mi?
- 'Nasıl dünyanın en iyisi olursun?' diye okuduğum kitapların birinde, 'Bir şeyi ya en iyi yaparsın ya da ilk yapan olursun,' yazıyordu. İkinci yöntemi seçtim. Dünya, küçük cerrahi operasyonlarda çok zayıf, bu yönde çalıştım. Burnu kimse asmıyordu, 10 dakikalık bir operasyon.
#Sayfa#
Alınan göğüs yerine konabilir
- Kanserden göğsünü kaybeden kadınlara kök hücre ile dolgu yapıyormuşsunuz.
- Bir kadının göğsünü alıyorsunuz ve sokağa gönderiyorsunuz. O göğüsle birlikte kadının hayatını, cinselliğini, vücut bütünlüğünü çok ciddi bir şekilde sınırlıyorsunuz. Biz dört sene önce moleküler biyolog olan babam ve ekibiyle birlikte kök hücrelerle zenginleştirdiğimiz yağ dokusunu, kadın göğsüne koymaya başladık. O zaman dünyada bu işi yapan beş ekipten biriydik, hâlâ da bu sayı çok az.

- Nasıl bir ameliyat bu?
- İnsan vücudunun en önemli kök hücre deposu yağ doku. Bunu altı-yedi sene evvel öğrendik. Yağ dokusundan kök hücreyi çıkarmak çok kolay, liposuction yapıyorsunuz, bir işlemden geçiriyorsunuz; kök hücre iki saat sonra hazır.

- Kanser için de faydalı mı peki bu kök hücre?
- Kansere değil ama kanserle alınmış göğüsleri tekrar yapmakta faydalı. Yağ dokusunu kendi kök hücrelerinizle zenginleştirip göğsünüze verdiğim zaman, yağın yüzde 50'si kalıyor yani 300 gr. koyuyorsam 150 gr yağ kalıyor ve göğüsleriniz silikon gibi başka madde olmadan eskisi gibi görünüyor.

- 'Eskiden olan göğsün yerine bir şey koymayalım, kanseri tetkik edemeyebiliriz' inancına ne oldu?
- Her şeyin kuralları var. Doğru yapıldığı taktirde tetkik edememek diye bir şey söz konusu değil. Doktorların bunu yapmamalarının tek bir sebebi olabilir; üşengeçlik. Kadınların göğüslerini talep etmesi şart.

- Göğsünü 20 sene önce aldırmış kadınlar da hâlâ meme yaptırabilir mi?
- Tabii ki her zaman yaptırabilir. O göğüs geri alınır, istemesini bilmek lazım.

Plastik cerrahide ilk beşteyiz
- İnsanlar yurtdışına gidip estetik oluyor, bu işin en iyisi kimdir?
- Estetik cerrahide bu işin piri Fransızlar, Amerikalılar, Brezilyalılardı. Şimdi bu sayı beşe çıktı. Türkler ve İsrailliler de en iyi artık.

- Bu kadar talep olmasının ardında Türk kadınının memnuniyetsiz olması mı yatıyor?
- Amerikalıyla, Brezilyalıyla karşılaştırdığınızda bizim kadınımız kesinlikle memnuniyetsiz değil. Hatta bazı ameliyatlar Türkiye'de çok daha az yapılıyor.

- Nasıl bu kadar iyi olduk peki?
- Türkiye'de çok yüksek puanlar gerekiyor plastik cerrah olmak için. Yani tıbbın en iyileri plastik cerrah olabiliyor, bu yüzden de sayıları çok az. Pek çoğu bir dönem Amerika'da çalışıyor. Bir de bizim çok büyük teknolojilere ihtiyacımız yok. Benim iki tane alete ihtiyacım var. Amerika'daki de aynı malzemeyi kullanıyor. Er meydanı; kim daha iyiyse o daha güzel yapıyor.
#Sayfa#
Dudak kalınlaştırmıyorum
- Tasvip etmediğiniz bir ameliyat var mı?
- Genelde dudak kalınlaştırmıyorum. Kalın dudağın çekici olmadığını düşünüyorum. Kadın yüzünü çekici kılan üç etken var: Çene keskinliği, elmacık kemiği keskinliği, kaş keskinliği.

- Bu sizin kişisel görüşünüz mü?
Eskiden güzel göz, uzun kirpik, düzgün burun ve dolgun dudak değil miydi kadını güzel yapan? - Aslında değildi. Herkesin beğendiği bazı yüzler var: Nicole Kidman, Angelina Jolie, Tuğçe Kazaz. Onları çekici kılan keskin yüz hatları.

- Estetikli kadını anlar mısınız?
- Ben bile anlamayabilirim, zaten onu yapmaya çalışıyorum. - Deniz Akkaya'yı anlar mıydınız? - Hayır. Estetik yaptırdığını bildiğimiz için konuşuyoruz şimdi.

- Başınıza gelen en absürt olay neydi?
- Bir hastam bana 'Burun ameliyatı olmak istiyorum,' diye geldi. Konuşurken 'Ben bunu kendim için istemiyorum,' dedi. Çok doğal, 'Eşiniz için mi istiyorusunuz?' soruma da 'Hayır yakında hamile kalmayı düşünüyorum. Çocuğumun da burnu öyle olsun,' diye dedi.

Türk kadını çok güzel
- Kadında neye tahammül edemezsiniz?
- Kişisel olarak ince kadınlardan hoşlanırım.

- Kadında ideal ölçü neye göre belirlenir?
- Göğsün bele, belin kalçaya oranıdır güzelliği belirleyen. Kate Moss güzel çünkü bel-kalça oranı çok uygun. Jennifer Lopez ondan çok farklı ama o da çok güzel, çünkü doğru bir orantısı var. Yani büyüklük küçüklük değil, oran önemli.

- Türklerin orantısı nasıl?
- Yeni nesil Türk kadını çok güzel. Eskiler biraz daha kısa boylu, biraz daha geniş. Türk kadını dünya standardında çok yükseklere oynuyor.

- En beğendiğiniz ırk hangisi?
- Slovaklar ve İsveçliler. Zaten eşim Slovak.

- Eşinizin estetiği var mı?
- Yok.

- Estetik olduğumuz saklamalı mıyız?
- Evet. Haftada kaç defa spora gittiğimi herkese söylüyor muyum? Bu kişinin kendine duyduğu saygıyla ilgili bir şey. Başkalarını ilgilendirmiyor.

- Birlikte olduğunuz kadının her yerinin yapılı olduğunu öğrendiniz... Yıkılmaz mısınız?
- Doğal güzellik nedir ki? Kuaföre gitmekten, makyaj yapmaktan ne farkı var?

- Erkek hastalarınızın oranı nedir?
- Yüzde 10. Türk erkeğinin fiziksel olarak kendine güveni çok yüksek. Kadınlar en çok erkeklerin kalçasına bakarmış, Türklerin de kalçası geniş.

- Erkekler en çok hangi ameliyatları yaptırıyor?
- En çok göğüs küçültme, liposuction ve saç ektirme ameliyatları yaptırıyorlar.

- Sizde estetik var mı?
- Nasıl hastalarıma 'Söylemeyin' diyorsam ben de söylemiyorum. Belki vardır.
#Sayfa#
Bizim işler sezonluk
- En çok hangi ameliyatları istiyoruz?
- Bizim işler sezonluk. Yaz öncesi şubattan mayısa kadar sadece silikon yapıyoruz, meme toparlıyoruz, karın geriyoruz, liposuction yapıyoruz. Yazın bizim işler duruyor sonra eylül-ocak arası çılgın gibi askılar, yüz boyun germeler, göz kapağı, burun ameliyatları isteniyor.

- Günde kaç ameliyat yapıyorsunuz?
- Yüksek sezonda sabah girip akşam çıkıyoruz ameliyathaneden. Temmuz ve ağustosta ise güneyde yelken yapıyoruz.

Aşk ve silikon kadını mutlu eder
- Madem karın ve kalçadaki yağları memeye enjekte ediyorsunuz, silikona ne gerek var?
- Göğüs büyütmenin altın standardı silikon çünkü çok kolay, çok kısa, çok risksiz. Bir kadının gözünün parlamasına sebep olan iki neden var: Birincisi aşk, ikincisi silikon. Yağ alınarak göğüse enjekte etme işini göğsünü büyütmek isteyen kadınlara değil, fazla yağlarından kurtulmak isteyen kadınlara uyguluyoruz; bu arada da göğsü hafif büyütüyoruz.

İyi estetiği kimse anlamaz
- Silikon, insanın kendi vücudundan çıkan yağ gibi olur mu?
- Şu anda kullandığımız silikon bire bir göğüsle aynı kıvamda ve aynı şekilde; uzay teknolojisi var artık. Anlamanız mümkün değil.

- Peki kadınlar neden hep anlıyor?
- 100 kişiden beşine bakıp 'Silikonlu,' diyorsunuz. Aslında kalan 95'i de silikonlu ama fark etmiyorsunuz. Bu iyi iş ile kötü işin farkı.

Artık daha küçük silikon takıyorum
- Dünyada küçük göğüs eğilimi başladı. Hâlâ silikonu savunuyor musunuz?
- Dört yıl önce koyduğum silikonlar 300 gramdı, şimdi 200 gram. Silikonlar küçüldü ama gene de koymak gerek.

- Kate Moss'un silikonu var mı?
- Yok, Kate Moss kendini küçük göğüslü tanımladı. Ama onun göğüsleriyle mutlu olduğunu düşünmüyorum.

- Kadında ideal göğüs ölçünüz nedir?
- B plus. Küçük bir C'ye de hayır demem.

- '500 gr. istiyorum' diyene ne diyorsunuz?
- 'Hayır,' diyorum. Benim üç boyutlu simülasyon yapan bir makinem var. Bilgisayar, omuz genişliği, bel genişliği gibi her şeyi ölçüp hastanın vücuduna ideal olacak silikonu seçiyor. Mesela ben hastaya diyorum ki 'Sizin vücudunuzun hak ettiği oran 225 gram. 200 gram ya da 250 gram koyabilirim'. Hasta daha fazla isterse başkası ameliyat ediyor. Kız arkadaşımda ya da kardeşimde görmek istemediğim ameliyatı yapmam.

Şişmanlar avantajlı
- Hakikaten bir kadının kalçasındaki ve karnındaki yağı alıp memesine enjekte edebiliyor musunuz?

- Kesinlikle yapabiliyoruz. Ama memeye koyabilmemiz için yağ olması şart. Ne kadar ekmek o kadar köfte.

- Yani şişmanlar bu işte şanslı azınlık mı?
- Aynen öyle. Belinde, baseninde, bacak içinde ele gelen yağ olması lazım. Bu işte kesi yok. Lokal anesteziyle yapılıyor ve hastanın hastanede kalması gerekmiyor. İğnelerle yağ alıyorsunuz ve bunu göğse koyuyorsunuz. Koyulan yağın yüzde 50'si göğüste kalıyor. Yani 300 gram yağ koyduysak 150 gramı göğüste kalıyor. Kişinin göğsü bir beden büyüyor.

Yazarın Önceki Yazıları
Yöneticiler yılda 1 milyon dolar kazanıyor ( 17.04.2011 )
Messi topçu, ben kasap doğmuşum ( 03.04.2011 )
Michelin yıldızını çoktan hak etti ( 27.03.2011 )
Bir kadın çocuklarının babası hakkında kötü konuşmaz ( 20.03.2011 )
Sanatçılara borç ödüyor ( 13.03.2011 )
Kızım işlerimle gurur duymalı ( 13.03.2011 )
Tren garları AVM olsun! ( 06.03.2011 )
Olmadı sokakta şarkı söylerim ( 20.02.2011 )
Bebekler pasta olmasın ( 13.02.2011 )
Ahu'yu da sorun, 'yokum' demesin ( 13.02.2011 )

Diğer Pazar Sabah Haberleri

Katar'a damga vuran Türk kadınları
Kapalıçarşı can çekişiyor
Haberin yeni adresi yarın yayında
ABD'nin yeni turistik mabedi
Dikkat! Mobbing artık suç
Dergileri fethetti, sıra sokaklarda
Zencefil gibisi yok
'En iyi' listeleri ne kadar güvenilir?
Portakal çiçeği kokulu Endülüs
Maket hobisini müzeye taşıyacak
Hakan Şükür o golü atmayacaktı!
Kimse desteklemedi, dişimle tırnağımla geldim
Bitpazarına anı yağdı
Jamie, pop star gibi kamera ve kızlar ordusuyla geziyor
Eski müzisyenleri taklit etmek daha kolay
iPhone takipte ama neden?
Biz büyüdük ve kariyerimiz bitti
Baharı beklerken
Şirket gazetesinin kuponlarını biriktirmek etik mi?
Müze için yer arayışında
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol