5 günlük hava durumu
3 Haziran 2012 Pazar

Meşrutiyet Caddesi'nin en yeni misafirleri

"Beyoğlu Meşrutiyet Caddesi'ndeyim. Asmalı Mescit'in klasik mekanlarını arkada bırakmış, sükunet içinde sıralanan dükkanlar arasında, keşifteyim"

TwItter'a "Enginar, yeşil erik, semizotu peşinden her yola giderim," yazmıştım, "O halde Gram'a geleceksin," dediler. Kapısından içeri girip de sağ vitrin üzerine dizilmiş brownie'leri gördüğüm anda anladım ki mekan tamam, vakit öğle, karın aç. Gram, greyfurtlu levreğinin hastası olduğumuz Lokanta Maya'nın (yani Didem Şenol'un) Meşrutiyet Caddesi üzerinde, sadece gündüz açık konseptine göre geliştirilmiş yeni dükkanı. İçeride üç büyük masa, bir de tezgah var. Olay şu: Öncelikle her gün değişiklik gösteren, tezgah üzerindeki yemeklerden kendine bir tabak yapıyorsun. Ardından cama (tahtaya değil) yazılmış ana yemeklerden birini seçiyorsun. Benim önümde Nazlı'yla paylaştığım masada (ne kadar kalabalık giderseniz o kadar çok şeye çatal atabilirsiniz tabii) rezene ve iç baklalı ot kavurma; enginarlı yeşil erikli semizotu, kavunlu kısır, rozbifli patatesle başlayan meze bölümü, enginar yapraklı kuzuyla devam etti. Kapanışı da "Hadi bu sefer hafif geçirelim," diyerek ıtır, bergamutlu çikolata ve acıbademli dondurmayla yaptık. İki kişinin doyup da kalkması, adam başı 40 TL civarında. "Orada yemem gerekiyor," diye de dert edinme, eve alıp götürmelik paketler de hazırlamışlar. Meşrutiyet Cad. 107 D Tel: (0212) 24310 48 www.grampera.com

İYİ GIDA, İYİ SANDVİÇ
Meşrutiyet Caddesi üzerinde, hemen Gram'ın yan kapısında açılan Comedus Şarküteri. Sabah ve öğlenleri macar salamı, bol dil peyniri, hatta hindi füme koy diyerek, kendi zevkine uygun hazırladığın sandviçleri, ister orada, ister evinde afiyetle yiyebiliyorsun. Ardından da buzdolabındaki kaşar, rozbif, sucuk, hellim, keçi peyniri eksiklerini kapamak için alışverişe girişiyorsun. Comedus Şarküteri evlere servis kuşağında pazar günü bile çalışır ümidiyle konuyu kapıyorum. Haberiniz olsun, mahalleliyseniz artık bir şarküteriniz var.

İNTERNETE GEREK KALMADI ARTIK
Amerika'dan sipariş etmek için internette takla atmaya gerek yok. Misela çantalarını sergilemek için dükkanı açtı. Mavi Edwina ve nar çiçeği Serra benim favoriler. Düşündüm de o yeni aldığım turuncu elbisenin yanına iyi gider. Meşrutiyet Cad. No: 107 Tel: (0212) 243 53 00 - http://miselaistanbul.com

Yazarın Önceki Yazıları
Eğlenmek serbest! ( 27.05.2012 )
Başına buyruk mahalle: Moda ( 06.05.2012 )
Rutinden balık izni ( 22.04.2012 )
Galata'da Fransız usulü yemek ( 08.04.2012 )
Geçen haftanın notlarından ( 11.03.2012 )
Orada neler oluyor? ( 04.03.2012 )
Bu şehre soğuk işlemez ( 19.02.2012 )
Bağımsız müzik ve bağımlılık yaratan festival! ( 29.01.2012 )
Bu şehrin hızına yetişilmiyor ( 27.11.2011 )
Programa bu hafta Galata'dan başlayalım ( 20.11.2011 )

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Pazar Sabah Haberleri

Yumuşaklara alıştınız ben sert geliyorum
Bir seyahat destinasyonu Almanya
Tabloların karşısına geçtiğimde ağlarım
Evlilik mi dediniz?
Bazen Yaman'a çok üzülüyorum
Siyahilerin 'parka'sı mı rahatlığın simgesi mi?
Bach, Sivaslı mıydı?
30 yıl önce stajyerdi, bugün direktör
Çeşme-Alaçatı-Urla seferi
'Kayıp' Anadolu destanı DVD'ye sığacak
Önümüzdeki evden aldırmalara bakacağız!
Her retrospektif bir günah çıkarmadır
Hoş geldin mangal keyfi
Google Türkçeyi nihayet söktü!
İşte Almanya'yı ziyaret etmek için 5 neden
Sesinizi duyurun
Kısa... kısa... kısa...
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol