5 günlük hava durumu
4 Kasım 2012 Pazar
İşçi sınıfının Bond kızı!

İşçi sınıfının Bond kızı!

007 fenomeninin 23. macerası Skyfall'da tanıştığımız yeni 'Bond kızı' Naomie Harris bir günlüğüne İstanbul'daydı. James Bond'la aşık atan güzel ajan rolüyle çocukluk düşleri gerçekleşen 36 yaşındaki Harris, mahalle tiyatrosundan dünya vizyonuna ulaşan kariyerini 'çok çalışmak ve şans' olarak niteliyor

- İkinci kez hoş geldiniz!
- Hoş bulduk! Üç saat önce İstanbul'a geldik, müthiş bir koşuşturmanın sonucunda galaya yetiştim. Yeniden Türkiye'ye dönmek harika. İlk geldiğimde bir ay İstanbul'da, iki ay Adana'daydık. Yorucu ve şahane günlerdi.
- Türkiye'den neler kaldı size hatıra olarak?
- Meraba, nasilsiniz? Teşekkür ederim (Türkçe söylüyor). Aslına bakarsanız çok şey! Gerçi bavullarım, çekimlerdeki giysilerim nedeniyle tıklım tıklım olduğu için fazla bir şey alamadım. Ama en keyiflisi Türkçe öğrenmekti. İtiraf edeyim bir sürü küfür de öğrendim, burada söylemek ayıp olur! (Kahkahalar!)
- Gelmeden önce Türkiye'ye hakkında bilginiz var mıydı?
- Biraz vardı tabii, ama bir yerde yaşamadığınız sürece gerçekten tanıyamıyorsunuz. Ama benim için manzara değil, insanlarla kurduğunuz iletişim önemli. Burada uzun zaman geçirmek, halkı ve kültürü anlamama yardımcı oldu. İstanbul zaten çok kültürlü oluşuyla Londra'ya benziyor. Bir adım Avrupa, öteki adım da Doğu; yani çok zengin. Doğup büyüdüğüm Londra'daki mahallemizde Kıbrıslı Türkler de vardı, Kenyalı mülteciler de. Samimi, çok renkli bir dünyada büyüdüm. Bence bu da gelecekte nasıl bir insan olacağınızı belirliyor.
- Bir önceki macera pek kasvetliydi ama bu kez çok eğlendik, siz filmi nasıl buldunuz?
- Çok çok beğendim. İnanın laf olsun diye söylemiyorum! Beğenmeseydim nasıl davranırdım bilemiyorum (kahkahalar). Ama rol aldığım için gurur duyuyorum. Bence çok eğlenceli olmuş! Hedefi gözünden vurmuş! Hatta 'Gelmiş geçmiş en iyi Bond filmi' diyenler var, inanılmaz! İngiltere'deki gişe rakamları şahane! Daha ne isterim ki!
- Bond kızı olarak rolünüzü sevdiniz mi
- Evet, çok sevdim. Öncelikle bağımsız bir kadın. Gayet güçlü, donanımlı, akıllı, alaycı, oyuncu. Tam benim saygı duyacağım bir kişilik. Maceracı oluşuna da bayılıyorum. Geri planda kalarak olup biteni izlemek yerine bizzat olayın içinde.
- Bence filmin doruk noktası Bond'u tıraş ettiğiniz sahneydi; tehlikeli ve baştan çıkarıcı! Çok tekrar yaptınız mı?
- Benim için de tüm filmin en can alıcı sahnesi! Çünkü çok mahrem! Bir erkeği tıraş etmek, hele ki o Bond karakteriyse çok seksi bir şey bence (kahkahalar)! Böyle çelişkili duyguları verebilen bir sahne 100 çatışma sahnesine bedeldir. Çok tekrar yaptık. Hatta tam bir günümüzü aldı sadece o sahneyi çekmek. Tabii ki elimdeki oyuncak bir jiletti, yani tehlike yoktu (kahkahalar). Daniel Craig şahane bir insan. Aktörlüğüne anlatmaya zaten gerek yok. Böyle yakın bir sahnede insanları daha iyi tanıyorsunuz.

#Sayfa#

CRAIG, KAFAMA VURDU VE TANIŞTIK
- Peki nasıl tanıştınız? 'Craig, Daniel Craig' gibi resmi bir fasıl mıydı?
- Tam tersine! Setin ilk günü hemen tanışmak istedim ama rahatsız etmek istemedim, uzağından yürüyüp geçtim. Yeniyim ya, çekingendim. Arkamdan koşmuş meğerse. Aniden kafama vurarak 'Nereye gidiyorsun, şapşal!' demesin mi! Sonra da 'Hoş geldin aramıza!' diyerek beni sıkıca kucakladı. İnanamadım samimiyetine. Çok duygulandım. Kendimi çok güvende hissettirdi, minnettarım! İnanın oturmuş bir ekibe, hele ki Bond gibi dev bir filme katılan bir acemi olarak bu samimi karşılamanın önemi hayatidir!
- Bond kızı seçildiğinizde çok şaşırdınız herhalde?
- Menajerimden 'rolü aldın' telefonu geldiğinde First Grader adlı filmimin tanıtımı için ABD'deydim. Defalarca 'Sahi mi, emin misin?' diyerek haykırdığımı hatırlıyorum. İnanamadım! Havalarda uçuyordum! En fenası 'gizliydi', annem ve birkaç yakınım dışında kimselere söylememem gerekiyordu. Aylarca sakladım, film için hazırlıklara başlayıp her gün saatlerce antrenman yaparken dahi yalanlıyordum dedikoduları. Benim için en zoru buydu.

BOND'UN DENGİYİM
- Yapımcılar sizin klasik bir Bond kızı olmadığınızı söylemişlerdi...
- Bence de klasik Bond kızı değilim! Resmen sahaya çıkmış bir ajanım. Bond'un dengiyim, filmin süsü püsü değil. Zaten bu tanımın, modasının geçtiğini düşünüyorum. Bir karakter yaratırken, istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Bildik Bond kızı etiketi yerine 'Bond ile birlikte oynayan kadın karakter' tanımını tercih ederim.
- Soyunmadığınızdan belli değil mi?
- (Kahkahalar!) Soyunmaktan yana derdim yok, ama tercih etmem. Sonuçta burada oynadığım bir 'tip' değil, bir karakter. Bu karakter için de gerekli değil. Bond'un yanında en az onun kadar gözüpek şekilde savaşıyorum.
- Oyunculuk başka, Bond kızı olarak şöhrete kavuşmak başka, bunu da düşlemiş miydiniz?
- Hayal etmedim desem yalan olur. Londra'da işçi sınıfından küçük bir kızın düşleri gerçekleşti! İnanılmaz! Annem benimle gurur duyuyor. Kendisi de o kadar çok çabaladı ve çalıştı ki!
- Bunca Bond kızı arasından en sevdiğiniz Bond kızı kimdir ve neden?
- Grace Jones! (A View to Kill/Ölüme Bir Bakış, 1985) Çok şahaneydi! Bence çok güçlü. Tek boyutlu değil. Daha önemlisi, de seyircide bir sonraki hareketi konusunda tereddüt uyandırması. Bond dediğinizde de Daniel Craig!
- Bond'un hayatındaki ve filmdeki en önemli kadın siz olacaksınız gibi görünüyor...
- Çok isterim ama sonraki film için kesinleşmiş bir anlaşma yok. Bir sonraki macerada da oynamayı iple çekiyorum.
- Çok şükür hiç diva haliniz yok. Çılgın tarafınız var mıdır?
- Delidolu, çılgın, maceracı bir ruhum var. Aynı zamanda uslu, iyi bir kız olduğumu da söyleyebilirim. Aslında belli etmesem de biraz da utangacım. Annemden dolayı sorumlu ve ciddiyim. Güzellik benim için ölçüt değil. Ayrıca herkes güzeldir bence.

#Sayfa#

BOND BİR ANTİ-KAHRAMAN
- Bond bir tetikçi. Aile ve aşk hayatı düzene girecek gibi değil. Ne olacak bu hali?
- Bence hem kadınlara hem de erkeklere çekici gelen bu yalnız kahraman halleri. Kırılganlığı ve yaralı hayvan misali isyanı, insanlara yakın geliyor. Çünkü hepimizde böyle bir yan var. Yani süper kahraman olarak dolaşmıyor artık ortalıklarda. Zaten doğaüstü güçleri de yok. O artık bir antikahraman. Hep kazanan Bond figürü yok artık.
- Cambridge'de siyaset bilimi okudunuz. Gerçi çok hoşnut kalmadığınızı duyduk, doğru mudur?
- Evet, maalesef çok zorluk çektim. Ben işçi sınıfından bir ailenin çocuğuyum. Genelde Cambridge'e gidenler gibi ayrıcalıklı bir sınıftan gelmiyorum. Benim için kültürel bir şok oldu. Annem beni genç yaşta doğurmuş. Yalnız başına, çok çalışarak büyüttü beni. Bu da beni okulda farklı bir yere koydu. Dolayısıyla benim şahane bir ortamda okuyacağıma dair hayallerim oradaki duruma göre pek romantik kaçtı. Ama yine de oradaki günlere minnettarım. Çünkü sonuçta oyuncu olarak bana çok faydası oldu. Eğitimliyim diyebiliyorum.
kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Pazar Sabah Haberleri

Para içine doğmadım, simit de sattım ayakkabı da boyadım
Kız sen İstanbul'un neresindensin?
Dünyayı Kurtaran Adam'ın oğlu dersleri kurtaracak
Uçak biletiniz 'tek yön' olmasın!
Gece yarısından sabaha İstanbul'un öteki hayatı
Çocuğunuzu doğduğuna pişman etmeyin
Kebabın 'soylu toprağı'
'Ah o gemide ben de olsaydım' dedirten Türk şef
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol