5 günlük hava durumu
3 Ağustos 2013 Cumartesi
YAZARLAR
MEHMET BULUT
 MEHMET BULUT
Yazıyı Dinle

Türkiye'nin 2023 ekonomik hedefleri

Dünya genelinde çeşitli kurum ve kuruluşlar 2030, 2050 hatta 2100 yıllarında dünya ekonomisinin durumuna ilişkin değişik tahminler yürütüyorlar. Pricewaterhouse Coopers(PwC)'ın tahminlerine göre Türkiye 2030'da dünya ekonomisinde ancak 15. ve 2050'de 12. sıraya yükselebilmektedir. HSBC'deki araştırmacıların hazırladıkları raporlara göre de Türkiye 2050'de dünya ekonomileri sıralamasında ancak 12. sıraya yükselebilmektedir.
Kabul etmek gerekir ki sosyal bilimlerdeki Eurocentrisism (Avrupamerkezcilik) anlayışı başka pek çok konuda olduğu gibi bu meselede de etkili. Yukarıda anılan kurumlar başta olmak üzere yabancı kuruluşların tahminlerine bakılırsa Türkiye'nin 2023'te dünyadaki ilk on ekonomiden biri olma hedefine ulaşması imkânsızdır. Buna karşılık bu satırların yazarının da içinde bulunduğu bazı iktisatçılar, bunun mümkün olabileceğini düşünmektedirler. Nasıl mı? Bakalım.
Uluslararası Para Fonu (IMF) geçen hafta önümüzdeki 2013 ve 2014 yıllarına ait büyüme tahminlerini açıkladı. Geçen yıl yüzde 3.2 büyüyen dünya ekonomisinin içinde bulunduğumuz 2013'te yüzde 3.3, 2014'te de yüzde 4.0 civarında büyümesi öngörülmüş. Asya'nın ve dünya ekonomisinin iki devi Çin ve Hindistan 2013 ve 2014'te yine en hızlı büyüyen ekonomiler arasında olacak. Çin 2013'te yüzde 8 ve 2014'te yüzde 8.2 büyürken, Hindistan'ın 2013'te yüzde 5.7 ve 2014'te de yüzde 6.2 büyüyeceği öngörülmüş. BRIC ülkelerinden geriye kalan Brezilya 2013'te yüzde 3 ve 2014'te yüzde 4 büyürken, Türkiye'nin yakın komşularından olan Rusya'nın da 2013'te yüzde 3.4 ve 2014'te de yüzde 3.8 civarında büyümesi öngörülmüş. Buna karşılık Türkiye'nin 2013'te yüzde 3.3 ve 2014'te de yüzde 4 büyüyeceği öngörülmüş. Görüldüğü üzere sadece Türkiye değil diğer rakipler de hızlı büyüme sürecinde.
Dünya Bankası'nın son güncel verileri, 2012 sonu itibariyle satın alma gücü paritesine göre (PPP) Türkiye'nin 1 trilyon 306 milyar 155 milyon dolarlık gayrisafi milli hasılası ile dünya ekonomisinde 15. sırada yer aldığını göstermektedir. Bununla beraber atlas metoduna göre Türkiye 2012 yılı itibariyle 789 milyar 257 milyon dolar gayrisafi milli hasıla ile dünya ekonomisinde 17. Sırada bulunmaktadır.

Sürdürülebilir büyüme trendi
Buradaki verilerden hareketle üzerinde durulması gereken önemli bir konu da şudur: Önümüzdeki on yıllarda Türkiye diğer BRIC ülkeleri ile birlikte hızla büyüme trendinde iken gelişmiş ekonomiler özellikle de Avrupa oldukça yavaş bir büyüme sürecinde seyredecek. ABD ve Japon ekonomileri Avrupa'ya göre biraz daha hızlı büyürken AB bölgesinde az da olsa büyümenin görülmesinde en önemli nedenlerinden biri Birliğe sonradan katılan ve gelişme açığı bulunan ülkelerin etkili olduğu görünmektedir. Bu arada önümüzdeki 2013 yılı için IMF AB bölgesinde ekonomik büyüme yerine ekonomik küçülme öngörmüştür. AB için 2014'te tahmin edilen büyüme oranı yüzde 1.1.
Bilindiği üzere atlas metoduna göre yapılan hesaplamalar esas alındığında şu anda dünyanın ilk on ekonomisi içinde Avrupa'dan dört ülke Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya yer almaktadır. İspanya son yıllardaki performans düşüklüğüne bağlı olarak bu ligden ilk düşen Avrupa ülkesi oldu. 2050'li yıllarda burada adı geçen en büyük beş Avrupa ülke ekonomisinin toplam çalışan aktif nüfusunun yarısına Türkiye tek başına ulaşabilmektedir. Bu çerçevede özellikle gelişme açığı ile birlikte nüfus faktörü de dikkate alındığında önümüzdeki birkaç on yıl içinde dünyanın ilk on büyük ekonomisi içinde Avrupa'dan Türkiye ve Rusya dışında bir ülkenin olup olmayacağı çok ciddi bir tartışma konusudur.

2023 hedefleri ve olmazsa olmazlar
Türkiye'nin 2023'te dünyanın ilk on ekonomisinden biri olabilmesi için öngörülenden daha hızlı büyüyebilmesinin imkânlarını araştırması gerekmektedir. Son on yılda sağlanan sermaye akışının devamı ve finansal istikrar ile ilgili kaygılar ortaya çıkmıştır. Bunların giderilmesi ve yeni alternatif kaynakların gündeme gelmesi gerekmektedir. Nitelikli nüfus yanında hem kamunun hem de özel sektörün Ar-Ge'ye daha çok kaynak ayırması şarttır. Sağlık ve eğitim alanında gerçekleştirilen önemli reformlarla birlikte yeterli sayıya ulaşmış olan Üniversitelerin nitelikli araştırma ve yayın faaliyetleri ile bundan sonraki süreçte daha da etkin olması beklenmektedir. Bunlar ekonomi alanı ile doğrudan tedbirler kalemindendir. Ancak bu imkânların ekonomi yanında siyaset, uluslararası ilişkiler, diplomasi, kültür ve coğrafya ile de yakından ilgili olduğu akılda tutulmalıdır.
Türkiye'nin 2023'te dünyanın ilk on büyük ekonomisinden biri olması mümkündür. Bu hedefin gerçekleşebilmesi büyük ölçüde toplumun tüm kesimlerini bu "sürece" dâhil edebilme maharet ve becerisini ortaya koymaya bağlıdır. Türkiye bu konuda yeterli tecrübe birikimine sahiptir. Zaaf olarak değerlendirmek yerine "farklılıkları" zenginlik olarak gören tarihsel birikim ve mirasa sahip olan Türkiye bu gün eskisine göre çok daha avantajlı konumdadır.
Türkiye uzun yıllar durdurulmuş ve kontrol altında tutulmuş potansiyeli yüksek olan bir ülkedir. Türkiye'nin son yıllardaki başarısı, özellikle bölgesel düzeyde hesapları bulunan güçleri ve belli merkezleri tedirgin etmiş görünmektedir. Her şeye rağmen son on yılda istikrarın ve kararlığın bir sonucu olarak iktisadi, sosyal, siyasi ve hukuki alanlar başta olmak üzere birçok alanda önemli mesafeler kaydedilmiştir. Bu gelişmeler dünyadaki belli güç merkezlerinin dikkatini bir kez daha Türkiye'nin üzerine çekmiştir. Son günlerdeki gelişmeler Türkiye'nin önümüzdeki on yılının bundan önceki on yıldan çok daha sıkıntılı olabileceğine işaret etmektedir. Zira bir on yıl daha bu hızla büyüyecek olan bir Türkiye'nin 2023'ten sonra kontrolü ve zapturapt altına alınması çok daha zor olacaktır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol