5 günlük hava durumu
29 Temmuz 2009 Çarşamba
İLİŞKİLİ HABERLER
Sabah ve ikindi kahvaltısı gençlerin beynini geliştirir
Fast Food'unuzu ketçaplamayın
Ergenlik kiloları kalıcı oluyor
Aileye aşırı düşkünlük anoreksiya nedeni
Sabah ve ikindi kahvaltısı gençlerin beynini geliştirir

Sabah ve ikindi kahvaltısı gençlerin beynini geliştirir

  • 29.07.2009

Çocuğunuza kazandırabileceğiniz en iyi alışkanlığı Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz 'kahvaltı etmek' diye açıklıyor. Büyükgebiz'in ailelere bir de önerisi var: Sabah ve ikindi kahvaltıları çocuğun beynini geliştirirken, öğrenilenlerin de kolay kolay unutulmamasını sağlar

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz, ergenlik ve beslenme ilişkisi ile ilgili soruları yanıtladı:

Sizce bir gencin sağlığı için ailenin dikkat etmesi gereken en önemli şey nedir?
Çocuklarına kahvaltı alışkanlığı kazandırmaktır. Okul başarısı ile kahvaltı yapma alışkanlığı arasında doğrudan ilişki var. Vücudumuz uyurken bile çalışmaya devam eder. Akşam yemeği ile sabah kahvaltısı arasında geçen 12 saatlik sürede vücut besinlerin tümünü kullanır. Sabah kalkıldığında kahvaltı yapılmazsa beyinde yeterince enerji oluşmaz. Bu durumda yorgunluk, baş ağrısı, dikkat azlığı gibi sıkıntılar yaşanır. Kahvaltı yapmayan beden kendi deposundan kullanır ve bu yüzden hastalıklar karşısında direnci düşer.

Kahvaltıda neye dikkat edilmeli?
Kahvaltıda günlük enerjinin dörtte birinin karşılanması gerekir. Günlük iki bin 200 kalori alması gereken bir çocuğun kahvaltıda alması gereken kalori miktarı 500-600'dür. Özellikle aile ve eğitmenler, ergenleri bu konuda bilinçlendirmeli. Araştırmalar, öğrenilen bilgilerin beyinde korunabilmesi için, öğrenimden sonra yeterli ve dengeli beslenmek gerektiğini gösteriyor. Bu da ikindi kahvaltısı ya da öğünü ile sağlanabilir.

GENÇLİK, ET YEME ZAMANIDIR
Gençlerde kansızlık nasıl önlenir?
Hayvansal kaynaklı besin tüketimine ergenlik döneminde özen gösterilmeli. Kırmızı et, en önemli demir kaynağıdır. Özellikle kız çocuklarında regl döneminde kaybedilen kan nedeniyle, demir alımına daha fazla dikkat edilmeli. Tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları, ishal ve paraziter hastalıklar da kansızlığa yol açar. Beslenmeyle C vitamini yetersiz alınırsa, ekmek gibi bitkisel kaynaklardan gelen demir yeterince kullanılamaz. Yemekle çay içmek demir emilimini azaltır. Kansızlık, tembellik, okul başarısında düşüklük, yorgunluk, dikkat azlığı gibi belirtilere yol açar. Okul çocuklarında yüzde 20-35 oranında kansızlık saptanmıştır.

DİYET ÜRÜNLER UNUTKANLIK YAPABİLİR
Diyet ürünlerin tüketimi doğru mu?
Meşrubat, yoğurt ve dondurma gibi birçok üründe artık şeker yerine sakarin ve aspartam gibi yapay tatlandırıcılar kullanılıyor. Bu tatlandırıcılar çocuklarda, tatlıları tercih eden bir damak tadı geliştirmeye ve fazla yemeye yönlendirebilir. Yapılan araştırmalarda, diyet ürünlerinin zararlı olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunamamıştır. Ancak fazla miktarda tüketildiklerinde alerjiye sebep olabilirler. Özellikle aspartam türü tatlandırıcılar, fazla miktarda tüketildiklerinde, hafif unutkanlıklara neden olabilirler.

GENÇLER İYOTLU TUZ KULLANSIN
Guatr gençlik hastalığı mı?
Ergenlerde guatr sık görülür. En önemli nedeni, özellikle kızlarda görülen Hashimato hastalığıdır. Endokrinolog takip ve tedavisi gerekir. Ailesel yatkınlık vardır. İyot eksikliği de guatrın önemli nedenidir. İyot, tiroit hormon yapımı için gereklidir. Besinler, su ve hava iyot kaynaklarıdır. Özellikle deniz ürünleri iyot bakımından zengindir. İyot alımı yetersiz olursa, tiroit bezinin çalışması bozulur ve bez büyür. İyot eksikliği bölgesel olduğundan, o bölgede yaşayanların çoğunda guatr olur. Yurdumuzda birçok bölgede iyot eksikliği var. Bunu önlemenin en etkin yolu iyotlu tuz kullanmak. İyot eksikliği bulunan bölgelerde yaşayan çocukların zeka düzeylerinde ve okul başarılarında düşüklük görülür. Eğer iyot eksikliği ileri yaşlara kadar sürerse yetişkinlerin anlama ve kavrama yetenekleri bozulur, mesleki başarısızlık görülür. Türkiye'de guatr çok yaygın olduğundan önlem almak gereklidir. Bazı ilaçlar ve yiyecekler aşırı alındıklarında guatra neden olur. Bu yiyeceklere örnek olarak soya fasulyesi, karalahana ve karnabahar verilebilir.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Diğer Sağlık Haberleri

Vitaminsiz kalmayın cildinizi kurutmayın!
Astımınız varsa otel seçimini doğru yapın!
Diyabetliler çıplak ayakla dolaşmasın!
Anne adaylarına özel internet sitesi!
Aşkı yanlış tanımışım!
Yaşlanmayı durdurun!
Seks bağımlılığı zorlar!
Meyveleri karıştırıp yemek ishal yapıyor!
Doğadan çaylarını soğuk içebilirsiniz!
Hem tatlı yiyin hem otomobil kazanın!
Maksimum ferahlık!
HPV'li anneler çocuklarını doğru aşıya götürmeli!
HPV'li kadın doğumunu sezaryenle yapmalı!
Prezervatif erkekleri HPV'den korumuyor
Bu yalan evlilikleri korumak için söyleniyor!
Genç kalmak çok zor değil!
Saç dökülmesi sıcaklarda artıyor!
Zayıflar açık renk, kilolular koyu renk bikini giymeli
Cinsel uyum çok önemli!
Annelik dünyanın en muhteşem duygusu
Bebeklerin yaz sağlığı için annelere panel
Çocuğunuz sekiz saat idrar yapamazsa doktora götürün
Sıcaktan şişen ayaklarınıza soğuk su ilaç olur!
Yaz güneşi sivilceyi önce geçirir sonra artırır
Tatilde bol bol havuç yiyen çabuk bronzlaşır
Zaman kazandıran güzellik önerileri
Zayıflama trendleri artık çok değişti!
Mutfaktaki ziyanı azaltın!
Formunuzu korumak için 80/20 kuralını uygulayın!
Saçımı sabunla yıkar, çay sürerim
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol