5 günlük hava durumu
15 Ekim 2009 Perşembe
Bebek gibi olanlar değil, artık kusurlu yüzler moda

Bebek gibi olanlar değil, artık kusurlu yüzler moda

  • 15.10.2009

Yüzdeki pek çok kusur aslında güzelliğin altını çiziyor. Burundaki tek bir kemik, çıkıntılı çene ya da bazen kepçe kulak insanın daha güzel olmasını sağlayabiliyor. Estetik cerrah Hasan Fındık, 'baby face' modasının çoktan geçtiğini söylüyor

Yeni estetik trendlerine göre doğal güzelliği yakalamak için pek çok kişinin, estetik yaptırırken kusurlarına dokunulmasını istemediğini vurgulayan Dr. Hasan Fındık yüze yakışan kusurları anlattı...

Sizce hangi kusurlar insanı daha da güzelleştirir?
Eğer yüz hatları arasında belli bir uyumsuzluk ve orantısızlık yok ise yani halk diliyle 'ağzı burnu yerinde' ise; sahip olunan kepçe kulak kişiye sempatiklik ve şirinlik katar.

Peki başka?
Yüz hatları çok yumuşak ve bebeksi bir görünüme sahip olan kişilerde, burnun üzerinde minik bir çıkıntı varsa; bu yüze bir harmoni katabilir. Böylelikle yüzdeki çocuksu ifadeye bir çekicilik, bir özellik ve anlam katılmış olur. Yine, diğer yüz hatlarında bir uyumsuzluk olmamak kaydı ile tek başına üst dişlerin belirgin olması güzel görünebilir. Aynı şekilde dudakların aşırı kalın ya da ince olması veya belirgin bir çene yapısı da çekici görünebilir.

Tek kusur yeter
Bu bahsettiğiniz kusurların hepsi tek bir yüzde olursa ne olur?
Tabii ki bu bahsedilenler yüzde tek başlarına olursa kişiye çekicilik katar. Bunların birkaç tanesi birarada olursa; o zaman yüz güzel değil, tam tersi çirkin görünür. Yani yüzün hatları güzel ise bir tane kusuru kaldırabilir ve bu kusur da zaten kusur olarak görünmez; tam tersi güzelliğe, sempatikliğe ve çekiciliğe pozitif katkısı olan bir unsur olarak yüzdeki yerini alır. Buna en güzel örnek Azra Akın'dır. Azra Hanım'ın alnı çok geniştir ama yüz yapısı, burnu, gözleri ve dudakları güzel olduğu için alnının genişliği dikkat çekmez ve bu hoş bir özellik olarak algılanmıştır ki; kendisi de dünya güzeli olmuştur. Yani estetik görünmeyen ama bakıldığında kişiye güzellik katan bu özellikleri karakteristik özellikler olarak tanımlayabiliriz.

Abartı olmasın!
Yüzdeki en çok beğenilen kusurlar neler?
En önemli trend kusur ya da karakteristik özellik, burundaki minik asimetrilerdir. Bu nedenledir ki; özellikle günümüzde burun operasyonlarında bazı minik kemerlerin, operasyon sırasında bırakılıp bırakılmayacağını soran hasta sayısında belirgin bir artış gözlenmektedir. Bu tür operasyonlar da kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Yüzdeki diğer trend ise abartılı olmayan yani normal kalınlık ve şekildeki dudaklardır. Abartılı ve herkesin ameliyatlı olduğunu anlayabileceği kalınlıktaki dudaklardan artık herkes uzaklaşmaktadır.

Kepçe kulak kimlere yakışıyor?
Özellikle gamzeli bir yüzde, kepçe kulak çok daha sempatik bir görünüm olarak karşımıza çıkıyor. Diğer tüm karakteristik özellikler gibi kepçe kulak için de aynı şey geçerli... Yani yüzde eş zamanlı başka bir karakteristik özellik yok ise kesinlikle sırıtmaz ve hoş görünüm elde edilir. Mesela; ünlü Hollywood yıldızı Kate Hudson'ın ona çok yakışan ve şirinliğine şirinlik katan kepçe kulakları gibi...

Beren de kusurlu!
Beren Saat:
Kaşlarıyla gözleri arasındaki mesafenin dar olması nedeniyle kızgın bir ifadeye sahip olması gerekir aslında. Ancak etkileyici bakışları ve güzel göz şekli sayesinde, bu sert ifade hiç dikkat çekmiyor ve güzelliğini maskelemiyor...

Drew Barrymore:
Geniş olan yüz yapısına uymayacak şekilde kısa ve küçük dudaklara sahip olmasına rağmen sempatikliğiyle dudak yapısını gizleyebiliyor.

Natalie Portman:
İri ve aşırı belirgin kulaklara sahip olan bu güzel, hayranlarının ilgisini zeki bakışları sayesinde kulaklarından gözlerine odaklamayı başarabiliyor.

Adriana Lima:
Matematiksel değerlere uygun bir güzellik örneği vermek gerekirse o da bakışları kendine odaklayan Adriana Lima'dır.

Güzide Duran:
Kemikli bir yüze kemerli bir burna sahip olan Güzide Duran pozitifliğiyle bunu dengelemeyi başarıyor.

Angelina Jolie:
Angelina Jolie'nin dudağı çok büyük ve kalın. Artık kimse onun gibi abartılı dudakları olsun istemiyor. Yani normal kalınlık ve şekildeki dudakları tercih ediyor.

Mankenler özel isimden cins isme düştüler!
Modacılar artık kusurlu yüzleri tercih ediyor. Bunun nedeni nedir sizce?
Hepsi birbirine benzeyen, daha önemlisi ifadesiz ve sıradan olan, her yerde kolayca rastlanabilen yüzleri; hayatı farklılık ve sıradışılık yaratmak olan modacıların tercih etmesi elbette ki mümkün değil! Dolayısıyla da bu görünüme sahip mankenler özelliklerini yitirdiler. Yani özel isimden cins isme düştüler. İnsanlar daha güzel, 'baby face' (bebek yüzlü) olacağım derken geçirdikleri operasyonlarla işlerini kaybeder oldular.

Peki estetik cerrahinin amacı nedir? Modacılar gibi siz de sıradışı görünümlerin peşinde misiniz?
Estetik cerrahide amaç aslında kişiyi özel isim statüsünde tutmaktır. Yani kişiye az bulunan, doğal, estetikli olduğu belli olmayan, herkese benzemeyen ve yüzdeki karakteristik olan her şeyi buldozer gibi yok etmeden bir ifade kazandırmaktır. Dolayısıyla estetik cerrahlar da modacılar gibi aynı şeyi istiyor. Yani kişiye özel güzelliğin peşindeler...

Yüzüne kusur ekletenler var!
Sizce Türk kadınının güzel olan kusurları neler?
Türk kadınının kilolu olması hoş bir görüntü değil! Özellikle göbek-diz arası vücut bölgeleri çok geniş... Ama vücut kıvrımları bu kadar kiloya rağmen hoş sayılabilir.

Kendine kusur ekleten kadınlar var mı?

Seri üretim gibi yapılmış estetikli kocaman dudaklar ya da minicik aşırı kalkık burunlar, anlamsız bir şekilde yüzü ifadesizleştirecek tarzda yapılmış yüz estetikleri düpedüz kusur ekletmekten başka bir şey değil de, nedir? Artık kadınlar 100 metre öteden belli olan operasyonlardan uzak duruyor. Güzellikleriyle diğer kadınlardan farklı olmak istiyor.

İnce dudaklar dişleriniz güzelse hoş görünür!
İnce dudak hangi tip yüze yakışır?
Aslına bakılırsa ince dudak pek istenilen bir şekil olmamakla birlikte, iri gözlere sahip olanlarda ve aynı zamanda diş diziliminin iyi olduğu kişilerde hoş görünebilir. Tabii ki aynı zamanda ağız genişliği de kısa olmalıdır.

Bebek yüzler kalmadı. Neden?
İnsanlar estetik operasyonlara karar verdikleri zaman var olan güzelliklerinin vurgulanmasını, estetikli olduğu belli olmayan bir görünüme kavuşmayı isterler. Ancak son zamanlarda bu bahsettiğim isteklerle tezat oluşturacak şekilde estetikli olduğu hemen anlaşılan ve daha da kötüsü fabrika üretimi gibi birbirine çok benzeyen bireyler ortaya çıktı. Bu görünüm herkesi çok rahatsız etti. Dolayısıyla artık baby face estetikte tarihsel yerini aldı. Bu ani oldu ama yıllar sonra tekrar karşımıza çıkmayacağını da kimse söyleyemez.

Asuman Krause sert ifadeli ama...

Kemikli burun hangi yüz tipine daha çok yakışıyor?
Kemikli bir burnun yakışacağı surette; keskin yüz hatları olmamalı... Çünkü kemikli burun yüze zaten sert bir ifade verir. Bu nedenle kişinin yüzündeki diğer hatlar daha yumuşak ise; burundaki kemer sert bir ifade yerine, karizmatik bir ifade verecektir. Tüm yüz hatlarının yuvarlak olduğu bir suratı, aşırı tatlı olduğundan dolayı yenilemeyen bir muhallebi gibi düşünebiliriz. İşte bu tür yüzlerde tek başına olmak kaydıyla, burunda kemer olması gayet çekici bir hava verecektir. Eğer kemikli bir yüzde kemerli bir burun olursa; o zaman sert bir ifade oluşacaktır. Örneğin; Asuman Krause güzel olmakla birlikte sert bir ifadeye sahiptir. Ancak bu sertliği sempatikliğiyle dengelemiştir.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Brokoli yiyin, göğüs kanserini önleyin!
Doğum kontrol hapları kadını özgürleştirdi!
Tıpta okurken nakil olmam gerektiğini anladım!
Verilen kiloları geri almamaya çalışın!
Çikolata yiyenlerin ömrü bir yıl uzuyor!
Maden suyu kan basıncını düzenliyor
Korkuları yenmek lazım!
Boyum 10 santim uzatıldı, eşimin boyuna yaklaştım!
Sivilce deyip geçmeyin, uzman yardımı alın!
Kuşburnu vücudu güçlendiriyor!
Dozunda karamsarlık zayıflamaya yardımcı!
Siz okumayı sevin ki, çocuğunuz da sevsin!
Parçalanan yüzüme ancak beş yıl sonra kavuşabildim
Diş fırçalamayı oyuna dönüştürün
Tenisçi ve basketçilerin 'diz bölgesi' çok hassas
Siz mutlu olun, çevreniz de olsun
Prostat kanserine karşı D vitamini!
Düzenli spor yap, kanserden korun
Kendinize iyi bakın
Para harcamadan hafıza güçlendirin
Panik atak hastasının ailesi de tehdit altında
Daha berrak bir cilt hayal değil
Stresle dökülen saçlar geri gelir
Kolesterol düşürücü ilaçlar şifa deposu!
Aliminyumlu deodorantlar suçlu değil!
Ağda bantlarıyla bıyıklara elveda
Parazitlere karşı her eve 'Paranit'
Sonbahar hüznünü balık yiyerek yenin!
Dişleri ömür boyu korumak için dikkat edilecek noktalar
Eliniz suya değmeden!
Tek mendille sivilceyi sil, at!
Cinsel alışkanlıklarımızı maymunlardan mı aldık?
Güzellik uğruna yapılan yanlışlar
Vitaminler kış aylarında hastalıklardan korur mu?
Dar kot erkeklerde kısırlık yapıyor!
Her gün karnım büyüdü mü diye aynaya bakıyorum
Çölyak teşhisini evde kendiniz koyabilirsiniz!
Hamilelik depresyonu
Minikler eğlensin
Zincirleme orgazm olabilir
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol