5 günlük hava durumu
9 Aralık 2009 Çarşamba
Çok düşük kolesterol de kanser ve Alzheimer nedeni

Çok düşük kolesterol de kanser ve Alzheimer nedeni

  • 09.12.2009

Kolesterolünü düşürmeyi sağlıklı yaşam olarak görenleri Prof. Dr. Bingür Sönmez, uyarıyor: Ne kadar düşürürsem o kadar iyidir diye hırsa kapılıp kolesterolfobik olmayın. Çok düşük kolesterol cinsel soruna bile yol açıyor

Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, kalp sağlığı konusunda en önemli göstergelerden biri olan kolesterolle ilgili sorularımızı yanıtladı:

Kolesterolü mümkün olduğu kadar düşürmek mi gerekir?
Kalp ve damar sağlığını korumak için kolesterolü aşırı oranda düşürmek, vücudun çok önemli bir yapı taşını, bir yapı elemanını kaybetmek anlamına gelir, ki bu kesinlikle doğru değil. Çünkü vücuttaki bu çok önemli yapı taşının aşırı miktarda azalması, yalnızca kanser değil; erken Alzheimer, erken görme bozuklukları, erken cinsel bozukluklar, üreme bozuklukları gibi hastalıklara da davetiye çıkarır. İnsanlara kolesterolün kalp hastalıkları üzerindeki olumsuz etkisi anlatılırken, bir 'kolesterolfobi' yaratılmasından yana değiliz. Kolesterolfobiye karşıyız ama kolesterol seviyelerimizi de ideal ölçülerde tutmak zorundayız. Bu dengeyi iyi ayarlamak gerekiyor.

Kolesterol ilaçları seks hayatını kötü etkiler mi?
Kolesterol metabolizması bozuk olan erkek hastalar, kolesterol düşürücü ilaç kullanıyorlarsa; mutlaka kolesterol ile birlikte testosteron oranlarına da baktırmalıdırlar. Kolesterol metabolizması bozuk olan hastalarda çoğunlukla testosteron düşüklüğü mevcuttur ve beraberinde libido düşüklüğü, cinsel fonksiyonlarda azalma da görülür. Bu ilaçların testosteronu ve östrojeni düşürdüğü kesinlik kazanmamıştır ama erkek hastalara testosteron verildiği zaman; karın tipi yağlanmanın azaldığı, insülin direncinin azalarak metabolik sendromu azalttığı, kan yağlarının daha kolay düzenlenebildiği saptanmıştır. Bir anlamda bu hastalara verilen testosteron, hem onların kalp sağlıklarını hem de mutluluklarını etkileyebilir. Bu hastalarımızın bir ürologu ziyaret etmelerinde her zaman yarar var.

İYİSİ DE VAR KÖTÜSÜ DE
LDL-Kötü kolesterol (Lanetli kolesterol):
Damar sertliğini hazırlar. LDL değerlerinin 100'ün üzerine çıkmaması gerekir.

HDL: İyi kolesterol (Hayırlı kolesterol):
Vücutta bulunan kötü kolesterolü karaciğere taşıyıp safra olarak atılmasını sağlar. Bu kolesterole ihtiyacımız vardır. Damar sertliğine karşı vücudu korur. Eğer yeterli olmazsa damarlarda tahribat yapar. Spor ve yürüyüşle yükseltilir. HDL ne kadar yüksek olursa, o kadar iyidir. Yükseltmek için B vitamini önerilir.

Total kolesterol:
Toplam kolesterolü ifade eder. Toplam kolesterol değerlerinin 200'ün üzerine çıkmaması önerilir.

TÜRKLER HDL ŞANSSIZI
Türkler olarak iyi huylu kolesterolden yana şanssız bir topluluğuz. Çünkü genetik olarak iyi huylu kolesterolümüz düşük. Almanya'da yaşayan ikinciüçüncü kuşak Türk çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmada; bu çocukların Almanya'da doğup, Alman gibi yaşayıp, Alman gibi beslenmelerine rağmen HDL'lerinin düşük olduğu saptanmış. Bu da gösteriyor ki; biz, iyi huylu kolesterolü düşük ve damar sertliğine yatkın bir topluluğuz. Bunun için beslenme ve yaşam şeklimize bir Avrupalı'dan daha çok dikkat etmeliyiz.

İLAÇSIZ TEDAVİ MÜMKÜN MÜ?
Kolesterol ilaçlarında hekimler olarak gördüğümüz en önemli yan etki, kötü huylu kolesterol olan LDL ile birlikte hayırlı kolesterol HDL'nin de düşmesi. Bu kesinlikle arzu etmediğimiz ve hasta yönünden istemediğimiz bir sonuç. Burada hastaya ilaç kullanması önerilirken, bir oranlama yapmak lazım.

DOKTOR TAKİBİ YETERLİ
Eğer hastanın iyi huylu kolesterolü çok yüksekse ve kötü huylu kolesterolü tolere edilebilecek düzeydeyse, hastaya ilaç vermemeyi tercih etmek daha akıllıca bir yol olacaktır. Örnek verecek olursak; iyi huylu kolesterol 65, kötü huylu kolesterol 110- 120 ise burada macera arayıp, kötü huylu kolesterolü 100'e düşürürken diğerini de 40'a düşürmenin bir anlamı yoktur. Doktor orada inisiyatif kullanarak ilaçsız olarak hastayı takip edebilir

İLAÇLARIN SİROZ YAPTIĞI ASLINDA BİR ŞEHİR EFSANESİ
Kolesterol ilaçları karaciğeri yorup siroza yol açar mı?
Kolesterol ilaçlarının yan etkileri ile ilgili çok ciddi spekülasyonlar var. En bilineni ise karaciğere zarar verdiği. Prospektüslerinde, ilaçların yan etkileri olduğuna dair bilgilere rastlamak mümkün. Ancak hastalarımızın kolesterollerini takip ederken, karaciğer fonksiyon testlerini de düzenli olarak yaptırıyoruz. En küçük bir enzim yüksekliğinde de; ilacı bıraktığınız anda üç ayda enzimler eski haline dönüyor. İlaçların karaciğerde ağır tahriplere neden olduğunu söylemek mümkün değil. Yani kolesterol ilacı kullanıp da siroz olan hastaya rastlamadık. Hastaları, kolesterol ilaçları ile ilgili şehir efsanelerini ciddiye almamaları konusunda uyarıyoruz. Bunun için kolesterol ilaçları ile ilgili yaratılan bu suni korkulardan bir an önce kurtulmak gerekiyor. Bilinen en can sıkıcı yan etki, hastalarda meydana gelen adale ağrılarıdır ve çoğunlukla ilacın değiştirilmesi ile geçer.

YUMURTA AKLANDI
Kolesterol denince mutlaka yumurta gündeme geliyor. Bir yumurta içinde 200-210 mg kolesterol var. Yumurta kolesterol yükselttiği için sınırlanmıştı, ancak 1990'lı yıllardan sonra yumurta ile ilgili çok ciddi araştırmalar yapıldı. Bir yumurta yemenin kan kolesterol seviyesini çok yükseltmediği ortaya çıktı.
Ayrıca karaciğerin, yumurta yenildiği zaman alınan 200-210 gram kolesterolü, kendi yapacağı bir gramdan düştüğü biliniyor. Dolayısıyla net şekilde söyleyebilirim ki; gün aşırı bir yumurta yemek kan kolesterol seviyesini yükseltmiyor.

VÜCUT İÇİN ÇOK YARARLI
Diyetisyenler, artık hastalarına yazdıkları diyet mönülerine yumurtayı rahatlıkla ekleyebiliyor.
Çünkü geçmişte, kolesterolü yükseltir korkusu ile, insanların proteinlerini kısıtlamak pahasına yumurta öneremiyorlardı. Önerseler de hastalar yemiyorlardı. Artık diyetisyenler yumurta ile ilgili yapılan son araştırmalar ve basında çıkan olumlu haberlerin etkisi ile hastalarına rahatlıkla yumurta yemelerini öneriyorlar. Yumurta vücutta, proteini yüzde 95 oranında emilen tek gıdadır. Ayrıca tok tutucu özelliği var. Ama bir yumurtanın, iki dilim ekmek kadar kalori verdiği unutulmamalı.

İLAÇ GİBİ ÖNERİYORUM
Tabiatta, özel ambalaj içinde gelen tek besin yumurta. İçine hiçbir katkı maddesi konulamıyor ve ağır metal zehirlenmesi yok. Omega 3'ü artırılmış yumurta üretimi ile ilgili çalışmalar var. Belki ileride ilaç niyetine bile önerilecektir.
Büyüme çağında olan çocukların ve ileri yaşta olan insanların, kesinlikle günde bir tane yumurta yemesini öneriyoruz. Büyüme ve gelişme için çok gerekli olan bu besin, ileri yaşta olanlar için de Alzheimer'i önleyici olması yönünden çok etkili. Haşlama tüketilirse 'kayısı kıvamında'; yağda yapılırsa da, teflon tavada ve çok az zeytinyağı ile yenmelidir.

kalan karakter 460

nurhan nurhan

evet ya düşük kollestrol ne gibi sorun açar benim LDL 5 HDL 73 BU NASIL BİŞEY ANLAMADIM BENİ AYDINLATIRSANIZ ÇOK SEVİNİRİM

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır3
cevapla 06.09.2011 23:22
sera83 sera83 // İSTANBUL

Hep yüksek kolestrolün zararlarından bahsedilir.Düşük kolestrolün zararından bahsedilmesi dikkat çekici bir yazı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 30.04.2010 23:30
Mevlüt Durmuş Mevlüt Durmuş // ANKARA

Prof. Dr. Binnur Sönmez, diğer doktorlara oranla daha cesaretli fakat yeterli değil. Utanmalarına ve sıkılmalarına gerek yok 'kolesterolün masum' olduğunu artık söylesinler. Bu konuları biz yıllardır söylüyoruz. Düşük kolesterolün zararları konusunda az bile söylemiş uzmanımız. Saygın tıp dergisi 'The Drugs and Therapeutics Bulletin' editörlerinden Dr. Ike Iheanacho, 'Bu ilaçları kullanan on binlerce kişi bu yan etkilere maruz kaldı' dedi. Gelecek aylarda, kolesterol düşürücü ilaçların prospektüslerindeki yan etkiler bölümüne, depresyon, hafıza kaybı, uyku güçlüğü, cinsel işlevsizlik ve tedavi edilmediği takdirde ölüme yol açabilecek nadir rastlanan bir akciğer hastalığına yol açabileceği uyarısının da ekleneceği belirtildi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır3
cevapla 09.12.2009 14:00
hülya karakılavuz hülya karakılavuz

iyi kolestrolüm 45 kötü kolestrolüm 27 durumumdan endişeliyim ne yapmalıyım

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 15.09.2012 00:13

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Klavyeniz klozetinizden temiz mi?
Mastürbasyondan utanmayın
Sanal anjiyo check–up değildir!
Okulda rahat etsin diye okumayı erken öğretmeyin!
Hareketsiz kalma, zayıf kal!
Sabah anjiyo olan öğlen işine dönüyor
Yeni trend: Geç annelik
Çocuk psikolojisinde doğru bilinen yanlışlar
Makyajlı kadın günde 515 kimyasal taşıyor!
Kendinizi kandırmayın! Her salata sağlıklı değil
Solaryum, sigara ve arsenik kadar riskli!
PKU'lu bebekler özel uçakla tedaviye getirilir
Beş yılda bir yapılmalı!
Dirençli bakteri kolay temizlenmez
Soluk tenli, renkli gözlü küf kokulu bebekler
Yeni yılın güzellik trendleri
Kaygılarınız gayet normal!
Keten tohumuyla hafızanızı güçlendirin!
Bakım zamanı
Bir lokma et ve süt IQ'yu düşürüyor!
Kirlenen çocuklar daha sağlıklı oluyor!
Çocuklar öğretmen istiyor diye okuldan alınmaz
Topuktan alınan üç damla kan zeka geriliğinden kurtarıyor
Çocukların tehlikeli bağımlılığı: Bilgisayar
Bakımlı erkekler hayatta daha başarılı oluyor!
Üç bardak çayla zihin ferahlar beden zayıflar!
Sarmısak, siyah üzüm ve sirke saç ilacı olur mu?
Ağız kokusuna karşı ip kullanın
Tansiyon hastaları her ilacı kullanmamalı!
Stres ve diş çürüğü bile üç ayda saçları döker
Öğretmenlerin yüzde 66'sı ağrıyan bacaktan şikayetçi!
Gevşeme egzersizi yapın!
Saçınızı kazanırken seks gücünüzü kaybetmeyin!
Günde iki fincan çay kalp krizini önlüyor!
10 soruda makyaj temizleme
Sylvie Vartan'ı iyileştiren krem artık Türkiye'de!
Sorunlarını öğrenmeye ve çözmeye çalışın!
Kelliğe karşı saçı üç ay sonra uyandırmak gerek
Fast food, tuz ve abur cuburu azaltın
Bebeğiniz reflüyse biberon değil kaşık gerek!
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol