5 günlük hava durumu
16 Aralık 2009 Çarşamba
Aldatan erkek hem karısını hem sevgilisini birlikte ister

Aldatan erkek hem karısını hem sevgilisini birlikte ister

  • 16.12.2009

Sadakatsizliğin farklı türleri olduğuna değinen psikiyatrist Prof. Dr. Mehmet Sungur, "Karısını aldatan erkek, hem eşinin hem de sevgilisinin taşıdığı farklı özelliklere ihtiyaç duyar. Her ikisi de hayatında kalsın ister" diyor

Aşk,evlilik ve sadakatsizliğin acısı, hayatımızın olmazsa olmazları... 'Sen, Ben ve Aramızdaki Her Şey' isimli kitabın yazarı ünlü psikiyatrist Prof. Dr. Mehmet Sungur, insanların hemen hemen tamamının yaşamları boyunca bu üçlüden en az birini yaşadıklarını belirtiyor. Sungur, aldatma ile ilgili soruları yanıtladı.

Sadakatsizliğe uğrayan eşin kayıpları nelerdir?
Sadakatsizlik, çiftlerin her ikisini de değiştirmekte ve böylelikle ilişkinin kendisini de değişikliğe uğratmaktadır. Bazen sadakatsizlik sonrasındaki ilişki, yas tutmayı gerektiren bir kayıp süreci gibi algılanabilir. Güven üzerine inşa edilen eski ilişki artık ölmüştür. Dolayısıyla sadakatsizliğin ardından yaşanan süreç, tıpkı sevilen birinin ölümünü izleyen süreç gibi şaşkınlık, şok, inkar, öfke, umutsuzluk, çaresizlik ve üzüntü gibi evreleri içerebilir.

RESMİN BÜTÜNÜ GÖRÜLMELİ
Sık tartışılan bir konu olarak yolunda gitmeyen bir evlilik mi sadakatsizliğe neden oluyor? Yoksa sadakatsizlik mi evliliği olumsuz bir noktaya getiriyor?
Sadakatsizliği 'anlamakla', sadakatsizliğe 'iyi nedenler bulmak' arasındaki ayrımı iyi yapabilmek gerekir. Sadakatsizliğe uğrayan kişi için sadakatsizliğe gerekçe oluşturabilecek iyi bir neden bulmak, doğal olarak olanaksızdır. Hiçbir neden sadakatsizliği açıklayamaz. Ancak anlamak, iyi nedenler bulmak için değil, yaşanan olaya içerik sağlayabilmek için yapılmalıdır. Çünkü içeriği anlaşılamayan hiçbir olgu 'kabul' edilemez. Burada içerikten kastedilen, resmin bütününü görmek, yani evliliğinizin sadakatsizliğe uğramasına zemin hazırlayabilecek risk etkenlerini anlamaktır. Ancak bu risk etkenlerinin hiçbiri sadakatsizliğin nedeni veya suçlusu değildir.

Peki sadakatsizliği anlamak mümkün müdür? Anlamak ne yarar sağlar?
Tabii ki, sadakatsizliği anlamak, aldatan eşle birlikte sadakatsizlik nedeni olarak gösterilen konularda fikir birliğine ulaşmak veya uzlaşmak da değildir. Amaç yalnızca, anlaşılmayana anlam kazandırarak travmanın uzun süreli olumsuz etkilerinden korunmaktır. Sadakatsizliğin oluşma nedenini anlamak, zorlu ve yıpratıcı bir süreç olmakla birlikte iyileşmenin en önemli aşamasıdır. 'Neden-nasıl oldu?' sorusunun önemini bu süreçte kavramak önemlidir.

TEK EŞLİLİK ÖĞRENİLEBİLİR
Tek eşliliğin insan doğasına aykırı olduğu söylenir. Aldatma insan doğasında var mı?
Temelde tek eşlilik hayvan türünde pek rastlanmayan bir durum. Ama insan, evrimleşmesi sürecinde türüne ait özellikleri değiştirebilen, kendi dürtülerini dizginleyebilen bir varlık olarak gelişti. İş cinselliğe gelince 'doğamızda yok' diyoruz ancak başka konularda doğamızı değiştirebiliyoruz. İnsan aslında doğaya bile hükmetmeye çalışırken, tek eşlilik için 'benim doğamda yok' denmesini doğru bulamıyorum. Tek eşli olarak uzun süreli bir birlikteliği başarabilen insanlar varken diğerleri niye beceremesin? Tek eşlilik öğrenilebilir.

STRES ÇİFTLERİ ETKİLİYOR! STRES
Ekonomik kriz, eşlerden birinin yaşadığı bir hastalık aldatmayı etkiler mi? Kimler aldatmaya meyilli?
Aslında her türlü zorlu yaşam koşulları çiftleri, rutin hayatlarından koparabilir. Stresli dönemlerde, sorunlarla başa çıkılamadığında insanlar kendi standartlarının dışına çıkabilirler. Bu yönden bakıldığında her türlü stresli yaşantı, eşler arasındaki iletişimin kopmasına neden olur. Çiftler arasındaki ilişkide eşlerden birinin kendini sürekli değersiz ve beğenilmez hissetmesi, aldatmanın sık yaşandığı durumlardır. Gruplar içinde sosyalleşmek, duygusal yönden doyumsuzluk, süreklilik gösteren öfke ve kıskançlık aldatmaya zemin hazırlayabilir.

İLİŞKİYİ YENİDEN DENEYEN KİŞİ ÇOK
Sadakatsizlikten sonra eşler birlikte mutlu bir gelecek oluşturabilirler mi?
Bu sorunun yanıtı: Belki... Sadakatsizliği takiben birlikte yaşama kararı veren çiftlerin oranı sanılandan yüksektir. Yüzde 60-75 arasında değişen bu oranın içinde güven ve mutluluk üzerine kurulu bir ilişkiyi yeniden sağlayabilen çiftlerin yanı sıra acı çeken ve güven duygusunu tekrar yakalayamayan mutsuz çiftler de vardır.

GERÇEK FARKLI SÖYLENEN FARKLI
Aldatmanın ipuçları var mı?
Aşk; 'ben'leri koruyarak 'biz' olabilmek, sadakatsizlik ise 'biz'i yok etme riskini göze alabilmektir. Araştırmalar, insanların yüzde 90'ının sadakatsizliği, birlikteliğe yönelik ciddi bir tehdit olarak algıladıklarını gösteriyor. Ancak, gerçek yaşamda çiftlerin yüzde 75'i sadakatsizliğe rağmen evliliklerine devam ediyor. Pek çok kişi için inandırıcı olmasa da sadakatsizlik sonrasında birlikte yaşamaya devam eden çiftlerden bazılarının, ilişkileri sadakatsizlik öncesi dönemden daha da sağlıklı bir duruma gelebiliyor. Tabii ki bu, sadakatsizlik sonucu ortaya çıkan kriz dönemini çiftlerin nasıl yönettiğine de bağlı... Sonuç olarak insanlar, sadakatsizliği evliliğin sonlanması için iyi bir neden olarak görseler de, gerçek yaşamda aldatma sanıldığı gibi evliliklerin sonlanmasına neden olmayabiliyor.

SADAKATSİZLİĞİN DE BİRÇOK NEDENİ VAR!
Aldatmaya kabul edilebilir, iyi bir neden bulmak neredeyse mümkün değildir. Ancak tüm sadakatsizliklerin benzer olduğunu söylemek de yanlış olur. Sadakatsizliğin birbirinden farklı temaları vardır.
Yeni bir yaşama kapı açan sadakatsizlik: Burada sadakatsizliği yapan kişi, ilişkisine olan bağlılığını kaybetmiştir. Açıkça söyleyemez. Sadakatsizliğin ortaya çıkması aldatan kişiyi rahatsız etmez; çünkü davranışlarıyla yapacaklarını dile getirmiş ve rahatlamıştır.
Üç bacaklı sadakatsizlik: Aldatan kişi için eşi ile olan ilişkisi ne iyi ne de kötüdür. Aldatan kişinin hem eşinin hem de sevgilisinin taşıdığı farklı özelliklere ihtiyacı vardır. Her ikisi de hayatında kalsın istemektedir. Uzun süren bir sadakatsizlik türüdür. Çoğu zaman sevgilinin kendini değersiz hissetmesiyle biter ya da ortaya çıkar.
Kendini fark ettirmek amacıyla yapılan sadakatsizlik: Bu tür sadakatsizlikler, intihar gibidir. Kısa sürer ve hatta cinsel yakınlaşma içermeyebilir. Amacı, evlilik içinde ihmal edildiği mesajını vermektir. Çünkü istenen, bu evlilikten vazgeçmek değil, yalnızca daha fazla önemsendiğini görebilmektir.

İLİŞKİDEN KORKARLAR
Yakın ilişkilerden korkmayla gelişen sadakatsizlik: Burada kişi, kendini ilişkiye bırakmaktan korkmaktadır. Bir yandan yakın ilişkilere gereksinim duymakta diğer yandan bu tür ilişkilerin içinde yutulmaktan korkmaktadır. Birine fazla yakınlaştıklarında kontrolü kaybetmekten korkarak kaçarlar.
Fırsatçılık ya da deneysel amaç taşıyan sadakatsizlik: Cinsel deneyimi az olan kişinin, sekse yönelik merakları bu türün temel nedenidir. Cinsel deneyimleri fazla olan kişilerde de bu tür aldatmalar, "Onunla seks nasıl olurdu?" şeklindeki bir meraktan kaynaklanabilir. Fırsatçılık bağlamında sadakatsizlik biraz daha farklıdır. Birbirlerini iyi tanıyan ancak daha önce birlikte olmayı düşünmemiş kişilerin, fazlaca alkol tüketimi sonunda cinselliği paylaşmalarıyla ortaya çıkar.

YARIN: ÇOCUKLAR ALDATMADAN NASIL ETKİLENİYOR

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

İstiridye saçınıza iyi gelir somon yüzünüze
Bağışıklık sisteminizi sarmısakla güçlendirin!
Tahrişin birçok nedeni vardır
Sanal flört aldatma sayılmaz
Özel eğitim büyük itina ister
Kansere karşı yalnız değilsiniz!
Hamilelikte bitmeyen stres: Ne giysem?
Testosteron kullanmak doping etkisi yapar mı?
Eylülde hamile kalanın erkek bebeği oluyor
Çocuklar için
Her ateş panik gerektirmez
Aldatılan insanlar kanser hastası gibi acı çeker
Sorunlar bitiyor
Soluduğumuz havadaki şaşırtıcı gerçekler!
Türk erkeği seksi, ölümcül tansiyona tercih ediyor
Geç değil genç baba olun!
Vitaminler kanser yapar mı?
Çok düşük kolesterol de kanser ve Alzheimer nedeni
Klavyeniz klozetinizden temiz mi?
Mastürbasyondan utanmayın
Sanal anjiyo check–up değildir!
Okulda rahat etsin diye okumayı erken öğretmeyin!
Hareketsiz kalma, zayıf kal!
Sabah anjiyo olan öğlen işine dönüyor
Yeni trend: Geç annelik
Çocuk psikolojisinde doğru bilinen yanlışlar
Makyajlı kadın günde 515 kimyasal taşıyor!
Kendinizi kandırmayın! Her salata sağlıklı değil
Solaryum, sigara ve arsenik kadar riskli!
PKU'lu bebekler özel uçakla tedaviye getirilir
Beş yılda bir yapılmalı!
Dirençli bakteri kolay temizlenmez
Soluk tenli, renkli gözlü küf kokulu bebekler
Yeni yılın güzellik trendleri
Kaygılarınız gayet normal!
Keten tohumuyla hafızanızı güçlendirin!
Bakım zamanı
Bir lokma et ve süt IQ'yu düşürüyor!
Kirlenen çocuklar daha sağlıklı oluyor!
Çocuklar öğretmen istiyor diye okuldan alınmaz
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol