5 günlük hava durumu
27 Ocak 2010 Çarşamba
Kızlık zarı esnekliği yuva yıkıyor!

Kızlık zarı esnekliği yuva yıkıyor!

  • 27.01.2010

İlk gece yaşanan en büyük kabusun esnek kızlık zarı olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Suat Süphan Erşahin: Kızlık zarının esnek, kızın bakire olduğunu söylesek bile aileler şüpheleniyor. Çiftler boşanabiliyor

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Suat Süphan Erşahin; günümüzde halen önemini koruyan kızlık zarıyla ilgili soruları yanıtladı.

Kızlık zarı yapısal olarak farklılık gösterir mi?
Anatomik olarak kızlık zarı; vajinanın hemen giriş kısmında yerleşmiş yarı esnek, ince bir yapıdır. Bazı kadınlarda bu yapı çok sert veya çok esnek olabilir. Kızlık zarlarını genel olarak şu şekilde sınıflandırabiliriz: En çok rastlanan şekli 'Annüler (halka şeklinde) kızlık zarı'dır. 'Semilunar (yarım halka veya esnek) kızlık zarı'nın dıştan içe kalınlığı fazla olmadığı için genellikle ilişki sırasında yırtılmaz; ancak doğum sırasında yırtılır. 'Cribriformis (delikli veya elek tarzında) kızlık zarları'nın da ilişki esnasında yırtılması biraz daha fazla acılıdır. 'Carnosus (etli) kızlık zarı', kalınlığı fazla olduğundan ilişkide kolay kolay yırtılmayan bazen ufak bir cerrahi müdahale gerektiren bazen de kanaması çok fazla olabilen tipteki zarlardır.

15 YAŞINDA ADET GÖRMÜYORSA
Tamamen kapalı kızlık zarı oluyor mu?
Evet; 'imperfore' yani 'tamamen kapalı kızlık zarı' ise ileride ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Adetin başlaması ile adet kanı dışarı akmayacağı için her ay kan birikir ve bu da çok şiddetli ağrı yapar. Aileler, 15 yaşına girdiği halde kızları adet görmemişse kızlık zarı kontrolü yaptırmalıdır; nedeni kapalı kızlık zarı olabilir. Böyle durumlarda kızlık zarını açıyoruz ve mutlaka bir 'bekaret raporu' düzenleyip, aileye veriyoruz. 'Fimbrial Hymen' de girintili kızlık zarıdır ve biraz kalın olduğundan ilişkide kolay yırtılmaz, kanaması fazla olabilir ve bazen ufak bir cerrahi müdahele gerektirebilir.

Evli çiftlerin soluğu doktorda almasının nedeni esnek kızlık zarı mı oluyor?
Evet; evlendikten sonra gelenlerin çoğu kızlık zarı esnek olanlardan oluşuyor. Kızlık zarı; esnek ve ince yapıdakilerde, bakire oldukları halde ilişki sırasında kanama olmuyor. Zaten en çok gelen grup da onlar... En büyük sıkıntıyı da onlarda yaşıyoruz. Evlilik günü kanama olmadığı için iki tarafın ailesi de muayeneye öfkeyle geliyor; kanama olmadığı için 'Acaba bir şey mi var?' diye soruyorlar. En güzel, en mutlu günlerinde kanama olmadığı için genelde sinirli oluyorlar. Onlara yaşananları tüm açıklığıyla anlatıyoruz. Bunun nedeninin kızlık zarının esnek olmasından kaynaklandığını ve esnek zarların kanama yapamayacağını izah ediyoruz.

İkna oluyorlar mı?
Maalesef; bir çoğu kafalarını kemiren bir şüpheyle muayeneden ayrılıyorlar. Ama burada eğitim düzeyi devreye giriyor. Eğitim düzeyi biraz yüksek olanlar, bir şekilde ikna oluyorlar ama eğitim düzeyi düşük olup; konu hakkında bilgisi olmayanlar ve kızlık zarını tabu haline getirmiş olanlar kafalarındaki o şüpheyi atamıyorlar. Esnek kızlık zarıyla ilgili açıklamalar çoğu zaman aileleri iknaya yetmiyor.

ERKEĞİN İLİŞKİLERİNİN BİR DELİLİ YOK!
Erkekler, cinsel ilişki açısından daha rahat. Çünkü erkeğin daha önce bir ilişki yaşayıp, yaşamadığını ispatlayan herhangi bir gösterge yok! Eğer cinsel yolla bulaşan bir hastalık kapmamışsa, bunu anlamak mümkün değil! Zaten toplum da ona ilişki yaşama hakkını tanıyor, onu yargılamıyor. Burada büyük bir eşitsizlik var. Erkek yaşıyor ama yaşadığının bir göstergesi yok! İstediği kişiyle yatabilir ve evlendiğinde bunu rahatlıkla gizleyebilir. Ama kadın açısından durum böyle değil, onun için bir gösterge var ki o da kızlık zarı!..

KIZLIK ZARI BEKARET KANITI OLAMAZ!
Kızlık zarı kanama yaptığı için bir bekaret göstergesi olarak kabul ediliyor. Ama aslında dikilebiliyor ve yeniden kanaması sağlanabiliyor. Bu durumda kızlık zarı artık bir bekaret göstergesi olmuyor aslında; çünkü kolaylıkla dikilebiliyor. Şöyle düşünün; genelevde çalışan bir hayat kadının bile kızlık zarı dikilebilir ve kanama gerçekleşebilir.

DİKTİRİLİYOR
Zaten diktirme olayı o kadar yaygınlaştı ki; bekaretin bozulmasından çok da korkulmuyor artık. İlişki sırasında tekrar kanama sağlanan bir organ olduğu için insanlar, bu sorunu halledebiliyor. Durumun önceden bilinmesi yetiyor. Bu durumda kızlık zarının ne kadar bekaret göstergesi olduğu tartışılır durumda aslında...

SÜLALECE DOKTOR DOKTOR DOLAŞIYORLAR
İkna olmayınca ne yapıyorlar?
Evlilik gecesi kanama olmadığı için zaten ailece geliyorlar ve ikna etmek mümkün olmuyor. Çıkıp başka doktora, oradan da başka doktora gidiyorlar. Yani doktor doktor dolaşıyorlar. Daha fazla bilgi edinmek istiyorlar. Ama bilgi edinmelerine rağmen, aynı cevapları alsalar bile, biz hastalarımızın boşanmış halde geldiklerini görüyoruz. Kafalarındaki şüpheyi gidermek ne yazık ki mümkün olmuyor. Bu şüphe de evliliklerini ve cinsel hayatlarını zehir ediyor. Çoğunlukla bu evliliklerin sonunun boşanmayla bittiğini duyuyoruz. Sonuçta esnek kızlık zarı boşanmalara neden olabiliyor. Yani aslında kadın bakire, kızlık zarı duruyor ama sırf kanama olmadığı için evlilikler bitebiliyor. Burada tabii ki en büyük darbeyi kadın yiyor. Hiçbir ilişkisi olmamasına rağmen hem evliliği yıkılıyor, hem de geleceği kararıyor.

Kızlık zarının esnek olduğu nasıl anlaşılır?
Kızlık zarının esnek olduğunu sadece doktor muayene ederek anlayabilir. Kişinin kendisinin bunu anlayabilmesi mümkün değildir.

Doğumda bile bozulmayan kızlık zarı var mı?
Evet; doğumda bile bozulmayan kızlık zarı vardır. Kızlık zarı çok ince yapıdaysa doğumda bile yırtılmayabilir.

TOPLUM KADINI YALAN SÖYLEMEYE İTİYOR
Evliliğe doğrularla başlamak, o beraberliğin sağlamlığı açısından en doğru harekettir. Ancak bekaretin kızlık zarıyla ölçülmesi, evlilik gecesi kanama beklenmesi, kadınları kızlık zarını diktirme yoluna itiyor. Oysa karşılıklı güven olsa, erkek karşısındakini kızlık zarından ibaret görmese; kadın zaten yalan söyleme gereği duymayacak ve yaşadıklarını anlatacaktır. Bu nedenle de erkeğin yapacağı en doğru hareket; böyle olaylarda panik olmamak, karşısındakine güvenmek ve doğruları öğrenip buna göre hayata devam etmektir. Kızlık zarı tamirini, bu noktaya getiren toplumsal dayatmayı aşmamız gerekiyor.

* ÜNLÜLER HANGİ TAKIMI TUTUYOR?

* EN SEKSİ SEÇİLDİLER

* HANGİ ÜNLÜ NEREDE EVLENDİ?


* HANGİ ÜNLÜ NEREDE OTURUYOR?

* ÜNLÜLERİN BURÇLARI

* ÜNLÜLERİN GERÇEK İSİMLERİ

* ÜNLÜLERİN DOĞUM TARİHLERİ

* MAGAZİN TURU İÇİN TIKLAYINIZ


* ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

kalan karakter 460

ftt ftt

erkekler kızlık zarını neden bu kadar onemser anlamıyrm.. herseyı yapıp ılıskıye grmeyenlr namuslu mu sızce? artık bnun hıc onemı yok.. asıl onmlı olan sewmek we guwenmek gerısı bos..

Aynı Görüşte misiniz?
evet35
hayır12
cevapla 15.10.2012 00:11
Cemil Cemil

Yalana tenezül etmeyin, eğer varsa bir paylaşmışlık cesurca ''evet'' dersin olur biter... oturup senden deaty anlatmanı istemezler sanırım ama bunu isterlerse bu konuda konuşmama hakkın var elbet zaten detay sormak saçma olur... Binde belkide milyonda bir olabilecek olay her 2 kadından birinde görülür oldu nedense...

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır5
cevapla 26.04.2013 00:02
sera83 sera83 // İSTANBUL

Eğitim şart.Mesela bu haberi okuyan bekar bir erkek bu durumla karşılaşırsa en azından bilgisi olmuş olacak.Kızların durumu da gerçekten zor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet28
hayır5
cevapla 01.05.2010 18:48
isimsiz isimsiz

ya arkadaşlar çok maLum bır durum ama Bende şüphe edıyorum SevqiLim Dıyorkı Hıc ıLişkiye qirmeDim BuDa kafamı kurcaLıyor Bana Dıyorkı ilk qece Kan qeLmezse aiLeLerimiz Kan qeLip qeLmeDiqini söyLerse Ne yaparsın Dıyor Şüpheye Bak arkaDaş sizede BoyLe oLsa Naparsınız cok teDirqinim

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır18
cevapla 03.05.2012 01:18
papatya papatya

kızlık zarı esnek olan biri başkasıyla ilişkiye girmişse evlendiği adam bunu anlayabilir mi?

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır12
cevapla 22.12.2012 00:11
naz  naz

bence iii güzel çok güzel

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır3
cevapla 18.01.2013 19:54
azra azra

aynı durumla karsılastım bunun yznden ayrıldıkk çok kötü bir durum

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır11
cevapla 25.08.2012 22:37

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

20 dakikadan uzun süre eldiven kullanmayın
Yeni çıkan ürünler
Her annenin bilmesi gereken temizlik detayları!
Halıları atın, evi her gün havalandırın
Tuzsuz hayata geçin!
Sağlıklı ve temiz dişler
Çalışma saatleri olsun!
Bakireyken hamile kalan kadınlar var!
Bilgisayara bakarken gözünüzü sık sık kırpın
Jinekolog çift bile balayında 'kızlık zarı' kontrolüne geldi
'Erkekliğin Yol Haritası' çizildi
Düzenli uyku için bir rutin oluşturun
Tuzu azaltmak yılda 99 bin kalp krizini önler!
Haydi kızlar daha çok egzersiz metabolizmalar hızlanacak!
Kanserden korunmak için doğal antioksidan tüketin!
Kar yanığına karşı güneş kremi sürmek gerekiyor!
Yenilikler
Kan sulandırıcı ilaç içenler az yeşillik tüketsin!
Güzellik sırları
El hijyeni için
Öksürük şuruplarına dikkat!
Gargaralar ağız kanseri mi yapıyor?
Bütün çocuklar iyi beslenmeli!
Kendi masajını kendin yap
Yağsız beslenme olmaz!
Yalnız benim için bak yeşil yeşil...
Bacağı şişen lohusa acilen doktora gitmeli!
Yeni ürünler, yeni fırsatlar
Uyum sağlamak zaman alır!
Tek bir aspirin bile trombozu davet edebilir!
Otistiklere uykuda diş tedavisi
Gelişim geriliği için ilaç gibi!
Ekmek dediğin tahıllı olmalı!
Müzikle büyüyen bebekler mutlu ve başarılı olur
'Kanı fazla olanın uzun yolculuğa çıkması tehlikeli'
Öksürük deyip geçmeyin
Öğle tatilinde basketçi kadar kalori harcanabiliyor!
Her şeyi yiyin, hastalık sizden uzak olsun
Kirli hava alerjiyi tetikliyor!
Kuruluğa karşı cildinizi yağlı sabunla yıkayın!
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol