5 günlük hava durumu
16 Mart 2010 Salı

Kapalı burun ameliyatı mı yoksa açık cerrahi mi?

  • 16.03.2010
Burun ameliyatlarıyla ilgili son trendleri Memorial Hastanesi'nden Doç. Dr. Cenk Şen ve Op. Dr. Barış Çakır anlattı. Doç. Dr. Cenk Şen, hokka gibi burunların artık tarihe karıştığını, doğal ve kavisli burunların ise yeniden moda olduğunu söyledi

Op. Dr. Barış Çakır, burun ameliyatı olmak isteyenlerin sıkça sorduğu 'Açık teknik mi yoksa kapalı teknik mi daha iyi sonuç verir?' sorusu için "Kapalı teknikte, burun ucundaki şişlikler daha çabuk inmektedir. Açık teknikle ameliyat yapmak ise daha kolaydır" dedi

Memorial Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü'nden Op. Dr. Barış Çakır, burun estetiğinde hangi yöntemin tercih edilmesi gerektiğini anlattı.

Burun estetiğinde açık mı yoksa kapalı cerrahi mi yapılmalı?
Açık burun ameliyatında, burun deliklerinin ortasındaki deri kesilir ve burun derisi, burun iskeleti üzerinden sıyrıldıktan sonra ameliyat, burun anatomisini oluşturan yapılar görülerek gerçekleştirilir. Kapalı teknikte ise bu kesi yoktur. Tüm ameliyat, burun deliklerinin içinden yapılır. İki ameliyat tekniği de birbirinden çok farklı strateji gerektirmektedir. Her iki tekniğin de ayrı bir eğitim süreci vardır.

Hangisi daha zor?
Kapalı ameliyat yapan bir cerrahın ne yaptığını yanındaki asistanı bile göremez. Yani kapalı ameliyatı öğrenmek, açık ameliyata göre daha zordur. Ancak kapalı teknikte, burun ucunda minimum hasar oluştuğu için burun ucundaki şişlikler daha çabuk inmektedir.

Peki açık ameliyatın faydaları var mıdır?
Açık ameliyat, öğrenmesi daha kolay bir tekniktir ve cilt kaldırıldığı için yapmak daha kolaydır. Açık ve kapalı teknik arasında ameliyat süresi bakımından büyük fark yok. Ancak öğrenmesi ve yönetmesi daha kolay olduğu için günümüzde açık ameliyat, kapalı ameliyata göre daha çok yapılıyor. Son yıllarda sadece kapalı ameliyat yapanlar, açık ameliyata göre sonucun iyi olmadığını söylemektedir. Ancak, iyi cerrahların kapalı teknikle yaptığı ameliyatlar, halen çok iyi çalışan bir yöntemdir. Açık teknik, uzun süren şişlik ve burun altındaki yara izine rağmen nispeten daha kontrollüdür. Kapalı tekniği yapması ve kontrolü zordur. Ancak şişlikler daha çabuk inmekte, cilt değişiklikleri daha az olmaktadır.

KAPALININ AVANTAJI VAR
Neden hâlâ kapalı yöntemle ameliyat yapılıyor?

Kapalı ameliyat görmeden yapılan ameliyattır. Kontur çizgileriyle burnu değerlendirmek, cilt altındaki kıkırdakları görmemizi sağlar. İyi muayene ile problemi çok iyi belirlemek mümkündür. Ancak bazı hastalarda, kapalı teknik artık yetersiz kalmakta ve açık teknik daha iyi sonuç vermektedir. Burun ucunda ciddi şekil bozukluğu varsa, daha önce yapılmış ameliyatlar nedeniyle asimetriler meydana gelmişse açık teknik tercih edilmektedir. Burun ucu çok güzel olan bir hastanın, burun ucunu bir miktar hareket ettirmek yeterli olduğunda açık tekniğe ihtiyaç kalmamaktadır.

Son dönemde açık mı yoksa kapalı teknik mi daha çok kullanılıyor?

Her ikisi de. Ancak son dönemde açık teknik daha çok tercih ediliyor diye, kapalı teknikler terk ediliyormuş havası yaratılmamalı. İyi sonuca ulaşmak için gerekiyorsa, açık teknik tercih edilmeli. Bazı burunlarda ise kapalı tekniğin çabuk iyileşme avantajından yararlanılmalı

DAR, UFAK VE OYUK BURUNLAR ARTIK BAŞARISIZ SAYILIYOR
Memorial Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü'nden Doç. Dr. Cenk Şen, Türkiye'de ve dünyada yüz estetiğindeki son gelişmeleri anlattı.

BURUN ESTETİĞİNDE YENİ TRENDLER NELER?
Bu yıl nasıl burunlar daha moda? Dar, ince, ucu çok kalkık, üstü çok oyulmuş burunlar geçmişte kaldı. Son yıllarda dünyadaki trend de bu yönde... Bizim için ideal olan, dışarıdan bakıldığında çok güzel görünmesine rağmen, estetik olduğu anlaşılmayan burunlar... Hastalarımız da dar ve ufak görünen, oyuk burunları istemiyor. Hekimler olarak biz bu tür burunları başarısızlık olarak adlandırıyoruz. Çünkü bu tip burunlar, hem kötü bir görünüme hem de nefes problemlerine neden olabiliyor.

HER MEVSİM YAPILIR
Hiç iz kalmadan dışarıdan bakıldığında asla belli olmayacak burun ameliyatı yapılabilir mi?
Estetik cerrahide operasyonlar sonrası 'iz kalmıyor' denmesinin nedeni izlerin gizlenmesidir. Meme operasyonlarında uygulama meme altından açılarak, yüz germede kulak önü ya da saç diplerinden girilerek yapıldığı için iz yokmuş gibi görünür. Tüm cerrahi girişimlerde erken dönemde kesi bölgeleri; kırmızı, sert ve kabarık görünür. Yara iyileşme sürecinde izler yavaş yavaş azalır.

Burun ameliyatlarından sonra en büyük problem morluklar... Bunlar azaltılabildi mi?
Burun ameliyatı sonrası erken dönemde göz kapağında ve yüzde beliren şişlikler ve morluklar eskiye nazaran daha az olmakla birlikte yine de görülebilir. Bu şişlikler, ilk iki gün artabilir. Ancak bir hafta içinde ciddi anlamda azalacaktır. Yüz bölgesinde ameliyat sonrası morluklar oluşmuşsa, iyileşme döneminin kısa olması için hastalarımıza o süre zarfında güneşe çıkmamalarını tavsiye ediyoruz. Anestezideki ilerlemeler sonucu, ameliyat öncesinde burna enjekte edilen, kanamayı azaltıcı özel sıvılarla uygulanan cerrahi teknikle birlikte morluk ve şişlikler olabildiğince azaltıldı. Burun ameliyatları her mevsim yapılabilir. Ancak çok sıcak dönemlerde yapılan burun ameliyatları sonrası hasta bir süre alçı ve bandajla gezeceği için hastanın konforu olumsuz etkilenebilir.

UYUM OLMASI ŞART!
Yüze en çok yakışan burun nasıl seçilir?
Burun ve çene yapısının birbiri ile uyumlu olması gerekir. Çenesi geride bir hastada kemerli burun çok daha kötü görünürken, buruna estetik cerrahi uygulandığında bu görüntü azaltılır. Bu şekildeki bir hastaya bir de çene estetiği uygulandığında ciddi düzelme sağlanır. Kişinin profili çok daha güzel olur

ÜÇ BOYUTLU GENÇLEŞME REVAÇTA!
Doç. Dr. Cenk Şen, minimal girişimlerle yapılan yüz gençleştirme yöntemlerinin son yıllarda dünya çapında daha da popüler olduğunu söylüyor. Şen, şöyle konuşuyor:

YÜZÜ GERİYORUZ! "
Yüz cerrahisinde, saçlı deriden kısa kesilerle girilip; alın, kaş ve orta yüz bölgesi tamamen serbestleştirilip, istenilen pozisyon alınabilmektedir. Endoskopik orta yüz cerrahisinin en büyük avantajı, yaşlanma sürecinde aşağıya doğru sarkan yüzün yukarıya asılmasıdır. Genellikle hastalarda kaş ve alın düşüklüğü de olduğundan aynı kesilerden alın germe ve kaş kaldırma işlemi de yapılabilir. Hastalar ameliyattan bir gün sonra evlerine dönebilmektedir. Yüz ve göz çevresindeki şişlikler 7 ile 10 gün arasında azalmaktadır. Kişi, sosyal yaşantısına kısa zamanda döner."

* ÜNLÜLERİN AZ BİLİNEN FOTOĞRAFLARI

* ÜNLÜLERİN ŞAŞIRTAN SIRLARI


* ÜNLÜLERİN ÇÖMEZLİK HALLERİ

* ÖYLE YERLERİNE DÖVME YAPTIRDILAR Kİ

* MAGAZİN TURU İÇİN TIKLAYINIZ

* ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

kalan karakter 460

sera83 sera83 // İSTANBUL

Ameliyat olacak kişi için açık ameliyat biraz cesaret ister.Çünkü herşey gözünüzün önünde olacak buna dayanmak biraz zor olabilir.His olmasa bile psikolojik olarak zor bence.Ama sağlık açısından en iyisi hangisiyse onun ugulanması tabi en doğru olan.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 30.04.2010 20:17
sera83 sera83 // İSTANBUL

Bazılarıda narkoz almak istemediği için açık ameliyatı tercih ediyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 01.05.2010 21:19
inkaaa_16 inkaaa_16 // BURSA

hiçbiri..aşırılığa hayır diyorum..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 11.05.2010 14:59
inkaaa_16 inkaaa_16 // BURSA

bu tip işlemleri iyi araştırmak lazım..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.05.2010 14:52

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Psikolog uzman olmalı!
Bahar yorgunluğunu beslenme ile yenin
Rahat bir hamilelik için yoga
Kadınların memesi artık damla şeklinde!
Batık tırnak ve nasır hayatınızı karartır!
Kahve hem uyanık tutuyor hem hafızayı kuvvetlendiriyor
İndirimli ürünler
Depresyon cinselliğin katili!
'Elma' gibi yanakların nedeni 'Gül' hastalığı mı?
Bakımlı olun
Yüksek tansiyona dikkat!
Avrupa'da dört milyondan fazla kişi kokain kullanıyor
Cücelerin boyu 30-40 santim uzayabiliyor!
Pubis estetiği yaptıranlar arttı!
Stres kas ağrısı yapıyor
Salatayla ilgili beş mit
1 metre 10 santim boyu 1 metre 60 santim yaptık
Sürekli stres ve halsizliğe teşhis adrenal yorgunluğu
Babasıyla sık sık konuşsun!
Kadınlar daha fazla ağlıyor!
Bilgisayar simülasyonuyla bacakların boyu uzatılıyor!
Minik uçak motoru boylarını uzattı!
Ergenlik döneminde günde iki bardak süt için!
Hormonlarınıza baktırın!
Bu bahar ruhunuzu depresyondan ve stresten arındırın
Egzersiz yapmanın vakti geldi haydi herkes spora!
Nemlendirici kreminizi doktorunuz seçsin
Bacaklardaki ağrıya üzüm yaprağı birebir!
Sağlığınız için suya sabuna dokunun!
Her zaman bakımlı ve sağlıklı eller için 10 öneri
Hep bakımlı olun
'Namusunu koru' diyen anne vajinismus nedeni
Tedavi olurken tecavüze uğrayan anneler var!
Menopoz döneminde hipertansiyon riski artıyor
Hamilelikte dişler ihmale gelmez!
Hamilelik belirtisi değildir!
Nar kan dolaşımını artırıyor
Vajinismuslu kadınlara üç ay gebelik yasağı var!
Öğretmenlerin uyguladığı değişen sıra yöntemi işe yarar!
Aşırı anlayışlı erkeklerin baba olması zorlaşıyor
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol