5 günlük hava durumu
02 Kasım 2010, Salı

Sağlık Haberleri

zeka özel eğitim

'Sınır ' ister

İlkokul ikinci sınıfa giden çocuğuma 'sınır ' tanısı kondu. Sınır zeka ne demek? Biz ebevyn olarak bu konuda ne yapabiliriz? H.K./Mersin
Normal zeka 80-100 IQ aralığındadır. Sınır zeka ise 65 ile 75 arasındaki IQ değerlerini içerir. Sınır zeka düzeyinde olan çocuk, normal yaşıtlarına oranla bazı becerileri biraz daha geç gösterir.

BECERİLERİNİ GELİŞTİRİN
Bu nedenle özel bir desteğe ihtiyacı olacaktır. Bireysel bir özel eğitim ya da bire bir öğretmen yardımıyla birlikte alacağı destek, açığın kısmen artmasını engeller. Özellikle matematik gibi muhakeme isteyen derslerde zorlanma ya da sözel olarak kendini yeterince ifade edememe en sık karşılaşabileceğiniz sorunlar olacaktır. Size önerim kesinlikle bire bir eğitim alması ve öğretmeni ile işbirliği içinde olmanızdır. Sosyal becerilerine ağırlık vererek güçlü yanlarını geliştirmeye çalışmanız büyük önem taşır.


***
Aidiyet duygusunu geliştirin
Gittiğimiz psikolog çocuğumda 'düşük benlik algısı' olduğunu söyledi. 'Düşük benlik algısına' karşı ne yapmamı önerirsiniz? G.L./İstanbul
Düşük benlik algısı olan çocuk, sorumluluklardan sürekli kaçar. En ufak bir yenilgide hemen pes eder. Kaybedeceği durumlardan kaçınır. Sürekli başkalarını suçlar.

ÇOCUĞUNUZA İNANIN
Kendine güveni zayıftır. Sürekli 'yapamam, bilemem...' tarzı ifadeler kullanır. Her şeyden önce çocuğunuza inanın, güvenin ve bunu ona hissettirin. Mutlaka ona ait bir şeyler yaratın. Ona ait odası, masası, bardağı, hayvanı ya da koltuğu olsun. Bir şeylerin ona özel ve ait olduğunu hissettirin.

HEDEFLERİ OLSUN
Kendisine hedef koymasını sağlayın. 'Bugün ne yapmak istersin? Bence çok güzel bir park resmi yapabilirsin' gibi ifadelerle kendi kendine hedef koyması konusunda teşvik edin. Sorumluluklarını aşamalı olarak arttırın. Aile ya da akraba içinde kalabalık ortamlarda bir şarkı söyleme ya da bilmece sorma gibi bir etkinliğe yönlendirin. Olabildiğince sosyal çevreye girmesini sağlayın.

***
Özel okula gitmek şart mı?
Kızım devlete bağlı bir okulda, ilköğretim beşinci sınıfa gidiyor. Önümüzdeki yıl özel okula vermek istiyorum. Uygun olur mu? S.A./Samsun

Günümüzde özel okul anlayışında ciddi değişimler olduğunu gözlemlemekteyim. Bazı okullar doğal yaşamla eğitimi entegre etmeyi, bazı okullar geleceğin CEO'sunu yetiştirmeyi, bazı okullar sanat ve bilimsel çalışmalara ağırlık vermeyi hedefliyor. Devlet okullarında da ciddi yönde olumlu değişimler de mevcut. Bazı devlet okulları artık özel okullarla yarışır nitelikte... Burada önemli olan çocuğunuza hangisinin uygun olduğudur. Eğer bilgi altyapısı zayıf ise özel okullarda zorlanabilir. Bu konuda çocuğunuzdan, öğretmeninden ve çok zor durumda kalırsanız bir uzmandan destek almanızı öneririm.


Etiketler : ,

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Gribe karşı her hafta kaplıca
Bel ağrısı yaşı ilkokula indi
Sonbahar hüznüne B vitamini
İlaç gibi yararlı banyo reçeteleri
Minikleri grip aşısı ile korumaya alın!
Sağlıklı uykunun 101 sırrı
Gribe karşı ada çayı gargarası yapın!
A vitamini kel yapabilir mi?
Tuzu azaltın kalbi koruyun
Cinsel terapistle görüşün!
Meme kanserinden korunun
Soğukkanlı olmanız şart!
Göz kapaklarınız yapışırsa
Bazı bebekler kız mı, erkek mi bilinmiyor...
Ev kazaları 'geliyorum' der
Anne olduktan sonra daha hassaslaştım
Yaşlılarda hormonun etkisi
Gripten korunma yolları
Minikler için...
Her derde deva bir karışım var
Puset seçerken ince eleyip sık dokuyun
Diyabet ile Alzheimer ilişkisi
Kemik sağlığı anlatılacak
Saçlarım için favorim 'yılan yağı'
Doğru nefes alarak kendinize iyilik yapın
Starların saç uzmanı öneriyor...
Kızlık zarım zarar gördü mü?
Üzüntü astımı tetikliyor!
Erken doğanlara destek
Yenilikler...
Aidiyet kavramını hissetmeli
Düşmeden önlem alın!
Boyun ağrısı için yürüyüş
Kandaki protein artığı
Alerjisi olanlar ne yapmalı?
Hamilelik için birliktelik gerek
Anne sütü bebeğinizi korur
Eskimiş ayakkabı ve ıslak top sakatlar
Yanınızdaki hasta olmasın
Uykudan önce onu dinleyin
TELEVİZYONDA BUGÜN
Günün Dizisi
Aşk ve CezaAşk ve Cezaatv 13:00
Günün Filmi
SinemaSinemaCNBC-e 22:00
geri
ileri