5 günlük hava durumu
13 Şubat 2013, Çarşamba

Sağlık Haberleri

öksürük şurubu

Gereksiz yere içmeyin

  • yeni haber
  • İHA
  • Giriş Saati : 13.02.2013  15:29
    Güncelleme : 13.02.2013 

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof Dr Ahmet Rasim Küçükusta, öksürük şuruplarının 60 seneden beri hiçbir araştırma olmadan test edilmeden kullanıldığını ve hiçbir kanıtlanmış faydasının olmadığını belirterek, "En basit bir ilaç da olsa, bütün kimyasal maddelerin insanlar üzerinde yan tesirleri var. Bunların öldürücü olmaları da mümkün" dedi.

Öksürüğün bir hastalık değil, vücudun savunma mekanizmalarından birisi olduğunu anlatan Prof Küçükusta, "Soba tüttüğü zaman bizi öksürük tutar. Bunda amaç vücudumuzu dumandan haberdar etmek. Rahatsız oluyorsun uyarısıdır. Öksürük; solunum yollarına giren bir takım maddeler ya da mikropların, solunum yollarında bazı hastalıklar sonucu oluşan salgılarının atılmasını sağlayan reflekstir. Vücudun savunma mekanizmalarından birisidir. Bu hastalığa bağlı öksürük ise enfeksiyon ise, "havaya bakteri ve virüsleri saçıyoruz" demektir. Öksürüğün sebebini iyi bilmek lazım. Öksürüğü bazı durumlarda kesmek sakıncalı. Öksürüğü değil de öksürüğe yol açan patoloji neyse ona yönelik tedavi uygulamak lazım" dedi.

Bugün diye bilinen bir takım ilaçların ne kadar etkili olduğunun belli olmadığını, 60 seneden beri test edilmeden alınan ilaçlar olduğunu kaydeden Küçükusta, "Öksürüğün karşılığı şurup gibi bir imaj vardır. Hap verildiği zaman niye şurup değil denilmektedir. Şuruplara bir takım aromalar da ilave ediliyor. Bu da başka bir problem. Doğal değil, kimyasal madde. Renk, tat olarak içilebilir hale getirmek için konulan kimyasal maddeler. Onların yaşattığı sıkıntılar da ayrı. En önemli konu, öksürüğü değil, ona sebep olan neyse onu tedavi edici ilaç kullanmak lazım. Zatürre olmuş ateşi yüksek. Sadece ateş düşürücü verirseniz düşer. Ama bu mikrobik hastalık olduğu için ona yönelik antibiyotik vermediğiniz için hastalık ilerler" diye konuştu.

Öksürük şuruplarının yanısıra balgam söktürücü olarak bilinen bazı ilaçlar da olduğunu ifade eden Prof Rasim Küçükusta, " 30-35 senedir göğüs hastalıklarıyla uğraşıyorum. İnanın ki ilk yıllardan beri öksürüp şurubu veya hapının bir faydası tespit edilmemiş. Balgam söktürücü diye bilinen bazı ilaçlar var. Bunların da tamamı çocuğu daha çok öksürtmekten başka bir işe yaramıyor" şeklinde konuştu.

Her yıl kış mevsiminde ortaya yeni virüslerin ortaya çıktığını, bunların özel bir ilacı olmadığını da vurgulayan Prof Küçükusta, "200'den fazla virüs türü var. Bu virüsler, nezle, farantjit, ses telleri iltilabı, bronşit yapıyor. Özellikle küçük çocuklar topluma girdiği yıllardan itibaren hastalanıyor. Her geçirdikleri efneksiyondan sonra kalan bağşıklık sayesinde, giderek hasta olmaz hale geliyor. Çocuk yuvaya veya kreşe başladığı ilk sene 3 gün okula gider bir hafta gidemez. İlk yıl böyle geçer. İkinci yıl azalır. 4-5'inci senede yılda bir ikiye iner. Bu durumlarda öksürük çocuğu rahatsız ediyorsa, gece uykudan uyandırıyorsa kusuyorsa o zaman öksürüğü giderici bir takım uygulamalar yapmak gerekir. İlaç vererek olmaz. Bu durum insanların yaşadığı mekanın durumuyla ilgili de bir konu" şeklinde konuştu.

Etiketler :

kalan karakter 460

tarkan tarkan

bu konuda çok haklı. benim kızım da her gece öksürürdü. kime göstersek şurup verirdi. sonradan farkettik ki aslında burnu tıkanıyor ve bu yüzden öksürüyor. burnu açılmadıktan sonra zilyon tane şurup içse para etmez...

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 13.02.2013 16:58

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Yeni bir virüs yayılıyor
Gebelikte alınan folik asit çok yararlı
Erken teşhis hayat kurtarıyor
Ülkecek başımız ağrıyor
Astım ve KOAH'ı karıştırmayın
Erkeklerde meme küçültme ameliyatları artıyor
Çocuklarda solunum yolu enfeksiyonuna dikkat
Bel-boyun fıtıkları ameliyatları kabus olmaktan çıkıyor
Ameliyata en uygun kişiler ömür boyu diyet mahkumları
Çocuklarda bu belirtilere dikkat!
Kalpteki kiste dikkat
Milyonda bir görülen hastalık Yakup'u eritiyor
Bu havuçlar ateşi düşürüyor
Yağmurlu hava eklem ağrılarını tetikliyor
Kış depresyonu obeziteye yol açıyor
Amerikalılar ''tuz diyeti''nde
Parkinson hastalığında ilk beş yıl balayı dönemi
Sigara iktidarsızlığa neden oluyor
Zayıflama ameliyatı için yaş sınırı: 13
Ağrı kesici kullananlar dikkat!
Hastalara müzikli tedavi
Sırt ağrısı depresyona yol açıyor
Beslenme çantasında neler olmalı?
Pazartesi sendromuna masajlı çözüm
Nefes darlığını hafife almayın
Aynı anda by-pass ve böbrek nakli oldular
Sigara içenlerin soğukta donma riski daha yüksek
Obezite ameliyatının anayasası değişti!
Tansiyon ilaçları ve spor
Duyunca şok olacaksınız!
Bunları yerken bir kez daha düşünün!
Kaliteli gece uykusu, kanserden korur
Kış depresyonuna esir olmayın!
Antikanserojen etki sağlıyor
Sezaryende dünya üçüncüsüyüz
Safra kesesinden 300 tane taş çıktı
Sağlık için koyu renk ekmek yiyin
Karaciğerinden 13 santimlik kitle çıktı
Kanser babalık şansını öldürür mü?
Böbrek taşını önlemenin 10 yolu
TELEVİZYONDA BUGÜN
Günün Dizisi
Alemin KıralıAlemin Kıralıatv 20:00
Günün Filmi
SinemaSinemaCNBC-e 22:00
geri
ileri