5 günlük hava durumu
24 Şubat 2013, Pazar

Sağlık Haberleri

Uzmanlardan gece sık idrara çıkma uyarısı

Uzmanlardan gece sık idrara çıkma uyarısı

  • yeni haber
  • İHA
  • Giriş Saati : 24.02.2013  10:55
    Güncelleme : 24.02.2013 

Memorial Diyarbakır Hastanesi Ürolji Uzmanı Doç. Dr. Abdullah Gedik, hastaların idrarını rahat yapamadığı için mesanede kalan idrar miktarının, sık tuvalete çıkmaya neden olduğunu söyledi.

Memorial Diyarbakır Hastanesi'nde Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Gedik, İHA muhabirine açıklamalarda bulundu. Üroloji polikliniklerine en çok başvuran hastaların başında gece sık tuvalete çıkma şikayetinin geldiğini belirten Doç. Dr. Gedik, bu durumun hastaların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediğini ifade etti. Genel kanı olarak gece sık tuvalete çıkan hastalarda en sık rahatsızlığın prostat sebebi olduğu düşünüldüğünü aktaran Doç. Dr. Gedik, klinik tecrübelerinde bunun her zaman prostata bağlı bir rahatsızlık olmadığıyla karşılaştıklarını da vurguladı. Gece sık tuvalete kalkan hastalarda en önemli sorunun prostat büyümesi olduğunu dile getiren Doç. Dr. Gedik, 'Bunun dışında bazı kalp hastalıklarında hipertansiyon ilaçlarının bazıları yine gece sık tuvalete çıkmaya sebep olabiliyor. Şeker hastalığı yine benzer şekilde tuvalete çıkma sıklığını artırabilmekte. Bizim en çok gözümüzden kaçan tedavide en çok zorlandığımız veya tanısını koymakta en çok zorlandığımız gece sık tuvalete çıkma nedenini oluşturmakta. Prostat hastalarında prostat büyümelerine bağlı olarak gece sık idrara çıkma, genellikle hasta idrarını rahat yapamadığı için mesanede kalan idrar miktarı sık tuvalete çıkmanın sebeplerinden birini oluşturuyor. Hasta gece idrarını boşaltamadığı için tekrar tekrar kalkıp tuvalete gitmekte, her seferinde idrarının bir kısmı içeride kaldığı için sık tuvalete çıkma durumu ortaya çıkmakta. Bazı tansiyon ilaçları, içinde idrar söktürücü etkiler içeren bazı ilaçlar da hastalarda gece sık tuvalete çıkmaya sebep olabilmekte. Biz bu hastalarda kullandığı ilaçların dozuna göre ilaçların kullanım saatlerini düzenleyerek veya ilacı daha erken saatlere alarak hastaların gece sık tuvalete çıkma durumlarını azaltmaya çalışıyoruz' dedi.

"PROSTAT DEĞİL KULLANILAN İLAÇLAR KISIRLIĞA YOL AÇIYOR"

Hastaların mesanesinde anormal kasılmaların da gece sık tuvalete çıkmaya neden olabildiği anlatan Doç Dr. Gedik, 'Aşırı aktif mesane gece sık tuvalete çıkmanın sebeplerini oluşturmakta. Prostat ağırlığı belli bir standardın altında ise bazı ilaçlarla gece sık tuvalete çıkma tedavisi yapılabilmekte. Şeker hastalarında bol miktarda ve sık tuvalete çıkma sorunu olabilir. Tedavide en önemlisi şeker hastalarının kan şekerinin sürekli kontrol edilmesi tuvalete çıkma sıklığını azaltmakta. Prostat hastalığı kısırlığa sebep olmamakta. Ancak prostat büyümesi tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar ejeklüatın geriye doğru atılmasını engelleyerek hastalarda kısırlığa sebep olabilmekte. Yani prostatın kendisi değil kullanılan ilaçlar kısırlığa sebep olabilmekte' diye konuştu.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

Ömür uzatan 50 tüyo! SAĞLIK
Bel fıtığı tedavisinde geç kalmayın!
Aşırı alkol kanser riskini artırır!
4 çekici kadından güzellik sırları
Fazla hijyenik bir ortam hasta ediyor
Çocukların diş sağlığı için 10 kural
Kortizon ilacı kullananlar dikkat
Meme akıntısı kanser belirtisi
Kepekli ekmek bağırsakları düzenliyor
Grip tedavisinde daha etkili ilaçlar yolda
1 yılda 35 kilo verdi
Mutluluk genetik değildir
Diyabet ve şişmanlık artıyor
Kansere karşı sekiz bitkiden oluşan karışım
Güzelliğin sırrı bu besinlerde
Doktorlardan kritik uyarı!
Sağlık Bakanlığı soruları yanıtlayacak
Nar kabuğu her derde deva SAĞLIK
Karatay ''şekere'' dikkati çekti
Seyahatte kilo almamanın yolları
Bu belirtilere dikkat SAĞLIK
Anne babalar bu haberi iyi okuyun!
''Hasta bina'' sendromuna dikkat!
Hemşireler dikkat!
''Rönesans'' ile gelen şifa
Geçmeyen bilek ağrısı
İlaç kullananlar dikkat!
Türk doktorlarından büyük başarı
Gereksiz alınan vitaminler kanser yapabilir
Erkekler de varisten dertli
Su çiçeği aşısı uygulanmaya başladı
Türk hekimlerden bir ilk
At nalı şeklindeki böbrek iki kişiye nakledildi
Otizmli çocuklara kayaklı rehabilitasyon
'Tetik parmak' sorunu sabahı kabusa çeviriyor
Hamilelik cinselliğe engel değil
Sağlıklı çocuğun sırrı
Hacılarda ''koronavirüs'' tehlikesi
Burun tıkanıklığına dikkat
Karnından 7 kilogram kitle çıkartıldı
TELEVİZYONDA BUGÜN
Günün Dizisi
1 Erkek 1 Kadın1 Erkek 1 KadınStar 23:30
Günün Filmi
SinemaSinemaatv 20:00
geri
ileri