5 günlük hava durumu
20 Mart 2013, Çarşamba

Sağlık Haberleri

göz hastalıkları baş agrısı

Baş ağrısı nın belirtisi olabilir

  • yeni haber
  • İHA
  • Giriş Saati : 20.03.2013  17:36
    Güncelleme : 20.03.2013 

Memorial Diyarbakır Hastanesi Uzmanı Op. Dr. Belgin Ekmekçiler, çok ciddi hastalıkların ilk bulgusu olabilen baş ağrısının, göz hastalıklarının da belirtisi olabileceğini söyledi.

Çağımızın sağlık sorunu olan ve çoğunlukta ciddiye alınmadan ağrı kesicilerle çözüm aranan baş ağrısının, en çok kadınlarda görülmekle birlikte erkek ve çocuklarda da sık olarak rastlanılan bir hastalık olduğunu belirten Memorial Diyarbakır Hastanesi Uzmanı Op. Dr. Belgin Ekmekçiler, baş ağrısının göz hastalıklarına etkileri hakkında bilgi verdi. Nörolojik baş ağrıları; gerilim kaynaklı ve hipertansiyona bağlı baş ağrıları ve migrenin çok nadiren de beyinde tümör veya diğer vasküler hastalıklardan kaynaklandığını dile getiren Ekmekçiler, sinüzitün de baş ağrısının en önemli sebeplerinden biri olduğunu kaydetti. Ekmekçiler, sinüzitin özellikle çocuk yaşta göz arkasında hissedildiği için göz hastalıkları ile karıştırıldığını ifade etti.

"AKŞAMLARI ARTAN BAŞ AĞRISINA DİKKAT EDİLMELİD"

Op. Dr. Belgin Ekmekçiler, kırma kusurları, gözde baş ağrısı yapan en önemli sebeplerin başında gelip miyop, hipermetrop ve astigmatizm olarak bilinen ve kişinin görmesini etkileyen göz kusuru olduğunu açıkladı. Ekmekçiler, "Hasta, gözlerinde kırma kusuru olduğunu bilmiyorsa veya gözlük numarası değiştiği halde yetersiz gözlük kullanıyorsa, baş ağrıları ile karşılaşması kaçınılmaz olur. Ağrılar özellikle akşamları artan alın ağrısı şeklinde başlar, bununla birlikte uykuya eğilim ve çabuk yorulma şikayetleri ağrıya eklenebilir. Glokom yani göz tansiyonu baş ağrısının kaynağı olabilen en önemli ikinci sebeptir. Açık açılı glokom ve kapalı açılı glokom olmak üzere iki türde glokom vardır.

Açık açılı glokomda göz tansiyonu sürekli yüksek seyretmektedir. Bu durumda hasta sadece belli belirsiz künt baş ağrılarından şikayetçi olur ama göz tansiyonu çok yükselmedikçe açık açılı glokom bulgu vermeyebilir. Fakat geç tanı konduğunda da geri dönüşü olmayan körlüklere sebebiyet verebilir. İkinci tür göz tansiyonu kapalı açılı glokomda ise, hasta şiddetli baş ağrısına sebep olan göz tansiyonu krizleriyle karşılaşır ve ağrı genelde akşam saatlerinde başlar. Bununla birlikte, bulanık görme ve mide bulantısı olabilir.

Migren ile karışan bu tablo ancak dikkatli bir göz muayenesi ile tespit edilebilir. Hasta, tanıyı atladığında gözde körlükle karşı karşıya kalabilir. Bu hastalığın tedavisi lazer yöntemiyle, oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Baş ağrısı çok sık görülebilmekte ve çok ciddi hastalıkların ilk bulgusu olabilmektedir. Eğer, sıklıkla bu tür bir ağrı varsa, önce küçük bir muayene ile tanı koyabilecek göz doktoruna sonra kulak burun boğaz doktoruna ve en son olarak da daha detaylı testleri uygulayacak bir nöroloji doktoruna başvurulmalıdır" dedi.

Etiketler : ,

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Haberleri

''Sıtma aşısı etkisini 4 yıl sonra kaybediyor''
Kan testi için beklemeye son!
Fazlası kanser yapıyor
Tuzda büyük tehlike
Kanseri önlemenin yedi yolu
Çocuklarda hiperaktivite bozukluğuna dikkat
Renklerin psikolojik etkileri
Uykusuzluk genleri bozup 5 hastalığı çağırıyor!
Bacak bacak üstüne atmayın
Organ bağışında yeni sistem
Trabzon'da mideye, İzmir'de akciğere dikkat!
Furkan Bebek artık ağlamayacak
Kakao, elma ve çay IQ limitini artırıyor
"Çocuktur, ıslatır" demeyin
Kanser doğurganlığı da vuruyor
Geniz eti büyümeye engel
Obezler kalp hastalıklarını hafif geçiriyor
Sağlık Bakanlığından elektronik sigara uyarısı
Sağlıksız zayıflama diyetlerine dikkat
Testkolik çocuklar kanseri çağırıyor
Gebelikte iki kişilik beslenmeyin
Anne adaylarına önemli uyarı
Göz tembelliğine dikkat
Kansere karşı sinameki ve cascara
Bahar alerjisi kabus olmasın!
Fareye tıklayın kalori yakın
Kendi sonunuzu getirmeyin!
İstanbullular dikkat!
Akupunktur anne sütünü artırıyor
Kemik erimesine lahana
Kemoterapide Koenzim Q10 etkisi
Güzellikte sihirli etki
Bu antibiyotiğe dikkat
Viagra zayıflatıyor
İştahı azaltmanın 10 yolu
Meğer çok faydalıymış
Düşük kolesterol düzeyi iktidarsızlık nedenidir!
Baldıran otuna dikkat
Sakın dondurucuda saklamayın!
Eşek sütü kanser hastasını iyileştirdi
TELEVİZYONDA BUGÜN
Günün Dizisi
Alemin KıralıAlemin Kıralıatv 20:00
Günün Filmi
Yabancı SinemaYabancı Sinemaatv 00:00
geri
ileri