21 Eylül 2017, Perşembe
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

Lady Mary'nin yatağında ölen Türk diplomat kim?

Giriş Saati12.10.2011 10.34 Güncelleme12.10.2011 11.25
A+ A-

İngiliz yapımı Downton Abbey dizide yer verilen Türk diplomatın "seks skandalının" bilim kurgu olmadığı gerçek bir olaya dayandığını ileri sürüldü.

Telegraph gazetesine göre, İngiliz televizyonlarında yayınlanan ve birinci dünya savaşı sırasında geçen "Downton Abbey" dizisinin yazarı Julian Fellowes, dizideki Türk diplomatın seks skandalının bilim kurgu olmadığını gerçek bir olaya dayandığını açıkladı.

Lord ünvanlı Julian Fellowes, çok genç ve yakışıklı oyuncu Theo James'ın canlandırdığı Türk diplomat Kemal Pamuk'un Lady Mary'nin yatağında seks sırasında kalp krizinden ölümünün, çok büyük bir evi olan bir arkadaşının büyük teyzesinin günlüğünde yer verilen bir olaya dayandığını belirti.

Tarihi dizinin yaratıcısı Julian Fellowes, dizide Pamuk'un bir leydinin yatağında öldüğü sahnenin gerçek bir olaya dayandığını açıkladı ancak, "Türk diplomatın gerçek ismini asla vermeyeceğim" dedi. Fellowes, "Evde sadece bekar kadınların kullandığı odalarına girmek için bir koridor vardı. O kadınlarda biri diplomatı gizlice odaya sokmuş ve diplomat seks ortasında ölmüş" dedi.

Her bölümünü ortalama 10 milyon İngiliz'in izlediği ve Guinness Rekorlar Kitabı'na giren "Downton Abbey" adlı dizi, geçen yüzyıl başında İngiltere'nin Yorkshire bölgesinde geçiyor.

O BÜYÜKELÇİ RÜSTEM PAŞA MI?
Hürriyet'in haberine göre, dizinin yaratıcısı, skandal ölümün 1890'larda yaşandığını söylüyor. Bu dönemde Londra'da ölen en üst düzey Osmanlı diplomatı, büyükelçilik görevini Kostaki Musurus Paşa'dan 1885 yılında devralan Rüstem Paşa idi. Floransa doğumlu Rüstem Paşa'nın babası bir İtalyan kontuydu. Katolik doğan Rüstem Paşa, Osmanlı topraklarında yetişti. Annesinin temasları sayesinde tercüman olarak girdiği Dışişleri'nde hızla yükseldi. Floransa, Roma ve St. Petersburg büyükelçisi oldu, Lübnan valiliği yaptı.

Son görevi olan Londra büyükelçiliği sırasında, Ermeni propagandacılara karşı verdiği mücadele kadar, akşam partileriyle de tanındı. Hiç evlenmedi. O günlerde New York Times Gazetesi, Rüstem Paşa'nın "tuhaflıklarından" bahsettiği bir haberde onu, "kimsenin yaşını tahmin edemediği çok enerjik biri" diye tarif ediyor. Aynı gazetenin 20 Kasım 1895 tarihli sayısı, Paşa'nın Londra'da sabaha karşı 3'te öldüğünü bildiriyor, fakat detay vermiyor. Ancak Paşa'nın son günlerinde çok hasta olduğunu yazan kaynaklar var.

kalan karakter 2000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.