21 Eylül 2017, Perşembe
5 günlük hava durumu
sinema haberleri

Yeni sezonda yerli film yağmuru var

Giriş Saati12.09.2012 19.12 Güncelleme13.09.2012 10.42
A+ A-

Yaz bitti, yerli filmler yeni sezonu açıyor! Sinema dergisi, 50'si gösterime hazır, yaklaşık 20 tanesi çekim aşamasında olan yeni sezonun Türk filmlerini mercek altına aldı

GÖRÜNMEYENLER
Gösterim tarihi: 12 Ekim 2012
Melikşah Altuntaş'ın ilk sinema filmi 'Görünmeyenler', korku ve gerilim türünde. 'Görünmeyenler', üç kişilik Özatay Ailesi'nin yeni taşındıkları evde başlarına gelen doğaüstü olayları perdeye taşıyor. Filmde başrolleri Deniz Özmen ve Nihan Okutucu paylaşıyor. Filmin küçük yıldızı ise Duru Ok.

ÇANAKKALE 1915
Gösterim tarihi: 18 Ekim 2012
Yılın en iddialı prodüksiyonlarından biri; Turgut Özakman'ın 2008 tarihli 'Diriliş: Çanakkale 1915' eserinden sinemaya uyarlanan 'Çanakkale 1915'... Senaryosunu Özakman'ın kaleme aldığı filmin tamamı Çanakkale'de, gerçek mekanlarda çekildi. Şevket Çoruh, Serkan Ercan ve Rıza Akın filmin başrollerinde...

OĞLUM BAK GİT
Gösterim tarihi: 19 Ekim 2012
Kocaeli'nde bir temizlik işçisinin kendisine sataşan çocuğu kovaladığı video, internette fenomen olduktan sonra, aynı adlı filme de ilham kaynağı oldu. Yavuz Seçkin, Arzu Yanardağ ve Selahattin Taşdöğen'in başlıca rollerini paylaştığı filmin yönetmeni Haydar Işık. Senaryosu ise Şeyda Delibaşı'na ait.

N'APCAZ ŞİMDİ
Gösterim tarihi: 24 Ekim 2012
Özge Özberk ve kardeşi Özgür Özberk'in uzun süredir üzerinde çalıştıkları 'N'apcaz Şimdi', bir romantik komedi. Özge Özberk, Ufuk Özkan ve Ebru Kocaağa'nın rol aldığı filmde, evlilikleri kabusa dönüşen Nalan ile Toygar'ın, işin içine Toygar'ın sevgilisi Alev'in de girmesiyle yaşadıkları olaylar anlatılıyor.

EVİM SENSİN
Gösterim tarihi: 2 Kasım 2012
Özcan Deniz, senaryosunu Avni Tuna Dilligil ile yazdığı ve yönettiği filmde, Fahriye Evcen ile başrolü paylaşıyor. Bir aşk öyküsünü anlatan film, yaşadığı ayrılık sonrası otoriter babasıyla aynı evde yaşamaya başlayan Leyla ile, onunla tanışana dek bencil bir hayat süren İskender'in aşkını perdeye taşıyor.


#Sayfa#

ÇAKALLARLA DANS 2
Gösterim tarihi: 9 Kasım 2012
Çakallarla Dans'ın iki yıl aradan sonra çekilen devam filmi 'Çakallarla Dans: Hastasıyız Dede'yi yine Murat Şeker yönetiyor. Murat Akkoyunlu, Şevket Çoruh, İlker Ayrık ve Timur Acar'ın başrollerde olduğu filmde; Doğa Rutkay da, Twitter'da ünlü olan popçu Leyla olarak beyazperdeye geliyor.

MOSKOV A'NIN ŞİFRESİ
Gösterim tarihi: 23 Kasım 2012
Televizyoncu Adem Kılıç'ın ilk sinema filmi 'Sümela'nın Şifresi: Temel', 'Da Vinci'nin Şifresi'nden esinlenen klasik bir Karadeniz komedisiydi. Devam filmi 'Moskova'nın Şifresi: Temel'in başrolünde ise yine Alper Kul var. Filmde, Rus mafyasına ait altınları alan Temel'in başına gelenler konu ediliyor.

TAŞ MEKTEP
Gösterim tarihi: 30 Kasım 2012
Bu sezon vizyona girecek dönem filmlerinden 'Taş Mektep'in senaryosu Yılmaz Karakoyunlu'ya ait. Soykut Turan'ın yönettiği filmde Melisa Sözen, Mete Horozoğlu, Tuncel Kurtiz ve Meltem Cumbul rol alıyor. Film, Sakarya Savaşı'nda tüm öğrencileri şehit olan Kayseri Lisesi'nin öyküsünü anlatıyor.

UZUN HİKAYE
Gösterim tarihi: 19 Ekim 2012
Yeni sezonun merakla beklenen yapımlarından biri; Osman Sınav imzalı 'Uzun Hikaye'. Kenan İmirzalıoğlu ve Tuğçe Kazaz'ın başrollerini paylaştığı filmin Altan Erkekli, Güven Kıraç, Zafer Algöz, Cihat Tamer, Mahir Günşıray, Mustafa Alabora gibi oyunculardan oluşan zengin bir kadrosu var.

EVE DÖNÜŞ: SARIKAMIŞ
Gösterim tarihi: 30 Kasım 2012 Eve Dönüş: Sarıkamış 1915', I. Dünya Savaşı sırasında Ruslar'a karşı yapılan ve Osmanlı İmparatorluğu'nun mağlubiyeti ile sonuçlanan, 109.274 askerin şehit düştüğü Sarıkamış Harekatı'nın sonrasına odaklanıyor. Proje, Alphan Eşeli'nin ilk sinema filmi. Başrollerde ise Uğur Polat, Nergis Öztürk ve Serdar Orçin var.

#Sayfa#

SIRADA BU FİLMLER VAR
ŞARKI SÖYLEYEN KA DINLAR
Gösterim tarihi: Belli değil
Reha Erdem'in yeni projesi 'Şarkı Söyleyen Kadınlar', Türk-Alman-Fransız ortak yapımı. Montaj aşamasındaki filmin başrollerinde Binnur Kaya, Deniz Hasgüler, Philip Arditti var. Film, olası bir deprem tehlikesi nedeniyle boşaltılmasına karar verilen bir adada kalmakta ısrar eden bir grup insanın öyküsünü anlatıyor. Reha Erdem filmini şöyle anlatıyor: Sadece figürleri ve öyküleriyle değil, kendisi de açık, cömert, coşkulu bir şarkı gibi açılan ve her açıldığında başka renklere bürünebilen bir film.

JİN
Gösterim tarihi: Belli değil
Reha Erdem'in diğer yeni filmi Jin, 17 yaşındaki Jin'in doğada yaşamayı seçmesi ve buradaki yaşamını anlatıyor. Deniz Hasgüler, Onur Ünsal, Sabahattin Yakut ve Yıldırım Şimşek'in rol aldığı filmi hakkında şöyle diyor Reha Erdem: "Dünyanın hangi noktasına bakarsanız bakın, bugün de böyle, 'öteki'nin kıyımı devam ediyor. Bu film, bu kıyımlardan bir tanesinin masalını şahitleriyle beraber görmek hevesinde. Kendine özgü ritmini bu hevesle kurma arzusunda."

YABANCI
Gösterim tarihi: Belli değil
Filiz Alpgezmen uzun yıllar tiyatro yönetmenliği yaptıktan sonra, ilk sinema filmi için kamera arkasına geçti. 'Yabancı', Sezin Akbaşoğulları ile Caner Cindoruk'u başrole taşıyor. Film, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin günümüze dek süren etkilerini eski devrimci bir ailenin kızları üzerinden perdeye aktarıyor. Filmde, siyasi mülteci bir ailenin kızı olarak Paris'te doğan Özgür'ün, babasının ölümünün ardından Türkiye'ye gelmesiyle başlayan olaylar konu ediliyor. Çekimleri İstanbul ve Paris'te gerçekleştirilen 'Yabancı'da Serhan Keskin ve Selen Uçer de rol alıyor.

AZİZ AYŞE
Gösterim tarihi: Belli değil
Elfe Uluç'un ilk uzun metrajlı filmi 'Aziz Ayşe', prömiyerini Adana Altın Koza Film Festivali'nin ulusal yarışma bölümünde yapacak. Türk-Fransız ortak yapımı film; kağıt toplayıcılığıyla geçinen, erkek bedeninde hapsolmuş kadın ruhuna sahip Ayşe'nin yaşantısını yarı belgesel yarı kurmacayla perdeye taşıyor. Ayşe rolünde Melikşah Yardımcı'nın kendisini canlandırdığı filmde, Feride Çetin ve Engin Altan Düzyatan rol alıyor.

TEPENİN ARDI
Gösterim tarihi: Aralık 2012
Yönetmen Emin Alper henüz ilk filmi olmasına rağmen 'Tepenin Ardı' ile bu yıl önce Berlin Film Festivali'nde, ardından İstanbul Uluslararası Film Festivali'nde ödülleri topladı. Merhum Seyfi Teoman'ın yapımcıları arasında yer aldığı filmin başrollerinde Tamer Levent, Reha Özcan ve Berk Hakman yer alıyor.

KARAOĞLAN
Gösterim tarihi: Ocak 2013
'Karaoğlan', Mehmet Aslan'ın yönettiği 'Karaoğlan Geliyor' filminden 40 yıl sonra beyazperdeye dönüyor. Hikaye, Moğollar'ın Anadolu kapılarına dayandığı 1230'larda geçiyor. Kudret Sabancı'nın yönetmenliğini üstlendiği film, 10 milyon dolarlık bütçesiyle yeni sezonun en büyük prodüksiyonlarından biri.

CELAL İLE CEREN
Gösterim tarihi: 18 Ocak 2013
Şahan Gökbakar, 'Recep İvedik'in dördüncü filmini çekmesi beklenirken, o projeyi rafa kaldırıp 'Celal ile Ceren'i çekmeye başlamıştı. Filmin yönetmen koltuğunda Togan Gökbakar otururken; Şahan Gökbakar'a filmde Ezgi Mola ve Timur Kunt eşlik ediyor. Ünlü komedyen filmle ilgili bilgi vermekten kaçınıyor.

ROMANTİK KOMEDİ 2
Gösterim tarihi: 14 Şubat 2013
Metropolde yaşayan bir grup gencin aşk ve arkadaşlık ilişkilerini anlatan 'Romantik Komedi' Şubat 2010'da vizona girmiş ve 666 bin kişi tarafından izlenmişti. Cemal Hünal, Sedef Avcı, Sinem Kobal, Engin Altan Düzyatan ve Burcu Kara, devam filmi 'Romantik Komedi: Bekarlığa Veda'da bir araya geliyor.

YOZGAT BLUES
Gösterim tarihi: 2013
İlk uzun metrajlı filmi 'Uzak İhtimal' ile dikkatleri çeken Mahmut Fazıl Coşkun, ikinci filmini Yozgat'ta çekti. Ayça Damgacı ve Ercan Kesal'ın başrollerini paylaştığı 'Yozgat Blues', sıradan insanların basit hikayeleri üzerinden, taşradaki ahlak anlayışına dair gözlemler sunuyor.

SESİME GEL
Gösterim tarihi: Belli değil
Çekimleri tamamlanan 'Sesime Gel', Hüseyin Karabey'in ikinci uzun metrajlı filmi. Feride Gezer, Melek Ülger ve Muhsin Topçu'nun rol aldığı filmin konusu şöyle: Bir Kürt köyünde yaşayan Temo'yu jandarmalar teslim alır. Annesi Berfe Ana da, oğlunun serbest bırakılması için torunuyla bir yolculuğa çıkar.

KÜF
Gösterim tarihi: Belli değil

Genç yönetmen Ali Aydın'ın ilk filmi 'Küf', 69. Venedik Film Festivali'nde 'Geleceğin Aslanı' ödülünü kazandı. Film, 18 yıl önce öğrenciyken gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alamadığı tek oğlunu arayan bir babanın dramını anlatıyor. 'Küf'ün başrolünde, senaristlik de yapan Ercan Kesal var.

SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ
Gösterim tarihi: Belli değil
Onur Ünlü'nün Manisa Akhisar'da çektiği 'Sen Aydınlatırsın Geceyi', gökyüzünde iki güneş ve üç dolunayın olduğu küçük bir Anadolu kasabasında yaşayan doğaüstü yeteneklere sahip insanları konu ediyor. Filmde Ezgi Mola, Cengiz Bozkurt, Ahmet Mümtaz Taylan, Ali Atay ve Demet Evgar rol alıyor.