5 günlük hava durumu
23 Ekim 2009 Cuma
Milletvekili seçimleri 4 yılda bir

Milletvekili seçimleri 4 yılda bir

Milletvekili seçimlerinin dört yılda bir yapılmasını ve her ilin en az 2 milletvekili çıkarmasını öngörene yasa TBMM'de jet hızıyla kabul edildi. 2007 yılında yapılan Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanı'nın görev süresi 5 yıla indirilip, halkoyuyla seçilmesi ve milletvekili seçimlerinin de 4 yılda bir yapılması kabul edilmişti. Anayasa ile Seçim Yasası arasındaki çelişkiyi gidermek için hazırlanan değişiklik, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek kabul edildi. Kabul edilen değişikliğe göre milletvekili seçimleri 4 yılda bir yapılacak. Ayrıca seçimlerin Kasım ayında yapılacağına dair madde de yasadan çıkarıldı.

HER İLE EN AZ İKİ VEKİL
Ülke içi göç nedeniyle büyük oranda nüfus kaybeden ve 1 milletvekili seçme tehlikesi yaşayan illerin durumu için de yapılan değişiklikle her ilin en az 2 milletvekili çıkarması getirildi. Seçimlerle ilgili değişiklikler bir yıl içindeki seçimlerde uygulanamadığından, yeni düzenleme Kasım 2010'dan itibaren geçerli olacak. CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, yasayı "Kasım 2010'da erken seçim var" diye yorumladı. Ancak, seçimlerin ne zaman yapılacağı tartışmalı. Yeni yasa uygulanırsa seçim 2011 Temmuz'unda yapılacak. Meclis'teki milletvekillerinin "kazanılmış hak" nedeniyle görev süresi 5 yıl kabul edilirse, normal seçim tarihi Temmuz 2012 olacak.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Siyaset Haberleri

Baykal'dan dağdan iniş tepkisi
Görüntüler tekrarlanmamalı
DTP'den tehlikeli çıkış
"Rakam telaffuz etmek yanlış"
'Bu son şans'
"Şov değil, halkın coşkusu"
'Savcı ve yargıcın onuru zedelendi'
'Yıkım süreci kurdelesi kesildi'
Demirel, Baykal ve Bahçeli'den ziyaret
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol