Aysal dayak yedi, hayatı değişti!

SPOR Giriş Saati : 26.04.2011 09.34 Güncelleme : 26.04.2011 09.37 TAKVİM

G.Saray'a başkan olması beklenen Ünal Aysal'ın hayatı adeta bir film gibi.

HABERİN ETİKETLERİ
Galatasaray , Ünal Aysal , Ünal Aysal'ın serveti , Unit , Ünal Aysal dayak
Ünal Aysal son günlerde Türkiye'nin en fazla konuştuğu isimlerden biri... Tarihinin en kötü günlerini geçiren Galatasaray'da başkanlığa talip olan Aysal, özellikle yurt dışındaki müthiş iş başarısı ve elde ettiği servetiyle daha önce sık sık gündeme gelmişti. Fakat Ünal Aysal'ın geçmişiyle ilgili bir ayrıntı, hayatının aynen bir film gibi olduğunu gözler önüne serdi. İşte Aysal'ı belki de Galatasaray başkanı yapacak olan trajedik olay...

YAŞADIKLARI ONU ÇOK ETKİLEDİ
Ünal Aysal, 1972 yılında Koç Grubu'na bağlı Ram Dış Ticaret Şirketi'nde koordinatör olarak çalışmaktadır. Bir gün evinde otururken bir polis arabası sürekli korna çalar. Aysal'ın küçük kızı korkup ağlamaya başlar. Ünal Aysal aşağıya inip polislere korna çalmayın diye rica eder. Fakat tartışma çıkar. Karakola götürülen Aysal bir polis tarafından darp edilir. Yaşadığı bu olaydan çok etkilenen Aysal, "Artık bu ülkede yaşanmaz" diyerek Belçika'nın yolunu tutar.

Bu kararıyla kendisini yıllar sonra Türkiye'nin en önemli iş adamlarından birisi yapacak olan yola adımını atar. 1974'te Unit firmasını kurar. Unit'i bir dünya devi haline getirir. 1998 yılında ise yatırım yapmak için yeniden Türkiye'ye döner. Aysal şimdi de Galatasaray başkanı olmak için gün sayıyor.

İşte Aysal'ın serveti ve şirketleri:
#Sayfa#

TAM 22 ŞİRKETİN SAHİBİ
Yaklaşık 10 milyar dolarlık serveti olduğu belirtilen Aysal ağırlıklı olarak Ortadoğu ülkelerinde projeler yürütüyor. Grubun turizm yatırımlarıyla ise Ünal Aysal'ın eski eşi Ahu Aysal ilgileniyor. Ana yatırım alanı enerji santralleri olan Unit Group'a bağlı birçok sektörde tam 22 şirket bulunuyor.

LES OTTOMANS DA AYSAL'IN
Grubun sadece Türkiye'de inşaat halinde 2.5 milyar dolarlık enerji projesi var. Unit Group'un turizm portföyünde ise İstanbul Bebek'teki Les Ottamans, Kemer'deki Kiriş World Hotel ve Kemer'deki Hotel Ma Biche gibi yatırımlar var.

AYSAL'IN SERVETi!
Birçok veriye göre, 2011 itibariyle Ünal Aysal'ın kişisel serveti 775 milyon dolar. Forbes dergisinin 'En zengin Türkler-2010' listesinde Ünal Aysal 39. sırada yer aldı. Aysal, 2011'de servetini 25 milyon dolar artırmasına rağmen 51. sıraya geriledi.
#Sayfa#

Türkiye'de 2.5 milyar $
Fakat Aysal'ın şirketlerinin ve yatırımlarının değerleriyle birlikte serveti 10 milyar doları buluyor. Unit Group'un Yönetim Kurulu Başkanı olan Aysal'ın ana yatırım alanı enerji santralları. Grubun sadece Türkiye'de inşaat halinde 2.5 milyar dolarlık enerji projesi var.

Aysal'ın turizm yatırımları
Kiriş World Hotel (Kemer) Kimeros Tatil Köyü (Göynük) Hotel Ma Biche (Kemer) Les Ottomans (İstanbul)

Aysal'ın enerji yatırımları
UNI-MAR Güç Santrali (MARMARA Ereğlisi) Gebze Kombine çevrim santrali Arkun Barajı ve Hidroelektrik Santrali Bağıştaş-2 Hidroelektrik Santrali Boyabat Hidroelektrik Santrali Aslancık Hidroelektrik Santrali Gölovası Kömür Santrali

Yurtdışındaki yatırımları
Bükreş Santrali Romanya Santrali Nola Santrali (İtalya) İran Tahran Elektrik Santrali

KIZLARINA ÇOK DÜŞKÜN
Düşkün 70 yaşındaki Ünal Aysal'ın Ala Şirin ve Ceyla isminde iki kız çocuğu bulunuyor.
Geçtiğimiz yıllarda eşi Ahu hanımdan ayrılan Ünal Aysal, ailesine bağlılığı ile dikkatleri çekiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Sosyal Medya
  • Twitter’dan takip edin
  • Google + dan takip edin