Çağlayan'da çapraz ateş!

FUTBOL Giriş Saati : 29.05.2012 10.14 Güncelleme : 29.05.2012 20.03

Çağlayan Adliyesi'nde sürdürülen tarihi şike davasının 16. duruşması sona ererken mahkeme çapraz sorguları Çarşamba gününe erteledi.

Futbolda şike'' davasında aralarında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 9'u tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 16. duruşması sona erdi.

Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya aralarında Aziz Yıldırım ve Olgun Peker'in bulunduğu 9 tutuklu sanık katıldı. Mahkeme çapraz sorguya ara vererek duruşmayı yarına erteledi.

İŞTE MAHKEMEDE YAŞANANLAR

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya tutuksuz sanıklardan Trabzonspor Başkanı Sadri Şener ilk kez katılırken, aralarında Tayfur Havutçu, Göksel Gümüşdağ, Bülent Uygun, Korcan Çelikay, Ümit Karan, Hikmet Karaman, Şekip Mosturoğlu, İskender Alın, Ahmet Ateş, Nevzat Şakar, Tamer Yelkovan ve Gökçek Vederson, Mehmet Yıldız'ın da bulunduğu 71 kişi hazır bulundu.

Bu sırada salonun arka taraflarında izleyici bölümüne oturan Sadri Şener, avukatların uyarısı üzerine sanık sandalyelerinin bulunduğu kısma geçti. Bir ara Şener ile Göksel Gümüşdağ'ın aralarında ayaküstü sohbet ettikleri de görüldü. Daha sonra Aziz Yıldırım ve diğer tutuklu sanıklar da salona geldi. Yıldırım avukatlarının olduğu bölümden geçere sanık kürsüsüne oturdu. Ancak 2 sıra arkasında bulunan Sadri Şener'in tarafına bakmadığı da dikkat çekti.

Tutuklu ve tutuksuz sanıkların çapraz sorgularının yapılacağı duruşmada Mahkeme üyeleri, duruşma Savcısı ve avukatlar sanıklara sorularını yöneltecek. Yine salonda hazır bulunan sanıklar da birbirlerine sorularını yöneltebilecek. Öte yandan mahkeme salonuna avukatlar, sanıklar ve tutuklu sanık yakınları ile basından 4 ajans muhabiri dışında kimse alınmadı.


YILDIRIM İLE ŞENER YAN YANA OTURDU

Futbolda şike iddialarına ilişkin açılan davada Trabzonsporluların salondan gittiğini belirten Aziz Yıldırım'a mahkeme başkanı Sadri Şener'in salonda olduğunu belirtti. Bunun üzerine mahkeme başkanı, Şener'i ön tarafa aldırdı ve Yıldırım ile Şener yan yana oturdu.

Duruşma salonunda yan yana oturan oturan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile Trabzonspor Başkanı Sadri Şener yüz yüze bakmadı.

'Şike' davasında duruşmaya verilen aranın ardından, Mahkeme Başkanı'nın isteği üzerine yan yana oturan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve Trabzonspor Başkanı Sadri Şener'in birbirlerine bakmamaları ve konuşmamaları dikkat çekti.

MEHMET YILDIZ: SOYUNMA ODASINDA, TRABZON'DAN GELENLERİN OLDUĞUNU DUYDUM

'Şike' davasında futbolcu Mehmet Yıldız, Sivasspor-Trabzonspor maçı öncesi soyunma odasında 'Trabzon'dan birilerinin geldiği' şeklinde konuşmalar duyduğunu, bunu da kulüp başkanı Mecnun Odyakmaz'a ilettiğini söyledi. Yıldız, o maçla ilgili şike iddialarını reddetti.

Mahkeme Başkanı, Yıldız'a Sivasspor-Fenerbahçe maçında şike yaptığı iddiasıyla yargılandığını hatırlattı. Oyuna son dakikalarda girdiğini ifade eden Yıldız, iddiaları hiçbir şekilde kabul etmediğini söyledi. Sanık Ahmet Çelebi ile görüşmesi hatırlatılan Yıldız, "Sivas yöneticisidir. Açmayı düşündüğüm benzin istasyonu ile ilgili görüştüm." dedi.

Trabzonspor'dan gelenlerin olduğu yönündeki ifadeleri sorulan Yıldız, "Bu yönde dedikodular oldu. Soyunma odasındaki konuşmaları koridordan duydum. 'Birileri Trabzon'dan gelmişler' gibi konuşmalar duydum. Kimden duyduğumu hatırlamıyorum. Kaptan olarak, başkanımız Mecnun Odyakmaz'a söyledim. İstersen oyuncularla görüş dedim." diye konuştu.

Mahkeme Başkanı: Dedikoduları duymuşsun; oyunculara sordun mu kim konuşuyor diye?
Mehmet Yıldız: Takım arkadaşlarıma sormadım.
Mahkeme Başkanı: Hangi cümleyi duydun da şike teşvik aklına geldi?
Mehmet Yıldız: Trabzon'dan gelmişler ifadesi üzerine.

Avukatların, maçtan önce kulüp başkanı Mecnun Odyakmaz'ın takıma yönelik konuşmasını sorması üzerine Yıldız, "Başkan açık konuştu; 'Maç satan, karısını satar' dedi." cevabını verdi.


#Sayfa#

ÇELİŞKİLİ İFADELER ÜZERİNE MAHKEME BAŞKANI, VEDERSON'A VE TERCÜMANA TEPKİ GÖSTERDİ

Şike davasında futbolcu Mahmut Boz'un ardından duruşma Bursasporlu futbolcu Gökçek Vederson'un sorgusuyla devam edildi. Vederson'un ifadesi tercüman aracılığı ile alındı.

Mahkeme Başkanı Ekinci Vederson'a tercüman aracılığı ile Trabzon - Bursa maçında teşvik pirimi aldığı iddialarına ilişkin yargılandığını hatırlattı. Hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini belirten Vederson maç öncesinde Fenerbahçe kulübündeki arkadaşlarının kendisiyle görüştüğünü belirtti. Yaptığı görüşmelerin normal görüşmeler olduğunu belirten Vederson Fenerbahçe tercümanı Samet Güzel ile ise Fenerbahçe'den var olan alacaklarına ilişkin görüştüğünü iddia etti. Vederson, "İstanbul'a gelip Samet'le görüşecektim Fenerbahçe'den hem aylık hem maç başı alacağım ücretlerim vardı dedi.

İstanbul'a gelerek Samet Güzel ile bir ofiste görüştüğünü beliren Vederson "Bende tam olarak neyle ilgili görüşeceğimi bilmiyorum oraya çağırdılar demesi üzerine Mahkeme Başkanı Ekinci "Az önce alacaklarım için dedi şimdi ise ne için görüşmeye çağırıldığını hatırlamıyorum diyor" diyerek tepki gösterdi. Ekinci daha sonra alacağı olan Vederson'a "Ama arayan Samet öyle mi" diyerek tepkisini sürdürdü.

Vederson, "Ofisteki görüşme alacağım ile ilgili oldu. Alacaklarımı görüştüm" demesi üzerine Mahkeme Başkanı, "Demin para değil öylesine konuştuk dedi. Sen tercümeyi mi doğru yapmıyorsun acaba. Doğru yapmıyorsan tercümeyi sıkıntı olur, gereğini yaparız sonra" diyerek tercümanı uyardı.

Söz konusu görüşmenin ardından alacağı parayı alamadığını belirten Vederson, "Samet bana para hazır gel al demedi. İstanbul'a geldiğinde beni ara görüşelim dedi. Bursa'da hayatımın nasıl geçtiği konuşuldu. Normal konuşmalardı. Alacağım paraların da önümüzdeki süreçte halledileceğini söylediler" diye konuştu.

Mahkeme Başkanı Ekinci'nin "Bir senelik alacağını neden Fenerbahçe maçından önce istiyorsun" şeklindeki sorusu üzerine, Fenerbahçe Kulübünden kendisine borcumuz kalmamıştır şeklinde bir yazının geldiğini bunun üzerine parayı istediğini iddia eden Vederson "Alacağım aylık ve maç başı olduğundan ötürü ne kadar alacağım olduğunu bilmiyordum" dedi.

Duruşmada söz alan Trabzonspor avukatı Vederson'a neden menajer ya da avukat aracılığı ile alacağını kulüpten istemeyerek tercüman Samet Güzel'i aracı kıldığını sordu.

Bunun üzerine Vederson Fenerbahçe'de çok güzel yıllarının geçtiğini belirterek avukatı ve menajerine haber vermediğini dostlarıyla halletmek istediğini belirtti.

Bunun üzerine avukatın maçtan önceki süreye kadar Samet Güzel ile yaptığı 77 görüşülmüş ama maçtan sonra ise görüşmelerin olmayışını sorması üzerine Vederson "Tüm görüşmelerim paraya ilişkin olmadı, normal görüşmelerim de oldu. En son Ali beyin ofisinde parayla ilgili konuştuk bir daha konuşmadık" dedi.

#Sayfa#

FUTBOLCU BOZ, ŞİKE VE TEŞVİK İDDİALARINI REDDETTİ

Futbolcu Mahmut Boz, Gençlerbirliği - Trabzon maçında şike ve teşvik iddialarını yalanladı.

O tarihte Gençlerbirliği'nde oynadığını belirten Mahmut Boz, Gençlerbirliği-Trabzon maçı ile ilgili iddialara cevap verdi. Boz, "Ben son 10 dakika girdim. Trabzon son dakikalarda uzaktan gol attı. Kaybettik. İddiaları kabul etmiyorum. Cengiz Demirel ile transferimle ilgili görüşürüz. Fenerbahçeye transfer konusunda kendi aramızda konuşmalarımız oldu. Beşiktaş, Bursa konusu da vardı, konuşuluyordu." dedi.

Avukatın, "Siz İlhan Ekşioğlu ya da herhangi birinden doğrudan şike, teşvik primi aldınız mı?" sorusuna Boz, "Hayır. Ben almadım ama kendi aralarında konuşmuş olabilirler." dedi.

Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, "Senin Fenerbahçe'ye transfer olma durumun var. Cengiz Demirel ismi var ortada. Hiç sormadın mı kim istiyor seni? Cengiz Demirel, 'ağabey seni istiyor' diyor. O ağabey kim sormadın mı?" şeklinde sordu.

Boz, "Bilmiyorum, sormadım. Fenerbahçe'de etkili biridir diye düşündüm." cevabını verdi.


AZİZ YILDIRIM'DAN ŞAKAR'A: 6,5 MİLYON LİRANIN FATURASI VAR MI?

Şike davasında Sadri Şener'in ardından ifade veren işadamı Sani Şener, "Benim futbolla alakam yok. Biz Ankara'ya gittik Hamdi Akın ile. Hamdi Akın benim ortağım. Melih Gökçek'i tanımam. "dedi. Trabzonspor taraftarı olduğunu belirten Sani Şener, "Fenerbahçeli ile hiç Fenerbahçe aleyhine teşvik yapılır mı?" diye konuştu.

Daha sonra ise TS yöneticisi Nevzat Şakar söz alarak "Telefon görüşmelerim teşvike ilişkin değildir. Suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.

Mahkeme Başkanı, Şakar'a "Ahmet Bulut'u tehdit etmene ilişkin "Bulut, şikayetinden vazgeçti haberin var mı?" dedi. Bunun üzerine Şakar, "Tehdit etmedim" deyince Mahkeme Başkanı Ekinci "Ayağını denk al ne demek? diye sordu. Şakar'ın "Trabzon'da büyüklerimiz öyle der" demesi üzerine Mahkeme Başkanı "Biz de Türkiye de yaşıyoruz. Türkiye de farklı Trabzon da farklı anlamımı var bunun" dedi.

Şakar'a telefon tapelerini soran Mahkeme Başkanı, bir görüşmesinde konuştuğu bir kişinin "Normal telefondan arayacağım niye diyor?" demesi üzerine, Şakar, "Şarjım bitiyor" dedi. "O yüzden normal telefondan arayacak" diye yanıt verdi. Mahkeme Başkanı ise "Bu görüşmede şarjım bitiyor demiyor ama" dedi.

Mahkeme Başkanı, "O işi hallet diyorsunuz. Ne demek bu. Niye şifreli konuşma ihtiyacı duyuyorsunuz?" sorusu üzerine, "Günde 3-4 defa konuşuyoruz. O nedenle konuyu bildiğimiz için böyle konuşuyoruz" diye yanıt verdi.

Mahkeme Başkanın sorularının ardından sanık Aziz Yıldırım, Şakar'a sorularını yöneltti. Yıldırım'ın "6.5 trilyon Ankara'dan gelen para şike ve teşvikte kullanıldı mı?" sorusu üzerine, Şakar, "Hayır" yanıtını verdi. Yıldırım'ın "Faturalarla o parayı kapatabildiler mi?" sorusu üzerine, Şakar, "Aziz Bey merak ediyorsa bütün faturaları göndeririz" diye cevap verdi. Bu cevaba sinirlenerek ses tonu değişen Yıldırım, "Bana değil mahkemeye gönder" diye sert bir cevap verdi. Bunun üzerine Şakar "Merak eden sizsiniz" deyince Mahkeme Başkanı Ekinci ikiliyi aralarında tartışmamaları konusunda uyararak tartışmanın büyümesini önledi

Yıldırım, Şakar ile ilgili tapeleri okurken, Şakar itiraz etti ve yanlış okuduğunu söyledi. Yıldırım, söz konusu tapeyi Şakar'a uzattı ve "Al oku yazıyor, biz ezberledik" dedi. Şakar, "Buradaki konuşması mecazi manada söylenen sözler" dedi. Bu sözlere salondakiler güldü ve Yıldırım, "Eeee demesi üzerine, Şakar, "Siz de topuk yaylasının hebasını verirsiniz diye konuştu. Şakar'ın bu sözü Yıldırım ve salondaki Fenerbahçeli avukatların tepkisini çekti.

#Sayfa#

''HOCAYA SEN DE OKUTTURUYOR MUSUN?''

Duruşmada, Nevzat Şakar'ın konuşmalarının olduğu telefon dinleme kayıtlarının okunulması sırasında, ''Hocaya okuttuk'' ifadesinin geçmesi üzerine Mahkeme Heyeti Başkanı Ekinci, Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen ve Aziz Yıldırım ile aynı cezaevinde kalan Ahmet Mahmut Ünlü'yü kast ederek Aziz Yıldırım'a, ''Hoca senin yanında. Sen de okutturuyor musun?'' diye sordu. Yıldırım da, ''Okuyor tabii. Boyuna kendi için de, bizim için de okuyor'' dedi.

Aziz Yıldırım'ın, ''Antalya'ya niye gittiniz?'' diye sorduğu Şakar'ın, ''Sana mı soracağız. Gezmeye gittiler'' cevabı vermesi üzerine duruşma salonunda sesler yükseldi.

ŞİKE DAVASINDA NEVZAT ŞAKAR'IN TELEFON TAPELERİ SALONA DİNLETİLDİ

"Futbolda şike iddialarına ilişkin görülen davada çapraz sorgu sırasında Nevzat Şakar'ın telefon tapelerindeki bazı bölümlere itiraz ederek "öyle değil" demesi üzerine Mahkeme Başkanı, Şakar'ın telefon ses kaydını salona dinletti.

Daha sonra Şakar'a soru sormak isteyen avukat Ali Rıza Dizdar ile Mahkeme Başkanı tartıştı. Mahkemede usule ilişkin açıklama yapmak isteyen Dizdar, Mahkeme Başkanının engellemesi üzerine, "Benim konuşmamı çapraz sorguda engelleyemezsiniz. Siz çapraz sorguda müdahale edemezsiniz" dedi. Mahkeme Başkanı ise, "Ben izin verirsem öyle konuşursunuz" demesi üzerine, avukat Dizdar "Hayır" diye yanıt verdi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı, "Ben çıkayım dışarı. Bakın nasıl idare edeceksiniz bu salonu? diye sorması üzerine avukat Dizdar. "Ben çok iyi idare ederim" dedi.

Avukatın "Biz dışarı çıkarız o zaman" demesi üzerine Mahkeme Başkanı Ekinci, "Çıkarsanız çıkın. Hava alırız biraz. Çıkan hakkında da gerekli işlemi yaparız" diye cevap verdi.

Sorgu sırasında bir ara elini cebine koyan Şakar, Mahkeme Başkanı tarafından elini cebinden çıkarması konusunda da uyarıldı. Daha sonra duruşmaya öğle arası verildi.

ŞAKAR: FUTBOLUN KİRLİ BİR OYUN OLDUĞUNA İNANIYORUM

Şike davasında Trabzonspor Asbaşkanı Nevzat Şakar, futbolun kirli bir oyun olduğunu duyduğunu, ancak kendisinin bu kirli oyunu görmediğini söyledi.

Futbolda şike davasının bugünkü duruşmasında Avukat Ali Rıza Dizdar, Trabzonspor Asbaşkanı Nevzat Şakar'a sorular yöneltti. Dizdar ile Şakar arasında şu diyalog yaşandı:

Dizdar: Futbolun kirli bir oyun olduğuna inanıyor musunuz?
Şakar: İnanıyorum
Dizdar: Bu kirli yapıyı gördünüz mü?
Şakar: Görmedim ama duyuyorum.
Dizdar: Görseydiniz adli makamlara bildirir misiniz?
Şakar: Tabii ki bildiririm.
Şakar: Ben gözümle görmedim. Olmasaydı bu insanlar burada olmazdı.
Dizdar: Karar çıkmadan bir kimse suçlu mudur?
Şakar: Hayır
Dizdar: O zaman neden bu kadar insan burada dediniz?
Şakar: Adalet var ona güvenmeliyiz.

Söz alan Aziz Yıldırım, tekrar Şakar'a sorular sordu. 2010 yılında son maçı Trabzonspor ile oynadıklarını belirten Yıldırım, "1-1 kaldık şampiyonluğu kaybettik. Fenerbahçe'den hiç kimse gelip sizden bir ricada bulundu mu? Şöyle yapın böyle yapın diye." dedi.

Mahkeme Başkanı Ekinci, söz konusu maçın dava konusu olmadığını belirterek, "Ama cevap versin." uyarısında bulundu. Şakar, o dönemde yönetici olmadığını, böyle bir şey duymadığını belirtti.

#Sayfa#

MAZLUM: ŞENER'DEN ALACAĞIMI İSTEDİM

Şike davasında tutuksuz sanık Zeki Mazlum, Trabzonspor Başkanı Sadri Şener'e sorduğu paranın kendi alacağı olduğunu söyledi.

Çapraz sorgusu yapılan Mazlum, Mecnun Odyakmaz ile görüşmelerinin doğru olduğunu belirtti. Odyakmaz'ın 15 yıllık arkadaşı olduğunu söyleyen Mazlum, "Mecnun bey Trabzon'dan bazılarının kendi kulübüne girdiğini söyledi. Ben de Trabzon yönetiminden olamayacağını söyledim. O da 'bu alemin safı biz miyiz? isim veririm' diyor. Ben de isim yapmak isteyenler olabileceğini ifade ettim." dedi.

Sadri Şener'e, "Para var mı?" şeklindeki sorusuna cevap veren Mazlum, "Güvenlik şirketi sahibiyim, stadın güvenliğini yapıyorum. Ben Sadri beyle görüşüyorum. Para var mı? diye sordum. O da 'var' diyor." diye konuştu. Bir hafta sonra 46 bin lira para aldığını söyleyen Mazlum, bunun güvenlik hizmeti karşılığı olduğunu ifade etti.

İbrahim Akın ile ilgili kendisine mesaj geldiğini anlatan Mazlum, "Bana Tahir Kıran'dan geldi mesaj. Ona da başka birinden geliyor. Ben de bir arkadaşıma gönderdim. Bununla ilgili Sadri başkan ile görüşecektim." dedi.

SANİ ŞENER: AZİZ BEY FENERBAHÇE'NİN, SADRİ BEY TRABZONSPOR'UN HAKLARINI KORUYOR

Trabzonspor Başkanı Sadri Şener'in kardeşi Mustafa Sani Şener Çağlayan Adliyesi'nde görülen duruşmaya verilen arada şike davası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Şener, "Sadri bey Trabzonspor'un haklarını koruyor, Aziz bey de Fenerbahçe'nin haklarını koruyor." dedi.

Sani Şener, futbolla bir alakası olmadığını ve ağabeyi Sadri Şener ile yaptığı bir telefon görüşmesinden dolayı sanık olarak ifade verdiğini belirtti. Duruşma salonunda herhangi bir gerginliğin yaşanmadığının altını çizen Sani Şener, "Sizler içerideki durumu merak ediyorsunuz. Duruşma gayet medeni ve çağdaş bir şekilde geçiyor." şeklinde konuştu.

Çapraz sorgulamanın da yapıldığının ve her iki tarafında medenice sorularını sorduklarını belirten Şener, "Bu sorgulamada herkes açık açık cevabını veriyor. Hakimler de, mahkeme başkanı da çok iyi yönetiyor. Herkes medeni bir şekilde birbirine soruları soruyor ve açıklama yapıyor." ifadelerinde bulundu.

İçeride gerginlik olduğu iddialarıyla ilgili basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Şener, "Hayır hiçbir şey olmadı. Gayet güzel bir şekilde Aziz Yıldırım Bey sorularını sordu, Sadri Bey cevapladı. Aziz Bey bizim çok eski gençlik arkadaşımızdır zaten. Birisi Trabzonspor'un haklarını koruyor birisi Fenerbahçe'nin haklarını koruyor. Bundan başka bir şey yok. Eğer gerginlik bekliyorsanız öyle bir şey yoktu." dedi.

Tarafların birbirine sorduğu sorular ile ilgili de açıklama yapan Şener, "Hep basında çıkan sorular soruldu. Başka soru olmadı. Hep tapeler ile ilgili sorular geldi. Bunun dışında başka soru gelmedi. Herkes de cevabını verdi. Belki insanlar da karşılıklı görüşünce daha aydınlanmış oldular." diye konuştu.

#Sayfa#

AZİZ YILDIRIM: SADRİ ŞENER'E 92 MİLYONLUK İHALEYİ TEK KURUŞ ALMADAN VERDİM

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, 1995 yılında Trabzonspor Başkanı Sadri Şener'e 92 milyon liralık ihaleyi tek kuruş almadan verdiğini söyledi. Yıldırım, "Kenan beye 500 bin liralık yardımda bulunuyorum, bununla suçlanıyorum." dedi. Şener de ihaleyi aldığını doğruladı.

Futbolda şike davasının bugünkü duruşmasında Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, Sadri Şener'e, Fenerbahçe- Ankaragücü ve Sivasspor-Fenerbahçe maçında şike ve teşvik girişimleri ile suçlandığını hatırlattı. Şener, Ankaragücü-Fenerbahçe maçında isnat edilen teşviğe teşebbüs suçlamasıyla ilgili kardeşi Sani Şener, işadamı Hamdi Akın ve Melih Gökçek görüşmesini hatırlattı. Şener, "Kardeşim, Hamdi Akın ve Melih Gökçek bir araya gelmişler. Telefonla konuştuk. Hamdi Akın, Fenerbahçe üyesi. Teşvik görüşmek mantığa aykırıdır." dedi.

Kendi oyuncuları Gabriç'in Ankaragücü tarafından istendiğini savunan Şener, kendilerinin de onlardan bir oyuncu istediklerini söyledi. Şener, "Transfer olmadı. Gabriç kaza yaptı futbolu bıraktı." diye konuştu. Makeme başkanının sorusu üzerine Şener, Gabriç için başka tekliflerin de geldiğini söyledi.

Üye hakim, Melih Gökçek ile görüşmelerinin planlı olup olmadığını sordu. Şener, "Spontane. Kardeşim ve Hamdi bey yanına gitmişti. Onlar beni arıyor." cevabını verdi.

AZİZ YILDIRIM – SADRİ ŞENER DİYALOĞU

Bu arada Aziz Yıldırım, Sadri Şener'e sorular yöneltti. Yıldırım konuşmasına, "Sayın başkan, silahlı örgütün başı, şike organizasyonu yapmaktan suçlanıyorum. Sadri bey diyor ki kardeşi Sadi bey kendini arıyor. Konuşmalardan Gabriç transferiyle ilgili öncesinde konuşulmuş. Bu şike olarak görülmüyor. Biz ufak bir şey yapsak şike oluyor. İbrahim Akın'a 100 bin lira gibi." dedi.

Yıldırım, "Sadri beye soruyorum; 1995 yılında bugünkü parayla 92 milyon liralık ihaleyi kendisine tek kuruş almadan verdim mi vermedim mi? Kendisine yardım ettim. Ama burada Kenan beye 500 bin liralık yardımda bulundum, onunla suçlanıyorum." diye konuştu. O zaman kulüp başkanı olmadığını ifade eden Şener, taşeron olduğunu ve Yıldırım'ın bahsettiği ihaleyi aldığını söyledi. Yıldırım da, bu durumun kuruş almadan yardımda bulunduğunu gösterdiğini ifade etti.

AZİZ YILDIRIM'DAN SADRİ ŞENER'E 'SÜSLEME' SORUSU

Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener, Aziz Yıldırım'ın sorusu üzerine Karadeniz oyunları için devletten 6 milyon lira aldıklarını, bunu da eski olan stadyum için kullandıklarını söyledi. Bunun üzerine Aziz Yıldırım, Şener'e, "Konuşmanızda 'süslemek' ne anlama geliyor? Bizim tarlaları sürmek gibi." sorusunu yöneltti.

Futbolda şike iddialarına ilişkin açılan davanın bugünkü duruşmasında Aziz Yıldırım ile Sadri Şener arasında karşılıklı soru cevaplar yaşandı. Aziz Yıldırım, Şener'e, "Hakem ataması yaptınız mı? Devletten para aldınız mı? Nereye harcadınız?" diye sordu. Şener, "6 milyon para aldık. Stadımız 60 senelik stat. UEFA standartlarına uymuyordu. Başbakan'a gittik, yardımda bulundular. 15 milyon harcadık, 6 milyonunu buradan karşıladık. Liglerin bitmesinden sonra geldi." dedi.

Yıldırım ve Şener arasındaki soru cevap şöyle devam etti:

Yıldırım: Maçlar bitmeden konuyla ilgili konuşmanız var.
Şener: Maçlar bittikten sonra elimize geçti.
Yıldırım: Konuşmanızda 'süslemek' ne anlama geliyor? Bizim tarlaları sürmek gibi.
Şener: O devletin stadı. 15 milyonun 6 milyonu devletten aldık. Süslesek de süslemesek de orası devletin stadı.
Yıldırım: Karabük'e teşvik primi gönderdiniz mi?
Şener: Hayır.
Yıldırım: Sayın Mahkeme Başkanı, Aziz Yıldırım ve arkadaşlarının milleti galeyana getirelim sözü var mı? Yok...
Yıldırım: Ama Sadri Bey ve arkadaşlarının var.

#Sayfa#

AZİZ YILDIRIM: TRABZON AYAĞINDA SİYASET VAR

Aziz Yıldırım, "Trabzon ayağında AK Parti, CHP, MHP hepsi olayların içinde. Siyaset sporun içinde. Bizim orada siyaset yok ama ben yatıyorum." diye konuştu.

Aziz Yıldırım, Şener'e "Atanmış hakemi değiştirmişsiniz, Oflu maçında. diye söyleyince, Şener "Ben Oflu başkanı değilim. Ben Trabzonspor başkanıyım diye yanıt verdi. Bunun üzerine Yıldırım "Öyle yazılıyor. Beni hakem atamışım diye yargılıyorlar. O yüzden söyledim dedi.

Şener'in bir soru üzerine "Biz stada 15 trilyon harcadık. Devletten para tabii ki alacağız. O stat devletin stadı, bizim değil. Çevresini de süsleyeceğiz" demesi üzerine Aziz Yıldırım, İddianamede yer alan şifre olarak tabir edilen "tarla " kelimesine atıfta bulunarak "Bu süsleme de bizim tarla gibi" dedi. Aziz Yıldırım'ın bu sözleri üzerine Şener ve salondakiler güldü.

Daha sonra Yıldırım'ın avukatları ve Yıldırım sorularını Şener'e yöneltmeye devam etti. Daha sonra bir avukat Sadri Şener'in hakemlere ilişkin bir telefon tapesini okudu. 'Bu görüşmede hakem ataması yaptığınız görülüyor' denilmesi üzerine Şener, "Hakemlerle ilgili her türlü problemi her mekanda söylüyoruz. Bu gayet doğaldır" diye konuştu. Daha sonra söz alan Şener'in avukatı müvekkiline iddianamedeki suçlamalarla ilgili sorular sorulmasını istedi.

ŞİKE DAVASINDA "POŞU POLEMİĞİ

ike davasının tutuklu sanığı Aziz Yıldırım, "Poşuya 11 yıl, yumurtaya 5 yıl ceza veriyorlar. Şener'in "Başbakan biter" diye yaptığı bir görüşmeye suç duyurusu bile yok dedi.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Trabzonspor Başkanı Sadri Şener'e bazı sorular yöneltti. Duruşmada söz alan Yıldırım, "Poşuya 11 yıl ceza veriliyor, yumurtaya 5 yıl ceza veriyorlar. Şener'in Başbakan biter diye yaptığı bir görüşmeye suç duyurusu bile yok dedi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, "Poşu diye bir şey de yok, teröristleri savunmaya girme konumunuz da yok" diyerek Yıldırım'ı uyardı. Yıldırım ise, "Teröristlik bir durum yok" şeklinde karşılık verdi. Ekinci ise "Terörle Mücadele Kanunu'nda yüzün kapatılarak eylem yapılması suçtur. Başka mahkemelerin kararını tartışacak değiliz" dedi.

#Sayfa#

HALİL ÜNAL: FENERBAHÇE, SEZER ÖZTÜRK'Ü İSTİYORDU

'Şike' davasında tanık olarak dinlenen Eskişehir Başkanı Halil Ünal, Fenerbahçe'nin Sezer Öztürk için transfer girişiminde bulunduğunu söyledi. Sezer'i bir çok takımın istediğini belirten Ünal, "Sonunda Fenerbahçe'ye gitti. Gizli saklı bir transfer değildi." dedi.


Eskişehirspor Başkanı Halil Ünal, davanın bugünkü duruşmasında tanık olarak dinlendi. Mahkeme Başkanı Ekinci, Ünal'a şike iddialarıyla ilgili bilgisi olup olmadığını sordu. Ünal, konuya ilişkin bilgisi olmadığını söyledi.

Avukatların "İlk ne zaman haberiniz oldu? Fenerbahçe'nin ciddi anlamda ilgilendiğini düşünüyor musunuz?" sorusuna Ünal, "Evet. Ama herkes ilgileniyordu. Çok önceden ilgileniliyordu. Sadece Fenerbahçe değil. Beşiktaş da ilgileniyordu. Hatta bitme noktasına gelmişti. Ama oyuncu da Fener'i istiyordu. Onu da gözönünde bulundurduk." cevabını verdi.

Üye hakim, Fenerbahçe'nin bir başka oyuncuya talip olup olmadığını sordu. Ünal, talip olmadığını belirtti.

Fenerbahçe Yöneticisi İlhan Ekşioğlu da, "Sezer ile ilgili görüşmemizde bir oyuncu daha sorduk mu? Siz ne dediniz?" diye sordu. Başkan Ünal, "Evet, Alper'i sordunuz. Ben de Alper'in daha küçük olduğunu, zamana ihtiyacı olduğunu, Sezer'in Fenerbahçe'ye daha uygun olduğunu söyledim." dedi.

Aziz Yıldırım ise, "Fenerbahçe - Eskişehirspor ve Eskişehirspor - Trabzon maçlarında sizin kulağınıza şike veya teşvik ile ilgili ödemeler yapıldığına dair bir şey geldi mi?" diye sordu. Ünal, "Hayır" cevabını verdi.

Aziz Yıldırım'ın, "Trabzonspor'dan Zeki Mazlum size geldi mi?" sorusuna Ünal, "Eskişehirspor - Trabzon maçı öncesi maç saatine yakın geldi. 10 tane misafiri olduğunu söyleyip şeref tribününden yer talep etti. Şeref tribünümüz küçük olduğunu söyledim." diye konuştu. Başkan Halil Ünal, 'Zeki Mazlum'un F.Bahçe - Eskişehir maçı öncesi ise kulübe geldiği yönünde bir bilgisinin olmadığını' belirtti.

Daha sonra Zafer Demiray ve Ufuk İskender de tanık sıfatıyla ifade verdi.

Tanıkların dinlenilmesinin ardından Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci Çapraz, "Sorgu sırasında kimse söz verilmeden konuşmasın. Aksi taktirde konuşanlar hakkında yasal işleme yapacağız" diyerek salondaki sanık ve avukatları uyardı.

#Sayfa#

TANIK: KORCAN ŞİKE YAPMAZ, ONA ÇAY BİLE ISMARLAYAMAZSINIZ

Futbolda şike iddialarına ilişkin açılan davada tanık olarak dinlenen Ufuk İskender, sanık Korcan Çelikay'ın şike ile ilgisinin olamayacağını söyledi. İskender, "Ona çay bile ısmarlayamazsınız." diye konuştu.

Tanık olarak dinlenen Ufuk İskender, şike ile ilgili herhangi bir bilgisinin olmadığını ifade etti. İddiaları basından öğrendiğini belirten İskender, "Ben Korcan Çelikay, İlhan Ekşioğlu ve Yusuf Turanlı ile bir yerde oturup sohbet ettik. Ben gittikten sonra yine onlar oturmaya devam etti. Benim yanımda şike ilgili bir şey konuşulmadı. Ben Korcan'ı yetiştiren kişiyim. Biz otururken Yusuf'u ben aradım. Biz çağırdık Yusuf'u." dedi.

Avukatların soruları üzerine İskender, savcılık veya emniyette ifadeye çağrılmadığını söyledi. İskender, Korcan'ın şike yapmayacağını söyleyerek, "Ona çay bile ısmarlayamazsınız." dedi.

SADRİ ŞENER İLE AZİZ YILDIRIM YÜZ YÜZE GELMEDİ

Futbolda Şike davasında tanıkların dinlenmesinin ardından duruşmaya ara verildi. Verilen ara sırasında Trabzonspor Başkanı Sadri Şener koridora çıkmayı tercih ederken, tutuklu Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın bazı tutuksuz sanıklarla sohbet ettiği görüldü.

Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 9'u tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 16. duruşmasında ilk olarak tanıklar ifade verdi. Duruşmada tanıkların dinlenmesinin ardından Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, duruşmaya 5 dakika ara verdi. Duruşmaya verilen arada Sadri Şener koridorla çıkmayı tercih ederken Aziz Yıldırım bir süre Tayfur Havutçu ve bazı tutuksuz sanıklarla sohbet etti. Yıldırım daha sonra FB Yöneticisi Murat Özaydınlı ile de sohbet etti.

AZİZ YILDIRIM'IN İTİRAZI REDDEDİLDİ

Tutuklu sanıklar arasında yer alan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın avukatlarının iki hafta önce tutukluluğunun sona erdirilmesi için mahkemeye yaptığı itirazın dün reddedildiği ve "Dosya kapsamı ile delil durumu" dikkate alınarak Yıldırım'ın tutuklu yargılanmasının devamına karar verildiği açıklandı. Yıldırım'ın avukatları, Ceza Muhakemesi Kanunu çerçevesinde Yıldırım'ın tahliye edilmesi için yargılamayı yapan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dilekçe vermiş, bunun reddi üzerine bir üst mahkemeye, başvurmuştu. 17 Ağır Ceza Mahkemesi'nin bir başkan ve iki üyeden oluşan heyeti de Yıldırım'ın tutuklu yargılanmasına yapılan itirazı reddetti.

kalan karakter 1000

murat celik murat celik

Maliye Tarafi !!!
Arkadaslar bu islerin birde Maliye tarafi var. Avrupada para akisinin yüzde 91 i banka üzerinden yani kayit altindadir. Bundan Dolayi Mahkemede birde Maliye müfettisi bulunmali ve para tranferlerinin neden elden yapildigini sorgulamalidir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.05.2012 11:27
1907 1907

bence sadriye ne sorarlarsa sırıt demişler birde kupamı isterim de demişler.alttan alttan.

Aynı Görüşte misiniz?
evet23
hayır19
cevapla 29.05.2012 22:36
soru soru

Sadri ne yüzle her gün kupa istiyormus?

Aynı Görüşte misiniz?
evet53
hayır41
cevapla 29.05.2012 20:45
Hasan Hasan

Aziz Yıldırım yine sadece hayal gücünü kullanarak ve 10 sene önceki olayları dosyaya ekleyerek kendi kanıtlı suçlarını örtbas etmeye çalışmış..

Aynı Görüşte misiniz?
evet45
hayır94
cevapla 29.05.2012 19:45
Adalete bak Adalete bak

hangi adaletten bahsediyorsunuz burda sucu olan kimse cezasini ceksin nedir bu peri masaligibi artik bu olaylara bir netlik gelsin artik fazla SIKMAYA basladi bu dava.

Aynı Görüşte misiniz?
evet39
hayır4
cevapla 29.05.2012 19:43

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Sosyal Medya
  • Twitter’dan takip edin
  • Google + dan takip edin