Yazarlar Fenerbahçe-Akhisar Bld. maçını yorumladı

FUTBOL Giriş Saati : 01.04.2013 05.55 Güncelleme : 01.04.2013 06.12

Yazarlar Fenerbahçe-Akhisar Bld. maçını yorumladı
Spor Toto Süper Lig'in 27. haftasında Fenerbahçe ile Akhisar Belediyespor arasında oynanan mücadeleyi ev sahibi ekip 2-0 kazandı. İşte spor yazarlarının karşılaşmayla ilgili yorumları...

SELÇUK YULA: MECBURİ ROTASYON

Kasap et, koyun can derdinde.
Fenerbahçe'nin de Akhisar'ın da şiddetle galibiyete ihtiyacı var. Gülen taraf Fenerbahçe oldu. Daha doğrusu sürpriz olmadı. Fenerbahçe'de son lig maçında oynayan 5 futbolcu sahada yok! Gökhan, Yobo, Mehmet Topal, Emre ve Salih! Ama gene çıkıp oynuyorsun ve üç puana ulaşıyorsun. Bu da Fenerbahçe'nin iyi bir takım olduğunun göstergesidir.


Aykut Kocaman, Meireles ve Cristian'ın önüne Sow'u koyarak ofansif bir düşünceyle sahaya çıktı. Fakat özellikle solda Caner, ve Ziegler, sağda Kuyt ve Mehmet Topuz'la kanatların fazla çalışmaması yüzünden çok pozisyon üretemedi. 30. dakikadan sonra Cristian ve Meireles'in daha öne çıkmasıyla bu sorun da çözüldü ve Fenerbahçe golü kovalayan takım oldu.
Bu arada golü de buldu. Ama bizim tribünlerden gördüğümüz 1 metre içeri giren golü ne hikmetse göremediler. Her fırsatta konuşan MHKbaşkanımız bakalım bunlara ne diyecek? Merakla bekliyoruz.

EN İYİSİ MEİRELES'Tİ
İkinci devre aynı baskıyı devam ettiren takım önce Webo sonra da Sowile golleri buldu. Lazio maçına moral depoladılar. Mehmet Topuz'un yeri olmamasına rağmen o bölgede elinden geleni yapması ve atılan golde yaptığı orta hoşuma gitti. Stoch da dün oyuna girdi. Kazanılması gereken bir oyuncu. Sahanın en iyisi, takımı organize eden Meireles'ti.
Akhisar da kapanarak değil galibiyet için açık bir oyunu tercih etti. Ama Gekas, Bekir ve Egemen tarafından tamamen etkisiz hale getirilince yapacak birşeyi kalmadı. Fenerbahçe haftayı kârlı kapattı. 3 puan aldı ve Lazio maçı için mecburi de olsa geniş bir rotasyon yapmış oldu.
#Sayfa#
RIDVAN DİLMEN: FAİR-PLAY RUHU VE TARAFTARIN HATASI

Yazıya maçtan önce Mehmet Topuz ve Sertan'la başlamak istiyorum. Ani bir Fenerbahçe atağında Sertan sakatlandı, Fenerbahçeliler tehlike yaratacak pozisyonda ama Topuz topu taca attı. Maç 1-0. Akhisar iyi oynamaya başladı. Sertan, hücum devam ederken bu kez Topuz'un sakatlandığını görünce topu taca attı. Biri şampiyonluğa oynuyor, diğeri küme düşmemeye ama oyuncuların kulüplerin durumlarını hiç düşünmeden birbirlerine böyle davranmaları gerçek fair-play. Aferin Sertan'a, aferin Topuz'a.


İlk 30 dakika dengeli maç oldu. Fenerbahçe'nin daha coşkulu ve baskılı başlayacağını düşünüyordum ama yürekli bir Akhisar gördük. Oynamaya çalışıyor. Oynamaya çıktıkları için de Fenerbahçe'yi tedirgin ettiler. Ama 30'dan sonra Fenerbahçe ritmi yükseltti. Meireles ve Cristian öne baskı yapmaya ve takımı taşımaya başladılar. Sonra sahneye Webo-Sow çıktı. Ligimizin iyi ikililerinden. Webo'nun bir şutunu Oğuz çıkardı daha sonra hakemin göremediği Sow'un müthiş füzesi çizgiyi geçmesine rağmen iptal oldu.

İDDİASINI SON 7 HAFTAYA TAŞIDI
İkinci yarıya Fenerbahçe ilk yarının son 10 dakikasındaki oyunuyla hızlı başladı ve Webo'nun golüyle de öne geçti.
Bu golden sonra ikiyi üçü aradı, pozisyon da buldu ancak 60'tan sonra birden bire tempo düştü. Akhisar gelmeye başladı. Önce duran toptan direğe çarpan Çağdaş kafası, ardından Güray'la bir pozisyon sonra Aykut Kocaman hamleleri ve Orhan'ın şahane pasıyla Moussa Sow'un da şık vuruşuyla da F.Bahçe maçı bitirdi ve ligdeki iddiasını son 7 haftaya taşıdı. Taraftarın müthiş coşkusu takımı itiyor ama Caner konusunda da hatalı olduklarını da söyleyelim. Hakem Mustafa Kamil Abitoğlu toparlamış bu sezon iyi gidiyor. Futbolculara da bir hayli yardımcı oldu.
#Sayfa#
ÖMER ÜRÜNDÜL: SOW'UN ÖNDERLİĞİNDE

Fenerbahçe dün gece ilk yarıda çok ulumsuz bir futbol ortaya koydu. Bunun bir numaralı nedeni yanlış takım tertibiydi. Alex gittikten sonra 4-2-1-3 düzenine alışmış takım dün gece çift santrforla oynadı. Genelde forvet arkasında oynayan Cristian da dün gece Meireles'in yanında ikinci ön libero olarak görev aldı. Orta sahadaki boşluk yüzünden Akshisar Belediye daha çok enlemesine olsa da ayağa pas yaparak, hem tempoyu düşürdü hem de Fenerbahçe'ye hücumda devamlılık şansı vermedi.


Gökhan'ın yokluğunda sağ kulvar hiç çalışmadı. Bana göre işin en ilginç yanı da Ziegler ile Caner'in sol kulvarı hiç işletememesiydi. Kopuk kopuk ataklarda ileriye servis sorumluluğunu yapısına uymayan Sow üstlenince üretkenlik tesadüflere kaldı.
İlk yarıda Fenerbahçe adına akılda kalan iki pozisyon Sow'un iki şutuydu.
Birincisini Oğuz kurtardı, ikinci şut ise adeta direği kıracak nitelikteydi. Üstelik üst direğe çarpan top çizgiyi net bir şekilde geçti ama yardımcı hakem bu golü göremedi. Maçın gidişatı zor görünüyordu.
Fenerbahçe, Cristian'ı öne çıkararak alışılmış düzene döndü.
İkinci yarı başındaki klasik Webo golü de takımı rahatlattı. Bu arada bir duran toptan ciddi bir tehlike atlatıldı. Ardından Hamza Hamzaoğlu orta sahayı bir kişi eksiltip çift santrfora döndü. Mecburen risk alan Akhisar Belediye'ye karşı Fenerbahçe'nin uzun süre etkili atak yapamayışı ve organize olamayışı bir hayli düşündürücüydü.

GEKAS HİÇ ETKİLİ OLAMADI
Sıkıntılı dakikalar başlamıştı. Akhisar Belediye, sahanın en iyi iki futbolcusunda biri olan Sertan'ın önderliğinde gol arıyordu.
Ama en önemli gol silahı Gekas, Bekir ve Egemen'in fiziki güçleri karşısında pasifize olunca bu tehlikelerden bir sonuç alamadılar. F.Bahçe adına geceni en başarılı ismi Sow da ani bir uzun toptan çok klas bir golle maçı bitirdi.
#Sayfa#
HAKKI YALÇIN: BAŞKALDIRAN ADAM: SOW

Harika bir bahar havası, acıkmışız.
Fenerbahçe adına alınacak galibiyetin; lig için umutları aydınlık tutması bir yana, perşembe gecesi için de ayrı bir yönü var.
İtalya'da avantajlı bir sonuca sevk kağıdı gibi.
Ama Fenerbahçe'nin uysal başlangıcı şaşırtıcı geldi bize.


İlk yarıda yıldızların geceyle yıldızı dargın.
Futbol yoklamasında kaçak çok.
Caner "oyun bozucu!"
Kanatlar hiç çalışmıyor.
Mehmet Topuz hiç yok.
Orta alanda Meireles ve Baroni sönük gecelerde.
Gecenin koleksiyonunda en değerli parça yine Sow.
Durduğu yerde bile kendine başkalık katıyor. Rakip alanı karıştıran da sadece o.

Sow'un ilk yarıda harika bir golü var. Tekrarına bile gerek görülmeyecek kadar net bir gol.
Direğe çarpıp içeri giren topu görebilmek için hakem olmak gerekir.
Yan hakemin gözünü dört açmasına da gerek yok, bir çift göz, bu golü görebilmek için yeterli.
Sow'un vuruş hızı, bir golün verilmeyişine "hafifletici sebep" olabilir mi?
Bizim ülkemizde oluyor.
O yüzden Kamil Abitoğlu gibi adamlar da bizde hakem oluyor. Slow motion hakem!

İkinci yarıda Webo'nun golüyle tribünde gönüller dört çeker.
Futbolun değil ama tecrübenin konuştuğu dakikalar.
Kuyt'tan klasik hamaratlık, orta alanda pas yüzdesinin yükselmesi.
Buna karşılık, yine de takımın bir yanı geri çekiliyor ve bunlar kale önünde tehlike sinyalleri.
Bu dakikalarda Sow'un uzun soluklu koşularının ve attığı golün başkaldırı yerine geçtiğini belirtmeliyim.
Dün geceki Sow'u izlemek bile; Lazio maçı için yüzlerde bir tebessüm oluşmasının sebebiydi.

Hakeme ve savunucularına gelince...
Neredeyse topa hızlı vurdu diye Sow'u suçlayacaklar!
Bu arsızlar!
#Sayfa#
GÜRCAN BİLGİÇ: AKLIN YOLUNDA ...

İlk 45 bittiğinde konu Moussa Sow'un şutunda üst direğe çarptıktan sonra, gol çizgisini geçen topa "devam" kararının gelmesiydi,
Lig yürüyüşünün çizgisinin çok ince olduğu haftalarda, maçlarda makul sayılamayacak hataların tahammülü de kalmadı. Şampiyonluğa oynayan b.ir takımın, 50 bin taraftarı önünde, ligde kalmaya çalışan rakibi karşısında, dengeyi bozmak için hatasızlığa ihtiyacı olması bile bunalım ibresinin kırmızı vurması demek zaten.


Öde Webo, arkasında Sow... Çift forvetçilerin dilekçeleri onaylanmış sanıyorsanız, yanılırsınız. Kocaman oyuncuların yerleriyle oynuyor ama görevlerinden taviz vermiyor. Sow, orta saha görevleriyle, ikinci forvetti. Aslında verimini yükselten bir karardı. Kuyt'ın da bu ikiliye yaklaşması, sürekli değişimi ve top isteyen bir ön grubu yarattı. Takımın tamamı istekli ve süt düzey konsantrasyonla oynadı. Caner Erkin arzu limitini zorladı hatta. Çok da hata yaptı. Ama sorumluluk alma duygusunun fazlalığı, bir şeyler yapmak adına toptan kaçmadan, baklanmadan oynaması önemli. Meireles ve Baroni'nin tempo ve baskı istekleri, Caner'inkine biraz yaklaşsa, zaten problemler de çözülecek.

MÜŞTERİ YANLIŞ YAPTI
Topuz - Kuyt ikilisi ilk yarıda uyumsuzdu.
Mehmet topuz'un hiç hazır olmadığı, formuzluğuna, moralsizliğini de eklediğini hissettik. İkinci yarıda Kuyt'ı biraz daha ortaya atıp, o'na koridor açmak istedi Aykut Kocaman. İlk bindirmesinde golün ortasını yaptı. sonra... Yine yok.
Öne geçtikten sonra bilinen alışkanlık geri döndü. Orta sahayı isteksiz koşularla zorlamak... Bunu akıllı oyun sanıyorlar. Ancak rakibi ceza sahalarına kadar getirip, pozisyon da veriyorlar. Yine başa döndüğümüzde, ikinci golü bulamadığınızda, karşınızda direnci yüksek bir rakip yaratıyorsunuz. Akıllı adam, bunu yapar mı?
İki attılar, bir saydılar diyecekken Sow herkesi rahatlattı. Direniyorlar ve ciddiyetten vazgeçmiyorlar. Buna rağmen tribünlerin "müşteri" kısmı, formayı terleten oyuncusunu oyundan çıkarken ıslıklıyor. İki kale arkası taraftarları, tezahürat liderliği için mücadele ediyor. Üç kulvarda koşarken, kaç parçaya bölünüyorlar.
#Sayfa#
EMRE BOL: ATILAMAYAN GOLLER

Sow'un golünden başlayalım.
Gol diyorum zira buz gibi bir gol! Ama bizim hakemlerimiz sadece "filelere giden toplara" gol kararı verebilecek kadar bilgili!
Şimdi birileri, "Sow'un şutu çok sertti. Dolayısıyla yardımcı hakemin bunu yakalaması imkânsızdı" diyecek. Ne yani bu tip goller hiçbir zaman verilmeyecek mi? MHK, hakemlerine birazcık "basit fizik" eğitimi verse emin olun öğretilen bin kuraldan daha evla olacak!


KRİTİK DEĞİŞİKLİK
Aykut Kocaman, orta saha oyuncusu sıkıntısı yaşadığı haftada forvet arkası tercihini Sow'dan yana kullandı. Ama şunu çok net soyleyebilirim Sow kesinlikle bir merkez oyuncusu değil.
Durumu erken farkeden Kocaman Caner'le Sow'un yerini değiştirdi. Zaten Fenerbahçe'nin baskısı bu dakikadan itibaren arttı ve goller geldi.
Mehmet Topuz tam bir görev adamı. .. Nereye koysanız oynuyor.
Kocaman'ın kulübede "harbi" sağ bek Orhan varken onu oynatması, Topuz'un iş ahlakı ve disiplinin bir sonucu...
Son yıllarda takıma Webo kadar çabuk katkı yapan bir oyuncu gelmemişti.
Goldeki takipçiliği onun oyuna ne kadar iyi konsantre olduğunun bir göstergesi.
Bu galibiyet önemli Lazio maçı öncesi moral oldu.
#Sayfa#
DR.GÜRKAN KUBİLAY: ÜÇ PUAN İYİDİR

Yine değiştirmedi Kocaman 4-2-3-1'i. Bu sefer Alex'liğe Sow'u soyundurarak. Oysa ki 4-4-2 beklemiştim ben Sow ve Webo'yu bir arada görünce. İlk 20 dakika hücuma gitmekte zorlandı bu kadro.
İki ön libero Cristian ve Raul öne doğru oynamada sorumluluk almadı. Solda Caner kötüydü. Sağ arkadan Topuz'un bindirmeleri etkili değildi.
Oyun; Kuyt, Webo ve Sow'un kendi aralarında yapacağı verkaçlara kalınca pozisyon fakiri oluyordu Fener. Bu nedenle işi şuta kalıyor; Zigler, Sow ve Topuz bunu deniyordu. Fener yine yavaş oynuyor buna rağmen iki pozisyon bulabiliyordu. Çare Cristian ve Raul'un hücuma katkısıydı. İlk yarıda iki kez yaptılar ve pozisyon buldular.


BU TAKIM LAZİO'YU ELER
İlk yarıda Fener için en can yakıcı olan ise Sow'un verilmeyen golüydü.
İkinci yarıda Topuz'un ortasında Webo'nun golünde anahtar rakip ceza alanında çok adamla bulunmak ve Webo'ya böylece boş alan yaratmaktı.
Golden sonra Çağdaş'ın korner pozisyonu dışında pozisyon vermese de Fener yaslandı. Caner ile Sow yer değiştirdi.
Orta alan direnci düşünce Selçuk-Caner, Webo-Sow değişikliği geldi.
Akhisar'a karşı 1-0'a yatmayı Lazio maçını düşünmeye bağladım.
Normalde Semih'i beklerken Topuz'un sakatlığı Orhan'ı oyuna sokturuyor onun şahane asisti de maçın adamı Sow'a son noktayı koydurduyordu. Üç puan iyidir, bu takım Lazio'yu geçer ve yarı finale kalır. Dört ay önce yazdığımızı yerine getirir.
#Sayfa#
AHMET ÇAKAR: PLATİNİ'YE CEVAP

Dün F.Bahçe maçı kazanamasaydı şampiyonluk yarışında daha da geride kalacaktı.
Oysa ki ilk devre Sow'un müthiş şutunda top en az yarım metre çizginin içine düştü. Çok açık bir goldü, ne yardımcı gördü ne de Kamil Abitoğlu. Üstelik Türkiye'deki maçlarda çizgi hakemleri de kullanılmıyor. Platini, "Bir kaç defa hakem hatası olacak diye 50 milyon Euro'yu 'şahin gözü' için ayıramayız" demişti. Ama dün gece F.Bahçe maçı kazanamasaydı belki şampiyonluğu kaybedecek ve TFF ve hakemler daha büyük sıkıntıya gireceklerdi.


Gelelim maça... Akhisar asla küçümsenecek bir rakip değilmiş. Olabildiğince dengeli oynadılar, iyi kapandılar ve F.Bahçe'ye kolay lokma olmadılar. Fenerbahçe bu sürek avını sürdürüyorsa bunun başrol oyuncusu yeni transfer Webo'dur. İlk yarı 20-25 dakika dengeli oynandı ama daha sonra F.Bahçe tempoyu artırıp presi de koyunca ilk yarının son 15 dakikası önemli pozisyonlar buldu. Ama gol gelmedi. Bu tür maçlarda gol gelmedikçe hem panik başlıyor hem de rakibin direnci artıyor. Ama yukarıda da söylediğimiz gibi bu direnci Webo kırdı. Gelen ortaya müthiş bir kafa vurdu, Oğuz aynı güzellikte kurtardı. Bundan sonrası bir santrfor için çok önemli. Webo, Akhisar kalecisinden dönen topu takip edip golü yaptı. Bu çok önemli bir meziyet.
Yetenek deyin, takip deyin, pes etmeme deyin, ne derseniz deyin Webo dün gece kilidi açtı.
Zaman zaman F.Bahçe kopuk oynuyor. Bir bakıyorsunuz defans bloğuyla forvet hattı arasında manasız boşluklar oluşuyor. Bu da rakibin daha çok top yapmasını ve düşünmesini sağlıyor. Ama kim ne derse desin artık bu dakikadan sonra sadece maç kazanmak önemli. Her kayıp puan şampiyonluktan uzaklaşmak anlamına geliyor.

ABİTOĞLU'NU ÇOK BEĞENDİM

Gelelim hakemlere... Kamil Abitoğlu'nu yıllardır bu kadar başarılı izlememiştim.
Fevkalade maç yönetti. Golü göremeyen yardımcısı için de fazla bir şey söyleyemeyiz. Sow öyle bir vurdu ki sadece saha içindeki Webo golü fark etti. Ne tribin, ne diğer futbolcular ne de hakemler golü göremediler.
Bunun tek çözümü çizgi hakemleri ya da maliyet karşılanabilirse gol çizgisi teknolojisi.
Başka kurtuluşu yok.

Platini ne demişti?
UEFA Başkanı Michel Platini, geçtiğimiz günlerde 2014 Dünya Kupası'nda uygulamaya konulmaya hazırlanılan gol çizgisi teknolojisine karşı çıkmıştı. Bu teknolojinin 54 milyon Euro tutacağını belirten Fransız futbol adamı, 40 yılda bir gerçekleşecek bir hatayı yok etmek için harcanacak bu paranın çok olduğu fikrini savunmuştu.

kalan karakter 1000

aytuÄŸ erin aytuÄŸ erin

Fenerbahçe taraftarıyım..Yorumum yok ama bir hayalim var... Cim-Bom' un şampiyonlar ligini, Kanaryaların Avrupa ligini kazanmasını arzuluyorum..Ve monte Carlo'da süper final...Kimin kazandığı umurumda bile değil..Çünkü Türkiye kazanacak..

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 02.04.2013 01:08
Ultraslan   Hasan Ultraslan Hasan

Dün gece FB-Akhisar maçında,Caner'in saygısızlığına şahit oldum,Caner çıkıyor,yerine Selçuk girerken,hoca Aykut,Caner'e aferin koç der gibi dostane omuzuna dokunuyor da,ne o Caner'in kibirli ve şımarık hali öyle? Bir de Aykut'u beğenmezler...

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır6
cevapla 01.04.2013 14:30
Yasar Yasar

Yine sansa mac kazandi....

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır22
cevapla 01.04.2013 14:00
fadil fadil

Son zamanlarda yorumlarinizda hep aykut Kocaman'i övup duruyorsunuz; Oysa Aykut Kocaman Fenerbahce,nin adeta önunu kesen bir tekniki direktor.! Mac seyreden fenerbahce taraftari,Aykut'un her hamlesinde sac-bas yoluyor ve herkes bunu konusuyor.Aykut Kocaman cok sansli bir teknik adam! O kadar ! Kötu,oyunu okumasini bilmeyen,hele oyuncu degistirmelerde ne yaptigini bilmeyen bir teknik direktör !

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır18
cevapla 01.04.2013 11:59
kulum kulum

Karanlık bey Sakat Şow'u seyrediyormu acaba,Adam sakat, sakat, mucizeler yaratıyor.Merak ediyorum size bu Sow'u sakat sakat aldılar açıklamasını kim ne için yaptırdı??????????

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır1
cevapla 01.04.2013 11:48

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Sosyal Medya
  • Twitter’dan takip edin
  • Google + dan takip edin