5 günlük hava durumu
14 Şubat 2012 Salı

Ören yerleri rekor kırdı

  • yeni haber
  • İHA
  • Giriş Saati: 14.02.2012  14:17
    Güncelleme : 14.02.2012  14:21

Bakan Günay; "Ören yerleri gelirleri 2007'de 70 milyon iken, bu rakam 2011'de 256 milyon TL'ye çıktı, bu gerçek bir rekordur."

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ören yerlerinden elde edilen gelirin 70 milyon TL'den 256 milyon TL'ye çıktığını belirterek, "Bu gerçek bir rekordur. Bazen rekor rakamları açıklıyorlar. Gideri gelirinden fazla. Bu öyle değil. Tarihin gördüğü en yüksek gelirdir" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü hizmetine tahsis edilen 18 aracın tahsisi ve gezici kütüphanelerin tanıtım toplantısına katıldı. Bakan Günay, TÜRSAB'ın turizm ve kültürel zenginliği geliştirmek için çok önemli katkılar yaptığını belirterek, geçen yıldan itibaren 47 aracı hizmete soktuklarını söyledi.

5 gezici aracın Türkiye genelinde gezeceklerini kaydeden Günay, gezici kütüphanelerin 1960'lı yıllarda
Mustafa Güzelgöz'ün merkep sırtında köyleri dolaşmasıyla başladığını hatırlattı. Günay, gezici kütüphanelerin LCD televizyon, bilgisayar gibi ileri teknoloji ürünleriyle donatıldığını ifade ederek, gezici araçların İzmir, Antalya, Kayseri, Diyarbakır ve Ordu'ya gideceğini söyledi. Günay, TÜRSAB'ın, araçların yakıtını, teknik bakımını ve sürücü giderlerini üstlendiğinin altını çizdi.

Bakan Günay, 2007'de Bakanlığın ören yerlerinden elde ettiği gelirin 70 milyon TL olduğunu hatırlatarak, bu rakamın 2011'de 256 milyon TL'ye çıktığının altını çizdi. Günay, "Bu gerçek bir rekordur. Bazen rekor rakamları açıklıyorlar. Gideri gelirinden fazla. Bu öyle değil. Tarihin gördüğü en yüksek gelirdir" dedi.
Kültür Varlıkları Genel Müdürü Murat Süslü de, katkılarından dolayı TÜRSAB'a teşekkür etti. Bu sırada Bakan Günay, "Mübarek Sevgililer Günü'nü kutluyoruz" ifadelerini kullandı.

TÜRSAB 2. Başkanı Talha Görgülü de, turizmin Türkiye'nin petrolü olduğunu belirterek, "Turizm, Türkiye'nin dışarıya açılan yüzü. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye'nin en iyi çalışan bakanlıkları arasında geliyor" diye konuştu.

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Onur Bilge Kula ise, Antalya'da bir ihtisas kütüphanesinin kurulması önerisini iletti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan da, TÜRSAB'ın 40. yılı olduğunu hatırlatarak, bu desteğin çalışmalarına heyecan ve ruh kattığını söyledi. Özaslan, 40. yılda Türkiye'deki bütün illere yayılması temennisinde bulundu.

Konuşmaların ardından Bakan Günay, gezici kütüphaneleri gezerken, Demre'de yaşamak isteğini dile getirdi. Bakan Günay, Müsteşar Özaslan ve TÜRSAB 2. Başkanı Görgülü araçların başında fotoğraf çektirdi. Günay ve Görgülü, daha sonra 1. Meclis binasına geçti.

kalan karakter 460

erhan erhan

2007den bu yana 4 kat zam yapılmış demekki

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 14.02.2012 14:36

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Turizm Haberleri

Bulgaristan'a vize kalkıyor
Uçhisar gece de gezilebilecek
THY 44 liraya uçuracak
Bartın Irmağı turizme kazandırılıyor
Mardin'in geleceği turizmde
Metrobüse kutsal yolculuk göründü
EMITT fuarı büyük ilgi gördü
THY, Arjantin'e sefer başlatacak
Alleben turizme kazandırılıyor
Akgöl yeniden hayat buluyor
EMİTT Fuarı'nda turizm rekabeti!
EMITT'in galası yapıldı
O inşaat yıkılıyor
Kültür turizmi gelişiyor
2012'nin marka şehri Manavgat
Turistler ''bizden biri'' oldu
Telegraph'dan Datça'ya övgü
Efe'nin karargahı devrediliyor
EMİTT fuarı başladı
Kapadokya beyaza büründü
Anadolu müzeleri Berlin'de buluşuyor
İncesu turizme açılıyor
Yolculuk yapan herkes okusun
Bakan Günay Kayaköy'ü gezdi
Qatar Airways yeni rotalarını duyurdu
Emirates ile ücretsiz Dubai vizesi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol