5 günlük hava durumu
10 Eylül 2012 Pazartesi
Ordu ile Giresun havaalanını bekliyor

Ordu ile Giresun havaalanını bekliyor

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 10.09.2012  13:51
    Güncelleme : 10.09.2012  13:51

Ordu Valisi Orhan Düzgün ve Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, 22 Temmuz 2011 tarihinde temeli atılan ve yapımı hızla süren Ordu-Giresun Havaalanı inşaatında incelemelerde bulundu.

Hafta sonu bir araya gelen Ordu Valisi Orhan Düzgün ve Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, Ordu-Giresun Havaalanı inşaatının son durumu hakkında Gülyalı Kaymakamı Yemen Bayrak ve DLH Kontrol Başmühendisi Atilla Aydın, yüklenici firma Altyapı Şefi İbrahim Ahmetoğlu'ndan bilgi aldı.

Ordu-Giresun Havaalanı inşaatı çalışmaları ve gelinen son durum hakkında bilgi veren Gülyalı Kaymakamı Yemen Bayrak, 5 milyon ton taşın alınacağı Ayrılık köyündeki taş ocağı ile Divani köyündeki mevcut taş ocağının yanında ilave 10 dönümlük bir arazinin de satın alınmasıyla birlikte hava alanı inşaatı için gerekli olan malzemenin teminde sıkıntı yaşanmadığını söyledi. Ordu-Giresun Havaalanı inşaatında dış koruyucu mendireğin Bin 720 metreye, iç koruyucu mendireğin 930 metreye, pist altı taramasının 90 metreye, pist dolgusunun 63 metreye ulaştığını belirten Yemen Bayrak, havaalanı inşaatına bugüne kadar 2 milyon 600 bin ton taş döküldüğünü kaydetti.


Havaalanı inşaatının en önemli imalatlarından birisi olan ve 75 metre genişliğe sahip pist dolgusu için 1 kg ile 250 kg arasında çift elekten geçmiş taş konulduğunu ifade eden Bayrak, 'Havaalanı inşaatı için pist dolgusu çok önemli. Çökme ve oturmalara karşı pist dolgusunda DLH'nın da onayıyla çok büyük taşlar kullanılmıyor. Sakarya'dan getirilen özel bir gemi vasıtasıyla dip taraması yapılıyor. Denizin dibindeki yaklaşık 1.5 metrelik yumuşak zeminde bulunan malzeme alınıyor ve dolgu malzemesi daha sağlam ve sert zemin üzerine dökülüyor' dedi.
Havaalanı inşaatında 930 metre uzunluğundaki iç mendirek yapımının da tamamlandığını ve apron girişi olarak kullanılacak yolun açıldığını belirten Bayrak, günde 60 kamyonla 30 bin ton taşınan havaalanı inşaatında daha seri ve hızlı boşaltma yapılabilmesi için şantiye alanına ikinci bir kantar kurulacağını sözlerine ekledi.

Ordu-Giresun Havaalanı inşaatı Kontrol Başmühendisi Atilla Aydın, havaalanı inşaatında birden fazla imalatın aynı anda yapılma aşamasına geldiğini belirterek, işlerin bunda sonra daha hızlı yürüyeceğini söyledi. Bugüne kadar sadece dış koruyucu mendirek alanında çalışma yapıldığını belirten Aydın, 'Dış koruyucu mendirek çalışmasında yeterince koruma alanı sağladık. Pist dolgusuna başladık ve hızla devam ediyor. Alanın ve ocağın genişlemesi ile, ikinci kantar ile 4-5 alanda aynı anda çalışma imkanımız olacak' şeklinde konuştu.

'PROJE ZAMANINDA BİTECEK'
Şantiye binasındaki bilgilendirmenin ardından pist dolgu çalışmalarını yerinde inceleyen Ordu Valisi Orhan Düzgün ve Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, dip taramasını yapan ve Sakarya ilinden getirilen 'Burak 54' adlı gemiye giderek, denizin dibinde yapılan temizleme çalışmalarını inceledi ve yetkililerden bilgi aldı.

Ordu Valisi Orhan Düzgün, Ordu-Giresun Havaalanı inşaatındaki incelemenin ardında yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti: 'Havaalanı inşaatında bugün Giresun Valimizle birlikte bir inceleme yaptık. Bu incelemede de gördük ki çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Bir taraftan dış mendirekte, bir taraftan iç mendirekteki dolgu çalışmaları devam ederken pist alanında da dolgu çalışmalarına başlandı. Pist alanında bugüne kadar 63 metrelik dolgu yapıldı. Önünden de dip taraması yapılmak suretiyle denizin zemininde 1.5 metrelik yumuşak tabaka, sağlam bir zemin oluşması amacıyla temizleniyor. Yaklaşık 4 bin 400 metre olacak dış mendireğin Bin 720 metresi tamamlandı. Apron girişine göre sol tarafta bulunan 930 metrelik iç mendirek dolgu çalışması tamamlandı. Müteahhit firmanın DLH kontrolünde yapmış olduğu çalışmalar seri bir şekilde devam ediyor' dedi.

Giresun Valisi Dursun Ali Şahin de incelemeye ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, 'Burada yaptığımız incelemelerde havaalanının her aşamasında, gerek pist olsun, gerek dış koruyucu mendirek, gerekse iç koruyucu mendirek olsun oradaki çalışmaların hızla devam ettiğini görünce bu projenin zamanında biteceğine kanaat getirdim. Bu konuda hem DLH'ya hem de yüklenici firmaya müteşekkir olduğumu ifade etmek isterim' diye konuştu.

kalan karakter 460

bitirim bitirim

insallah dogrudur

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır1
cevapla 10.09.2012 14:12
kurular kurular

inşalah biter inanıyorum
devletimize ve başbakanımıza

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 17.01.2013 19:59

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Turizm Haberleri

Diğer Turizm Haberleri

Myra New York Times'a konu oluyor
Yeraltına yılda 1 milyon turist
Pamukkale'ye ziyaretçi akını
"Mobil Saray" İstanbul'da
Frankfurt seferleri iptal edildi
Antalya'nın turist sayısı geriledi
Topkapı Sarayı'na altın tuvalet
Pansiyonlar ''sinek avlıyor''
Lufthansa personeli grevde
2012 Transanatolia Rallisi
Uludağ 4 mevsim turist çekecek
Turizm için motosikletli jandarma
THY uçuşlarında kayısı ikramı
Altınbeşik'e turizm yatırımı
Yaylalar doğaseverleri ağırlıyor
Yedigöllerin büyüleyen güzelliği
Afrodisias kazılarında iki yeni sürpriz
Turizmde yeni hedef köyler
THY, Şarm el Şeyh'e direkt uçacak
Körfez ülkelerinin turizm gözdesi: Türkiye
Turistler Poseidon'a yabancı kaldı
Ruslar daha az harcıyor
Renaıssance Polat İstanbul ödüllendirildi
Lufthansa Sabiha Gökçen'e geliyor
Seyahat harcamamız 2,2 milyar lira
Şehir hatları iş değiştiriyor
Lufthansa greve gidiyor
Mersin'de kruvaziyer turizmi
Uzungöl HES'e karşı
Turist sayısı azaldı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol