5 günlük hava durumu
14 Ağustos 2009 Cuma
İLİŞKİLİ HABERLER
Sinemalarda bu hafta
Engin Ertan: Anarşistler yaşlanınca
Alkan Avcıoğlu: Şiddet Evde Başlar
Ebru Çeliktuğ: Aile bağları ve ölüm üzerine
Esin Küçüktepepınar: Gönül sohbet ister seks bahane
Alkan Avcıoğlu: Şiddet Evde Başlar

Alkan Avcıoğlu: Şiddet Evde Başlar

  • yeni haber
  • Sinema dergisi
  • Giriş Saati: 14.08.2009  10:06
    Güncelleme : 14.08.2009  10:16

2008’in en çok konuşulan korku/gerilim filmlerinden biri olan ingiliz yapımı “KAN GÖLܔ (Eden Lake) bu ay ülkemizde vizyona giriyor. Sarsıcılığı ve şiddetiyle dikkat çeken filmin başrollerinde beyazperdeye çok yakışan iki oyuncu; Kelly Reilly ve Michael Fassbender izleyici karşısına çıkacak.

(...)

İngiliz yapımı "Kan Gölü"nün grafik olarak benzerleri kadar "sert" olduğu söylenemeyebilir ama filmin sarsıcılığı hikayesinin istismar sineması formülleriyle flörtleşmesine çok şey borçlu. Son aylarda sinemalarımıza benzer örnekler de gelmedi değil. "Soldaki Son Ev/The Last House on the Left" ormanda geçen benzer bir tecavüz/işkence- intikam terkibini; "Histeri/The Children" ise alt-metinleri pek doldurmadan da olsa kötü-küçük-çocuklar trendini filme yerleştiriyordu. Biraz ondan biraz bundan; zaman zaman "Them"ın koşulsuz sertliğini, zaman zaman "Cehenneme Bir Adım"in hayatta kalma mücadelesini hissettiren "Kan Gölü" son aylarda berbat korku filmlerine maruz bırakılmış vizyon izleyicisine bir nefes alma şansı verecek.

(...)

Filmin hikayesine gelirsek korku filmi izleyicisi için kağıt üzerinde oldukça tanıdık bir hikaye var. Kampa giden ve dehşet yaşayan çift klişesine sadık bir hikaye bu. Buradaki çiftimiz de romantik bir hafta sonu için Eden Lake'e giden Steve (Fassbender) ve anaokulu öğretmeni olan sevgilisi Jenny (Reilly). Steve ve Jenny'nin gölün ıssız plajında baş başa geçireceklerini umdukları romantik saatler bir grup genç tarafından bozulur. Bu noktada, göl kıyısında Jenny'ye evlenme teklifi yapmayı planlamış olan Steve'in gençlerin gürültü yapmamaları ve müziğin sesini kısmalarını istediği ilk diyalog girişimi fazlasıyla ters bir karşılık bulur. Her ne kadar rahatsızlık vermeye devam etseler de o günün sonunda gençler kumsaldan ayrılınca Jenny ve Steve huzura kavuştuklarını düşünür. Ancak ertesi gün öyle olmadığı anlaşılır…

(...)

Aldığı övgülerle ve kulaktan kulağa yayılan namıyla "Kan Gölü" çağdaşı Avrupa korku filmleriyle beraber anıla dursun, filmin aslında en büyük maharetlerinden birinin 1. sınıf bir Hollywood stüdyo filminden farksız durması olduğunu belirtmek gerekir. Radikal ve yeni şeyler vaat etmeyebilir ama prodüksiyonundan oyuncularına, atmosferinden görsel düzenlemesine kadar her şeyiyle bu alt-tür içerisinde kaliteli bir örnek. Son dönemdeki benzer korku filmlerini düşünmek bile bunun için yeterli olabilir ("Cinnet/Timber Falls", "Soldaki Son Ev"in yeni versiyonu gibi). Son yıllarda hikaye malzemesini eline yüzüne bulaştırmış onca Amerikan korku filmi varken "Kan Gölü", işte tam da bu yüzden türün meraklıkları içerisinde geniş kitleler tarafından izlenmeyi hak eden bir film.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Diğer Yaşam Haberleri

İstismara uğrayan çocuğa sorgu travma nedeni
Dövmenin asıl tutkunu kadınlar
"Ziynet eşyasının" sorumluluğu kadında!
Ataşehir savaş alanına döndü
Sibel’den 10 yıl sonra aynı poz
‘Sevimli Katil’e veda töreni
Okul müdürleri 5 yılda değişecek
'Hamlet', 'Hamit' olunca
Polis katilleri bir saatte yakalandı
Geride 6 çocuk kaldı
'O bizim Dilaver'
Bienal, sosyal projelerle gündemi belirlemeye aday
Gönül sohbet ister seks bahane
Oryantale çağdaş sound
Kayserili kahvehaneciler açlık grevi hazırlığında
Çapkın'ın 'Güven Timleri' iş başında
Baba-kız 33 yıl sonra kavuştu
'Unutulmaz' zirvenin sahibi
'Evlenmesem dellenmiştim'
Aşırı sıcaklardan bunalan köpekler için banyo servisi
Modern dervişlerin 'aşk' yolculuğu
Çifte diplomalı bağışçı
Madonna'nın en iyi parçaları
Doğulu yazarlar İstanbul'da
Beatles sevgisi bitmek bilmiyor
Marmara'da yeni bir balık türü keşfedildi
Eşi geri dönsün diye dehşet saçıp intihar etti
Günün ajandası
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol