5 günlük hava durumu
13 Ocak 2010 Çarşamba
İLİŞKİLİ HABERLER
Uyuşturucu baronları iç piyasaya yöneldi
'Önce talep azaltılmalı'
Bağımlılık nasıl tedavi edilir?

Uyuşturucu baronları iç piyasaya yöneldi

Narkotik polisi, mal göndermekte zorlanan uyuşturucu kaçakçılarının iç piyasada yer aramaya başladığını belirtiyor Uyuşturucu içeren maddelerin bu nedenle sokaklarda ve eğlence mekânlarında yaygınlaştığı ifade ediliyor

Narkotik polisinin belirlemelerine göre uyuşturucu kaçakçılığı yapan baronlar, Avrupa'ya mal göndermek zorlaştığı için kendilerine iç piyasada yer aramaya başladılar. Polis, uyuşturucunun bu yüzden sokaklarda ve eğlence mekânlarında böylesine yaygınlaştığını ifade ediyor. Bir uyuşturucu taciri, Narkotik polislerine verdiği ifadede "Emniyet bize başka çare bırakmıyor. Bizim de bakmakla yükümlü olduğumuz çok kalabalık ailelerimiz var. Mecburen iç piyasaya yöneliyoruz" diyor. Bakmakla yükümlü olduğu kalabalık ailesini bahane ederek başka ailelerin çocuklarını zehirleyen bu tacirin itirafları uyuşturucu kullanımının neden arttığını da izah eder nitelikte.

MOBİL TORBACILAR

Ekibimizin tespitlerine göre İstanbul'un uyuşturucu piyasasında bir gecede milyonlarca lira dönüyor. Bir minibüsle yola çıkıp dizinde laptopla pizza dağıtıcısı görüntüsünde uyuşturucu satan mobil torbacılar da var, internette teknik takibe yakalanmamak için A4 kâğıtlara sipariş yazıp Webcam üzerinden göstererek sipariş verenler ve alanlar da... Bu yeni yöntemi tercih edenler, istediği uyuşturucuyu kalemle boş bir kâğıda yazıyor ve bilgisayardaki kameradan satıcıya gösteriyor. Satıcı ise fiyatı ve teslimatın nerede olacağını yazıyor. İnternette kullanılan bir diğer yöntem de Sky Fon denilen telefon programı aracılığıyla ile haberleşme. Görüştüğümüz bir uyuşturucu satıcısı sanal âlemde sipariş almanın kolaylıklarını şöyle anlatıyor: "Eskiden belli yerlere takılıyorduk veya sokak önlerine mekân kuruyorduk. Artık sokaklarda boşa gezeceğimize bilgisayarlarla MSN'de satış yapıyoruz. Hem daha güvenli, hem de zahmetsiz."

SAKSIDAN FIŞKIRIYOR

Sanal âlemde yurtdışından Türkiye'yi hedef seçip, Türkçe yayın yapan onlarca uyuşturucu satış sitesi var. Mantar tabir edilen uyuşturucuların satışında indirim bile yapılıyor. Mantarın fiyatı 99 eurodan 59 euroya indirilmiş. Mantar toprağa ekiliyor, saksıdaki topraktan 5 ila 20 gün içinde uyuşturucu fışkırıyor. Uyuşturucunun nasıl ekileceği ve tüketileceği de sitelerde sanki yemek tarifi yapar gibi detaylarıyla anlatılıyor. Aynı sitede mantarın diğer ürünleri arasında 9 euroya satılanlar da var. Esrar tohumları ise 10 yaprak olarak 114 eurodan satılıyor. Bütün bu can sıkıcı veriler, uyuşturucuyla mücadele için internet denetimlerinin sıkılaştırılması gerektiğini gösteriyor.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Diğer Yaşam Haberleri

Aşk mı nispet mi?
Ayşe'nin yeni aşkı
Hem ağladı hem ağlattı
Evlilik sorularına ne dedi?
Önlerindeki engeller kalkacak mı?
Bingöl ve Kayseri'de deprem
İstanbulkart'ın geçerlilik süresi uzatıldı
Çiçekler mevsimi şaşırdı
Detoks yapanlar dikkat!
Kartalkaya'da kar bereketi
Otomobil doğalgaz borusunu parçaladı
Asırlık nineye devletten şefkat eli
Ben şanslıydım onları kurtarın
Faili meçhuller için kazı keşfi
Yoğun bakımdan çıktı
Nikâhı kaçırınca sürpriz parti verdi
Lüks gemide 450 Türk yer ayırttı
'Tuzsuz yaşam olur mu' tartışması
Aşk platonik, cinayet gerçek
Raylara uçan araca tren çarptı
Epilasyonda bacağı yandı
'Istakoz çocuk geni'nden arındırılan kıza ikiz kardeş
İnterpol'ün de aradığı 'doktor' cezaevinde
Hem soyup hem kupon oynadılar
'Kültür Başkenti' açılışı için 8.5 milyon lira
Marina finale kaldı
Bebeğini domuz gribinden kurtardı ama kendisi öldü
Bağırsak kanserine karşı mango
Genç kızlara uyarı: Epilasyon kanseri tetikliyor
İş yapmayan muhtar halkoyu ile değişecek
'Usulsüz sözleşme'ye suç duyurusu
DSÖ 'salgını' soruşturacak
'Ucuz kontör' çetesi çökertildi
Şizofren yolcu saldırdı: 11 yaralı
Boş tabutla cenaze töreni
Lüzumsuz bilgiler 7
Yıldızı sönen şöhretler
Osmanlı Sultanlarının ölüm nedenleri...
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol