5 günlük hava durumu
21 Mart 2010 Pazar
Saatler ileri alınacak

Saatler ileri alınacak

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 21.03.2010  09:58
    Güncelleme : 21.03.2010  10:00

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla her yıl yapılan ileri saat (yaz saati) uygulaması kapsamında, bütün yurtta saatler, 28 Mart Pazar günü saat 03.00'ten itibaren bir saat ileri alınacak.

Kış saati uygulamasına 25 Ekim 2009 tarihinde geçirilirken saatler 04.00'te bir saat geri alınmıştı. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yapılan uygulamaya ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı da 19 Mart 2010 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

Karar çerçevesinde, bütün yurtta saatler, 28 Mart Pazar günü saat 03.00'ten (Cumartesi gününü Pazar gününe bağlayan gece) itibaren bir saat ileri alınacak. Saatler, 31 Ekim 2010 Pazar günü saat 04.00'te geri alınacak.

Yaz saati uygulaması, çalışma saatlerinin günün güneşli bölümüne alınması suretiyle, gün ışığından daha fazla yararlanılması, elektrik enerjisinin aydınlatmada kullanılan bölümünden tasarruf sağlanması amacını taşıyor. Ayrıca, yaz saati uygulamasıyla, akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji talebinin (puant gücü) azaltılması hedefleniyor.

697 sayılı Kanunun 3097 sayılı Kanunla değişik 2. maddesi, ''Greenwich'e göre 30. derecede bulunan boylam dairesi bütün Türkiye Cumhuriyeti saatleri için esas alınıyor. Ayrıca başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilmek ve bir saati aşmamak şartıyla yaz saati uygulamaya Bakanlar Kurulu yetkilidir'' hükmü gereğince, yaz saati uygulamasının başlangıç ve bitiş tarihleri Bakanlar Kurulu kararıyla belirleniyor.

Geçmiş yıllara bakıldığında yaz saati uygulaması, AB ülkeleriyle birlikte mart ayının son pazar günü başlayıp, ekim ayının son pazar günü bitiyor. Yaz saati uygulamasıyla, her yıl, ''orta ölçekli'' bir hidroelektrik santralinin yıllık üretimi kadar tasarruf sağlanıyor. İleri saat uygulamasıyla işe erken başlamak ve çıkmak, aydınlatma, ısıtma, soğutma açısından önem taşıyor. TEİAŞ'ın hesaplarına göre, yaz saati uygulaması ile yıllık 500-600 milyon kilovat saat (kWh) tasarruf sağlanıyor.

kalan karakter 460

ismail karagülle ismail karagülle // İSTANBUL

ve gericilerin elinde bile olsa ,zaman itibari ile ilerlemiş olacağız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır11
cevapla 21.03.2010 13:22

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Havalar nasıl olacak? - HARİTALI
Aşığını 17 bin TL dolandırdı
Hangi meyve hangi organa benziyor?
Faciaya kıl payı...
Antalya'da deprem
Otomobil karşılığı güvercin
Demet basına küstü
Reddedilmiş fotoğraflar
Nil'e büyük destek!
Obeziteye dikkat!
Üç evli çiftten biri seks yapmıyor
İzmir'de trafik kazası: 1 ölü
3 bin kişiyi coşturdular
Uşaklar izledi, Gürcüler yendi
Moore yine intiharı önledi!
En iyi 'e-gazete' SABAH
Ümraniye'de "kurşun" alarmı
Adını beğendiği takımı satın alacak
Geri döndü
'Şeker' denize geri döndü
Dolandırıcıya 'enişte' şoku
61 yaşında, kızıyla hırsızlıktan tutuklandı
Çığır açacak silah kayboldu
Yine can almasın diye!
Güler: Nevruzu bayram coşkusu içinde kutlayalım
Emniyet'ten nevruzda kapalı yol uyarısı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol