5 günlük hava durumu
15 Haziran 2010 Salı
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyolaji Anabilim Dalı Prof. Dr. Bülent Görenek kalp krizi çalar saat

" öldürüyor"

  • yeni haber
  • İHA
  • Giriş Saati: 15.06.2010  15:42
    Güncelleme : 15.06.2010  16:34

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi , sabahları uyanmak için kurulan saatin çalmasıyla ani ölümlerin ve ciddi kalp çarpıntılarının ortaya çıkabildiğini söyledi.

Katıldığı bir televizyon programında, "kalp çarpıntısı ve aritmi (ritm bozukluğu)" hakkında bilgi veren Görenek, 1-2 saniye süren kalp çarpıntılarının dikkate alınmaması gerektiğini belirterek, "Bizim hekim olarak korktuğumuz çarpıntılar, daha uzun süreli çarpıntılardır. En az 10-15 dakika süren çarpıntılar. Gün boyu 2-3 saat süren çarpıntılar da olabiliyor" dedi.

, kalbin 3 kısımdan oluştuğunu ifade ederek, "Birincisi kas, ikincisi damar, üçüncüsü elektriki kısımdır. Eğer kalbin damarlarında sıkıntı olursa kriz ve ani ölümler meydana gelebiliyor. Eğer elektriki sisteminde bir sıkıntı varsa o zaman çarpıntılar, aritmi meydana geliyor. Çarpıntıların bir kısmı kalbimizin kulakçıklarından, bir kısmı karıncıklarından kaynaklanır . İkisi de son derece önemli. Kesinlikle karıncıklardan kaynaklanan çarpıntılar son derece önemlidir ve daha çok ölüme ve daha kötü sonuçlara sebep olabilir" diye konuştu.

Panik atak gibi psikiyatrik rahatsızlarda kalp çarpıntılarının hayati öneme haiz olmadığını kaydeden Görenek, şunları söyledi:

"Çarpıntı ilk defa olduğu zaman mutlaka hekime gitmek lazım. Çarpıntı her zaman kalp açısından kötü bir şeye delalet etmeye bilir. Kansızlık, guatr, enfeksiyonlar da çarpıntı yapabiliyor. Buna karar verecek olan hekiminizdir. Eğer hekiminiz bunları değerlendirmiş, ciddi bir çarpıntı olmadığına karar vermişse her çarpıntıda doktora gitmeye gerek yok. Önemli olan bunun adının konulmasıdır."

"DİYET HEKİM KONTROLÜNDE YAPILMAZSA MANŞETLERE YANSIYAN ANİ ÖLÜMLER GERÇEKLEŞEBİLİR"

Prof. Dr. Bülent Görenek, diyet yapanları da uyararak, "Kısa sürede kilo vermede ani ölümler olabiliyor. Kilo verme uygulamalarının hekim kontrolünde yapılması gerekiyor. Bizim görmediğimiz ve besinlerde olan elektroitler, mineraller v.s. var. Bunların bir tanesinin fazla alınması ya da olması gerekenden daha az alınması beslenmemizde buna bağlı değişiklikler, ani ölümleri tetikleyebiliyor. Aynı şekilde alkol için de bu geçerli. Fazla miktarda alkol alanlarda aniden kardiyak ölüm gerçekleşebiliyor. Bu ölümler sigara içinlerde de görülebiliyor. Diyet, hekim kontrolünde ve belli bir program dahilinde yapılmalı. Aksi takdirde manşetlere yansıyan bu ani ölümler gerçekleşebiliyor" ifadelerini kullandı.

Şişman olan kişilerin tansiyonlarının yükselmemesi ve kalp çarpıntısı yaşamamaları için kesinlikle tuz tüketmekten kaçınması gerektiğini vurgulayan Görenek, "Kalbin üst tarafından kaynaklanan çarpıntılar ve ritm bozukluğu hastayı süründürür, alt kısmından kaynaklananlar ise öldürür" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Bülent Görenek, gerçek ölümün kalbin durması olduğunu dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hastalar bize geldiğinde şansımız varsa kalp çarpıntısını EKG'de kalp ritmine bakarak tespit etmemiz mümkün. Çoğu zaman bu mümkün olmuyor ve çarpıntısı geçmiş oluyor. Bu gibi durumlarda holter cihazı veriliyor. 24 saat kadar hastanın üzerinde kalıyor. 24 saat EKG'yi çekiyor ve kaydediyor. Daha sonra hekim arkadaşlar, depolanmış EKG'yi gerçekten çarpıntı var mı diye analiz ediyorlar. Onu çok iyi anlayabiliyoruz çünkü saatlerini de yazıyor.

Saat 10.10'da çarpıntısı olduysa o saatte yaptığı şeyi yapmamasını söylüyoruz. Bazı kalıtsal hastalıklar da var. Örneğin, aniden sabahleyin çaldığı zaman ani ölümler, ciddi çarpıntılar ortaya çıkabiliyor. Bu tür olayların toplumda olma olasılığı var. Çok az da olsa bazı özel doğumsal, ailevi kalbin elektriki kusurları bu tür ani heyecanlanmalara, ölümcül çarpıntılar oluşturabilir. Bu nadir bir durumdur ama hatırda bulundurulması gerekir. İşte bunların da ortaya çıkarılmasında bu cihazların önemi var."

Kalpte ciddi ölümcül çarpıntılar olduğu zaman hastaya elektroşok yapıldığını hatırlatan Görenek, "Nedense bizde trafik kazalarında insanlar iyi niyetle arabaların içerisinden yaralıları çıkarmayı çalışıyor. Bir kişi yere düştüğü zaman kalp masajı uygulamadan kaçınmak lazım. Kesinlikle sağlık personeli olmayan kişilere kalp masajını anlatmamak lazım. Kardiyoşok nasıl yapılır? Bunu da anlatmamak gerekiyor. Gerekli olduğu zaman bunun sağlık personelince yapılması lazım. Hastalar kalp çarpıntısını önemsesin.

Her zaman akla romantizm gelmesin. Tabii ki doktora gidilsin, bir şey çıkmazsa ondan sonra biraz daha rahat olalım. Ailede ani ölümler, kardeş, anne ve babada çarpıntılar varsa bu işin üzerine daha fazla gidilmeli. Bugün çarpıntı hastaları çaresiz değil. Kalp pili uygulamaları, şoklamalı piller, yakma tedavileri var" dedi.

Etiketler : , , ,

kalan karakter 460

mehsur mehsur

Deprem öldürmez, çalar saat öldürür..

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 15.06.2010 18:29
mehsur mehsur

güzel de çalmazsa da patron işten çıkarıyor, ne yapçaz şimdi açlıktan mı öleceğiz, yoksa kalpten mi...

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 15.06.2010 17:18
mehsur mehsur

Bundan sonra çalar saatler "ruhsatla" satılsın...

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 15.06.2010 17:50
bayadres bayadres

benim telin alarmı düşük sesle başlıyor çalmaya yükselerek devam ediyor :) yani sıkıntı yok.korkutmadan uyarıyo :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 15.06.2010 23:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Doğalgazlı otobüsler geliyor
Üzerine benzin döküp yaktı
Annesinin kollarında öldü
Başkentte elektrik kesintisi
Meteorolojiden uyarı
Havalar nasıl olacak? HARİTALI
''Nefes'' yeniden İstanbul'da
TIR üst geçidi ikiye böldü
İstanbul'da su kesintisi
Facebook'tan yakalandı
Osmaniye'de trafik kazası: 1 ölü, 7 yaralı
Köpekten kaçarken cip çarptı
Yeni evlilerin kavgası kanlı bitti
Demirden zarafet
Hayırsız aileye ibretlik ceza
Alman güzeli Zeynep
Hem de 12 saatte
Üniversiteli büyükanne
Kaderimde 'nöbetçi hasta' olmak varmış
Annelerin umut yolculuğu
Küçük kıza fuhuş yaptıranlara dava
'Kendimi korumak için ateş ettim'
Nazlıcan çıktı Halis Toprak köşke döndü
Taşından toprağından tarih fışkıran şehir
Polat'ın konserine erkek akını
Sahnede sürpriz evlilik teklifi...
Serdar Ortaç hayranları yağmur oldu, yağdı!
Manisa'da 'Seha Nehri Ülkesi' keşfedildi
Tek göz evden çıkan bilgisayar kurdu kız...
Tacizci öğretmeni protesto eden veliler okul bastı
Gökten otomobil motoru düştü
Kavurucu sıcaklar başladı İstanbul 38 dereceyi gördü
Sokak hayvanlarının yaşatılması için çalıştılar
Yılan balıklarının 6 bin km'lik çiftleşme yolculuğu
Aşkına karşılık vermeyen kadını kalbinden vurdu
Keneyi çıkardı, hastanede öldü
Van Emniyet Müdürü'ne suç duyurusu
Öğrenciler teneffüsteyken okula yıldırım düştü
'Türkiye insan kaçakçılığının önlenmesi için çaba harcıyor'
Minareden düştü kırıklarla kurtuldu
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol