5 günlük hava durumu
20 Ocak 2011 Perşembe
İLİŞKİLİ HABERLER
Neştersiz rahim ağzı kanseri ameliyatı
Karnına dört delik açıldı
Neştersiz rahim ağzı kanseri ameliyatı

Neştersiz rahim ağzı kanseri ameliyatı

Türkiye'de ilk kez kapalı yöntemle yapılan rahim ağzı kanseri ameliyatı sonucu, Bulgaristan asıllı 33 yaşındaki hasta ileride çocuk sahibi olabilecek

Türkiye'de ilk kez hiç neşter kullanmadan rahim ağzı kanseri ameliyatı yapıldı. Dört delikten yapılan operasyon sonucu 33 yaşındaki Bulgaristanlı hasta, kanser ameliyatına rağmen ileride isterse çocuk yapabilecek. Kadın kanserleri arasında bulunan rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde ameliyatla tedavi sağlanabiliyor. Bulgaristan'dan gelen Svetlana Chobanova adlı hastanın rahatsızlığı henüz hastalığın başlangıç safhasında teşhis edildi. Ülkesinde ilk tanısı konulan hasta bu operasyondan sonra çocuk sahibi olamayacağını öğrence başka tedavi alternatifleri üzerine arayışa başladı. Eşiyle birlikte daha önce bir arkadaşlarının tedavi gördüğü Türkiye'ye gelme kararı aldı.

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

Chobanova'nın hastalığına 'Human Papilloma' adlı bir virüs neden olmuştu. Hem kadınları hem de erkekleri etkileyen; cinsel yolla bulaşan bu virüsün bazı türleri vücut tarafından temizlenirken bazı türleri kansere dönüşüyordu. Erkekler yalnızca taşıyıcı olurken her yıl binlerce kadın sinsi seyreden ve hiçbir belirti vermeyen virüs nedeniyle kanser oluyordu. Chobanova'da bu virüs nedeniyle kanser olan kadınlar arasına katılmıştı. Simir testi ile ilk teşhisi konulan hastalığı daha erken teşhis edildiği için ameliyata uygun kararı alınmıştı. Türkiye'de geldiği Anadolu Sağlık Merkezi'nde yapılan tetkikler sonunda bu teşhis doğrulandı.

DÖRT GÜNDE TABURCU

Cerrahi tedavi yapılabilecek üstelik radyasyon tedavisine gerek kalmayacaktı ancak bu ameliyatlardan sonra hastaların çocuk yapmaları mümkün olmuyordu. Chobanova çifti ise bebek sahibi olmak istiyordu. Bu konuda ısrarcı davrandılar. Bunun üzerine ilk kez kapalı yöntemle cerrahi girişim yapılmasına karar verildi. Anadolu Sağlık Merkezi'nde Doç. Dr. Fatih Güçer ve ekibi hastaya tüm olasılıkları anlattıktan sonra operasyona başladı. Hastanın bütün karnının açılması yerine yalnızca 4 delik saptandı her biri birer santim büyüklüğündeki deliklerden girilerek tümör temizlendi. Ameliyattan ardından karın bölgesinde iz kalmayan hasta, operasyondan 4 gün sonra taburcu olabilecek duruma geldi.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Diğer Yaşam Haberleri

Kendinize zaman ayırın!
Monica 'Turhan Sultan' oluyor
Ihlara vahşetinde iki kişiye gözaltı
TEM'de serseri kurşun alarmı
Çağlayan Meydanı Nisan'a yetişiyor
İki polis şefine 'kiralık mahkûm' gözaltısı
Balıklarla dans ederek yemeğe sevgi katardı
Kazadan kaçarken tantuniciye girdi
Doğurduğu bebeğini çöpe attı
10 bin dolarlık seramik satın aldı
Tosun gibi oğlu oldu
Forkliftle şaka öldürüyordu
Ölmeden iki gün önce son dileği gerçek oldu
Askeri araç devrildi: 2 şehit
Atina'da İstanbul tartışması çıktı
Pitbull'u tasmasız gezdirdi, ceza yedi
Kediyi kurtarmak için ekipler seferber oldu
Azeri kurye cinayetinde zanlılar rakip kargodan
Mekke'ye 'kentsel dönüşüm' modeli
Otomobil yandı sürücü kaçtı
Yıldızlar çocuklar için parlayacak
Tavuk pilav 150 kişiyi zehirledi
Kadın kılığındaki polis, kuyumcuyu bıçakla yaraladı
10 yaşındaki kız boğazı kesilerek öldürüldü
Yargıtay'dan cinsel tacizde 'kalıcı hasar' kriteri geldi
Milli Eğitim'de beklenen rotasyon
Yeni hattın tüneli tamam
Plastik kapaklar umutları oldu
Hırsızların kâbusu polislere ödül
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol