5 günlük hava durumu
15 Haziran 2011 Çarşamba
Güneş kremi kullanırken dikkat

Güneş kremi kullanırken dikkat

  • yeni haber
  • İHA
  • Giriş Saati: 15.06.2011  17:34
    Güncelleme : 15.06.2011  17:34

Yaz ayının gelmesiyle birlikte uzmanlar, güneşten korunmak amacıyla kullanılan güneş kremlerinin vücuda ovalayarak sürmenin faydadan çok zarar verdiğine dikkat çekerek, güneş kreminin vücuda yedirilmeden sürülmesinin daha çok fayda sağladığını ifade ediyor.

İngiltere merkezli The Restoration of Appearance and Function Trust adlı derneğin yaptırdığı araştırmanın sonucuna göre, güneş kremini ovalayarak vücuda sürmenin, kremin deriyi güneşin zararlı etkilerinden korumasını ciddi derecede azalttığı belirtildi.

Araştırma sonucuna göre, kansere yol açan güneş ışınları ve bu ışınlara maruz bırakılan dokular incelendiğinde, güneş kremini ovalayarak sürmenin yarardan çok zarar getirdiği belirlendi. Birçok kişinin daha hoş görünmesi nedeniyle güneş kremini vücuda yedirmeyi tercih ettiğini kaydeden uzmanlar, ancak bu şekilde sürmenin kremin koruma özelliğini en aza indirdiğini ve derinin güneşin zararlı ışınlarına direkt maruz kaldığı ifade edildi. Araştırmada, güneş kreminin vücuda yedirilerek sürülmesi halinde kremin vücuttaki kırışıklıklar ya da ter bezlerinde biriktiği ve koruma özelliğinin sıfıra düştüğü belirlenirken, vücudunun yanmadığını gören insanların güneş altında daha fazla zaman geçirdiği ve bunun da cilt kanseri gibi hastalıklara neden olduğu kaydedildi.

Uzmanlar, güneş kreminin direkt sürülerek deri üzerinde kalmasının koruma etkisini maksimum hale getirdiğini, kremin doğru sürülmesi halinde bile güneşin dik açıyla dünyaya geldiği 11.00 ile 15.00 saatleri arasında güneşe maruz kalınmasının tehlikeli olduğu uyarısında bulunuyor. Bu saatlerde güneş kremi sürülse bile derinin güneşin zararlı ışınlarından fazlasıyla etkilendiğini dile getiren uzmanlar, bu saatler arasında güneşe çıkanların cilt kanserine yakalanma riskinin daha fazla olduğuna dikkat çekti.

GÜNEŞ KREMİ KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Güneş kremlerinin yalnızca 6 ay tazeliğini ve etkileyiciliğini sürdürdüğüne dikkat çeken uzmanlar, bu yüzden son kullanma tarihi geçen güneş kremlerinin mutlaka atılması gerektiğini belirtti. Alınan koruyucu güneş kremlerinin üzerinde tarih yazmaması durumunda, satın alınan kremin üzerine satın alınan tarihin yazılmasının dikkate alınması gerektiği ifade edildi.

Uzmanlar ayrıca yüksek ısıda koruyuculuğunu ve etkisini kaybeden güneş kremlerinin, ilaçlarda olduğu gibi güneş almayan serin yerlerde koruması gerektiği ve bu şekilde hem cildin hem de güneş kreminin zarar görmesinin engellenmiş olacağını dile getirildi.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Ay tutulması merakla izlendi
Muğla'da deprem
Şans Topu çekildi
Kırşehir'de feci kaza
Beyin kanamasına çözüm
Düğün konvoyunda kaza: 2 ölü
Muhtardan şok açıklama
Şarkı söyleyebiliyor mu?
İstanbul yeni taksisini seçiyor
Antalya'da yan baktın cinayeti
10 dakikalık yağmur sele dönüştü
Bitlis'te deprem
İstanbul'a yağış uyarısı HARİTALI
Ankara'dan Angelina'ya izin
Büyük cesaret!
Hastanın boğazında tampon unuttu
Türkiye'de raporlanan son ufo kareleri
Bağcılar'da patlama
İstanbul'da elektrik kesintisi
Yemek blogger'ları Sofra'da buluştu
Kokainle yakalanınca papazım dedi
Az televizyon seyret uzun yaşa
Evde çıkan yangın 2 can aldı
Suçlu mangal değil, pişirme yöntemi
Hastane yolunda can verdi
Yemek yerken balkon çöktü
Türkiye'ye sığınanların sayısı 8 bini geçti
Vücut tipine göre bikini seçimi
Yanardağların uyanışı
Yağmur gafil avladı
Biz duyduk boncuk gözler güldü
Karaciğeri mantarla savaşı kaybetti
Kuyudaki cesedin sırrı aşk cinayeti mi?
Yatarken görünce oyun yapıyor sandım
'Heybetli'ye müebbet Özbizerdik'e beraat'
Genlerimiz mutasyonlu hepimiz ‘X-Men’ gibiyiz
Kısa... Kısa...
Kanserli göğsü aldırma öncesi 'hipnoz' tedavisi
İGDAŞ'ın fotoğraf ödülünü kazandı
MFÖ'nün 'F'si boşanıyor
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol