5 günlük hava durumu
19 Eylül 2011 Pazartesi
Bebek yürüteçleri tehlike saçıyor

Bebek yürüteçleri tehlike saçıyor

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 19.09.2011  12:16
    Güncelleme : 19.09.2011  12:16

Uzmanlara göre, ilk adımları merakla beklenen bebeklerin yürümesini hızlandırdığına inanılan yürüteçler, ölümle sonuçlanabilen kazalara davetiye çıkarıyor.

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Birinci Bebek Klinik Şefi Doç. Dr. Can Demir Karacan, ailelere, yürüteçlerin doğurduğu tehlikelerle ilgili uyarılarda bulundu.

5-15 ay arasındaki bebeklerin yarıdan fazlasında yürüteç kullanıldığını belirten Karacan, ''Bebeklerin hemen hemen hepsi yürüteçten hoşlanır. Ebeveynler de sürekli ilgi isteyen bebeklerini oyalayan, böylece kendilerine boş vakit kazandıran bu aracı kurtarıcı olarak görürler'' diye konuştu.

Eğlence yönünün yanında, ''Yürüteçlerin bebeklerin yürümeyi öğrenmesini kolaylaştırdığı, bir çeşit yürüme antrenmanı işlevi gördüğü'' kanısının yaygın olduğunu, bazı anne ve babaların da ''Bu aracın bebeği güvende tutacağını'' düşündüğünü anlatan Karacan, şunlara dikkati çekti:

''Aslına bakılırsa bunların hiçbiri gerçekte doğru değil. Yürüteçlerin çocuk gelişimini ne şekilde etkilediğini inceleyen çeşitli çalışmalar, bunların bir çocuğun yürümeyi öğrenme zamanını etkilemediğini göstermiştir. Üstelik çalışmaların çoğu, bu araçların yürümeyi bir kaç hafta geciktirdiğini bile ortaya koymuştur. Yürüteç kullanan bebekler, önce anormal bir yürüme biçimi kazanabilirler, fakat bu durum kısa süre içinde düzelir.''

''ASIL SORUN GÜVENLİK''

Asıl sorunun bu araçların güvenilir olmamasından kaynaklandığına işaret eden Karacan, ''Yürüteçler, çok sayıda bebeğin hastane acillerine getirilmesine yol açmakta, bunların bir kısmı ne yazık ki ölümle sonuçlanmaktadır'' uyarısını dile getirdi.

Karacan'ın verdiği bilgiye göre, yürüteçler şu kazalara yol açıyor:

-Basamaktan/merdivenden düşme: En sık karşılaşılan sorun. Özellikle merdivenden düşme kemik kırıklarına ve ağır kafa yaralanmalarına yol açabiliyor.

-Yanma: Yürüteçteki bebekler daha yüksek yerlere erişebilir. Böylece masa örtüsünü çekerek masa üzerindeki sıcak çayı, kahveyi devirebilir, ocaktaki çaydanlığa dokunabilir, radyatörlere, şömineye ulaşabilirler.

-Boğulma: Yürüteçteki bir bebek küvete veya havuza düşebilir.

-Zehirlenme: Zehirlenmeler de yürüteçteki bir bebeğin daha yükseğe erişebilmesinden kaynaklanır.

''ANNE VE BABALARIN GÖZÜ ÖNÜNDE OLUYOR''

Yürüteçten kaynaklanan bebek yaralanmalarının çoğunun, anne ve babaların gözü önünde meydana geldiğini bildiren Karacan, ''Yürüteçteki bir bebek saniyede 1 metreden fazla yol aldığı için en yakınındaki kişiler bile çabuk müdahale edemez, kazayı önleyemez'' dedi.

Dünyada ilk başlarda yürüteç güvenliğiyle ilgili standartların sıkışmaları önlemeye dönük olduğunu, daha sonra ise düşmeleri önleyecek standartlar geliştirildiğini anlatan Karacan, 1997 yılında ABD'de yürüteçlerin ya kapıdan geçemeyecek kadar geniş ya da basamak kenarında durmayı sağlayacak fren sistemine sahip olmasını zorunlu kılan standardın yürürlüğe konduğunu söyledi.

Avrupa'da 2005'te değişen bebek yürüteci güvenlik standardının da basamak kenarı frenini zorunlu hale getirdiğini belirten Karacan, ''Bununla birlikte, bu iyileştirmeler bile yürüteçlerden kaynaklanan tüm yaralanmaları önlemekten uzak. Çünkü tekerleğe sahip oldukları için bebekler yine hızlı hareket edebilir ve daha yükseğe erişebilirler'' şeklinde konuştu.

Amerikan Pediatri Akademisi'nin, uzun süredir tekerlekli yürüteçlerin üretim ve satışının yasaklanmasını önerdiğini vurgulayan Karacan, Kanada'da ise 2004'te bebek yürüteçlerinin satışı, ithalatı ve reklamının yasaklandığına dikkati çekti.

Karacan, ''Aileler bebeklerinin güvenliği için yürüteçten uzak durmalıdır. Bebeklerin bakıldığı bakım merkezi veya başkasına ait evlerde de yürüteç olmadığından emin olunmalıdır. Bebek yürüteçleri yerine, yürütece benzeyen ama tekerlekleri olmayan, oturağı dönebilen, eğilebilen, yukarı aşağı hareket edebilen araçlar kullanılabilir. Bebeklerin oturup, kalkıp, emekleyip yürüyebileceği emniyetli oyun alanları da uygun bir seçim olacaktır'' diye konuştu.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Milli Piyango çekildi
On Numara çekildi
Para istediği askerleri bıçakladı
Ünlü türkücünün borç isyanı
Vale kavgası kanlı bitti: 2 ölü
Selülit kabusuna bu kumaşla son
Sağanak yağış geliyor! HARİTALI
Tuzla'da fabrika yangını: 2 ölü
Facebook'ta 'Pembe Kurdele' hareketi
Mahkumlar fidan dikti
İstanbul'da 11 saatlik kesinti
Aynı anda 120 kişi oturabilecek
Esra Erol geri döndü
İstanbul'da korkulan olmadı VİDEO
Kızına aldığı oyuncağı veremedi
75 metre sürüklenen arabadan sağ çıktı
Ankara'da festival rekoru
Depresyona karşı en iyi ilaç egzersiz
Ataşehir'de silahlı kavga: 1 ölü
Terlik uğruna akıntıya kapıldı
Otomobil kamyonun altına girdi
Aşırı hız kazaya yol açtı: 5 yaralı
atv'de komedi Haluk Bilginer ile bir başka güzel
Türkiye bizi korusun!
Jet sosyeteye Oxfordlu süper dadı
Felaket 518 kez 'geliyorum' dedi
Eski koca dehşet saçtı: 2 ölü
Nurşen Nine çalınan altınlarına kavuştu
Ermeni davasının delili Nazilerin çaldığı tablolar
Gözünde arpacık sandığı tahtayla yedi yıl yaşadı
Aşiret gelinine 4 kilogram altın
Cenazede Rusya'ya öfke...
Dilekleri Disneyland'da buluşturdu
İnternette tanışıp dünya turuna çıktılar
İstanbul Boğazı'nda 'en korkunç' tatbikat
İstanbul'un renk yelpazesi ABD'de
İzmir Kuş Cenneti'ni tüm dünya tanıyacak
Karabük'te Roma dönemine ait 8 iskelet bulundu
Öksüz kedilere kuaför kızlar sahip çıktı
Rock'ın Kraliçesi büyüledi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol