5 günlük hava durumu
9 Kasım 2011 Çarşamba
Sırtınız mı ağrıyor? Aman dikkat!

Sırtınız mı ağrıyor? Aman dikkat!

  • yeni haber
  • CİHAN
  • Giriş Saati: 09.11.2011  14:56
    Güncelleme : 09.11.2011  16:26

Her 5 kişiden birinin sorunu olan sırt ağrısı, gençlerden ileri yaştaki kişilere kadar hemen her yaş grubunda ortaya çıkıyor.

Bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte görülme sıklığı gün geçtikçe artan sırt ağrısı, kimi zaman kas incinmesi gibi basit bir nedenle oluşurken, kimi zaman ise fibromiyaljiden osteoporoza kadar çeşitli ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor.

Sırt ağrısı; boyun alt ve arka kısmı, omuzların arka kısımları, kürek kemikleri çevresi ve bele kadar uzanan geniş bir alanı kapsıyor. Yapılan geniş çaplı araştırmalara göre her 5 kişiden birinin sorunu olan sırt ağrısı gençlerden ileri yaştaki kişilere kadar hemen her yaş grubunda ortaya çıkabiliyor.

Acıbadem Ataşehir Cerrahi Tıp Merkezi'nden Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ayçe Atalay, sırt ağrılarının kimi zaman kas incinmesi gibi basit bir nedenle oluşabilirken, kimi zaman ise fibromiyaljiden osteoporoza kadar pek çok ciddi hastalıkların habercisi olabileceğine dikkat çekti. Atalay, "Bu nedenle, özellikle sabit bir bölgede ve sürekli devam eden sırt ağrıları mutlaka ciddiye alınmalı." uyarısında bulundu.

Doç. Dr. Ayçe Atalay, belirtisi sırt ağrısı olan hastalıkları şöyle sıraladı:

1) Myofasiyel ağrı sendromu:

Sırt bölgesinde kaslara ve yumuşak dokulara bağlı gelişen ağrıların görülme sıklığı bilgisayarın hayatımıza daha fazla girmesi nedeniyle özellikle genç ve orta yaştaki kişilerde arttı. Yapılan çalışmalara göre; uzun süreli sırt ağrısından yakınan hastaların yaklaşık yarısında Myofasiyel Ağrı Sendromu mevcut. Bu sendrom özellikle ofis çalışanları gibi oturarak uzun süre çalışan kişileri etkiliyor. Ağrının tipik özelliği: Bu hastalarda, genellikle sırt bölgesindeki kaslarda, üzerine basmakla ağrının tetiklendiği noktalar bulunuyor. Kişilerin duruşlarının bozuk oluşu yakınmaları artırıyor.
#Sayfa#
2) Boyun fıtığı:

Boyun, sırt ve omuz birbirine yakın olduğu için bu bölgelerin ağrıları birbirleri ile karışabiliyor Boyundan kaynaklanan ağrılar bazen boyunda şiddetli hissedilirken, bazı hastalarda ise sırt bölgesine kadar, bazen de kol boyunca uzanabiliyor. Boyun ve sırt omurgalarındaki eklemleri tutan kireçlenmeler de sırt ağrısı kaynağı olabiliyor. Sırt bölgesindeki omurlar arasında fıtıklar olabilmekle beraber, bu sorun daha nadir olarak görülüyor. Ağrının tipik özelliği: Ağrıya özellikle kolda güç kaybı veya uyuşukluk eşlik ediyorsa, boyun fıtığının habercisi olabiliyor.
#Sayfa#
3) Fibromiyali:

Fibromyalji kadın hastalarda daha sık görülen ve boyun ile sırt bölgesi başta olmak üzere, yaygın vücut ağrısına neden olan bir tablo. Hastalar sıklıkla sabah yorgun kalktıklarından, çabuk yorulduklarından şikayetçi oluyor. Şikayetler soğuk, yorgunluk ve stresle artıyor. Bu grup hastada baş ağrıları, bağırsak sorunları (özellikle şişkinlik) ellerde uyuşma ve şişlik hissi gibi bazı başka şikayetler de sık gözleniyor. Depresif duygudurum hastaların ağrıya hassasiyetini arttırıyor. Bu nedenle hastaların bu yönden de tedavi olmaları ağrıların tedavisini kolaylaştırıyor. Ağrının tipik özelliği: Hastalar sabah yorgun ve ağrılı olarak uyanırlar. Bazen vücudun sağ, bazen sol yarısı etkilenebiliyor. Yaygın nitelikte olan ağrıya bel ve sırt ağrısı da eşlik edebiliyor.
#Sayfa#
4) Skolyoz:

Sırt ağrısı ile başvuran hastaların yaşı da dikkate alınıyor. Çünkü farklı yaşlardaki hastalarda farklı hastalıklar kendini sırt ağrısı olarak gösterebiliyor. Örneğin gelişme çağındaki çocuklarda skolyoz adı verilen omurga eğriliğinin tipik belirtisi sırt ağrısı olabiliyor. Şikayetler uzun süre bilgisayar başında kalındığında artış gösterebiliyor. Bu hastalığın sıklıkla takip edilmesi gerektiği için erken dönemde doktora başvurulması gerekiyor. Ağrının tipik özelliği: Çocuk ve adolesanlarda genellikle ağrı olmayabiliyor. Omuz, kürek kemikleri ve kalçalardaki asimetri bu hastalığa işaret edebiliyor.
#Sayfa#
5) Osteoporoz:

Yaşlı ve kadın hastalarda ise kemik erimesi (osteoporoz) işaretini sırt kemiklerinde kırılmalar ve buna bağlı boy kısalması ile sırt ağrısı olarak verebiliyor. Bu durumda ilaç tedavisini yanı sıra sırt kaslarına yönelik egzersizler kişinin sırtında kalıcı kamburluk oluşmasını engelleyebiliyor. Ağrının tipik özelliği: Belli bir sırt omuru üzerinde yoğunlaşan ağrı ve hassasiyet oluyor. Ağrı sürekli ve şiddetli nitelikte özellik sergiliyor.

Ayçe Atalay, daha nadir olmakla beraber omurgaları tutan kötü huylu hastalıkların da sırt ağrısına neden olabildiğini ifade etti. Atalay, ağrının gece başlaması veya sürekli ya da şiddetli seyretmesi durumunda, veya kilo kaybı varsa zaman kaybetmeden doktora başvurulması gerektiğinin altını çizdi.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Davutoğlu depremin olduğu yerde
Yıkılan bayram otelinin öyküsü
Van'da deprem
"Benzersiz ambiyans ve cazip..."
Van'da eğitime ara
Kandilli'den can sıkan rakam
Enkaz altından gece müjdesi
Hükümet adına ilk açıklama
2'si otel 20 bina yıkıldı
Acil kan bekliyor
Şans Topu çekildi
Gaziantep’te akıllara durgunluk veren olay
Bu noktalara dikkat!
Elde kalan kurbanlıklara çözüm
‘İki yıl sonra gel’ demişlerdi
Havalar nasıl olacak? HARİTALI
Fethiyeli aile en acı bayramı yaşadı
Umutlar tükendi
Makasa girdi, duvara çarptı: 6 yaralı
Yardıma indi, unutuldu
Ayvalık'ın en köklü ailesi yasta
Çağın hastalığı Reflü'ye çare leblebi
Cinsel organı parçalandı
Ebeveyinler bu oyuna dikkat!
Anne ile kız kavgası kanlı bitti
Kısa devre motosikleti küle çevirdi
Bu da ilginç kurban taşıma yöntemi
Dünyada 11.11.11 çılgınlığı
Sahte hesap hayatını kararttı
Bitki çaylarını bilinçli tüketin
Çalıştığı bankayı soydu
109 yaşında hacı olmanın mutluluğu
Cezaevinden izinli çıktı kazada öldü
Nefes terapistinden mutluluğun yolu
İDO'dan tatilcilere iyi haber
Yön levhasına çarptı
Vuslatın hüzne dönüştüğü an
Meyve-sebzenin "in"leri, "out"ları
Otomobil metrobüs yoluna daldı
Kurban Bayramı sona eriyor
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol