5 günlük hava durumu
28 Aralık 2011 Çarşamba
Birinci deprem bölgesi iller

Birinci deprem bölgesi iller

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 28.12.2011  15:33
    Güncelleme : 28.12.2011  15:45

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından başlatılan Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası güncelleme çalışması devam ediyor.

İlk olarak 1945 yılında yayımlanan ve şu an 1996 yılındaki güncellenmiş hali kullanılan haritanın yenileme çalışmaları hakkında bilgi veren Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanı Murat Nurlu, Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası'nın en son 15 yıl önce güncellendiğini, yeni bir güncellemeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Güncelleme çalışmalarının sürdüğünü ve 2012 yılında bitirmeye çalışacaklarını kaydeden Nurlu, şöyle konuştu:

''Daha sonra bu harita Bakanlar Kurulu'na sunulacak. Bakanlar Kurulu'nda kabul edilirse güncellenmiş harita kullanılmaya başlanılacak. Binalar yapılırken bu harita dikkate alınacak. Bizim deprem bölgelerinde yapılacak binalar hakkındaki yönetmelikte bu harita baz alınıyor. Bu haritaya göre inşaat mühendisleri binayı yaparken birtakım katsayılar kullanıyor. Örnek veriyorum birinci dereceden deprem bölgesindeyse ikiyi kullanıyor, dördüncü dereceden deprem bölgesindeyse 0,5'i kullanıyor. Buradaki kat sayılar önemli. Yine büyük bir ihtimalle 5 deprem bölgesine ayrılacak. En önemli faktör il ve ilçe sınırlarında olacak. Burada bir değişiklik olabilir.''

1996 yılındaki yerleşim yerleriyle, günümüzdeki yerleşim yerleri arasında fark olduğuna dikkati çeken Nurlu, şunları kaydetti:

''Diyelim ki Akyurt ilçesi. 1996 yılında Ankara'da Akyurt ilçesi yoktu ama günümüzde var. Şimdi bu derecelendirmeyi yaparken o zaman ki ilçe baz alınıyordu. Şu anda Akyurt ilçesi var ona göre değişiklikler olacak. Bu harita zemin üzerine yapılacak yapıları ve kullanılacak parametreleri belirliyor. Bu haritanın özelliği odur. Bir de sigorta sektöründe kullanılıyor. Bu DBH'ye göre sigorta pirimi belli oluyor. Ancak 1996 yılından sonra yeni yerleşim yerleri çıktığı için bu yüzden de güncelleme ihtiyacımız var. Özellikle sigorta sektörü açısından.''

''Haritalar zaman içinde revize edilmektedir''
Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü Doğan Kalafat ise DBH'nin Türkiye'deki tüm mühendislik yapılarının yapılmasında, imar uygulamalarında kullanıldığını, aynı zamanda afet bölgelerinde yapılacak yapılar hakkındaki yönetmelik ile paralellik arz ettiğini söyledi.

Haritada tanımlanan bölgelere göre anılan yönetmelikle yapı tiplerine bağlı olarak kriterler gösterildiğini anlatan Kalafat, şunları söyledi:

''Uygulamada yerleşim biriminin hangi deprem bölgesinde bulunduğu önemli olmakta ve imar uygulaması ve yapılar bu temele göre inşa edilmektedir. Deprem Bölgeleri Haritası'na esas altlık, son harita yayınlandıktan sonra ülkemizde meydana gelen depremler, bu depremlerdeki can kayıpları, hasarlar, arazi üzerindeki yüzey deformasyonları, sıvılaşma alanları, kırıklar, mikro deprem aktiviteleri, diri faylar ve maksimum en yüksek yer ivme (PGA) ve en yüksek hız (PGV) değerleridir. Dolayısıyla haritalar zaman içinde revize edilmektedir ve güncellenmektedir. Örnek vermek gerekirse son yürürlükteki harita 1996 tarihlidir. Ancak bu tarihten sonra ülkemizde çok önemli depremler meydana gelmiştir. Bunun sonucu olarak birçok can kaybı, hasar, yüzey faylanması olmuştur.''

1. derece içerisine alınması gereken iller ve bölgeler
Kalafat, 2. derece içerisinde yer alan İstanbul'un kuzeyi, Tekirdağ, Adana-Çukurova, Tunceli, Elazığ, Erzurum ve Van'ın yeni haritayla 1. derece içerisine alınabileceğini ifade etti.

Şu an kullanılan haritada Marmara Bölgesi'nin genel olarak 1. derece içerisinde yer aldığını, ancak İstanbul'un kuzeyinin ve Tekirdağ'ın 2. derece içerisinde olduğunu belirten Kalafat, şu bilgileri verdi:

''17 Ağustos 1999 depremi ve yüzlerce depremin bu bölgede olduğu biliniyor. Bunlar aletler ile kaydedilmiştir. Dolayısıyla yeni yapılacak DBH'de Marmara Bölgesi'nin tamamı 1. derece deprem bölgesi içerisinde yer alabilir. Aynı şekilde Adana-Çukurova bölgesi mevcut haritada genel olarak 2. derece deprem bölgesi içerisinde gösteriliyor. Ancak 1998 Adana-Ceyhan Depremi bölgede can ve mal kaybına neden olmuş, arazide yüzey deformasyonları, yerel sıvılaşmalar olmuştur.

Dolayısıyla yeni haritada 1. derece deprem bölgesi içerisinde yer alabilir. Yine Tunceli, Elazığ, Erzurum, Van'ın da büyük bir bölümü 1996 DBH'de 2. derece içerisinde yer almaktadır. Ama 2003 yılında Tunceli'de, 2005-2007-2010 yıllarında Sivrice-Başyurt-Karakoçan-Palu Elazığ'da, 2004 yılında Erzurum'da, 2011'de Van'da önemli depremlerin olduğunu, bu depremlerin can ve mal kayıplarına neden olduklarını biliyoruz. Bu yüzden bu bölgelerin de yeni DBH'da 1. derece deprem bölgesi içerisinde yer alması beklenmektedir.''

kalan karakter 460

Ramazan Demirtaş Ramazan Demirtaş

(1) Mikrobölgeleme haritaları yapılmadan, (2) yerel zemin koşulları belirlenmeden, (3) Tuzgölü fayı, Ecemiş fayı, Sultandağı fayı, Malatya fayı, Ovacık fayı gibi kıta içi faylar ile ilgili paleosismolojik çalışmalar yapılmadan, (4) Bu fayların deprem yinelenme aralıkları ve haritanın geçerli olacağı sürede deprem olma olasılıkları belirlenmeden, (5) Ülke, bölge ve yerel ölçekte ivme-azalım ilişkileri kurulmadan güncellenecek yeni Deprem Bölgeleri Haritası'nın 1996 deprem bölgeleri haritasından çok farklı olmayacaktır.

1 /2.000.000 ölçekli deprem bölgeleri haritası yapılacaksa, iller, ilçeler ve beldelerin deprem derecelerinden bahsedilemez. Bu ölçekte a ilçesi 1. derece, b 4. derece demek doğru bilimsel bir yaklaşım değildir. Bölgesel ve yerel ölçekte daha büyük ölçekli deprem haritaları yapılmadan il, ilçe ve belde deprem dereceleri vermek hayali dereceler üretmekten öteye gidemez.
Eğer yeni bir anlayış getirilecekse derece kavramını bırakıp, ivme sınıflamasına gidilmelidir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır0
cevapla 28.12.2011 19:14
ONUR ONUR

Ülkemizin çoğu yeri 1. dereceden deprem bölgesi ama tüm illerde parsel bazında ayrıntılı jeolojik çalışma yapılıyor mu? Ülkemizin çoğu yerinde zemin etüdü yapılmıyor. Yapılan yerlerin büyük çoğunluğu da denetimsiz.. Daha kaç bin insanımızın ölmesi gerekiyor anlamıyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 28.12.2011 16:14
Mustafa TURKOGLU Mustafa TURKOGLU

Sayın Okurlar; Ben Belediyede Teknik Hizmetler Kadrosundayım ve 24 yıldır Fen Memuru olarak çalışmaktayım.DEPREM öldürmez,neticede kar,yağmur gibi bir doğa olayıdır.Tekniğine uygun yapılmayan BİNALAR öldürür.Çürük binaları yapanların Cinayetle yargılanıp bunlara uzun süreli hapis cezası verilmediği sürece hiçbir şey değişmez.Aynı tas aynı Hamam.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır3
cevapla 28.12.2011 16:10
safa safa

deprem olan illerimiz hangileri

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 29.12.2012 11:55
KAFADA BURSA KAFADA BURSA

BURSA tamda deprem bölgesi birkaç yerden fay hattı geçiyor ilk depremde hayırlı işler

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır4
cevapla 28.12.2011 19:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Polislerin arasında töre cinayeti
Şans topu çekildi
Van'da yine çadır yangını
Bakan Günay'dan Keşan Müftüsü'ne Noel Baba tepkisi
Nişantaşı'nda silahlı baskın
Meyhane değil okul! VİDEO
15 yaşında tecavüzcüsüyle evlendi
Hava sıcaklığı artacak HARİTALI
Üvey anne dehşeti
Atatürk Havalimanı'nda uyuşturucu operasyonu
İşitme kaybına kök hücre tedavisi
Toprağa gömülü kadın cesedi bulundu
Meyve suyundan mendil çıktı
Gelin ile damada kelepçe taktılar
Kahraman annenin oğlu da öldü
Son'un yayın tarihi belli oldu VİDEO
'Çengelköy hıyarı' tarihe karışıyor
Ağrı kutuplara döndü
Türkiye'de yüz nakli için geri sayım
İstanbul'da elektrik kesintisi
Yaşlı çifti soba bile ayıramadı
İstanbul Boğazı transit gemi trafiğine açıldı
Açlık grevine pideli destek
Samsun'da dev yangın!
1 ton akaryakıt çaldılar
Marmaris'te iki katlı ev yandı
Kovalama kazayla bitti
Eski nişanlılar da dahil
'Aşk romanı yazdı başına geldi!'
Türk şifası
Tüfekli soyguncu, çaycı çıktı
Kader ortağı ikizleri evlilik de ayıramayacak
Çocukluk arkadaşına Mustang hediye etti
Depardieu, DSK'yı oynayacak
Efsane rock'çılar yine bir arada
En pahalı içki şişesi, Türk işadamının mekânında
İncekum'da yaralı bir fok
Nixon eşcinsel ilişki yaşıyordu
Sel suları evi basarken kurtulmak için böyle kaçtı
Uçuruma yuvarlanan otomobilde üç ölü
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol