5 günlük hava durumu
16 Nisan 2012 Pazartesi

'ne Türkiye'de ilk nakil

Dini inançları gereği kan alıp vermeyen 'nden Feride Kocataş aynı inançtan olan 22 yıllık eşine "Acil bile olsa kan verilmeyecek" yazılı belgeyi imzalayıp böbreğini bağışladı

İçinde Tevrat, Zebur ve İncil'den sözlerin olduğu Mukaddes Kitap'a inanan ve Hıristiyanların kendilerinden ayrı bir inanç biçimi olarak gördüğü Yehova Şahitliği'nde kişilerin kan almaları veya vermeleri yasak. Dolayısıyla inanç mensupları kan ihtiyacı riski olan nakil ameliyatlarından uzak duruyor. Ancak 22 yıllık evli Yehova Şahiti Kocataş çifti inançları uğruna bu riski göze alarak özel bir belge imzalayarak Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi.

ŞAHİTLERİ AİLESİ
Feride Kocataş (42), 2 yıldır böbrek hastası olan eşi Durak Kocataş'a (50) böbreğini verdi. Ancak çift Medicana'da gerçekleşen ameliyat öncesi acil durumda bile kan almak istemediklerini belirten bir belge imzaladı. Üstelik bu belgeye iki de şahit eklendi. Hem anneleri hem de çocukları bu isteklerine tanıklık ederek imza attı. Mukaddes Kitap'ta yer alan "Kandan çekinin" sözü nedeniyle kan nakli yaptırmayan 'nden Durak Kocataş böbrek rahatsızlığına yakalanınca hiç kan almadan nasıl organ nakli olabileceğini araştırmaya başladı. Amerika ve Avrupa'da bazı merkezlerde hastaların isteğine bağlı olarak Yehova Şahitleri'ne bu operasyonlar yapılıyordu ancak Türkiye'de daha önce hiç yapılmadığını öğrendi.

HER KAPIDAN 'RET'
Çift dolaştıkları organ nakli merkezlerinden "Acil durumda kan vermek kaçınılmaz . Bu çok riskli" cevabıyla defalarca kez geri çevrildi. Yaşadıklarını ""Bu bizim inancımız, inancıma karşı gelmek yerine ölmeyi tercih ederim bunun tartışılacak bir boyutu benim için yoktu" diye anlatıyor yaşadıklarını ve son bir umutla Medicana Çamlıca Hastanesi'nden Doç. Dr. Barış Akin'e başvurduğunu söylüyor. Op. Dr. Barış Akin'den daha önce Amerika'da daha önce Yehova Şahitleri için yapılan ameliyata katıldığı özel bir planlama ile bu operasyonun yapılabileceği cevabını alınca Kocataş çifti hemen her şeye razı olduklarını söyleyerek kabul etti. Önce Durak Kocataş'ın annesi verici olmak istedi ancak kanama riski yüksek olduğu için eşi Feride Kocataş'ın bağışçı olmasında karar kılındı. Sonunda kan verilmeyeceği teminatıyla belgeler imzalandı ve riski azaltmak için alınan önlemlerle birlikte bir hafta süren operasyon sonrası 22 yıllık karı koca bu kez organ kardeşi oldu. Çiftin 21 yaşında ve 18 yaşında olan çocukları da bugüne kadar hiç kan vermedi. Türkiye'de daha önce bir Yehova Şahidi'ne ilk kansız kalp ameliyatı yapılmıştı.

'Sorgulamak bize düşmezdi'

Doç. Dr. Barış Akin-Medicana Çamlıca Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Genel Cerrahi Uzmanı
Daha önce Amerika'da Yehova Şahitleri için yapılan ameliyatlara katılmıştım. Onların inancına saygılıyım ama hastalar için kesinlikle kan almamak gerektiğinden üzerinde uzun süre çalıştık. Verici için risk çok daha düşüktü. Kamera kullandık. Karın içine hiç girmeden karnın altından 5-6 santimlik bir kesi yaptık ve bağırsakların arkasından böbreğe ulaşarak çıkarttık. Böylece karın içinin bütünlüğü hiç bozulmadı. Hastaların inançlarını sorgulamak bize düşmez. Bu onların kesin isteğiydi kâğıt imzaladılar. Zaten ben operasyonlarda hastaların kan nakline ihtiyacı olmaması için elimden geleni yaparım. Durak bey için de operasyon öncesi kan sayımını artırdık. Vücudunda üç ünite fazladan kan depolanmasını sağladı. Çok dikkatli davrandık, iyi bir planlama yaptık ve hastamız sağlığına kavuştu.

Etiketler : ,

kalan karakter 460

Dgk Dgk

Yehova denilen saçmalık , boş birşey

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır34
cevapla 16.04.2012 11:45
Ömer Durmaz Ömer Durmaz

Bizler maalesef yargılamadan adam idam edilen bir ülkenin vatadaşlarıyız. Yani alıştırılmış birşeyi bilmeden atıp tutmaya. Bir araştırın bir sorun kimdir bu Yehova'nın Şahitleri? Neden böyle bir tedavi yöntemini benimsemişler? Bu transplantasyonu yapan bir TIP doktorudur. Bu işin olabilirliğini bilmese riske girermi? En güvenilir operasyonlar kansız yapılanlardır. Demekki olabiliyormuş. O cesur insanları kutluyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet35
hayır5
cevapla 16.04.2012 23:42
agopd agopd

lütfen önyargılarınızı kırın ve anlamaya çalışın. keşke her insan inancına, yaratıcısına bu kadar sağlam bir bağlılıkla yaşasa. tüm dünyanın ne kadar değişeceğini tasavvur edin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet30
hayır2
cevapla 16.04.2012 13:48
TONY TONY

ALLAH BIRDIR ONUN ESI BENZERI ORTAGI YOKTUR NE DIRILMISTIR NE DOGURULMUSTUR LAILAHE ILALLAH

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır13
cevapla 02.05.2012 21:41
mustafadincer mustafadincer // İSTANBUL

Bilimde gelişmiş diğer ülkeler zaten epeyce
zamandır kan konusunda bilinçlendiler,
tedavi türü seçimlerine saygı
gösteriyorlardı. Ülkemizin de çağdaş
düzeye yaklaşması sevindirici.

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır2
cevapla 29.04.2012 23:32

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Ödüllü yönetmenimiz kaza geçirdi
Pusu kurdukları cipe kurşun yağdırdılar
On Numara çekildi
Atatürk Köprüsü trafiğe kapanacak
Başkentte şüpheli çanta paniği
Gümüşhane'de yolcu minibüsü devrildi
14 yaşındaki kıza taciz
Gözleri "Van kedisi" gibi
Otomobil denize uçtu GALERİ
Hava ulaşımına lodos engeli
Film gerçek oldu VİDEO
Cezaevi önünde silahlı saldırı
Kütahya'da deprem
Bu hafta hava nasıl olacak? HARİTALI
Kısalmak için ameliyat oldu
Doğu Karadeniz'in ilginç camileri
Ayağı ağa takılan çiftçinin acı sonu
İstanbul'da dev fuhuş operasyonu
Yaşlı adam ölüme böyle gitti VİDEO
Okulu su bastı VİDEO
150 tonluk kayanın altında kaldı
Feribot karaya oturdu
Gaziantep'te feci kaza
Göz alerjilerine dikkat!
Musluktan yılan çıktı
Bakırköy'de su kesintisi
Abdest lavabosu icat etti
İz bırakmayan ameliyat artık mümkün
Villa hayaliyle 2.2 milyon dolar kaptırdı
Telefonla yakınlarını aradıktan sonra öldü
Türkiye bu yaz, sıcak ve nemle boğuşacak
Baba da hazır çocuklar da
Prens Harry 'Kral'ını buldu
Anadolu'da paskalya coşkusu
'Çocuk gelinlerin çığlığını duyuralım'
Ev kadınlarına 'yazılım' kursu
Osmanlı lezzetleri ve imkânsız aşk aynı kitapta
"Dâhi olmak sizin elinizde"
Göğüs kanseriyle mücadelede en cesur kampanya
Gülbahar, eriyen kar sularının kurbanı oldu
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol