5 günlük hava durumu
31 Mayıs 2012 Perşembe

Çocuklarda baş ağrısına dikkat!

  • yeni haber
  • CİHAN
  • Giriş Saati: 31.05.2012  10:08
    Güncelleme : 31.05.2012  10:08

Bursa Dörtçelik Çocuk Hastanesi Başhekimi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Özcan, çocuklarda bilinenin aksine baş ağrılarının sık görüldüğünü söyledi. Okul öncesi çağda çocuklar kendini ifade edemedikleri için bu dönemde baş ağrısı sıklığının pek bilinmediğini belirten Dr. Özcan, 5-7 yaşlarındaki çocukların yüzde 15-20'sinde baş ağrısı görüldüğünü dile getirdi.

Uzm. Dr. İsmail Özcan, Cihan muhabirine yaptığı açıklamada, çocuklarda yaş ilerledikçe baş ağrısı görülme sıklığının arttığını, ergenlik çağındaki çocuklarda ise yüzde 50-60 oranında baş ağrıları görüldüğünü söyledi. Başı ağrıyan çocuğun değerlendirilmesinin fiziksel muayene ile başladığını anlatan Özcan, özellikle nörolojik muayenenin önem arz ettiğini kaydetti. Özcan, ağrının yeni başlaması veya uzun süredir olması, başlama zamanı, giderek artıp artmaması, sorunsuz aralar vererek tekrarlayıp tekrarlamaması, sıklığı, süresi, yeri, şiddeti, birlikte bulantı, kusma, baş dönmesi, şuur bulanıklığı, denge bozukluğu gibi başka bulguların olup olmamasının değerlendirmede önemli olduğunu vurguladı.

" OCUKLARDA ANİDEN BAŞLAR"

Baş ağrılarının, 'Ani (akut) başlayan' ve 'Kronik baş ağrıları' olarak ikiye ayrıldığını belirten Bursa Dörtçelik Çocuk Hastanesi Başhekimi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Özcan, şunları söyledi: "Akut başlayan baş ağrılarından, çocuklarda en sık enfeksiyonlara bağlı ateşle seyreden baş ağrıları görürüz. Çocuklarda baş ağrısı ile birlikte bulantı, kusma, denge bozukluğu, huzursuzluk, kuvvet kaybı, görme bozukluğu gibi bulgular varsa, uyku ile baş ağrısı azalmıyorsa ciddiye alınmalı, bir an önce hekime başvurulmalıdır. Travmaya bağlı baş ağrılarında beyin zedelenmesi devamlı göz önünde bulundurulmalı, nörolojik bulgular varsa görüntüleme tetkikleri yapılmalıdır.

Migren, çocuklarda aniden başlar, tekrarlarla sürer. Çocuklar 7 yaşından sonra migren tarif ederler. Erişkinlerin hastalığı olarak bilinse de migren çocuklarda ve gençlerde sık rastlanan bir hastalıktır, 7 ile14 yaş arası yüzde 5 olarak migren görülmektedir. Zorlayıcı tarzda alında, şakaklarda hissedilen baş ağrısıdır. Ağrı, 1-2 saatten 1-2 güne kadar sürebilir. Ailesinde migren hikayesi olan çocuklarda daha sık görülmektedir. Baş ağrısına, bulantı, kusma genellikle eşlik etmektedir. Nöbet gelmeden önce 'aura' dediğimiz öncü belirtiler olmaktadır. Bunlar; bulantı, siyah çizgiler, parlak ışık görme şeklinde olabilir. Zamanla çocuk bunu öğrenir nöbet geleceğini hisseder. Küçük çocuklar ağrılarını ifade edemezler, bunlarda bulantı, kusma, uykuya meyil görülür, tekrarlayıcı nöbetler tarzında seyreder. Yılda 5-10 kez tekrarlayabilir. Tedavi edilmezse erişkin tip migrene dönüşür."

KRONİK BAŞ AĞRISI KIZLARDA DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR

Uzm. Dr. Özcan, kronik baş ağrılarının ise kafa içi lezyonlar tümör, abse, 'hidrosefali' denilen beynin su toplaması vakalarında, baş ağrısının şiddetinin giderek artan vasıfta olduğunu söyledi. Bu tür vakalarda bulantı, kusma, görme bozukluğu, nörolojik bozuklukların görülebileceğine işaret eden Özcan, "Görme bozuklukları da çocuklarda baş ağrısına neden olur. Kronik baş ağrısı şikayeti olan çocuklarda mutlaka göz muayenesi yapılmalıdır. Yine hipertansiyon, çocuklarda kronik baş ağrısında aklımıza gelmesi gereken nedenlerdendir.

Çocuklarda organik bir bozukluk olmadan gerilim baş ağrıları görülmektedir. Hemen her gün görüleceği gibi ayda 15 kez görülebilir. Yaygın, başı sıkıştırıcı tarzda olabileceği gibi tepeye veya bir bölgeye lokalize olabilir. Stres ve yorgunluktan sonra görülürse de fiziksel yorgunluk, psikolojik sorunlar ve depresyon da görülebilir. Kızlarda, erkeklerden daha çok rastlanır. Bu tip ağrılar okulda ders çalışırken görülürken, yemekte istirahatta görülmemektedir. Çocuklarda gerilim tip baş ağrısını migrenden ayırmak çok güçtür. Stres sonrası başlayan gerilim baş ağrısı şakaklara boyuna yayılmakta bulantı, kusma, karın ağrısı olabiliyor. Çocuklarda açlık, öğün atlanması, kahvaltı yapmama, kafein, çikolata, bazı et türleri, bazı meyveler baş ağrılarını tetikleyebilir. Baş ağrısı sık rastlanan bir durumdur. Çoğu zaman dikkatte alınmaz, 'kendiliğinden geçer' diye değerlendirilir. Ancak henüz bulgu vermeyen bir çok sistemik hastalığın habercisi olabilir. Baş ağrısı olan çocuk, özellikle izah edilemeyen baş ağrısı olan çocuklar mutlaka tetkik edilmeli, organik veya psikolojik bir sebep bulunana kadar incelenmelidir."

Etiketler :

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Çöp kamyonu evin üstüne devrildi!
Miss Turkey 2012 güzeli belli oldu
Süper Loto çekildi
Sakarya'da korkutan yangın
Ankara'da elektrik kesintisi
Vedat Sakman ve Cezmi Ersöz'e saldırı
Kızılay'da şüpheli paket paniği
Kene yine can aldı
İstanbul'da yıldırım düştü: 4 yaralı
Lisede taciz skandalı
KKKA'dan bir ölüm daha
İstanbullular dikkat!
Binanın içinde şemsiyeyle gezdiler
Kuma gömülü olarak bulundu
Sıcak hava geliyor HARİTALI
Turist otobüsü kaza yaptı
Üç kişiyi bıçaklayıp kayıplara karıştı
Altyapı çalışmasından tarih çıktı
Otel odasında ölü bulundu
Öğrenciler sudan zehirlendi
Yaşlı çiftin burnu bile kanamadı
Şifa dağıtıyor
Adana'da vahşet
Ahşap ev çöktü
Gölcük Yanardağı'nda patlama riski
Ölü yunus balığı karaya vurdu
İntihar sandılar ama...
Toz bulutu Van'ı kapladı
Çarpttığı yaya için gözyaşı döktü
Otomobiliyle iki kamyonun arasına sıkıştı
Otomobilde yılan avı
Gaziantep'te zincirleme kaza
Sigara pasif içici çocukları öldürüyor
83 turist zehirlendi
5 yaşındaki çocuk 4 yaşındaki arkadaşını bıçakladı
Konya'da olay! Bu araçtan sağ çıktı
İzmir yağmura teslim
Son nefesinde katilini söyledi
Zihinsel engelli kız 5 gündür kayıp
5 saatte 70 kişi organını bağışladı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol