5 günlük hava durumu
23 Eylül 2012 Pazar
Abdülhamid Han Nilhan Osmanoğlu Beylerbeyi Sarayı Mehmet Behlül Vatansever düğün

Abdülhamid'in torunu evlendi

  • yeni haber
  • İHA
  • Giriş Saati: 23.09.2012  11:26
    Güncelleme : 23.09.2012  12:42

34. Osmanlı Padişahı Sultan İkinci 'ın torunu , 'nda ile evlendi. , Osmanlı geleneklerine göre gerçekleşti.

Şehzade kızı olması sebebiyle Osmanlı Hanedanı'nın "sultan" unvanını taşıyan hayattaki 15 kadın üyesinden biri olan Nilhan Osmanoğlu, 22 Eylül 2012 Cumartesi günü 'nda gerçekleştirilen le dünya evine girdi. MOS Tekstil'in sahibi ile hayatını birleştiren Nilhan Sultan'ın düğünü, 5. kuşaktan dedesi olan Sultan İkinci 'ın tahttan indirildikten sonra mecburi ikamete tabi tutulduğu ve hayatının son 5.5 yılını geçirdiği Beylerbeyi Sarayı'nda gerçekleştirildi.

Gelininin şahitliğini, dedesi Şehzade Harun Osmanoğlu, eski sağlık bakanlarından Halil Şıvgın ve Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Zeynel Abidin Erdem; damadın şahitliğini de akrabalarından Ömer Kalkan ve Cüneyt Tezcan yaptılar. Nikahı Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner kıydı. Atilla Aydıner'in, damat Mehmet Behlül Vatansever'e, "Hiç kimsenini tesiri altında kalmadan ama tabii ki Sultan Hanımefendi'ninin tesiri altında kalarak evet diyor musunuz?" diye sorması, salondakilere keyifli anlar yaşattı. Gelinin 5. kuşaktan dedesi Sultan İkinci Abdülhamid Han'ın ruhuna okunulan dualarla birlikte Osmanlı geleneklerine uygun bir düğün gerçekleşti.

Gazeteci Melda Tuncel'in sunumuyla gerçekleşen düğünde, Osmanlı merasimlerinde olduğu gibi lokma döküldü, özel yapım lokumlar misafirlere ikram edildi. Türk kahvesi bu tatlara eşlik etti. Bununla beraber konuklara, Kanuni Sultan Süleyman'ın zamanında deneyip çok beğendiği ve keselerce altın bıraktığı demirhindi şerbeti sunuldu. Düğün alanı tamamen altın varak ve fenerlerle aydınlatıldı. Düğün süresince İstanbul Mehter takımı marşlar çaldı, Osmanlı tasavvuf müziklerine yer verildi.

SULTANIN GELİNLİĞİ CEMİL İPEKÇİ İMZASI TAŞIYOR

Sultan'ın düğünde giydiği gelinlik, Osmanlı izleri taşıyor. Tel kırma yöntemiyle işlenen gelinliğin tasarımı, ünlü modacı Cemil İpekçi'ye ait. Dedesi Prof. Dr. Mehmet Mahir Tokay'ın Sultan İkinci Abdülhamid Han'a hekimlik yaptığını ve annesinin babası Ekrem Sanvar'ın Şehzade Mehmed Abdülhalim Efendi'nin yaveri olduğunu belirten Cemil İpekçi, düğünü ilgiyle izledi.

Törene çiftin anne ve babaları, akrabaları ve yakın dostları katıldı. Eski sağlık bakanlarından Halil Şıvgın, Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Zeynel Abidin Erdem, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fevzi Kahraman, İhlas Haber Ajansı Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Pazan, Cevahir Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Cevahir, ünlü modacı Cemil İpekçi, Şile Belediye Başkanı Mimar Can Tabakoğlu, İstanbul Vali Yardımısı Yalçın Bulut törene katılanlar arasında yer aldı. Törene hanedan ailesinden ise Sultan Abdülmecid Han kolundan Sultanzade Cengiz Baransel Beyefendi (Mübeccel Bezmialem Sultan'ın oğlu), Arzu Enver Eroğan (Sultanzade Ali Enver Beyefendi'nin kızı), Ömer Eroğan (Arzu Enver Eroğan'ın eşi), Sultan Beşinci Murad Han kolundan Şehzade Osman Selaheddin Osmanoğlu (Ali Vasıb Efendi'nin oğlu), Hanife Candan Osmanoğlu (Osman Selaheddin Osmanoğlu'nun eşi), Telgüzar İris (Sultanzade Celal Refik İris Beyefendi'nin eşi), Resan İris (Sultanzade Celal Refik İris Beyefendi'nin kızı), Serra Deveci (Resan İris'in kızı), Sultan İkinci Abdülhamid Han kolundan Şehzade Harun Osmanoğlu (Mehmed Abdülkerim Efendi'nin oğlu), Farizet Osmanoğlu (Harun Efendi'nin eşi), Şehzade Orhan Osmanoğlu (Harun Efendi'nin oğlu), Esra Osmanoğlu (Orhan Efendi'nin eşi), Nilüfer Osmanoğlu (Orhan Efendi'nin kızı), Berna Osmanoğlu (Orhan Efendi'nin kızı), Nuran Osmanoğlu (Gelinin annesi), Asyahan Osmanoğlu Sultan (Orhan Efendi'nin kızı), Şehzade Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu (Harun Efendi'nin oğlu), Valaa Osmanoğlu (Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu'nun eşi), Şehzade Muhammed Harun Osmanoğlu (Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu'nun oğlu ), Şehzade Yavuz Selim Osmanoğlu (Orhan Efendi'nin oğlu), Nurhan Sagherji Sultan (Harun Efendi'nin kızı), Muhammed Ammar Sagherji (Nurhan Sultan'ın eşi), Sultanzade Muhammed Halil Sagherji (Nurhan Sultan'ın oğlu), Sara Sagherji Hanımsultan (Nurhan sultan'ın kızı), Sultan Mehmed Reşad Han kolundan Bala Hodo (Emel Nuricihan Hanım Sultan'ın kızı) katıldı.

NİLHAN OSMANOĞLU KİMDİR?

Osmanlı Hanedanı'nın hayattaki 15 kadın üyesinden (sultan) biri olan Nilhan Osmanoğlu Sultan, 1987 İstanbul doğumlu. Babası Orhan Osmanoğlu Şam, dedesi Harun Osmanoğlu Cünye-Lübnan'da doğdu. Harun Efendi'nin babası Şehzade Mehmed Abdülkerim Efendi ile Sultan İkinci Abdülhamid Han'ın en büyük oğlu olan dedesi Mehmed Selim Efendi, hanedan üyelerinin 1924'de yurt dışına çıkarılması sırasında Beyrut'a gittiler. Mehmed Abdülkerim Efendi, Şam'da evlendikten sonra 1930 ve 1932 doğumlu iki çocuğunu küçük yaşta yetim bırakarak 1935'te hayatını kaybetti. Mehmed Selim Efendi'nin de 1937'de vefatından sonra, Harun Osmanoğlu'nun annesinden başka kimsesi kalmadı. Uzun sürgün yılları süresince yad ellerde hayat mücadelesi veren aile, 1974'de hanedan üyelerinin vatana dönmelerine izin verilmesinden hemen sonra Şam'dan İstanbul'a geldi. Lefke Avrupa Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu olan Nilhan Osmanoğlu, Orhan Osmanoğlu'nun en büyük çocuğu.

Etiketler : , , , ,

kalan karakter 460

Git Git

Yine gitsin, niye geliyolar, burada cumhuriyet, kralik mralik donemi bitti, cok sukur

Aynı Görüşte misiniz?
evet52
hayır191
cevapla 23.09.2012 12:53
misafir misafir

Niye gidiyormuş? bu memleket kimsenin babasının malı değil. Kimse kimseye git diyemez

Aynı Görüşte misiniz?
evet81
hayır7
cevapla 23.09.2012 15:05
atatürkiye atatürkiye

bitmez arkadaşım döner dolaşır geri gelir merak etme. o zaman kaçacak delik ararsınız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet61
hayır57
cevapla 23.09.2012 13:24
burak burak

Son Osmanlı üyeleri gerçek Osmanlıları temsil etmiyor bence...

Aynı Görüşte misiniz?
evet100
hayır41
cevapla 23.09.2012 13:08
mechul mechul

Bence Cumhuriyetle,Monarşi arasında bi fark yok.Cumhuriyette paraları siyasilerle,paşalar,generaller yiyor.Osmanlı da da Padişahlar ve akrabaları yiyormuş.Çalışan,üreten emekçi halk hep aç kalmış,her zaman ezilmiş ve ezilmeye de devam ediyor ne yazık ki...Kahrolsun Kapitalizm..

Aynı Görüşte misiniz?
evet80
hayır44
cevapla 23.09.2012 13:12
yener özen yener özen

sende kazan sende ye niye hep şikayet o kahrolsun bu kahrolsun sonra mallar sana kalsın uyanık seni...

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır8
cevapla 23.09.2012 15:45
mevlüt mevlüt

hayırlı uğurlu olsun tebrik ederim

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır3
cevapla 23.03.2013 15:46
ESVET ÖZER ESVET ÖZER

MAŞALLAH Sultanlarımıza:))ALLAH daha çok saadet versin İNŞALLAH..Hayırlı nesiller çıkarsın onlardan..Benim burada sözüm,yorumları okudum ve sinirlendim,bu aksi yorumları yapan veledizinalara şunları söyleyeceğim..Hayırısz arkadaşlar..hem beğenmediğiniz Sultanrın ülkesinde kalıyor sunuz hemde onların atalarının verdiği nimetlerden yararlanıyorsunuz hemde nankörlük ediyorsunuz..Camilere,şadırvanlara vs'lere hiç mi gitmiyorsunuz?

Aynı Görüşte misiniz?
evet43
hayır13
cevapla 08.11.2012 12:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Bilecik'te şüpheli ölüm
Muş'ta KPSS'de 4 gözaltı
Fransız Konsolosluğu'na saldırı
Giresun'da silahlı kavga: 2 ölü
Suriye'de olaylar bitmiyor : 49 ölü
Tokat'ta feci kaza: 3 ölü
İstanbul'da ilk kez görüldü
Bunalıma girdi harakiri yaptı
Hipertansiyon tedavisinde yeni yöntem
Bir annenin feryadı
Efsanenin durumu kritik
Bu hafta hava nasıl olacak? HARİTALI
Babasını hiç göremedi
Sık grip olanlar dikkat!
Ceviz bahçesinde ceset bulundu
Sabıka rekortmeni kadınlar yakalandı
Hava yastığı hayat kurtardı
Artvin'i sağanak yağış vurdu
Bitlis'te deprem paniği
Böyle olur Rizeli'nin doğum günü pastası
Binlerce insan Tillo'ya bunun için geldi
Balıkesir'de miras cinayeti
Hastane polisine silahlı saldırı
30 yıllık bir 'fikri takip' öyküsü...
Zahide'nin aşkı ilaç gibi geldi
Tarladan çocuk topluyorlar
Erol Günaydın'ın durumu kritik
Anne özlemi ekran başındakileri ağlattı
4 bin lira için kendini kardeşine bıçaklattı
'Gülmüyor' diye atıldı mobbing davası açtı
Kaynanaya sevgi kitabı ABD'de
Eline batan iğne, doktorun sonu oldu
İstanbul'da Antep ziyafeti
Hintli balıkçıl, İstanbul'a düştü
"Türkiye'de yetenek var, para veren yok"
Türkü bar yangınında 1 kişi öldü
Demirkazık'ta mahsur kalan dağcılar kurtarıldı
GDO'lu mısırda tümöre özel kurul
Aşkına gül almak için silahla çiçekçiyi bastı
Soruları internette paylaşana yasal işlem
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol