5 günlük hava durumu
3 Ekim 2012 Çarşamba
Aort kapağı

ameliyatsız değiştirildi

  • yeni haber
  • CİHAN
  • Giriş Saati: 03.10.2012  18:04
    Güncelleme : 03.10.2012  18:04

Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde 75 yaşındaki iki hastanın kalp , tıp dünyasında yeni geliştirilen 'TAVİ' yöntemi sayesinde açık ameliyat yapılmadan değiştirildi.

İnönü Üniversitesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir başkanlığında profesör doktorlar Hüseyin İnce, Hasan Pekdemir, Nevzat Erdil, Doç. Dr. Necip Ermiş ve Yrd. Doç. Dr. Cengiz Çolak'ın da bulunduğu 15 ekip tarafından Adıyaman ve Kahramanmaraş'ın Nurhak ilçesinden gelen 75 yaşındaki hastaya TAVİ yöntemi başarıyla uygulandı. Dünyada yeni kullanılan bu yöntemle Hasan Aslan ile ismi açıklanmayan bir kadın hasta hiç kesi yapılmadan uygulanan ameliyatla sağlıklarına kavuştu.

Prof. Dr. Ramazan Özdemir, yaptığı açıklamada, romatizmal ve akciğer hastalıklarına bağlı olarak kalp daralan hastaların hayatlarının ciddi boyutlarda tehlikeye girdiğini söyledi. Son yıllarda kalp-damar hastalıklarının tedavisinde heyecan verici yenilikler olduğunu vurgulayan Özdemir, "Bunlardan en önemlisi aort kapağının ameliyatsız değiştirilmesi olarak bilinen TAVİ yöntemidir. TAVİ yöntemini sağlık durumu ciddi olan hastalarımıza uyguluyoruz. Bu yöntemle son 50 yıldır açık kalp ameliyatıyla tedavi edilen hastalar, kalpleri açılmadan, anjiyo yapılır gibi kasıktan girilerek tedavi olma şansına kavuşuyor. Lokal anestezi ile yapılan bu işlemde hiçbir yer kesilmiyor, dikiş atılmıyor. Böylece hiçbir kanama da olmuyor. İşlemin hemen ardından da hastalarımız nefes alması rahatladı. Hastalarımızı bugün de inşallah taburcu edeceğiz." dedi.

Yöntemin Türkiye'de çok az merkezde uygulandığını anlatan Prof. Dr. Özdemir, şöyle devam etti: "Günümüzde bu teknik aort stenozu hastası olup ameliyat olamayan, kaderine terk edilen hastalar için çok iyi bir seçenektir. Bu yöntemle hiç kesi yapılmaması nedeniyle iyileşme süresi kısa sürüyor. Kalp durdurulmadığı için kalp akciğer makinesinin olumsuz etkilerine maruz kalınmıyor. Özellikle solunum ve böbrek yetersizliği bulunan ve daha önce kalp ameliyatı geçiren hastaların riskleri azalıyor. Ameliyat riski yüksek olan hastalar yönteme daha kolay tahammül ediyor."

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik de Turgut Özal Tıp Merkezi'nin birçok alanda önemli başarılar elde ettiğini kaydetti. Ramazan Özdemir ve ekibini bir saatlik ameliyatı başarılı şekilde gerçekleştirdikleri için tebrik eden Çelik, "Yapılan önemli bir iş. Bundan 20 yıl önce açık ameliyatla kalp kapakçığı değiştirmek sorun iken bugün hiç kesi yapılmadan damar yoluyla kalp kapakçığı değiştiriliyor. Bunun öncülüğünü yapmanın iftiharını yaşıyorum. Türkiye ve dünyada saygınlığı artan bir üniversitenin üst yöneticisi olmanın haklı gururunu yaşıyoruz." şeklinde konuştu.

Nurhak ilçesinden gelen hasta Hasan Aslan ameliyat sonrası kendisini çok iyi hissettiğini belirtti. 2010'dan bu yana ameliyat olmayı beklediğini anlatan Aslan, ameliyatı gerçekleştiren ekibe teşekkür etti.

Etiketler :

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Diğer Yaşam Haberleri

Hastaneye obez ambulansıyla götürülebildi
Yıllar sonra görüldü ama...
İnşaat alanından kemik çıktı
Kütahya'da olaylı yıkım
10. sınıf öğrencisi intihar etti
Yaz saati uygulaması sona eriyor
Türk dizileri İsveç yolcusu
Yeğenini bıçaklayarak öldürdü
Uludağ'da kestane zamanı
Dayakçı kocaya ceza
Erciyes'e kar yağdı
Otoparka kurşun yağmuru
Genç kadın 12 metre yükseklikten düştü
37 gün sonra mucize
Bahtsız âşıklara devlet sahip çıktı
Üvey anne vahşeti
Viraja hızlı giren kamyon ezdi
'Atatürk' ismi konulan parka büyükelçi tepkisi
Serçe parmağıyla 6 tonluk 2 cipi çekti
Okul inşaatı çöktü: İki kişi öldü, iki kişi yaralandı
Sınıfın penceresinden atladı
Sözlü çift, ölüme birlikte gitti
'Ayakları çırpınınca bıraktım'
Serpil öğretmenin esrarengiz ölümü
Yapay kalp naklinde 'mikro kalp' devri
65 yaşın üzeri grip aşısı olmalı
Kaçakçılık çetesinden 26 kişi gözaltına alındı
Turistleri tuzağa düşürüp iki şişe biraya 7 bin TL isteyen çete çökertildi
Balıkesir Belediyesi'ni basıp başkan ve yardımcısını dövdüler
İP'de yasak aşk cinayeti
'Zayıflama ilacı'na ceza yağmuru
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol