5 günlük hava durumu
4 Ocak 2013 Cuma
mavi kapak engelliler

''ta sürpriz gelişme!

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 04.01.2013  09:47
    Güncelleme : 04.01.2013  09:47

e tekerlekli sandalye temin etmek için 3 yıl önce ‘' kampanyası başlatan Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi kampanyayı sonlandırdığını açıkladı. Ancak birçok sivil toplum kuruluşu kampanyayı sürdürecek.

'' kampanyası bitmeyecek

e umut olan 'mavi kapak' kampanyası ilk olarak 3 yıl önce Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencisi Kushtrim Ahmeti'nin girişimiyle başladı. Sosyal sorumluluk kapmanyası kapsamında hayata geçen örnek projeyi fakülte yönetimi de destekleyince kampanya kısa sürede tüm Türkiye'ye yayıldı. Özellikle engellilere yönelik çalışmalar yapan sivil toplum örgütleri ve belediyeler de kampanyaya büyük destek verdi. Gelinen süreçte bugüne kadar 400 ton mavi kapak toplandı ve bu kapakların geri dönüşümünden elde edilen gelirle de bin 600 engelli sandalyeye kavuştu.

'Devredilebilir'

Kampanyaya öncülük eden Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ise 31 Aralık 2012 tarihi itibariyle kampanyayı sonlandırdığını duyurdu. Kararın Fakülte Dekanı Prof. Dr. Celal Artunç'un talimatıyla alındığı öğrenildi.

Projenin Koordinatörü Prof. Dr. Nurselen Toygar, "Bir yıllık bir kampanya olarak yola çıktık ancak halkımızdan gelen istek üzerine kampanyaya devam ettik. Projeyi uzattığımız her yıl halkımız bu kampanyaya daha fazla ilgi gösterdi. Projeye son verildi ancak güvenilir bir kuruma devam edebilir. Engellerin umudu sönmesin. Devam etmek isteyen kurumlara her zaman destek vermeye hazırım" dedi. Projeye destek veren İzmir Çağdaş Özürlüler Yaşam Derneği Genel Başkanı Hamit Vedat Başer ise, "Bence 'mavi kapak' projesi iki açıdan devam etmeli. Projeyle hem atıklar ekonomiye kazandırılıyor hem de engelli insanlara katkı sağlanıyor. Kampanya genişlerse engelli grupların yardımcı araç gereçleri de bu yolla sağlanabilir. Örneğin görme engellilerin bastonu, işitme engellilerin işitme cihazları gibi araçlarla da kampanya devam edebilir" diye konuştu.

'Dönüşüm firması'

Türkiye Omurilik Felçliler Derneği'nden de projeye devam ettiklerini duyurdu. "Bizim için kampanyanın bitme süresi yok" açıklamasını yapan dernek, yaşadıkları geri dönüşüm sıkıntısıyla ilgili de şunları kaydetti:

"Geri dönüşüm firmamız fazla yükleme olduğu için bizi bıaktı. Şu anda kapakları vereceğimiz bir geri dönüşüm firması arıyoruz. Bunun için birkaç firmayla görüşüyoruz. Ege Üniversitesiyle beraber biz birlikte de dağıtım yapmıştık. İhtiyaç sahiplerine Ege Üniversitesi'nin topladığı kapaklarla sandalye sağladık. Yolu onlar açtı ama biz de devam ediyoruz. Biz ayrıca kapak getirene sertifika verdik. Dağıtım yapılacağı zaman da bilgi verdik, sandalyelerin alındığı hesapların 1 lirası bile başka bir kuruma gitmiyor. Bitirme gibi bir düşüncemiz yok."

Dünya Engelliler ve Dostları Gelişim Derneği de, "Ege Üniversitesi bitirdi ama biz 3 senedir devam ettiğimiz kampanyayı süresiz uzattık" açıklamasını yaptı.

Kapaklar nasıl sandalye oluyor?

İzmir'de toplanan plastik kapaklar geri dönüşüm hurda plastik olarak satılıyor. Elde edilen gelirle de tekerlekli sandalye alınıyor. Ortalama fiyatı 2 bin 400 lira olan bir akülü sandalye alabilmek için yaklaşık 2,5 ton mavi kapak toplanması gerekiyor. Manuel sandalye için 250 kilogram yani 75 bin kapak gerekli.

Etiketler : ,

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Mersin'de inşaatta göçük
Beyoğlu’nda yangın
Başkentte 'YÖK Tasarısı'na protesto
Giresun'da öğrenci servisi devrildi
Kuru yük gemisinde yangın
Cide'de "taciz" iddiası
Tilki sandığı teyzesini öldürdü
Kurtlar Vadisi Pusu yine fark attı
İnternetten alışveriş yapınca dolandırıldı
Tüp bebek tedavisindeki risk
Kırklareli'de soba faciası
Alman denizci kurtarıldı
Öğretmen olmak istiyordu 'zengin' oldu
Kırklareli'de soba zehirlenmesi
Şırıngalı hırsız paniği
Glokom hastaları dikkat!
Erzurum'da inanılmaz olay! VİDEO
Okul yakanların müebbet hepsi istendi
Yumurtayı buzdolabına ambalajıyla koyun
Sofra tuzunda siyanür tehlikesi
KAÇUV için koşa koşa
Sedef hastalarına müjde
Sivas'ta yangın dehşeti
50 yeni böcek türü keşfedildi
Kız yurdunda şüpheli ölüm
Ünlü oyuncudan korkutan haber
Zehir tacirlerine darbe
Hatice'nin tecavüzcüsü tutuklandı
Sıcak yemek kansere yol açıyor
Bir gecede 3 okul, 17 iş yeri soyuldu
Foseptik çukurundan servet çıktı!
Hafta sonu hava nasıl olacak? HARİTALI
Doğu Anadolu donuyor
Başına taş düşen işçi öldü
Ozon terapide "afrodizyak" etkisi
Kazayla oğlunu öldürdü
Hava kirliliği ölümcül hastalık nedeni
Tekirdağ'da fabrikada patlama
Belediye otobüsü durağa daldı
Hava ulaşımına sis engeli
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol