5 günlük hava durumu
4 Ocak 2013 Cuma
tüp bebek

tedavisindeki risk

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 04.01.2013  19:08
    Güncelleme : 04.01.2013  19:08
Türkiye'deki çiftlerin yüzde 15'inin istemesine rağmen çocuk sahibi olamadığını belirten Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Güney, yöntemi ile oluşan çoğul gebeliğin hem anne hem de bebek açısından risk taşıdığını belirtti.

SDÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Güney, tüp bebek yönteminin, hamilelik şansını artırmak için rahime birden fazla embriyo yerleştirilerek uygulandığı için istenmeyen çoğul gebeliklerin ortaya çıkarabildiğini söyledi. Doç. Dr. Güney, "Toplumda normal sıklıkta çoğul gebelik oranı yüzde 1-4 arasında görülmekte iken, yardımcı üreme teknikleriyle uygulanmasıyla beraber çoğul gebeliklerin yüzde 50'si yardımcı üreme tekniklerine bağlı ortaya çıkmıştır. Son 10 yılda ise çoğul embriyo transferinden ziyade tek embriyo sistemi gündeme gelmiştir. Tüp bebek uygulanan hastalarda 35 yaşın üzerinde yada daha önceden yapılmış tüp bebek başarısızlığı durumunda 2 ve üzeri embriyo transferi yapılırken, genel de 35 yaş altında ve ilk defa tüp bebeğe geçecek olan hastalarda ise genelde tek embriyo transferi yapılmaktadır diye konuştu.

ÇOĞUL GEBELİK HER AÇIDAN RİSKLİ

Sağlık Bakanlığı'nın da çoğul gebelik oranını düşürmek amacıyla tüp bebek merkezlerinde uygulamaya başlattığını hatırlatan Doç. Dr. Güney, tekli transferin çoklu transfere göre anne ve çocuk açısından daha az risk taşıdığına dikkat çekerek, "Özellikle gebelik sırasında anneye ait komplikasyonlar, gebelik sırasında görülen hipertansiyon, gebelik zehirlenmeleri, şeker hastalığı ve gebeliğe bağlı kanamalar ve daha fazla görülebilmektedir. Birden fazla ortaya çıkan gebeliklerde bebeğin kaybolmuş ikiz adını verdiğimiz bebeğin iki ya da üçten fazla transfer edilen embriyolarda 1 ya da 2 tanesinin gebeliğin ilk başında embriyonun kaybolmasına neden oluyor. Buna bağlı olarak da çoğul gebeliklerde gebeliğin başında kanama görülmesi, gebeliğin son döneminde bebek eşinin plasentanın gelişimine bağlı kanamaların oluşması, bebek eşinin erken dönemde ayrılması, bebekte en çok korktuğumuz komplikasyonlardan biri sularının erken gelmesine bağlı, suların erken gelmemesinden de ortaya çıkan erken doğum risklerine bağlı olarak bebeğin doğumdan sonra yeni doğan yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınması gerekiyor. Bu yeniden doğan yoğun bakım ünitelerinde tedavi sonucunda çocuklarda nörolojik komplikasyonlar da görülmektedir dedi.

Etiketler :

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Mersin'de inşaatta göçük
Beyoğlu’nda yangın
Başkentte 'YÖK Tasarısı'na protesto
Giresun'da öğrenci servisi devrildi
Kuru yük gemisinde yangın
Cide'de "taciz" iddiası
Tilki sandığı teyzesini öldürdü
Kurtlar Vadisi Pusu yine fark attı
İnternetten alışveriş yapınca dolandırıldı
Kırklareli'de soba faciası
Alman denizci kurtarıldı
Öğretmen olmak istiyordu 'zengin' oldu
Kırklareli'de soba zehirlenmesi
Şırıngalı hırsız paniği
Glokom hastaları dikkat!
Erzurum'da inanılmaz olay! VİDEO
Okul yakanların müebbet hepsi istendi
Yumurtayı buzdolabına ambalajıyla koyun
Sofra tuzunda siyanür tehlikesi
KAÇUV için koşa koşa
Sedef hastalarına müjde
Sivas'ta yangın dehşeti
50 yeni böcek türü keşfedildi
Kız yurdunda şüpheli ölüm
Ünlü oyuncudan korkutan haber
Zehir tacirlerine darbe
Hatice'nin tecavüzcüsü tutuklandı
Sıcak yemek kansere yol açıyor
Bir gecede 3 okul, 17 iş yeri soyuldu
Foseptik çukurundan servet çıktı!
Hafta sonu hava nasıl olacak? HARİTALI
Doğu Anadolu donuyor
Başına taş düşen işçi öldü
Ozon terapide "afrodizyak" etkisi
Kazayla oğlunu öldürdü
Hava kirliliği ölümcül hastalık nedeni
Tekirdağ'da fabrikada patlama
Belediye otobüsü durağa daldı
Hava ulaşımına sis engeli
'Mavi Kapak'ta sürpriz gelişme!
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol